ASUS ROG Strix SCAR II (GL704GW) - Recenzia

ASUS ROG Strix SCAR II (GL704GW) - Recenzia

 

CES 2019 priniesol mnoho nových zariadení a jedným z nich je aj ASUS ROG Strix SCAR II, ktorý prináša procesor Intel Core 8. generácie a grafickú kartu Nvidia GeForce RTX. Aké ďalšie funkcie ponúka? Bude výkon grafickej karty RTX pre notebooky dostatočný na plynulý beh Ray tracing titulov?

Obsah balenia

Už pri prvom pohľade na veľkosť škatule bude každému jasné, že sa v nej nachádza poriadny kus elektroniky. Bohužiaľ, jeho grandióznosť nepodčiarkuje obsah balenia, v ktorom sa nachádza iba napájací adaptér s výkonom 230W. Pri stanovenej cene notebooku som očakával aspoň základnú hráčsku myš, no výrobca sa spolieha, že dané príslušenstvo už vlastníte alebo si kúpite vlastné.

Dizajn a spracovanie

Po uchopení notebooku ma príjemne prekvapila hmotnosť 2,9 kilogramu, ktorá je na 17,3" notebook veľmi dobrá. Veľkú zásluhu na tom majú majoritné plastové materiály, ktoré okrem veka pokrývajú celý povrch notebooku. Textúru veka dopĺňa podsvietené logo ROG, ktorého farbu a efekt je možné meniť. Jeho kovová konštrukcia je odolná, displej sa aj vzhľadom na jeho veľkosť výrazne neohýba a zároveň ani pri vyššie vyvinutom tlaku zo zadnej strany sa obraz nedeformoval. Kvôli úzkemu rámu displeja sa miesto pre webkameru našlo až v spodnej časti. Toto umiestnenie nie je najlepšie, keďže počas písania vám kamera sníma ruky a zároveň vás zaznamenáva z výrazne ostrého uhla.

Povrch základne dotvára okrem textúry aj kamufláž, ktorá na prvý pohľad síce pripomína nános prachu alebo odtlačky prstov, našťastie vás tento dizajnový prvok vyvedie z miery iba raz. Nad klávesnicou sa nachádzajú tri multimediálne tlačidlá, tlačidlo na spustenie aplikácie Armoury Crate a úplne vpravo aj vypínacie tlačidlo. Kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni a základňa sa výrazne neohýba ani pri uchopení jednou rukou.

Displej

IPS panely u hráčov nepatria medzi najobľúbenejšie kvôli vysokej odozve. To neplatí o paneli v notebooku ASUS ROG Strix SCAR II, ktorý okrem Full HD rozlíšenia (1920x1080px) ponúka aj 3ms odozvu a obnovovaciu frekvenciu 144Hz. Podanie farieb je vynikajúce, pozorovacie uhly široké a k deformácii farieb dochádza iba pri vysokom pozorovacom uhle. Intenzita jasu je prispôsobená na používanie v interiéri, no pri veľkosti notebooku a napájacieho adaptéra sa neočakáva jeho časté používanie v exteriéri.

Klávesnica a touchpad

Touchpad nie je vyhotovený ako celistvý clickpad a disponuje dvomi dedikovanými tlačidlami. Prsty po povrchu kĺžu skvele a chválim aj podporu multi-dotykových gest. Touchpad sa pri písaní automaticky deaktivuje a nehrozia tak nechcené pohyby s kurzorom. Som rád, že ASUS zvolil tento spôsob, keďže je oveľa spoľahlivejší ako detekcia položených dlaní. Kvalitu touchpadu oceňujem aj z dôvodu, že práve tento komponent býva pri väčšine hráčskych notebookov zaradený do kategórie „Šetrenie nákladov”.

Zdvih klávesnice je priam ideálny a to isté môžem povedať aj o stabilite jednotlivých kláves. Samozrejme, haptická odozva sa nedá porovnávať s mechanickou klávesnicou, no každé stlačenie je zaznamenané bezchybne a odozva je tiež dobrá. Vzhľadom na veľkosť základne sú rozostupy medzi klávesmi dostatočné a preklepom sa budete úspešne vyhýbať. Hráčov určite poteší, že klávesnica podporuje technológiu N-Rollover a dokáže tak zaznamenať stlačenie viacerých klávesov zároveň. RGB podsvietenie klávesnice je rozdelené do štyroch zón a jeho správu má pod patronátom aplikácia Armoury Crate.

Konektivita

Porty sú umiestnené v bočných hranách, pričom väčšina sa nachádza na ľavej strane. Konkrétne sú to RJ-45 (gigabit Ethernet), mini DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, trojica USB 3.1 portov a kombinovaný audio vstup a výstup. Ak vlastníte headset s 3,5mm konektorom pre slúchadlá a mikrofón, bez kúpy splitteru sa nezaobídete. Pravá strana obsahuje čítačku SD kariet, USB 3.1 Typ-A a Typ-C konektor. Je škoda, že druhý menovaný konektor nepodporuje rozhranie Thunderbolt 3, čím by v budúcnosti vyriešil problém výkonu grafickej karty pripojením externej.

Výkon

Vlajkovou loďou použitých komponentov je grafická karta Nvidia RTX 2070, ktorú dopĺňa 6-jadrový procesor Intel Core i7 8750H s podporou Hyper-Threadingu, základným taktom 2,20GHz a maximálnou Turbo frekvenciou 4,10GHz, a 16GB DDR4 pamäte s taktom 2666MHz. Podľa špecifikácií tak zariadenie disponuje obrovskou porciou výkonu, no pri notebookoch tento faktor závisí aj od účinnosti chladenia. Práve nedostatočné chladenie býva brzdou potenciálneho výkonu procesora a grafickej karty.

Test prebiehal pomocou aplikácie Aida64 Extreme a úplnému zaťaženiu bol podrobený procesor ako samostatne, tak s plne zaťaženou grafickou kartou. V prvom prípade si úspešne držal vysoký takt 3,7GHz, ktorý sa však v prípade plne zaťaženej grafickej karty výrazne znížil na úroveň 1,9GHz, pričom teplota karty sa vyšplhala na 86 stupňov Celzia. Hry, našťastie, využívajú všetky jadrá procesoru na 100% len veľmi zriedkavo a procesor tak nie je príčinou poklesu výkonu. Chladenie dá pri plnom výkone o sebe vedieť, nepôsobí ale až tak rušivým dojmom vďaka nízkej frekvenčnej krivke vydávaného zvuku. Pre plnohodnotný zvukový zážitok však odporúčam kúpu headsetu.

Testu výkonu bol podrobený aj 512GB NVMe SSD disk Intel 660p, ktorý rýchlosťami príliš neohúril. Dôvodom je použite QLC pamäťových čipov, ktoré sú lacné, no až príliš sa tento faktor odráža na celkovej kvalite. Tým nemyslím len rýchlosti zápisu, ale aj životnosť a dobu prístupu. Chápal by som použitie disku s QLC pri lacnejších notebookoch, kde sa šetrenie počíta na centy, no osadiť ho do notebooku za vyše 2400 eur je fatálne zlyhanie vývojového tímu.

Okrem syntetických benchmarkov bol grafický výkon testovaný v aktuálnych tituloch a taktiež jedinej dostupnej hre s Ray tracingom, ktorou je Battlefield V. Ten ukázal, že pri dobrej optimalizácii hry je možné aj v notebooku pri Full HD rozlíšení dosiahnuť plynulý framerate. Bohužiaľ, pri ostatných tituloch optimalizácia nebola na dobrej úrovni a výsledky boli pod úrovňou desktopovej RTX 2060. Tento nedostatok ale v dohľadnej dobe odstránia aktualizácie ovládačov.

Výdrž

Vzhľadom na veľkosť zariadenia a predovšetkým kapacitu batérie (66Wh) som očakával, že ASUS ROG Strix SCAR II by mohol byť herným notebookom, ktorý poskytne solídnu výdrž. Opak je ale pravdou. Ani pri šetriacom režime sa cez hranicu 3 hodín a 30 minút nedostanete a počas plného zaťaženia notebook budete môcť používať len niečo vyše hodiny. V tomto prípade neobstojí ani argument, že ide o daň za výkonné komponenty.

Operačný systém

V dodanom operačnom systéme Windows 10 Home sa okrem nástrojov od výrobcu nachádza aj evergreen na poli najzbytočnejších predinštalovaných aplikácií, McAfee LiveSafe. Ak by iba bežal na pozadí, kým ho úspešne odinštalujete, nemal by som k jeho prítomnosti žiadnu výhradu, no ak sa počas používania notebooku štyrikrát v priebehu hodiny zobrazí „užitočná” notifikácia, niečo nie je v poriadku.

Centralizovanou aplikáciou pre správu notebooku a jeho funkcií je Armoury Crate. Okrem prehľadu aktuálneho zaťaženia komponentov ponúka možnosť úpravy podsvietenia, výkonnostného profilu a optimalizáciu operačnej pamäte. Je z nej možné nainštalovať aj ďalší doplnkový softvér na priorizáciu paketov aplikácií alebo úpravu zvukového profilu. Na stiahnutie týchto aplikácií z Armoury Crate je nutné si vytvoriť konto ASUS. Jeho vytvorenie môže pripadať zbytočné, keďže niektoré aplikácie sú iba odkazmi do obchodu Windows. V konečnom dôsledku som bol s kvalitou aplikácií spokojný. Ich používateľské prostredie je prehľadné, stabilita na skvelej úrovni a systémové zaťaženie minimálne.

Naše hodnotenie

ASUS ROG Strix SCAR II ponúka prémiový výkon za prémiovú cenu. Tá sa vo väčšine prípadov pozitívne premietla do kvality jednotlivých komponentov a spracovania, no nájdu sa aj oblasti, ktoré výrobca podcenil. Achillovou pätou je použitie NVMe SSD disku Intel 660P s QLC pamäťovými čipmi, nízkou rýchlosťou zápisu a čítania, zníženou životnosťou a dobou odozvy. Výdrž je vzhľadom na kapacitu batérie veľmi malá a nepochopiteľne pôsobí aj absencia rozhrania Thunderbolt 3. Naopak, pochvalu si zaslúži za perfektne spracovanú klávesnicu s touchpadom, kvalitný displej a účinné chladenie.

Klady

 • výkon
 • účinné chladenie s adekvátnou hlučnosťou
 • kvalita spracovania
 • striedmy dizajn
 • 144Hz Full HD displej s 3ms odozvou
 • doplnkové aplikácie
 • skvelý touchpad a klávesnica

Zápory

 • podpriemerná výdrž
 • umiestnenie webkamery
 • použitý NVMe SSD disk Intel 660P
 • absencia Thunderbolt 3
 • vysoká cena

Informácie o produkte

ASUS ROG Strix SCAR II (GL704GW)

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 399,8 mm
 • Výška: 273,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,4 mm
 • Hmotnosť: 2900 g
 • Orientačná cena: 2409 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk