RECENZIA: Trust GXT 168 Haze je rozumný kompromis

RECENZIA: Trust GXT 168 Haze je rozumný kompromis

 

Myška prichádza v pomerne jednoduchom papierovom balení, avšak s množstvom technických informácií. Jednoduchý a základný je aj jeho obsah. Vnútri nájdete len myš, samolepku a základnú technickú dokumentáciu.

Dizajn, prevedenie

Trust GXT 168 Haze ponúka čistý herný dizajn a „výbavu“ so všetkými svojimi typickými prvkami. Pohľad na myš dáva tušiť, že je určená predovšetkým pravákom. V prvom rade vás zaujme „úložný priestor“ pre palec, ktorý mu poskytuje veľmi dobrú oporu. Tú o niečo vylepší zdrsnený povrch na boku myši pre lepšie uchopenie. Výraznejší dizajnový výstrelok nájdete v jej hornej časti v podobe ostrých zakončení ľavého a pravého hlavného tlačidla, v strede ktorých vychádza opletaný a 170 centimetrov dlhý kábel s feritovým jadierkom na zabránenie akejkoľvek interferencii.

GXT 168 Haze je ladená do čiernej farby, v spodnej časti chrbta je umiestnené logo výrobcu. Konštrukcia myšky je typu palm grip, pri ktorom myš držíte celou dlaňou. Do mojej stredne veľkej ruky sadla ako uliata, trochu mám však výhrady voči chrbtu, resp. šírke, ktorá by podľa môjho názoru zniesla o pár milimetrov naviac a umožnila by lepší bočný úchop z pravej strany ruky, teda od malíčka.

Rozmery myši sú 130×85×42mm a jej celková hmotnosť je 155g. Nájdete na nej celkovo sedem tlačidiel, z toho šesť programovateľných. Ich rozmiestnenie nebude asi žiadnym prekvapením, okrem dvoch hlavných tlačidiel plní funkciu tlačidla aj koliesko, pod ním sa nachádza ďalšia dvojica tlačidiel a zvyšné dve sú umiestnené na ľavom boku myši. Prístup k nim je bezproblémový, výnimku však tvoria dve tlačidlá pod kolieskom, pri ktorých si budete trošku musieť precvičiť prstovú gymnastiku.

V spodnej časti je umiestnený optický snímač, ktorý obkolesuje celkovo šesť kovových klzných plôch.

Softvér

Trust ponúka pre svoju myš základný herný softvér ako vizuálne, tak aj funkciami. Nechýbajú však tie najpodstatnejšie nastavenia.

Prostredie je rozdelené do dvoch častí – na základné a pokročilé nastavenia. Obrazovka základných nastavení obsahuje grafické zobrazenie myši s očíslovanými tlačidlami pre jednoduchší prehľad. Nachádzajú sa tu štyri rôzne panely nastavení. Prvým z nich je priradenie funkcií pre jednotlivé tlačidlá, pričom pomocou tlačidiel Mode A a Mode B môžete vytvoriť dva presety a prepínať medzi nimi. Ďalším panelom je nastavenie polling rate v krokoch 125/250/500/1000Hz. Tretí panel obsahuje nastavenie až štyroch rôznych predvolieb DPI, ku ktorým si môžete zvoliť vlastné farebné označenie. Poslednou možnosťou je nastavenie podsvietenia, kde si zvolíte jeho mód, dĺžku a efekt. Svetelných efektov je naozaj poskromne, okrem trvalého podsvietenia si môžete zvoliť len blikanie, efekt breathing a RGB cycle.

Pokročilé nastavenia ponúknu nastavenie rýchlosti myši, scrollovania, dvojkliku a nastavenie makier.

Technické okienko

Zadná strana krabičky obsahuje technické špecifikácie a vypovedá o tom, že Trust Haze je optická myš s hodnotou DPI až 4000, akceleráciou 20G či nastaviteľným RGB podsvietením. To sa nachádza po celom obvode myši vrátane bočných tlačidiel, podsvietené je aj logo výrobcu, koliesko a tlačidlá pod ním.

Vnútri myšky sa nachádza optický snímač s označením A3050 od spoločnosti Avago, ktorý už možno nie je najnovší a nepatrí k špičke, no to, čo očakávate od lacnej hernej myšky, splní do bodky. Snímač podporuje hodnotu DPI v rozmedzí 250 – 4000, v nastaveniach po hodnotách 250, maximálnu rýchlosť na úrovni 60IPS (palcov za sekundu) a nastavenie polling rate v hodnotách 125/250/500/1000Hz.

Dojmy z používania

Prvé zoznámenie bolo všelijaké hlavne kvôli (ne)ergonómii – nemal som si totiž kde položiť malíček. Hoci to nebolo stopercentné, ruka si po pár minútach zvykla. Hráči s väčšími rukami ale s tým zrejme budú mať väčší problém. S myškou sa hralo a pracovalo dobre, s nastaveniami sa viete vyhrať a prispôsobiť si ich podľa svojej potreby. Softvér je síce jednoduchý, no ak nemáte od myšky za 20 eur veľké očakávania, svoj základný účel splní. Trošku väčšie očakávania som mal od kovových klzných plôch, no nemôžem povedať, že by boli lepšie ako plastové, ktoré má väčšina myšiek.

Naše hodnotenie

Takmer bez výhrad. Ťažko niečo vyčítať myške, ktorá ponúkne naozaj výborný pomer cena/výkon a je takmer zadarmo. Podarený dizajn, nastaviteľné RGB podsvietenie a herný softvér len podčiarkujú veľmi dobré hodnotenie tejto hernej myši. Nie všetko je síce dokonalé, spomeniem napríklad veľmi jednoduchý softvér a ešte jednoduchšie nastavenie podsvietenia či podľa mňa nie práve najlepšie zvládnutú ergonómiu, no myslím, že za cenu približne 20 eur dostanete naozaj kvalitný produkt a nemôžem povedať, že by niektoré z týchto menších nedokonalostí boli závažné alebo že by mali vplyv na hodnotenie. Ak chcete hernú myš a nechcete zároveň za ňu vyhadzovať veľké peniaze, Trust GXT 168 Haze môže byť rozumným kompromisom.

Klady

 • dizajn
 • softvér
 • podsvietenie
 • pomer cena/výkon

Zápory

 • nič závažné

Informácie o produkte

Trust GXT 168 Haze

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 130 mm
 • Výška: 85 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 42 mm
 • Hmotnosť: 155 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 19 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk