RECENZIA: MSI Infinite S je minimalistický herný počítač

RECENZIA: MSI Infinite S je minimalistický herný počítač

 

Myslím si, že spoločnosť MSI netreba ani predstavovať. V počítačovom priemysle už pôsobí vyše tridsať rokov a vo svojom portfóliu má skoro všetko, čo sa motá okolo počítačov, monitorov a rôzneho príslušenstva. V segmente herných počítačov si v podstate príde na rad každý. Model Infinite S sa radí skôr do strednej triedy, ale s rozumným pomerom ceny a výkonu.

Balenie

Balenie a jeho obsah sú úplne základné. Počítačová zostava je bezpečne uložená v pevnej penovej výstelke, ktorá je vložená do papierovej krabice. Na nej je znázornená skica skrinky, ktorú nájdete vnútri, a nejaké texty od výrobcu. V balení nájdete okrem samotnej bedne aj škatuľku, v ktorej sa nachádza napájací kábel, návod na použitie, záručný list a zopár tlmiacich podložiek pod grafickú kartu.

Dizajn, prevedenie

Keďže ide o hernú zostavu, jej dizajn sa nesie v tomto duchu. Nie je však nejak výstredný, skôr decentný. Tvarovo ide o klasickú kovovú skrinku v tvare kvádra, v prednej časti s plastovým panelom, ktorému dominujú ostré hrany. Jednou z nich je rozdelená predná časť, ktorej ľavá strana je lesklá a pravá matná. V prednej časti sa nachádza len logo výrobcu a trojica malých podsvietených panelov. Celá skrinka sa nesie v čiernom farebnom prevedení. Na prednom paneli dominuje červené logo výrobcu so strieborným drakom, pričom na bočnom paneli sa pekne vyníma červené on/off tlačidlo v tvare trojuholníka a porty s ikonkami ladenými taktiež do červenej farby. Pri pohľade spredu je ľavá bočnica plná, zatiaľ čo pravá je perforovaná. Zadná časť je klasicky venovaná prvkom konektivity na I/O paneli, panelu grafickej karty a nechýba tu hlavné tlačidlo on/off na zdroji, jeho chladenie pomocou ventilátora, port na napájanie a perforácia na výstup teplého vzduchu zo skrine.

Rozmerovo ide o kompaktnú zostavu o veľkosti 128×348×244mm, s objemom 10 litrov a váhou približne 6,35 kilogramu. Vďaka minimalistickým rozmerom ju všade ľahko schováte a čo je najväčšou výhodou, bez problémov ju môžete prepravovať na rôzne LAN párty napríklad ku kamošom. Ponúkne vám tak ďaleko viac možností.

Konfigurácia

V dnešnej dobe máte dve možnosti ako si zadovážiť herný, ale aj obyčajný stolový počítač. Buď si ho poskladáte sami, prípadne to zveríte niektorému z predajcov výpočtovej techniky, alebo si kúpite už zloženú zostavu z dielne niektorej z počítačových spoločností. Druhá zo spomenutých možností prináša najväčšiu výhodu v tom, že celá zostava je dokonale optimalizovaná a vo väčšine prípadov máte na výber z rôznych výkonových konfigurácií.

Recenzovaný model MSI Infinite S (9RB-005AU) je zatiaľ posledným (minuloročným) modelovým radom tejto série, ktorý na dnešnú dobu prichádza s pomerne staršími orgánmi. Tie však stavajú na dobrom základe, ktorý tvorí šesťjadrový procesor i5 s architektúrou Coffee Lake s označením i5 8400 so základnou pracovnou frekvenciou jadier 2,80GHz a funkciou turbo boost až do frekvencie 4GHz. O odvod tepla sa stará akási hliníková chladiaca veža umiestnená v zadnej časti skrine, ktorá je s procesorom prepojená medenými rúrkami. Vzniknuté naakumulované teplo z celej zostavy je odvádzané smerom von cez otvor v zadnej časti skrine pomocou malého ventilátora, ktorý zároveň aj ochladzuje hliníkovú vežu.

Procesor je osadený do základnej dosky vybavenej päticou LGA 1151 a čipovou sadou Intel H310. Základná doska ponúkne celkom slušnú výbavu a konektivitu, zadný I/O panel obsahuje 4 USB 3.1 Gen1 porty typu A, dvojicu USB 2.0, HDMI výstup, gigový RJ45 LAN port, päticu rôznych vstupov a výstupov typu 3,5mm jack a zvukový S/PDIF výstup. Na boku skrine sa nachádza bočný panel, kde nájdete okrem on/off/resetovacieho tlačidla aj port pre USB 2.0 typu C, USB 2.0 typu A, výstup pre slúchadlá a vstup pre mikrofón (oba 3,5mm jack). Na základnej doske nechýba podpora bezdrôtového Wi-Fi pripojenia a Bluetooth vo verzii 4.2.

Keďže herná zostava je kompaktných rozmerov, také sú aj vnútornosti. Mám na mysli hlavne RAMky, v tomto prípade typu SO-DIMM DDR4, ktoré nájdete predovšetkým v notebookoch. V zostave sa nachádza 8GB pamäte z dielne Samsungu s frekvenciou 2666MHz, rozšíriteľná je však až na veľkosť 32GB. Jeden slot pre RAM sa nachádza v „pracovnej“ časti dosky pod procesorom, druhý slot je umiestnený na zadnej časti dosky spolu s m.2 SSD pozíciou, v ktorej je vložený systémový SSD disk rozhrania m.2 s kapacitou 128GB. Tomu sekunduje 3,5" pevný disk pre dáta s kapacitou 1TB. Ak by vám to ale nestačilo, v hornej časti sa pod plechovým krytom nachádza pozícia pre 2,5" SSD alebo klasický disk.

O grafický výkon sa postará zmenšená verzia grafickej karty GeForce GTX 1050 Ti so 4G GDDR5 pamäťou, aktívnym chladením a výstupmi HDMI, DVI a Displayport. Grafická karta sa nachádza priamo nad procesorom, čo zrejme ovplyvní výšku teploty v skrinke hlavne pri vyššej záťaži. Dôsledkom toho je pomerne dosť veľký hluk vychádzajúci z oboch malých ventilátorov. Chladnejší vzduch je do skrine privádzaný cez perforovanú bočnicu.

Ako ste si určite všimli, optická mechanika vďaka rozmerom zostavy chýba. Dá sa povedať, že v dnešnej dobe obrovských pevných diskov a rôznych cloudov je už mechanika prežitkom, no ak by vám predsa len chýbala, môžete siahnuť po jej externej verzii, prípadne si vyberiete model počítača, v ktorom sa nachádza.

To všetko živí zdroj s výkonom 350W, ktorý je aj vzhľadom na úsporný procesor a nároky grafickej karty dostačujúci. Otázna je však jeho rezerva pri prípadnej výmene komponentov za výkonnejšie.

Softvér

V počítači je predinštalovaný operačný systém Windows 10 Home v 64-bitovej verzii. Systém obsahuje predinštalované všetky dôležité ovládače, inak je pomerne čistý, hoci nejaké zbytočnosti najmä v podobe rôznych hier typu Candy Crush Saga sa tu nájdu. Vďaka 128GB systémovému SSD disku pre programy je ale naozaj rýchly a svižný. Chýba tu však akýkoľvek softvér z dielne MSI. Predpokladám, že na začiatku určite siahnete po MSI Afterburner či MSI Mystic Light.

Výkon

Procesor síce nemá odomknutý násobič, takže ho nemôžete taktovať, no kto sa tomu rozumie, môže si to vynahradiť pri grafickej karte napríklad s pomocou softvéru MSI Afterburner. Hovorí sa, že trpezlivosť ruže prináša a v tomto prípade to naozaj platí, pretože si poľahky zdvihnete výkon grafickej karty o desať percent a aj viac. Stále však platí, že GeForce GTX 1050 Ti je grafická karta z roku 2016, ktorá bude hlavným limitujúcim prvkom zostavy. Tým môže byť do určitej miery aj operačná pamäť, ktorej veľkosť 8GB dnes už postačuje len ako minimálna požiadavka hier. V nich by ste menšiu kapacitu RAM pocítiť nemali, skôr to môže mať vplyv na rýchlosť systému pri práci s videom či fotografiami. Infinite S síce ponúka druhý slot pre RAM, prípadne sa pôvodná RAMka dá nahradiť väčšou, no je otázne, ako by to bolo so zárukou, respektíve jej stratou. Druhou možnosťou je kúpa výkonnejšej konfigurácie alebo modelu.

Infinite S bola podrobená niekoľkým benchmarkovým nástrojom a testu výkonu vo videohrách Battlefield V, Far Cry 5 a Metro Exodus. Prvé dve zvláda zostava na vysokých detailoch a Full HD rozlíšení pri hrateľných 50-60 FPS, pri Metre sa už trochu trápi a skôr jej vyhovujú stredné nastavenia. Pretaktovaním grafickej karty ale pohodlne získate o niečo lepšie výsledky. Vzhľadom na to, aký je počítač malý a na obmedzenejšie možnosti chladenia ma prekvapilo, že si celkom obstojne dokázal poradiť aj s niekoľkohodinovým hraním či benchmarkovým nástrojom. Maximálne teploty procesora, ktoré sa podarilo dosiahnuť, sa pohybovali na úrovni 75-78°C. Maximálna teplota grafickej karty sa pohybovala na úrovni 62°C. Daňou za to je však hlučnejšie chladenie pri takomto zaťažení.

Naše hodnotenie

MSI už tradične prichádza s hernou zostavou, ktorá svojimi parametrami osloví skôr stredne náročných hráčoch a používateľov.

Možno si viacero z vás povie, že za rovnaké peniaze si zloží lepší počítač, k tomu stiahne nelegálny Windows a ušetrí pár desiatok alebo stoviek eur. Možno áno, no aj tak sa stále nájde dosť prívržencov, ktorí radšej siahnu po vyskladanej zostave od MSI alebo iného výrobcu, respektíve predajcu výpočtovej techniky. Nespornou výhodou tohto riešenia je stopercentná kompatibilita a optimalizácia jednotlivých komponentov a predinštalovaný Windows so všetkými ovládačmi, vďaka čomu stačí počítač len zapojiť a používať. Infinite S stavia na dobrom základe v podobe šesťjadrového procesora, ktorý najviac brzdí alebo bude brzdiť grafická karta. Je teda možné, že skôr či neskôr by ste siahli po výkonnejšom modeli - tu však môže nastať ďalší problém, ktorým je zdroj dimenzovaný na danú konfiguráciu. Ak by ste totiž chceli už len o kúsok výkonnejšiu grafickú kartu, výkon zdroja by nemusel stačiť.

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť (rozmery)
 • predinštalovaný Windows a ovládače
 • rozumná cena
 • chladiaci výkon
 • SSD disk

Zápory

 • 8GB RAM
 • slabší zdroj

Informácie o produkte

MSI Infinite S 2019

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 128 mm
 • Výška: 348 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 244 mm
 • Hmotnosť: 6350 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 869 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk