RECENZIA: SanDisk Extreme Portable SSD 1TB, keď túžite po odolnom a rýchlom disku do vrecka

RECENZIA: SanDisk Extreme Portable SSD 1TB, keď túžite po odolnom a rýchlom disku do vrecka

 

Externé disky každodenne používa veľa ľudí, či už ide o formu zálohovania dôležitých súborov, prenášanie väčších objemov dát z miesta na miesto, alebo ďalšie z množstva dôvodov. Už dávno však nemusí znamenať, že externý disk sa rovná HDD. Tie síce stále ponúkajú vysokú kapacitu za veľmi prijateľnú cenu, častokrát len o pár eur vyššiu ako by stál samostatný disk, no v externom používaní sú nevýhody HDD ešte znateľnejšie ako pri internom použití v počítačoch či notebookoch. SanDisk vo svojom portfóliu ponúka rad externých SSD diskov a my sme mali možnosť pozrieť sa zblízka na kúsok s menom SanDisk Extreme Portable v úctyhodnej kapacite 1TB.

Kapacitu 1TB je už vcelku úloha do plna využiť, hoci by so mnou na túto tému určite radi podebatovali zapálení hráči či ľudia pracujúci s videom a fotkami. Každopádne je veľmi príjemné vidieť, že sa na trhu stále častejšie objavujú externé SSD disky s kapacitami viac ako 500GB a už aj za takmer prijateľné ceny. Práve cena býva pri rozhodovaní medzi externým HDD a SSD-čkom asi tým najhlavnejším faktorom, nakoľko parametrami sú aj tie najmenej kvalitné externé SSD niekoľko úrovní nad HDD-čkami.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

SanDisk Extreme Portable je dodávaný v moderne ladenej krabičke, ktorá už na prvý pohľad evokuje odolnosť samotného zariadenia. Vnútri balenia sa nachádza externý disk s povrchom zo „soft-touch“ plastu, ktorý mierne prekvapivo priťahuje malé nečistoty, ako chĺpky z oblečenia, no je jednoducho očistiteľný obyčajným utretím o ruku. Okrem disku je v krabičke, samozrejme, aj malý manuál a takisto USB-C - USB-C kábel a adaptér USB-C na bežné USB. Trochu zamrzí, že kábel nie je priamo zakomponovaný do samotného disku a takisto, že adaptér na bežné USB nie je ku krátkemu kábliku nijakým spôsobom prichytený alebo permanentne prichytiteľný. Pri jeho veľkosti ho bude nadmieru jednoduché stratiť. Avšak je možné, že väčšina ľudí, ktorí si v dnešnej dobe kupujú externé SSD s USB-C portom už ani bežné USB-A nevyužívajú.

Komponenty diskov a avizované parametre

Čím sa externé SSD disky odlišujú od svojich HDD súrodencov? Hlavnými faktormi sú, tak ako pri interných riešeniach, najmä vyššie rýchlosti prenosu a zapisovania, absencia pohyblivých častí a nižšie energetické nároky. Rýchlosti externých SSD budú najskôr limitované maximálnou priepustnosťou portov, ktorými ho pripájate k ďalším zariadeniam, pretože v dnešnej dobe aj menej výkonné interné kúsky klopú na dvere hranici 500 MB/s pri čítaní a zapisovaní. Pri Extreme Portable 1TB sľubuje SanDisk rýchlosti až 550 MB/s, čo sú čísla s ktorými môžu robiť už aj profesionálnejšie založení ľudia, no mierne zamrzí, že disk nevyužíva plné možnosti USB-C pripojenia podporujúceho teoretické rýchlosti až okolo 1200 MB/s. Všetko nad 500 MB\s je však naozaj vítané. Externému použitiu SSD-čiek tiež hrá do kariet absencia pohyblivých častí, vďaka čomu je možné s nimi manipulovať a hýbať aj počas zapisovania a čítania dát, na rozdiel od tradičných HDD, kde by hrozilo poškrabanie kotúčov s dátami. Aj preto sa môže SanDisk Extreme Portable pochváliť odolnosťou voči pádom až z dvojmetrovej výšky a takisto certifikáciou IP55, ktorá znamená ochranu voči vniknutiu bežného prachu a odolnosť voči ošpliechaniu vodou z ktoréhokoľvek smeru. Disk by mal teoreticky prežiť aj krátke ponorenie, no takéto zaobchádzanie, samozrejme, nie je odporúčané.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované desaťkrát a výsledkom je ich priemer.

Naše hodnotenie

SanDisk Extreme Portable 1TB príjemne potešil naozaj kompaktnými rozmermi a odolným telom. Rýchlosti sú tiež naozaj obstojné, najmä keď si uvedomíme, že bežné externé disky ešte stále zvládajú prinajlepšom niečo nad 100 MB\s. Samozrejme, existujú lacnejšie riešenia ponúkajúce rovnaké, alebo lepšie rýchlosti, no v kombinácií s odolnosťou a malými rozmermi Extreme Portable naozaj vyniká. Pokiaľ by do budúcnosti SanDisk zapracoval na zakomponovaní kábla priamo do zariadenia a ešte o niečo znížil cenu, bolo by toto riešenie úplne perfektné.

Klady

 • odolné telo
 • obstojné rýchlosti
 • dostupné vysoké kapacity
 • IP55 certifikácia

Zápory

 • odpojiteľný kábel a adaptér
 • stále vysoká cena

Informácie o produkte

SanDisk Extreme Portable SSD 1TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 96,2 mm
 • Výška: 49,55 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,85 mm
 • Hmotnosť: 38,9 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk