TP-Link Archer VR300 - Recenzia

TP-Link Archer VR300 - Recenzia

 

Router je určite neodmysliteľnou súčasťou väčšiny domácností a potrebuje ho každý, kto chce mať pripojenie k internetu. Teda, aby som bol konkrétny, daný router musí mať vstavaný modem. Známy fakt je, že málokto si ho dokáže doma správne nastaviť, a preto je potrebné si buď naštudovať, ako sa to robí, alebo v prípade úplného začiatočníka vyhľadať človeka, ktorý to dokáže. V dnešnej dobe už existujú aj routre, ktoré stačí len zapojiť a nastaviť na nich heslo. Medzi takéto routre patrí aj výkonný router od TP-Linku, Archer VR300.

BALENIE

Obsah balenia je celkom bohatý. Okrem samotného routra môžeme v krabici nájsť napájací kábel, používateľskú príručku, stručný manuál k obsluhe, splitter a pár káblov – jeden je tzv. LAN a druhý je DSL. Celkovo na mňa krabica zapôsobila pekne. Spredu pekné logo značky a obrázok produktu a na bokoch, ako zvyčajne u všetkých produktov, stručný popis a špecifikácie.

DIZAJN A SPRACOVANIE

Archer VR300 by mohol na prvý pohľad pôsobiť ako kus herného príslušenstva, avšak po bližšom prezretí som nadobudol pocit, že držím obyčajný, plastový čierny kancelársky modem so štyrmi anténami, ktorý nevzbudzuje o nič lepší dojem ako obyčajné lacné routre. Dvojica antén sa nachádza na zadnej časti zariadenia, ostatné dve sú po jeho bokoch. Navrchu je pekné logo na matnom a drsnom povrchu. Na zadnej časti produktu sa okrem antén nachádza niekoľko vstupov. Samozrejme, môžeme tam vidieť vstup na napájací kábel, jeden vstup na DSL a 4 LAN vstupy označené číslami od 1 po 4. Taktiež tam je tlačidlo na vypnutie a zapnutie routra, dierka na reset a tlačidlo WPS. Toto všetko by som označil ako klasickú výbavu všetkých modemov, takže nič prekvapivé.

POUŽÍVANIE

Hneď ako som router zapojil a nastavil všetko potrebné, teda nič okrem zopár vecí, ktoré je vždy potrebné vykonať, ak chceme, aby nám operátor spustil internet, ma zaujímal dosah sietí. Sietí preto, že Archer VR300 je 2,4 GHz + 5 GHz router, čo znamená, že vytvára hneď dve siete. Jednu obyčajnú (2,4 GHz) a jednu s frekvenciou 5 GHz.

Ak neviete, aký je medzi nimi rozdiel, 5 GHz bezdrôtová sieť ponúka omnoho vyššiu maximálnu priepustnosť, ktorá je 3,47 Gbps oproti 2,4 GHz štandardu. Ten má teoretické maximum na úrovni 600 Mbps. Ďalšou z výhod je, že je menej náchylná na interferencie s inými sieťami, pretože väčšina zariadení pracuje (pri Bluetooth aj pri routeroch) na frekvencii 2,4 GHz. Čím menej šumu na danej frekvencii vzniká, tým je sieť rýchlejšia a stabilnejšia. Taktiež podporuje viac pásiem (kanálov). Výbornou vlastnosťou je tiež to, že modernejšie 5 GHz routre si dokážu pomocou technológie TPC (Transmitting Power Control) automaticky regulovať energiu vysielaného signálu. Jednoducho povedané, Wi-Fi router vysiela signál len s takou energiou, akú potrebuje na 100-percentný prenos s vaším počítačom, čo predchádza zbytočnému žiareniu na okolité zariadenia. To neskôr vplýva na znižovanie šumu na iných sieťach a čiastočne aj na vaše zdravie.

Bohužiaľ, takéto vysoké frekvencie majú jednu zásadnú nevýhodu, a tou je dosah siete. Ten sa síce líši len v pár metroch, ale spomenúť ho tu musím. Signál s vyššou frekvenciou kmitá rýchlejšie, čo znamená, že nedokáže prejsť cez prekážky rovnako dlhú cestu ako nižšie frekvencie. Na kratšie vzdialenosti je ale 5 GHz signál omnoho rýchlejší a stabilnejší. Na túto nevýhodu má ale TP-Link jednoduchú odpoveď, a tou je, že vy môžete pokojne nechať zapnuté obe siete, takže si môžete vybrať, na ktorú sa pripojíte.

Archer VR300 taktiež využíva technológiu dvojpásmovej siete, takže sa jeho celková rýchlosť akoby delí na dve časti. Jedna, 300 Mbps časť, slúži na bežné prehliadanie webu, pozeranie videí a ďalšie sieťovo nenáročné veci a druhá, 867 Mbps časť, má údajne slúžiť na hranie hier, streamovanie videí, herného obsahu a na náročné používanie. Nemôžem si ale dovoliť nespomenúť, že rýchlosť siete nemôže byť vyššia, ako vám váš poskytovateľ internetového pripojenia zadal.

Naše hodnotenie

Tento router ma prekvapil všetkými možnosťami, ktoré ponúka, pretože sa tu dá nastaviť naozaj obrovské množstvo nastavení, od rodičovskej kontroly, cez hosťovské siete až po širokú škálu špeciálnych nastavení a vlastnú mobilnú aplikáciu, Tether. Jeho nastavenie bolo jednoduché, prenosová rýchlosť v poriadku a stabilita siete bola výborná. Nedá sa mu takmer nič vytknúť, teda až na ten pomerne lacný dizajn. To sa ale dá prehliadnuť a potom vám už nič nezabráni v užívaní si vysokorýchlostného 5 GHz routeru. Ešte by stála za zmienku aj cena, ktorá pri výbere značne určuje, či je pre vás toto zariadenie vhodné. Tá totiž začína na približne 57 eurách, čo je za takýto hi-tech kúsok primeraná, ba až trochu vysoká cena.

Klady

 • rýchlosť
 • možnosti
 • jednoduché nastavenie
 • 2 prídavné siete pre hostí

Zápory

 • iba jedna kontrolka
 • veľkosť
 • obyčajný dizajn

Informácie o produkte

TP-Link Archer VR300

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 385 mm
 • Výška: 290 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 76 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 57 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Tp-link

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk