RECENZIA: Gigabyte Aorus X570 Pro, nový chipset pre nové procesory

RECENZIA: Gigabyte Aorus X570 Pro, nový chipset pre nové procesory

 

AMD Ryzen. Spojenie dvoch slov, ktoré bolo posledných pár rokov schopné vyčarovať úsmev nielen na tvárach fanúšikov spoločnosti AMD, ale aj profesionálov a používateľov, ktorí nemali priveľký rozpočet, aby mohli investovať do Intel procesorov s viac ako štyrmi jadrami. Prvá generácia Zen procesorov pohla trhom vo veľkom štýle a aj jej úspešný nasledovník Zen+ donútil Intel, aby konečne priniesol viac ako štyri fyzické jadrá aj pre bežných používateľov. Teraz je tu ale Zen 2 na novej architektúre a na využitie plného potenciálu najnovších Ryzen procesorov je potrebná aj nová generácia matičných dosiek. Prvý kúsok, ktorý sa k nám dostavil na testovanie, je od spoločnosti Gigabyte, respektíve jej prémiovej značky Aorus. Má jednoduché označenie X570 Aorus Pro a ja som neváhal a pustil sa do skúmania, či si príponu Pro aj naozaj zaslúži.

Spoločnosť Gigabyte si nielen u nás, ale aj u hráčov či profesionálov v posledných rokoch vybudovala rešpekt, ktorý je možné dosiahnuť len konštantným prísunom kvalitných produktov. Samozrejme, sem-tam sa môže objaviť mierne nedomyslený komponent, no časy, keď boli napríklad matičné dosky od Gigabyte považované za menej dobrú voľbu kvôli menej kvalitnému riešeniu napájania, sú už dávno preč. V Gigabyte si na príchod Zen 2 Ryzen procesorov pripravili až deväť matičných dosiek od najlacnejšieho a menej vybaveného modelu Gigabyte X570 Gaming X cez Aorus Elite, Pro, Ultra až po Master a Extreme. Aorus X570 Pro je cenovo niekde uprostred a preto je logické, že aj schopnosti tejto dosky by mali byť niekde v strede. Na prvý, ale aj druhý pohľad však tomuto modelu nechýbajú žiadne očividné, ale ani prémiovejšie funkcie, takže som iba dúfal, že sa stredná cena neodrazí na jej kvalite a kvalite prevedenia.

Pred samotnou recenziou ešte pár slov ohľadom X570 chipsetu nových Ryzen procesorov. AMD s príchodom prvej generácie Ryzenov predstavilo socket AM4 a prisľúbilo, že bude kompatibilný až so štyrmi generáciami Ryzen procesorov. Nanešťastie, nežijeme v perfektnom svete, preto nie je kompatibilita úplná, respektíve úplne doriešená. Najnovšie dosky s chipsetom X570 podporujú iba druhú a tretiu generáciu procesorov, čiže majitelia 1. generácie, ktorým ešte výkon procesora postačuje, nemôžu len tak kúpiť novšiu dosku kvôli jej funkcionalite. Na druhej strane, majitelia starších dosiek majú veľkú šancu, že s jednoduchým BIOS updatom budú môcť svoje dosky osadiť novšími a výkonnejšími procesormi. Celá kompatibilita ale záleží od výrobcu dosky a jeho ochote vydať nové BIOS ovládače. Nový X570 chipset je však v mnohom zaujímavý, keďže prináša nielen nové štandardy PCIe 4.0 a M.2 Gen 4, ale napríklad aj podporu Wi-Fi 6 a 10 Gigabit Ethernetu.

Obal a jeho obsah

Balenia X570 Aorus Pro nie je žiadnym prekvapením, čo je ale iba dobré. U dosiek od Gigabyte a najmä tohto radu si už majitelia mohli zvyknúť na kombináciu čiernej a oranžovej farby s veľkým logom Aorus orla. Balenie sa neodkláňa od normálneho štandardu a ak by sa na krabici nenachádzal veľký nápis X570 Aorus Pro a logá AMD a Ryzen, tak by si ho bežný človek ľahko zmýlil s akoukoľvek inou Aorus doskou vyššej strednej triedy. Po otvorení škatule majiteľov privíta pohľad na dosku zabalenú v antistatickom plastovom obale, usadenú v kartónovej kolíske. Pod doskou sa nachádza príslušenstvo, ktoré je z väčšej časti očakávané, no stále príjemne prekvapí. Brožúrky s manuálmi, disk s ovládačmi, štvorica čiernych SATA káblov a šikovný pomocník menom G Connector v balení jednoducho musia byť. Ďalej sa tam nachádzajú aj malé vrecúška s dvojicou skrutiek a párom podložiek pod M.2 disky. Vítaným je aj jeden predlžovací káblik na ovládanie adresovateľných RGB pásov či komponentov.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajnu Aorus dosiek je naozaj máločo vytknúť, keďže v Gigabyte sa držia svojej filozofie a ich štýl, hoci sa rok čo rok mierne obmieňa, ostáva stále rovnako moderný a pritom nie príliš agresívny. Aj na tejto doske si budú môcť majitelia užiť čierny povrch s dostatočne robustným PCB, čiže doska sa príliš neohýba ako pri inštalácii, tak ani pri osadzovaní ďalších komponentov. Orlie logo je tentokrát viditeľné len na chladiči chipsetu, ktorý je po novom vybavený malým ventilátorom pre aktívne chladenie. Za jednoduchú a pritom skvelú funkciu považujem zabudovaný kryt zadného panelu, čo poteší všetkých zábudlivých skladateľov počítačov. Stále rád rozprávam príbeh z dôb skladania môjho prvého moderného počítača pri prechode z notebookov späť na desktopy, ako som pri jeho skladaní zabudol na tento malý pliešok a následne som musel rozoberať už na 90% zložený stroj. Takto stačí dosku iba vložiť do skrinky a netreba zápasiť s často ako britva ostrým plechom, ktorému sa do menej kvalitných skriniek takmer nikdy nechce pasovať. Na doske sú všetky základné komponenty a konektory, ako dva vystužené plus jeden normálny PCIe slot, štyri DIMM sloty pre RAM (hoci tentokrát nie sú podsvietené, no podporujú aj ECC pamäte), dve pozície na M.2 SSD aj s pasívnym chladičom a 24-PIN napájanie na svojich tradičných miestach. Čím Aorus X570 Pro ukazuje, že ide o dosku pre výkonnejšie procesory, je 8+4-PIN napájanie procesora, takže by mu nemal prekážať ani 12 či plánovaný 16-jadrový Ryzen model. Po stránke chladenia VRM a chipsetu nenechali v Gigabyte nič na náhodu a preto je chladenie napájania riešené funkčným pasívnym chladením a chipset už spomínaným malým ventilátorom.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Nová generácia Ryzen procesorov je postavená na 7nm architektúre, vďaka čomu sú tieto procesory teoreticky výkonnejšie pri menšom odbere elektriny. Píšem teoreticky, lebo vďaka novej architektúre sú tieto kúsky schopnejšie po stránke pretaktovania a preto je kvalitné napájanie nadmieru dôležité. Použitie napájacích fáz v konfigurácii 12+2 je preto skvelou správou pre ľudí, ktorí svoje procesory radi taktujú alebo túžia po tých najvýkonnejších kúskoch bez starostí, či bude ich systém stabilný. Na doske sa ďalej nachádza vcelku nové riešenie zvuku Realtek ALC1220-VB, ktoré ponúka vylepšenie oproti obľúbenému, no už staršiemu ALC1150 kodeku. Izoláciu šumu zvládli v Gigabyte veľmi dobre a v spolupráci s integrovaným zosilňovačom zvláda doska poháňať aj náročnejšie slúchadlá, ako sú napríklad Sennheiser HD 380 Pro. Po stránke chladenia ponúka doske až sedem hybridných konektorov na ventilátory a taktiež sedem interných a dva externé senzory teploty, vďaka čomu bude sledovanie stavu komponentov naozaj hračka. Dostatok konektorov neobišiel ani milovníkov RGB podsvietenia, takže sa na doske nachádza trojica normálnych RGB konektorov a dvojica pre adresovateľné RGB. Na záver, čo sa konektivity týka, sú na doske okrem už spomenutej dvojice M.2 Gen4 a dvojice vystužených PCIe Gen 4.0 slotov (x16-x8 + x8) aj interné konektory pre 6x SATA, jeden PCIe x4, dva PCIe x1, USB 3.0, USB 3.1 a 2x USB 2.0.

Funkcionalita a používanie

Pri Gigabyte a Aorus doskách musím stále spomínať, že na internete má množstvo ľudí názor, že BIOS, respektíve UEFI a ďalší softvér od Gigabyte nie je dobrý a iné spoločnosti ponúkajú lepšie riešenia. S týmto názorom sa nestotožňujem, minimálne čo sa BIOSu týka. Možno preto, že doposiaľ najviac času som strávil práve v BIOSe na Gigabyte doskách, no pri taktovaní, ale aj bežnom používaní som sa nikdy necítil stratený a navigácia spolu s ponukou možností mi bola v drvivej väčšine prípadov nápomocná namiesto toho, aby som na ňu nadával. Čo sa ale týka softvéru priamo v operačnom systéme, tam to ešte prednedávnom tak slávne nebolo. App Center, hlavná aplikácia zastrešujúca ostatné utility, síce fungovala, no niekedy nie presne podľa mojich predstáv a na problémy som často narážal aj v programe na ovládanie podsvietenia RGB Fusion. Preto ma veľmi teší, že v Gigabyte odstránili hádam všetky chybičky krásy a počas celej doby testovania som nenarazil na žiaden problém. Kto by si akúkoľvek matičnú dosku Aorus od Gigabyte kúpil alebo už na nejakej funguje, tomu z celého srdca odporúčam štyri šikovné aplikácie. 3D OSD dokáže zobrazovať dôležité informácie o stave počítaču ako teploty či záťaž. @BIOS dokáže jednoducho kontrolovať a updatovať BIOS matičnej dosky. RGB Fusion je aplikácia, ktorá dostala nový vzhľad a dokážete vďaka nej ovládať všetko podsvietenie kompatibilných komponentov a doplnkov. A poslednú, hoci nie v poslednom rade, odporúčam aplikáciu SIV (System Information Viewer), v ktorej je možné jednoducho ovládať chladenie celého systému. Či už s pomocou automatických režimov alebo manuálne, nastavením krivky na každom jednom pripojenom ventilátore či pumpe chladenia. Vďaka týmto aplikáciám je život s Aorus doskou naozaj jednoduchý, či práve hráte a potrebujete vypnuté podsvietenie a najlepšie možné chladenie nehladiac na hluk ventilátorov, alebo chcete doma úplné ticho a kochať sa efektným podsvietením vo farbách dúhy.

Taktovanie

Prístup spoločnosti AMD sa od jej hlavného a vlastne jediného rivala po stránke taktovania (našťastie) odlišuje. Tam, kde majitelia procesorov od modrého tímu potrebujú na taktovanie dosky s chipsetom začínajúcim na písmenko Z, ponúka AMD možnosti taktovania ako na doskách s chipsetom začínajúcim na X, tak aj B. A ešte lepšie je, že na taktovanie nepotrebujete myslieť ani pri výbere procesora, no zvýšiť takty sa dá na akomkoľvek Ryzen procesore. B550 dosky však ešte nie sú dostupné, preto som si taktovanie procesoru užil prvýkrát na tomto modeli. Líšiť sa bude procesor od procesora, nielen model od modelu, ale aj rovnaké kúsky, keďže je stále aktívna kremíková lotéria. AMD Ryzen 5 3600X z výroby ponúka 6 fyzických/12 logických jadier, 35 MB L2/L3 cache, základný takt 3,8 GHz s boost taktom až 4,4 GHz, a to za cenu okolo 250 eur. Mne sa s dodaným procesorom na tejto doske podarilo dosiahnuť stabilné hodnoty 4,3 GHz pri 1,325 V. To sa môže zdať ako málo, keď je boost clock až 4,4 GHz, no boost je len na jednom jadre a len nárazovo, takže stabilné pretaktovanie všetkých jadier na 4,3 GHz nie je vôbec zlý výsledok. Očakávam však, že s postupom času a novšími ovládačmi prídu aj lepšie možnosti taktovania. Takisto treba myslieť na to, že R5 3600X patrí k cenovo dostupnejším kúskom a pri drahších modeloch sú ako základné takty, tak aj možnosti ich zvyšovania väčšie.

Naše hodnotenie

Spoločnosť AMD zase raz ukázala, ako má vyzerať zdravé napredovanie počítačového hardvéru. S novými Ryzen procesormi je možné fungovať aj na starších doskách, no na plné využitie ich potenciálu bude treba siahnuť po doskách s X570 chipsetom. A bez kvalitných dosiek by ani akokoľvek výkonný procesor nebol na nič, preto je skvelou správou, že všetky veľké firmy, Gigabyte nevynímajúc, priniesli veľmi zaujímavé produkty. Aorus X570 Pro je u nás prvým kúskom z tejto generácie, no už pri tejto „zlatej strednej ceste” je vidieť, aký dôraz a dôslednosť konečne kladú veľké mená v biznise na procesory od AMD. Aorus X570 je plne vybavená aj pre tých náročnejších používateľov a uspokojí potreby akéhokoľvek Ryzen procesora tretej generácie až po Ryzen 9, hoci tam by už bolo možno dobré pokukovať po vyšších modeloch, ktoré by sa oň postarali naplno v akejkoľvek situácii. A pokiaľ by sa vám náhodou nepáčila jej cena a nepotrebovali všetku novú funkcionalitu, je príjemné vedieť, že k novým Ryzen procesorom si môžete vybrať aj z predošlých generácií matičných dosiek.

Klady

 • robustne riešené napájanie
 • PCIe 4.0 a M.2 Gen4
 • dobré chladenie napájania a M.2 slotov
 • kvalitný audio kodek
 • moderný dizajn
 • možnosti ovládania RGB podsvietenia
 • dobrý výkon pri taktovaní
 • dostupná aj verzia s WiFi

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus X570 Pro 2019

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 280 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Aorus X570 Pro
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600X
 • Pamäť: Gigabyte AORUS RGB Memory 3200MHz 16GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME 11G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S2 Vision RGB
Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk