TP-Link Deco M9 Plus - Recenzia

TP-Link Deco M9 Plus - Recenzia

 

Bývate vo väčšom dome alebo vo viacpodlažnom byte? Je pre vás prioritou stabilné pripojenie k internetu bez akýchkoľvek výpadkov aj pri presúvaní sa po vašom obydlí? Nemáte radi komplikované zariadenia, ktoré treba na správne fungovanie najprv hodiny nastavovať? Pokiaľ ste odpovedali aspoň na dve z týchto otázok áno, má pre vás TP-Link veľmi zaujímavý produkt, ktorého predchodcu sme vám predstavili už viac ako pred rokom, no teraz prichádza s radom vylepšení a ešte väčším výkonom.

Množstvo domácností si vystačí s jedným routerom, ktorý sa stará ako o káblovú, tak aj bezdrôtovú komunikáciu všetkých zariadení ako sú počítače, notebooky a mobily. Pokiaľ ale bývate vo väčšom dome alebo mezonetovom byte, môžete veľmi rýchlo naraziť na problémy so silou a stabilitou bezdrôtového signálu. Odpoveďou na takéto problémy môže byť použitie viacerých routerov, no pri tradičných kúskoch môžete čeliť riziku, že pri prechádzaní z miest, kde má pokrytie jeden router, do oblasti pôsobenia druhého nastane výpadok pripojenia. Nehovoriac o situáciách, keď sa zariadenie nachádza dlhodobo priamo na prelome pokrytia dvoch routerov. V dôsledku toho môže dochádzať k pomalému načítavaniu stránok či videí, zrušenému sťahovaniu a iným nepríjemnostiam. Pri väčších obydliach je navyše nutné myslieť aj na väčší počet zariadení, ktoré už vďaka dnešnej dobe a trendu smart zariadení nemusia byť úmerné iba osobám v danom priestore žijúcim.

Na odstránenie týchto problémov preto spoločnosť TP-Link ponúka systém tzv. „mesh” routerov, ktoré spolu perfektne spolupracujú a vďaka svojej jednoduchej rozšíriteľnosti a kompatibilite sú schopné pokryť aj tie najväčšie plochy. Táto technológia nie je ničím novým pod slnkom, no doposiaľ bola dostupná len v profesionálnom segmente a nasadzovaná najmä na miestach ako veľké haly, letiská či firemné priestory. Preto je veľmi príjemné vidieť, že niečo, na čo sa profesionáli spoliehajú už roky, je konečne dostupné aj pre bežných smrteľníkov. O to viac, že TP-Link sľubuje naozaj jednoduché ovládanie pri zachovaní dostatočne bohatých možností aj pre náročnejších používateľov.

Obal a jeho obsah

Z vonku pôsobí škatuľa ukrývajúca Deco M9 Plus moderne, no zázraky a veľké zmeny oproti bežnému štýlu balenia nielen TP-Link produktov sú v samotnom vnútri. Pod vonkajším potlačeným obalom sa ukrýva obal pozostávajúci z dvoch polovíc, v ktorom sa nachádzajú dva Deco M9 routery a pod nimi veľmi slušivo zabalené napájacie adaptéry, LAN kábel a zmes brožúr a návodov. Z celého balenia a dizajnu ako zariadení, tak ich napájania mám veľmi silné pocity pripomínajúce jednu spoločnosť s jabĺčkami. Čo je, samozrejme, v tomto prípade myslené ako kompliment, keďže pekný a moderný dizajn nikdy nie je zlý.

Prvé dojmy a spracovanie

V TP-Link stavili na dizajn pripomínajúci z veľkej časti detektory dymu, hoci doň primiešali svoj vlastný štýl. Celkovo pôsobia zariadenia naozaj neutrálne a pritom moderne, takže by sa hodili ako do staršieho domu z dôb socializmu, tak aj do ultramoderných obydlí plných skla a betónu. Po vytiahnutí routerov zo škatule poteší nielen ich dizajn, ale aj kompaktná veľkosť, hoci oproti predošlému modelu Deco M5 sú o čosi väčšie. Povrch routerov je v kombinácii matného a lesklého plastu, no kedže všetok plast je biely, nie je nutné mať strach z odtlačkov prstov, prachu či iných domácich nečistôt. Na routeroch sa nachádzajú dva ethernet porty, jeden USB 2.0 port, napájanie a jeden LED indikátor v strede kužeľa, ktorý dokáže indikovať všetky možné stavy samotného zariadenia.

Hardvér

Každý z routerov Deco M9 Plus ponúka celkom zaujímavé parametre. Hlavnou hviezdou večera je, samozrejme, tri-band 802.11ac WiFi systém, ktorý sa skladá z jedného 2,4 GHz kanálu a dvoch 5,0 GHz, z ktorých jeden primárne funguje pre „data backhaul“. Špecifické rýchlosti avizované výrobcom sú 400 Mbps, 5 GHz-1: 867 Mbps, 5 GHz-2: 867 Mbps. Okrem WiFi disponuje Deco aj bezdrôtovými štandardmi Bluetooth 4.2 a ZigBee HA1.2. O výkon samotného zariadenia sa stará štvorjadrový procesor v spolupráci s 512MB RAM a 4GB MMC úložného priestoru. Každý z ethernet portov ponúka gigabit pripojenie a na zariadení sa nachádza aj USB 2.0 port, ktorý bude možné využiť na pripojenie tlačiarní či iných múdrych zariadení.

Inštalácia a používanie

Kto si zvykol na komplikované nastavovanie routerov cez webové rozhranie z počítača, ktorý musí byť pripojený cez kábel, určite rád započuje, že TP-Link tento systém pri Deco riešení úplne opustil a stavil na jednoduchú mobilnú aplikáciu stiahnuteľnú z Apple Store alebo Google Play. Po spustení aplikácie, prihlásení sa na WiFi routeru a vytvorení TP-Link účtu je nastavenie až smiešne jednoduché. Prvý pripojený a nastavený Deco M9 router sa stáva primárnym zariadením a každý ďalší jeden pripojený Deco router je možné pomenovať a „umiestniť” do špecifickej izby. Po základnom preklikaní pár obrazovkami je následne možné upravovať a nastavovať pre sieť aj oveľa špecifickejšie veci a funkcie, ako je napríklad zapnutie antivírovej ochrany, anti-malware a karantény pre už nejakým vírusom nakazené zariadenia prihlasované do siete, VLAN a Port Forwarding či rodičovská ochrana. V tej sa dá nastaviť špecifické správanie na každé pripojené zariadenie, či už ide o obmedzenie hodín, kedy bude na zariadení fungovať internet, dostupné webové stránky alebo aj možnosť vypnúť prístup na internet jedným ťuknutím. Deco tiež spolupracuje so Smart zariadeniami. Mal som možnosť vyskúšať si ho s inteligentnými žiarovkami Phillips Hue a zaujímavosťou menom Nest Protect, teda zariadením, ktoré dokáže detekovať dym a oxid uhoľnatý. Spárovanie s WiFi a následné používanie bolo absolútne bezproblémové a malo by byť pri všetkých zariadeniach podporujúcich štandard ZigBee. Podpora štandardu Z-Wave zatiaľ neexistuje, no je možné, že TP-Link v budúcnosti prinesie dongle, vďaka ktorému by túto funkcionalitu Deco M9 získal. Na skontrolovanie všetkých kompatibilných zariadení môžete navštíviť tento odkaz.

Testovanie

V mnou testovanom balení sa nachádzali dva routery, ktoré som strategicky rozmiestnil po mojom obydlí, aby pokrývali čo najviac plochy, a následne som sa pustil do testovania. Pri státí priamo pri hlavnom routeri sa mi podarilo namerať rýchlosť prenosu až 534 Mbps (66,8 MB/s), vo vzdialenosti 10 metrov od oboch routerov bez žiadnych prekážok klesla rýchlosť na 489 Mbps (61,1 MB/s) a vo vzdialenosti 20 metrov plus vonkajšia stena bola rýchlosť 258 Mbps (32,3 MB/s). Čísla nie sú ničím prevratné, no silnou stránkou systému Deco je fakt, že tieto rýchlosti a stabilita by nemali byť problémom ani pri viacerých zariadeniach.

Naše hodnotenie

Veľká domácnosť už nemusí znamenať nutnosť tolerovať výpadky internetu pri prechádzaní z jedného pokrytia do druhého alebo platiť naozaj veľké peniaze za profesionálne riešenie. TP-Link Deco M9 síce nie je pri cene takmer 300 eur za dva routery úplne najlacnejším riešením, no jeho škálovateľnosť, jednoduchosť používania a stabilita sa určite zapáči nejednému potenciálnemu kupcovi rovnako ako aj jeho moderný a pritom nenápadný dizajn.

Klady

 • stabilita pokrytia
 • škálovateľnosť aj pre tie najväčšie domy
 • obstojné rýchlosti
 • jednoduchá obsluha
 • moderný dizajn

Zápory

 • cena
 • žiadne extrémne rýchlosti

Informácie o produkte

TP-Link Deco M9 Plus

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 230 mm
 • Výška: 164 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 290 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk