RECENZIA: Synology DS218j, keď ochrana dát nestojí celú výplatu či prvorodeného syna

RECENZIA: Synology DS218j, keď ochrana dát nestojí celú výplatu či prvorodeného syna

 

Držať svoje dáta v bezpečí a pritom ich mať dostupné z každého kúta sveta bez otravného a v niektorých prípadoch možno až nebezpečného snorenia spoločností, ktoré ponúkajú „bezplatné cloudové úložiská”, je stále jednoduchšie. NAS úložiská sú stále menej výsadou veľkých firiem či naozaj bohatých zákazníkov a čoraz viac sa objavujú aj v bežných domácnostiach. Stále však NASko nie je ako NASko. Aj drahé kúsky nemusia stačiť na niektoré situácie a naopak, podaktoré lacnejšie zariadenia sa dokážu postarať o všetky bežné domácnosti alebo dokonca aj náročnejších používateľov. Tentokrát sme sa mali možnosť pozrieť na momentálne druhý najlacnejší model od spoločnosti Synology, respektíve ten najlacnejší, ktorý dokáže pojať viac ako jeden disk. A jeho meno je, ako už titulok napovedá, Synology DS218j.

Od spoločnosti Synology sa u nás v redakcii zastavili bežné kúsky ako DS216 či DS416, respektíve aj schopnejšie riešenia ako DS418 a DS916+. Doposiaľ sme sa v praxi nemali na čo sťažovať, možno okrem ceny samotných produktov, ktorá sa môže niektorým potenciálnym zákazníkom zdať privysoká. No kvalita prevedenia, komponentov a najmä podpory a softvérového riešenia boli vždy silné argumenty, ktoré fungovali aj na sporivejších ľudí. Tentokrát je tu však model, ktorý neurobí príliš veľkú dieru do rozpočtu a pritom ponúka drvivú väčšinu ten najlepšej funkcionality, akú majú aj jeho drahší bratia.

Obal a jeho obsah

NAS úložiská nepatria do segmentu zariadení, ktoré by za každú cenu potrebovali upútať pozornosť potenciálnych zákazníkov senzačným dizajnom, RGB podsvietením či obrovskými logami. V drvivej väčšine NASká ponúkajú striedmy dizajn na povrchu a silný hardvér s tonou funkcionality vnútri. Tento prístup je stále možné vidieť pri balení DS218j, ktoré pozostáva z bežného kartónového obalu, v ktorom sú bezpečne uložené všetky káble, pár brožúrok a hlavná hviezda večera, samotné NASko. S obalom, samozrejme, neodporúčam trénovať žiadne kontaktné športy, no v kompaktnej krabičke je všetko uložené dostatočne bezpečne, aby všetky komponenty prežili nejaký ten náhodný pád z police v obchode či z rúk kuriéra.

Prvé dojmy a spracovanie

Model DS218j je schopný pojať dva 3.5 palcové disky (alebo dva 2.5 palcové disky s pomocou adaptérov), čo udáva celkové rozmery a stavbu produktu. Keďže je jeho telo prevažne z plastu, DS218j je po vybalení vcelku ľahké, no váha, samozrejme, stúpne v momente, keď doň budú zapojené disky. V mojom prípade to boli dva kúsky WD Red určené pre NAS zariadenia, každý s kapacitou 2TB, no DS218j zvládne až 12TB disky pre celkovú kapacitu 24TB pri zapojení v režime RAID 0. Oceňujem bielu farbu, ktorá zariadeniu dodáva moderný nádych, ľahko zapadne do takmer akéhokoľvek prostredia a hlavne nebude niesť priamo viditeľné známky znečistenia, hoci ide o lesklý povrch.

Hardvér

Obal a farba na NASku však nie je to dôležité. Tým je dostatočne silný a stabilný hardvér. Synology DS218j je naozaj lacnejším modelom a preto ponúka len dvojjadrový procesor Marvell Armada 385 88F6820 s taktom 1,3GHz. V spojení s 512MB DDR3 RAM veľmi neohúri a neponúkne pokročilú funkcionalitu ako enkódovanie a prehrávanie 4K videa, no na bežné fungovanie a prenos súborov určite postačí. Po stránke konektorov sa na DS218j okrem napájania nachádzajú na zadnej strane dva USB 3.0 porty na pripojenie dodatočných úložísk, LAN port na pripojenie na domácu sieť a miesto na zaistenie Kensington zámku. Po stránke displejov a indikátorov je tento model tiež vybavený veľmi sporo, takže na prednej strane nájdete iba indikátory stavu zariadenia, pripojenia, diskov 1 a 2 a modré svetielko pri tlačidle vypnutia/zapnutia.

Inštalácia a softvér

Hoci ide o vstupný model do portfólia spoločnosti Synology, ktorý neponúka tie najsilnejšie komponenty či množstvo pozícií na disky, po softvérovej stránke ide o plne vybavený kúsok. Inštalácia celého zariadenia nespočíva v ničom ťažšom ako v jeho zapojení a zapnutí. Následne sa dá nájsť na hociktorom zariadení pripojenom na lokálnu sieť tým, že navštívite jednu zo stránok http://find.synology.com/ alebo http://diskstation:5000. Synology DiskStation Manager je stále rovnako prehľadný a intuitívny a s jeho používaním by nemali mať problém ako používatelia operačného systému Microsoft Windows, tak ani tí na MacOS. Pri prvom spustení NASka sa, samozrejme, musí nainštalovať najprv samotný systém a následne všetky aktualizácie plus voliteľné balíčky, no pri normálnom internetovom pripojení je to otázka pár desiatok minút. Po vytrpení krátkej chvíle je už ale NASko dostupné 24/7 a aktualizácie sa dajú nastaviť podľa vlastných predstáv, prípadne ich môžete rovno aj vypnúť, čo, samozrejme, neodporúčam. Samozrejmosťou pri Synology NASkách je dostupnosť dát nielen z domácej siete, ale po prihlásení sa do služby Synology QuickConnect je možné nahrávať domov súbory priamo z dovolenky alebo pracovnej cesty. A naopak, dokumenty, fotky a súbory, ktoré ste si uložili už doma, si môžete pozrieť kdekoľvek s prístupom na internet.

RAID a rýchlosti

NAS zariadenia sú v drvivej väčšine prípadov kupované za účelom chrániť dáta a preto poteší, že DS218j pojme dva disky, ktoré je možné nastaviť buď do RAID 0 režimu pre redundanciu v prípade, že by sa jeden disk poškodil, alebo do RAID 1, ktorý zase ponúkne väčšiu kapacitu a vyššie rýchlosti, no málo po stránke ochrany. Pri používaní Synology DS218j som, samozrejme, vyskúšal aj prenosové rýchlosti. V RAID 0 režime som podľa typu prenášaných súborov nameral celkom potešiteľných 103,1 MB/s pri zapisovaní a 109,7 MB/s pri čítaní veľkých súborov, pri stredne veľkých 61,5 MB/s a 72,8 MB/s a pri fotkách a textových súboroch rýchlosti klesli tesne pod 30 MB/s. Bežné videá si preto bez väčších problémov prehráte aj z tohto NASka, no pri vyššom rozlíšení už môže dochádzať k sekaniu.

Naše hodnotenie

DS218j je prvé NAS zariadenie od spoločnosti Synology s cenou pod 200 eur, nad ktorého kúpou by som premýšľal. Kto nepotrebuje naozaj výkonné komponenty vhodné takmer do firemného prostredia a ide mu hlavne o zálohovanie fotiek, videí z dovolenky či dokumentov a iných súborov, bude určite rád, že Synology konečne ponúka aj takýto model, keďže operačný systém DSM je jedným z najprepracovanejších, aké sú momentálne pre bežných zákazníkov dostupné. K tomuto NAS zariadeniu by som odporúčal minimálne dva 4TB disky určené pre NAS prevádzky, no možnosť osadiť až 12TB modely je tiež veľmi vítaná. Držať si dáta v bezpečí asi nikdy nebolo tak jednoduché a ani tak lacné.

Klady

 • používateľské rozhranie DSM
 • postačujúci hardvér
 • nízky odber elektriny
 • dostupnosť dát z celého sveta

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Synology DS218j

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 165 mm
 • Výška: 110 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 225 mm
 • Hmotnosť: 870 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 175 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Synology

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk