RECENZIA: GIGABYTE AORUS KD25F, je možné považovať monitor za formu nepovoleného dopingu?

RECENZIA: GIGABYTE AORUS KD25F, je možné považovať monitor za formu nepovoleného dopingu?

 

Na svete sú ľudia, ktorí si vystačia, alebo musia vystačiť, s obyčajnými monitormi ponúkajúcimi ničím výnimočné parametre ako rozlíšenie, odozvu či obnovovaciu frekvenciu. Potom sú tu profesionáli, ktorí potrebujú čo najvernejšie zobrazenie farieb pri čo najvyššom rozlíšení, no obnovovacia frekvencia či odozva ich až tak nezaujíma. A do tretice sú tu hráči. Tí by najradšej vzali všetko najlepšie z každého smeru či segmentu a spojili to do jedného produktu. Pretože, hoci na to môže veľa hráčov zabúdať, monitor je jedným z najdôležitejších komponentov starajúcich sa o ten najlepší možný herný zážitok. Samozrejme, na iné typy hier sa hodia iné parametre, no k nám tentokrát zavítal kúsok, ktorý by sa hodil každému fanúšikovi akčných a rýchlych hier.

Monitor značky Aorus s názvom KD25F som privítal celkom neobradne. Predsa len, s rozmernou krabicou sa nejaké nežné a komplikované privítania robiť nedajú. No už od príchodu som sa nevedel dočkať, ako si jeho parametre a schopnosti vyskúšam na vlastnej koži. KD25F totiž nie je bežný monitor. Teda, na prvý pohľad, keď by sa potenciálny zákazník pozrel iba na rozlíšenie 1080P a použitý typ panelu, ktorým je v jeho prípade staršia technológia TN, by možno mávol rukou a bol prekvapený z jeho mierne vyššej ceny. My skúsenejší však vieme, že pri akčných hrách nie je rozlíšenie či sýtosť farieb také dôležité. Čo je na tomto monitore také úžasné, je deklarovaná obnovovacia frekvencia až 240 Hz, odozva 0,5 ms a podpora FreeSync technológie s kompatibilitou G-Sync kariet.

Začiatkom tohto roku vydala spoločnosť Nvidia zaujímavý prieskum založený na číslach a výsledkoch používateľov Nvidia kariet. V skratke tento prieskum hovoril o fakte, že hráči, ktorí hrajú na drahších a výkonnejších kartách a s lepšími monitormi, dosahujú v hrách lepšie výsledky. Veľa ľudí, a spočiatku aj ja, nad týmto výskumom mávlo rukou s myšlienkou, že ide iba o ďalší marketingový ťah zo strany Nvidia, aby predávali viac svojich aj 1500 eur drahých kariet. Ale po hlbšom zamyslení som musel uznať, že zrnko pravdy na tom asi bude. Predsa len, niekto, kto má pri hre LAG a komu sa trhá obraz alebo nemá monitor s vyššou obnovovacou frekvenciou, na tom bude logicky horšie ako hráč, ktorého tieto veci netrápia. Kto už skúsil, aké je to hrať s vyššou obnovovacou frekvenciou ako 120 či 144 Hz, dá ruku do ohňa za fakt, že takéto hranie je oveľa plynulejšie a príjemnejšie ako pri 60 Hz. 240 Hz je s dostatočne výkonnou kartou alebo dostatočne nenáročnou hrou ešte lepšie.

Obal a jeho obsah

Krabica, v ktorej je dodávaný tento, ako už hovorí samotný názov – KD25F, 25-palcový monitor, je dostatočne masívna a po otvorení ukázala odolný sendvič z polystyrénu, v ktorom bol bezpečne uložený celý monitor a jeho súčasti. Okrem monitora, zadnej časti stojanu a spodných kovových nôh sa v balení nachádza zbierka káblov (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI a dva napájacie káble – jeden s anglickou zástrčkou a jeden s európskou). Ďalej sa v krabici nachádzajú už len brožúrky. Po vybalení súčastí a zloženia troch hlavných dielov som chvíľu nevedel, prečo je monitor napevno tak nízko na podstavci, až kým som si všimol malý šedý plastový dielec, vďaka ktorému je pohyb monitora hore a dole na podstavci blokovaný. Po jeho odstránení všetko fungovalo na 100 %. Jedna vec, na ktorú treba myslieť, je, že na úspešnú inštaláciu do funkčného stavu, čo znamená pripevnenie nôh do stojanu, si vyžaduje skrutkovač (nezáleží na tom, či krížový, alebo plochý). Inak je ale všetko maximálne jednoduché.

Základná funkcionalita a konektivita

Posledný monitor, ktorý som pred týmto kúskom testoval, bol od rovnakej spoločnosti, no s mierne odlišným zameraním. Aorus AD27QD, 27-palcový kúsok s 2K rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 144 Hz však nastavil ten správny smer, ktorého sa v Gigabyte očividne držia a ktorého dizajnové prvky sa ukazujú aj na tomto modeli. Po stránke ergonómie ostali zachované všetky vymoženosti, takže si majitelia budú môcť užiť výškovú nastaviteľnosť 11,5 cm hore či dole spolu s natáčaním do strán až 20 stupňov doprava aj doľava, možnosťou otočiť displej o 90 stupňov a používať ho vertikálne a v neposlednom rade aj náklon monitora 5 stupňov k sebe a 20 stupňov od seba. Takže palec hore za veľmi dobre zvládnuté možnosti prispôsobenia. Po stránke pripojiteľnosti na spodnej strane ponúka KD25F 3,5 mm Jack na slúchadlá, druhý Jack na mikrofón, dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.4, hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, trojicu USB 3.0 na pripojenie periférií či schopných nabíjať zariadenia a na záver aj štrbinu pre zabezpečenie Kensington zámkom. Po pripojení monitora USB káblom k počítaču je naň možné nainštalovať nový firmvér či si z neho uložiť svoje špecifické nastavenia, čo je určite veľké plus pre ľudí, ktorí často striedajú počítače alebo majú naozaj špecifické preferencie, o ktoré by sa báli prísť. Alebo priamo ovládať jeho nastavenia bez nutnosti hrať sa s malým joystickom v spodnej časti.

Parametre a funkcionalita

Zase raz ale k tomu najpodstatnejšiemu. Ako som už spomínal, nemusí KD25F vyzerať na zbežný pohľad priveľmi zaujímavo. 25” TN panel s rozlíšením 1080P sa dá kúpiť už za 150 eur, tak prečo stojí tento monitor takmer 500 eur? Odpoveďou je obnovovacia frekvencia. Tam, kde bežné monitory ponúkajú 60 Hz, teda 60 vykreslení obrazu za sekundu, zaraďuje KD25F piaty prevodový stupeň a pridáva nitro k výsledným 240 Hz. Neublíži ani rýchlosť odozvy – menej ako jedna milisekunda, čím sa tiež nemôže pochváliť mnoho konkurenčných modelov. Okrem toho tento panel ponúka všetky základné vychytávky či potrebné parametre ako svietivosť 400 cd/m2, 16,7 M farieb, pozorovacie uhly 170°horizontálne a 160°vertikálne či kontrast 1000:1.

„Iba” AMD FreeSync

Nie je to už taká novinka ako keď som testoval AD27QD, no je stále príjemným prekvapením, že spoločnosť Nvidia umožnila spoluprácu G-Sync technológie s FreeSync certifikovanými monitormi. Malé vysvetlenie pre čitateľov, ktorí by náhodou nevedeli, čo stojí za názvom FreeSync. Ide o softvérové riešenie a snahu zabrániť takzvanému screen tearingu, teda trhaniu obrazu v hrách. Grafické karty totiž spracúvajú obrazy s rozdielnou rýchlosťou, ktorá sa nemusí vždy vyrovnať obnovovacej frekvencii monitoru a výsledkom môže byť pri rýchlej zmene pohľadu napríklad zobrazenie polovice snímky z novej scény v hornej polovici monitora a predošlej v spodnej. Dvaja hlavní hráči na poli grafických kariet, AMD a NVIDIA, sa k tomuto problému postavili mierne odlišne a AMD prinieslo čisto softvérové riešenie, vďaka ktorému dokázal monitor komunikovať s grafickou kartou a zobraziť snímky až keď si bol úplne istý, že ukáže jeden neroztrhnutý obraz. Na druhej strane vymyslela NVIDIA systém G-Sync, ktorý pozostáva nielen zo softvérového riešenia, ale aj špecializovaného procesora, ktorý mohli výrobcovia umiestniť do svojich monitorov. A kvôli tomu si museli hráči snažiaci sa predísť screen tearingu dlhé roky vyberať monitor podľa značky grafickej karty, keďže grafické karty od NVIDIE neboli kompatibilné s FreeSyncom a AMD-čko zase s G-Syncom. Počítačovým nadšencom však pred pár mesiacmi zaplesali srdcia, pretože NVIDIA prekvapivo ohlásila, že G-Sync funkcionalita na všetkých nových GTX a RTX kartách bude kompatibilná s vybranými monitormi disponujúcimi FreeSyncom. Prečo iba vybranými? Hlavne preto, že nie je monitor s FreeSyncom ako monitor s FreeSyncom. Menej kvalitné kúsky jednoducho spoluprácu s G-Syncom nezvládajú a môže dochádzať k ešte horšiemu zobrazovaniu ako bez G-FreeSyncu. Aorus KD25F však medzi menej kvalitné kúsky určite nepatrí, a preto celá G-Sync funkcionalita v spojení s kartou GTX 1070 Ti fungovala absolútne bez problémov. Teda, po pripojení DisplayPort 1.4 káblom.

Vychytávky a softvér

V Gigabyte sa snažia k svojim produktom poskytovať nielen dobré parametre, ale aj všemožné vychytávky, ktoré hráčom dokážu uľahčiť život alebo ho urobia o čosi zaujímavejším. Ako prvé, a pre mňa asi najmenej dôležité, spomeniem, že KD25F ponúka RGB podsvietenie na zadnej strane v tvare AORUS orla. Jeho ovládanie je stále rovnako jednoduché, a to cez program RGB Fusion, ktorým sa dajú ovládať aj všetky ostatné produkty značky Gigabyte. Treba iba myslieť na to, že monitor musí byť k počítaču pripojený aj USB káblom pre správne fungovanie ovládania. Logo vyzerá fajn a pokiaľ plánujete brať monitor na LAN párty, určite zaujme, no osobne som na ňom nevidel veľa pridanej hodnoty, keďže pri mojom rozložení je monitor priamo pri stene a nie je zozadu viditeľný. Teraz k tomu dôležitejšiemu. Bonusová funkcionalita pri KD25F pozostáva rovnako ako pri AD27QD z viacerých, aj priamo do monitora zabudovaných programov a funkcií. OSD, teda On-Screen-Display, v ktorom je možné nastaviť všetko správanie a vzhľad monitora, nie je napríklad možné ovládať iba malým tlačidlom na spodnej strane, no vlastnosti sa dajú meniť aj za pomoci klávesnice a myši cez samostatný program. Priamo na hráčov zamerané funkcie AIM Stabiliser, Dashboard, GameAssist, Black Equalizer, ANC a PIP/PBP vyzerajú stále veľmi zaujímavo. AIM Stabiliser podľa slov Gigabytu pomáha s potlačením efektu rozmazania pri rýchlych pohyboch ako napríklad pri mierení a strieľaní v akčných hrách, čo by malo pomôcť k lepším výkonom. Dashboard je schopný zobraziť informácie o počítači ako teplota procesora a grafiky či ich vyťaženie. GameAssist na monitore zobrazuje nezávisle od hry či programu časomieru, stopky, zameriavač či linky na správne zarovnanie viacerých displejov vedľa seba. Zaujímavý je aj Black Equalizer, teda funkcia vyrovnávania čiernej, vďaka ktorej bol monitor schopný potlačiť čiernu bez zasiahnutia do svetlých častí obrazu a odkryť tak protivníkov skrývajúcich sa v tieňoch. ANC funguje po pripojení slúchadiel do monitora a vďaka dvojici zabudovaných smerových mikrofónov dokáže potlačiť okolité hluky a dokonca ich zvládne filtrovať z hráčovej reči, pokiaľ práve rozpráva do mikrofónu. To znamená, že v hlučnejšom prostredí budú vaši spoluhráči lepšie počuť vaše slová. Na záver disponuje monitor aj funkcionalitou PIP (Picture-in-picture) a PBP (Picture-by-picture), vďaka čomu môžete jednoducho hrať hru a pri tom pozerať napríklad video sprievodcu alebo obľúbený seriál priamo na jednom monitore.

Naše hodnotenie

1080P rozlíšenie? Na dnešnú dobu a do akčných/rýchlych hier stále postačujúce. TN panel? To už nie je také slávne. No výmenou za menej sýte farby či hodnoverné zobrazenie ponúka KD25F takmer neuveriteľné parametre na poli obnovovacej frekvencie. 240 Hz a 0,5 ms odozva v monitoroch boli pred pár rokmi ešte vo hviezdach a nieto cenovo dostupné a zaobalené v peknom a kvalitnom dizajne. Pokiaľ teda hľadáte monitor, ktorý posunie vaše úspechy v CS:GO, Overwatch či iných strieľačkách na ďalšiu úroveň, je KD25F perfektná voľba.

Klady

 • 240 Hz obnovovacia frekvencia
 • obstojný kontrast a svietivosť
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita uľahčujúca život hráčom

Zápory

 • iba TN panel

Informácie o produkte

GIGABYTE AORUS KD25F

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 558 mm
 • Výška: 485 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 236 mm
 • Hmotnosť: 6800 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 480 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk