RECENZIA: Lenovo YOGA C930 bude vládca zvuku vo vašej kancelárii

RECENZIA: Lenovo YOGA C930 bude vládca zvuku vo vašej kancelárii

 

Neviem, či ráno hneď po zobudení praktikujete jogínsku polohu lotosového kvetu, alebo idete rovno na záchod, ale ak by sa vám náhodou chcelo jogu a WC skombinovať, tak Lenovo YOGA C930 je pre vás ideálne zariadenie. Poskladáte si ho, ako vám práve vyhovuje.

YOGA C930 je najluxusnejší model z konvertibilných modelov Lenova, ak teda samozrejme nerátame ThinkPady, a tak som od neho čakal pomerne veľa muziky. Najmä, ak sa už vopred chváli nálepkou vylepšenia Dolby Atmos, pretože kvalitný zvuk, ten ja mám rád. Na konci recenzie sa dozviete, že sklamaný som napokon z notebooku nebol, ale...

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Tenké notebooky preberajú vládu nad kancelárskym svetom a tento model inú ambíciu, ako stať sa kráľom vašej kancelárie, ani nemá. Že ide o vlajkovú loď celého modelového radu je poznať na prvý pohľad. Dizajn kĺže po vlne modernej kombinácie ostrých a oblých hrán a hoci mne to príliš nesedí, pretože takýto dizajn rýchlo zastaráva, tu mi to neprekážalo a navyše chápem, že oblá zadná strana kĺbu jednoducho len plní účel.

Na to, že má 930-ka kovovú základňu a aj pomerne hrubé kovové veko s displejom, je notebook prekvapujúco ľahký. Udávanej váhe 1,38 kg by som pokojne veril. Kovový povrch je vybrúsený, s matnou povrchovou úpravou. Akurát zadná časť kĺbu je chrómová, takže sa odtlačkom predsa len úplne nevyhnete.

Prémiová je aj kvalita konštrukcie, nikde nič nevŕzga, nepuká ani nevydáva zvuky, ktoré pri práci s počítačom počuť nechcete. Je možné, že sa to časom zmení, ale teraz som ani pri preklápaní displeja o 180 stupňov nezaznamenal žiadne hlasné protesty. Notebook som sa snažil potrápiť aj zdvíhaním za rohy dvoma prstami alebo tlakom na veko a prehýbanie bolo minimálne.

Zabudnite však na otváranie notebooku jedným prstom. Nevravím, že to nejde, ale ak by som to mal robiť stále, asi by som ošedivel. Veko síce trocha vystupuje pred základňu, ale na jeho otvorenie sa treba poriadne sústrediť. Prvých 90 stupňov drží veko dosť tuho a na rýchle otvorenie jednou rukou dizajnované nie je.

Malú pripomienku mám k držaniu displeja v polohe notebooku, na môj vkus sa kýval až moc. Chápem, že je to daň za flexibilitu kĺbu, ale ak som notebook nemal na stole, ale napr. na kolenách a častejšie som sa hýbal, tak mi ten vlajúci displej prekážal.

Za zaujímavý počin z hľadiska dizajnu považujem aj umiestnenie tlačidla zapínania/uspania na bočnú stranu notebooku. Neviem, či je to len mojou (ne)šikovnosťou alebo mám zle rozvrhnutý pracovný stôl, ale až dvakrát som si notebook počas práce nechtiac uspal, keď som notebook priložil pravou stranou k rohu podstavca monitora.

DISPLEJ

Podľa mňa jednoznačne najväčšou bolesťou YOGY je displej. Parametrovo je všetko v najlepšom poriadku. 13,9“ IPS dotykový displej s Full HD (1920x1080) rozlíšením má podporu Dolby Vision a farby, kontrast aj žiarivosť boli štandardne kvalitné. Farby boli síce trocha teplejšie, ale do kancelárie aj tak nadpriemer. Pozorovacie uhly sú tiež veľmi dobré, a tak sa môžete svojimi úžasnými excelovskými analýzami chváliť aj kolegom, ktorí sedia vedľa vás, bez toho, aby videli len čiernu obrazovku.

Čo však celý tento papierovo kvalitný súbor atribútov ťahá dolu, je lesklý displej. To, že si môžem neustále kontrolovať účes aj zastrihnutie chĺpkov v nose síce poteší, ale akonáhle sa človek otočí tak, že svetlo z okna dopadá na displej, nie je vidieť nič okrem odrazov. Subjektívne to notebook, ktorý chce suplovať aj tablet, zráža z pevných nôh a za celú dobu testovania notebooku som si na to nezvykol.

Ale ak vám nevadí sťahovať nábytok kvôli tomu, aby ste na notebooku za viac ako 1300 eur niečo videli, pokojne túto moju pripomienku ignorujte. Počítajte ale s tým, že vonku na slnku je notebook prakticky nepoužiteľný.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Komunikačné rozhranie notebooku sa nachádza na ľavej bočnej hrane notebooku. Áno, na ľavej, iba. Vlastne pozostáva z jediného veľkého USB 3.1 portu a dvoch USB-C portov, ktorých konektivita zahŕňa aj pripojenie Thunderboltu 3. Okrem nich nechýba ani audio vstup/výstup. A to je všetko.

Asi rozumiem snahe robiť nízke, štíhle notebooky, ale z používateľského hľadiska nejak stále nechcem akceptovať, že na to, aby som plnohodnotne využil drahý notebook, musím si ešte dokúpiť ďalšie drahé zariadenia. A to som, prosím, používateľ MacBooku.

Ak si hovoríte, že toto predsa dnes už musí každému stačiť, tak len malé povzdychnutie, mám aj zrkadlovku a dron, jedno zariadenia využíva veľkú SD kartu, druhé micro SD kartu. Strčiť si ich môžem tak akurát do... no nie do YOGY, nie bez redukcie. Očakával by som od výrobcov notebookov, že budú trocha kompatibilnejší. Vláčiť so sebou v batohu kabeláž a redukcie v objeme, ktorý dnes štandardne využíva NASA na štart raketoplánov, sa mi nejaví, ako neustále komunikovaný, krok k používateľovi. Ale asi chcem veľa. O tom, že kancelársky stroj treba dosť často pripájať cez HDMI, ktoré tiež zostalo asi iba na dizajnérovom plátne, radšej budem urazene mlčať.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Ovládanie notebooku je bezproblémové. Touchpad je troška zapustený a má hladký povrch, tlačidlo má pomerne vysoký zdvih a oproti ostatným notebookom sa mi zdalo, že je pri stláčaní o niečo hlučnejšie.

Klávesnica v YOGE C930 je v podstate štandard, ktorý by mal stačiť aj stredne náročným používateľom. Šesťriadkové usporiadanie, bez numerickej časti a niektorých menej používaných klávesov (všetky sa dajú nahradiť cez Fn+kláves) mi bežne postačovalo a zvládol som na ňom bez akýchkoľvek problémov písať aj dlhšie texty, napríklad túto recenziu. Klávesy sú stredne vysoké a nie sú na seba príliš natlačené, takže aj tučné prsty IT atlétov nebudú mať problémy sa zmestiť.

Výhradu mám k farebnému riešeniu. Ak máte striebornú verziu notebooku, klávesnica je tiež strieborná a popisy písmen na klávesoch sú biele. Pri zapnutom podsvietení sú tak aj za denného svetla niekedy nečitateľné, a ak nevládnete umením starých majstrov, zvaným strojopis, môže sa vám napísanie textu mierne predĺžiť. Dá sa ale kúpiť aj tmavší farebný variant notebooku. Tam nič s ničím nesplýva.

Vpravo, vedľa touchpadu nechýba ani čítačka otlačkov prstov, funguje spoľahlivo, rýchlo a uľahčí vám prihlasovanie sa do účtu. Rovnako tak je prítomné aj dotykové pero. Je šikovne integrované dovnútra notebooku na pravej strane. Pre jeho vybratie je potrebné naň pomerne silno zatlačiť, takže sa nemusíte báť, že ho stratíte, čo je nočná mora asi všetkých recenzentov. Pero sa zastrčením do notebooku zároveň nabíja, takže by sa nemalo stať, že sa chystáte podpísať životne výhodný kontrakt na displeji vášho notebooku a pero vám nebude fungovať.

HARDVÉR A VÝKON

Ak už zívate, ešte chvíľu počkajte, trocha ešte zašuchocem papiermi. Lenovo dodáva YOGU C930 v niekoľkých hardvérových konfiguráciách. Stroj, ktorý sme mali k dispozícii patril k výkonnejším z nich. Osadený bol procesorom Core i7-8550 so 16GB RAM a 500GB SSD diskom.

Na akúkoľvek bežnú prácu takáto zostava úplne postačovala. Notebook zvládol pracovnú agendu kancelárskej krysy a internet, video aj audio a skúšal som aj nejakú tú hru. Tam už sa ale citeľne prejavuje nižší grafický výkon, takže na novinky rovno zabudnite. Pokiaľ by sa vám v budúcnosti chcelo rozširovať, jediné čo môžete, je vymeniť SSD disk, ostatné veci sú, takpovediac, napevno.

Pri kovových notebook sa vždy troška bojím o Wi-Fi signál, ale pri YOGE nebol žiaden problém. O Wi-Fi aj Bluetooth sa stará spoľahlivý Intel Wireless-AC 9260 modul a nezaznamenal som žiadne výkyvy či straty signálu.

Pri bežnej práci je notebook pomerne tichý, hoci najmä zo začiatku som ventilátory vnímal, ale to je len otázka zvyku, pretože mnou používaný MacBook je výrazne tichší. Postupne som si zvykol a zvuk nevnímal. To sa zmenilo až keď som zapol nejakú náročnejšiu aplikáciu alebo hru. Vtedy už YOGA fučala, ako ja na piatom podlaží zo siedmich. Našťastie nikdy nikam neodletela a ja som ju zasa až tak netrápil, pri tomto type notebookov treba naozaj hľadieť na priority.

VÝDRŽ

Udávaná kapacita batérie je 60Wh, čo mi dávalo silnú nádej na to, že ide o nadpriemerný stroj, čo sa týka výdrže. Podotýkam, že batéria je vstavaná a so základnou doskou ju spája konektor a niekoľko skrutiek. Dá sa ale vymeniť aj doma, čo je skvelé. Menej manuálne zruční, ale radšej do servisu.

Ešte lepšie je, že pri štandardnej záťaži – práca s dokumentami, internet, multimédiá, mi notebook bez problémov vydržal 12 hodín, teda celý pracovný deň na jedno nabitie. A to som sa nehral s jasom a ďalšími nastaveniami, ale dal som to na buržuja a ničím nešetril. Keď som skúšal Football Managera, YOGA zvládla 7 - 8 hodín ako nič, čo považujem za veľmi dobré.

K notebooku výrobca štandardne balí aj 65W napájací adaptér, ktorý má USB-C zakončenie, čo je výborné. Ľahko ho totiž skombinujete, dokonca aj s Apple napájacím káblom. Čo som niekoľkokrát využil.

AUDIO

Najviac som sa tešil na zvuk. Samozrejme berte ma s rezervou, je mi jasné, že z kancelárskeho notebooku Karla Gotta neurobíte, ale kvalita zvuku sa dá posúvať aj tu. A podarilo sa. Samozrejme musíte poriadne ubrať z marketingom výrazne pomasírovaných očakávaní.

Ale, a to zdôrazňujem, pri návrhu zvukových nuáns tohto notebooku, niekto ROZMÝŠĽAL. Všimnete si to na detailoch. Napríklad na reproduktoroch. Dva sú, ako som už spomínal, v kĺbe medzi základňou a vekom s displejom. Sú nastavené ako primárne a púšťajú von všetky zvuky okrem nízkych frekvencií. Tie reprodukuje ďalšia dvojica reproduktorov, ktoré sú umiestnené v prednej časti základne. Na prvý pohľad možno nepodstatná informácia, ale pri konvertibilných zariadeniach pokrok. Tieto zariadenia totiž, ako celkom iste viete, niekedy niekto používa aj v rozložení typu stan, a keby výrobcovia Lenova pustili cez predné reproduktory aj niečo iné, ako nízke frekvencie, váš zvuk by výrazne závisel od toho, na čom je notebook položený. Takto sa tomu elegantne vyhli a zvuk je svieži v akomkoľvek rozložení.

Zvuk vychádzajúci z reproduktorov je navyše ešte aj digitálne vylepšený (Dolby Atmos Speaker System) a celkovo tak ako som iné veci kritizoval, tu musím chváliť. Zvuk je plný, čistý a prekvapujúco kvalitný aj vo výškach. Mňa, ako bass lovera síce troška sklamali basy, ale v ostatných polohách bol zvuk na notebook skvelý. Keď som si pozeral videorecenzie áut, tak Lamborghini naozaj znelo ako Lamborghini a nie ako rozladená služobná Octavia, čo si o sebe myslí, že je Passat minulej generácie.

Naše hodnotenie

Už som to napísal na začiatku, nie som sklamaný, ale čakal som, že to bude ešte o štipku lepšie. Páčil sa mi pekný dizajn, dobre vyriešená zmena z notebooku na tablet, aj parádna výdrž batérie a nadšený som bol z riešenia zvuku. Lenže katastrofálny, lesklý displej, nie úplne dotiahnutá klávesnica a nízka konektivita by mi asi bránili v tom, aby som išiel a zaplatil za YOGU tú cenu, ktorú za ňu pýtajú v obchodoch. Ale to sú len moje subjektívne poznatky z niekedy azda až príliš detailného testovania. Ak hľadáte spoľahlivý stroj s nadpriemerným zvukom, ktorý vám okrem poriadneho pracovného výkonu ponúkne aj slušné podmienky pre zábavu, Lenovo YOGA C-930 určite minimálne zaraďte do zoznamu potenciálnych kandidátov.

Klady

 • kovové prevedenie
 • nadpriemerný zvuk
 • výborná výdrž batérie

Zápory

 • lesklý displej
 • málo konektorov
 • vyššia hlučnosť pri náročnejších aplikáciách

Informácie o produkte

Lenovo YOGA C930

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 322 mm
 • Výška: 227 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16 mm
 • Hmotnosť: 1380 g
 • Orientačná cena: 1739 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk