Asus TUF FX705G - Recenzia

Asus TUF FX705G - Recenzia

 

Nie je to tak dávno, čo sme mali možnosť pozrieť sa na celkom nový rad notebookov od spoločnosti Asus, predávajúci sa pod značkou TUF Gaming. S modelom FX504GE, ktorý ponúka schopný procesor a grafickú kartu postačujúcu na bežné hranie s dostatočne rýchlym a veľkým úložným priestorom v kompaktnom tele, sme boli až na zopár nedostatkov veľmi spokojný. Preto nie je veľkým prekvapením, že v Asuse dospeli k rozhodnutiu ponúknuť niečo podobné aj so 17,3-palcovou obrazovkou a s pár menšími vylepšeniami. Je aj 17-palcová verzia takým zaujímavým produktom a zapracovali v Asuse na odstránení tých zopár chybičiek krásy, ktoré nám mierne prekážali pri jej menšom bratovi? To sa, samozrejme, dočítate v recenzii nižšie.

Prvou dobrou správou je, že s narastajúcou uhlopriečkou sa príliš nezvýšila aj cena. 15-palcový model s podobnými komponentmi ako nami testovaný 17-palcový kúsok je len o 50 až 100 eur lacnejší, a FX705 sa tým stále bezpečne radí do kategórie dostupných herných notebookov. Samozrejme, nie pre každého je cenovka okolo 1350 eur „dostupnou“. K nám sa dostal model s tými najvýkonnejšími a najlepšími komponentmi, ak pominieme obrazovku s obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Koho by zaujímal notebook s väčšou uhlopriečkou, ale nepotrebuje až tak výkonnú grafickú kartu, bude môcť siahnuť aj po modeloch s GTX 1050 Ti alebo 1050, ktoré sa už približujú k cene 1000 eur.

Osvedčený dizajn s očividnými náznakmi herného segmentu

Kombinácia čiernej a červenej s ostro rezanými uhlami. Kto by to bol čakal? Samozrejme, niektorí hráči si zakladajú na fakte, že podľa ich vybavenia, oblečenia a doplnkov je možné okamžite ich identifikovať aj vo veľkom dave ľudí. Asus sa pri dizajnovaní tohto modelového radu vybral bezpečnou cestou a ponúkol celkom podarený kompromis. Na notebooku preto nájdete červené doplnky ako logo na vrchnej strane, či načerveno svietiacu klávesnicu spolu s agresívne pôsobiacimi výrezmi na veku notebooku, no pri troche snahy by tento kúsok nespôsobil žiadne prekvapenie ani na serióznejšom firemnom mítingu. Radšej by som však uvítal použitie čiernej v spojení so žltou, ako je to pri TUF komponentoch a produktoch už zvyklosťou, no červená je definitívne obľúbenejšia a Asus sa tieto notebooky určite snaží predávať vo väčších množstvách.

Takmer rovnaké rozmery s väčšou obrazovkou

Čo sa Asusu pri tomto kúsku naozaj podarilo, je zakomponovanie 17,3-palcového displeja s veľmi malým dopadom na celkové rozmery zariadenia. Pri 15-palcovom modeli bol totiž po stranách obrazovky dosť hrubý rámik, ktorý Asus pri FX705G takmer úplne odstránil. Takže hoci uhlopriečka vzrástla o takmer dva palce, šírka a výška tela sa zväčšili len o pár milimetrov. Samozrejme, nejaký nárast vznikol aj po stránke váhy, keďže z pôvodných 2,2 kg stúpla na 2,6 kg, no za týmto stojí nielen väčšie telo, ale aj zvýšená kapacita batérie z 48 Wh na 64 Wh. Hráči si teda budú môcť zahrať obľúbené hry, niečo pozrieť a pobrowsovať o čosi dlhšie, hoci to stále nie je dostatok energie na celý deň. Samotné telo notebooku je napriek väčším rozmerom s takmer zachovanou hrúbkou naozaj pevné aj napriek celoplastovému prevedeniu a povrch s efektom brúseného kovu pôsobí stále dobrým dojmom. Nečistôt či odtlačkov prstov sa na jeho povrchu báť netreba. Klávesnica je veľmi príjemná na používanie a riešenie chladenia, vďaka ktorému sú horúce miesta úplne mimo používaných častí, znamenalo hodiny a hodiny, ako pri hraní, tak písaní, bez problémov. Nanešťastie, rovnako ako pri modeli FX504G, je touchpad miernym sklamaním. Dotyková časť nie je nijako oddelená od časti s pravým a ľavým klikom, čo by až tak neprekážalo, keby bol touchpad konzistentný pri sile potrebnej na registrovanie stlačenia. A ako bonus vydáva touchpad pri položení prstov stále mierne iritujúci dutý zvuk. Ako som ale zhodnotil už pri FX504G, ide o herný notebook ktorý bude 99% času s externou myšou a kvalita klávesnice bohato vynahradzuje nedostatky touchpadu.

Výkon v hrách, ale aj pri produktivite

Modely FX705G začínajú pri cene 900 eur a nejaké drobné a momentálne na slovenskom trhu už aj za túto cenu dostane zákazník procesor i7-8750H. Pri najnižších modeloch treba rátať s absenciou SSD disku, menšou kapacitou RAM a grafickými kartami GTX 1050 alebo 1050 Ti. Nami testovaný model v cene 1350 eur ponúka spomínaný procesor Intel Core i7-8750H, 16GB RAM a GTX 1060 spolu s 256 GB NVMe SSD značky Western Digital a 1TB HDD. Tento procesor postačí nielen hráčom, ale zvládne bez problémov aj náročnejšie úlohy ako renderovanie videa, či prácu s grafikou. Grafická karta Nvidia GeForce GTX 1060 je opäť veľmi dobrá voľba v kombinácií s FullHD displejom, ktorá zvládne aj tie najnovšie hry, minimálne v medium nastaveniach. A ani veľmi neľutujem, že tento model nedisponuje obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, keďže GTX 1060 zvláda také FPS len v starších, alebo naozaj nenáročných tituloch.

Postačujúca, no stále priemerná výdrž a konektivita

Interná batéria v FX705G podstúpila vylepšovaciu kúru, a tak už neponúka kapacitu iba 48 Wh, ale jej výdrž stúpla na 64 Wh. Stále nič prelomové, hlavne pri výkonnom hardvéri a väčšom displeji, ale na bežné fungovanie a nejaké hry mimo napájania zo siete to vystačí. Pri testovaní zvládol tento model fungovať takmer štyri hodiny pri bežnom používaní a prehrávaní FullHD videa zo stránky Youtube. Čo mierne zamrzí je, že vylepšenia sa na rozdiel od batérie nedočkali konektory. Dva USB 3.1 a jeden USB 2.0 konektor, HDMI, 3.5 mm kombo audio a plnohodnotný ethernet port je všetko čo FX705G ponúka. Hoci do väčšieho tela by sa určite zmestil minimálne ďalší USB port, najlepšie USB-C, a určite by bola vítaná aj čítačka SD kariet. O bezdrôtovú komunikáciu sa stará osvedčená Intel WLAN karta ponúkajúca dual-band pokrytie a Bluetooth 4.1. Opäť, funkčné vybavenie, no nič svetoborné. Na záver je potešiteľný fakt, že FX705G ponúka podobné možnosti svojpomocného vylepšenia kapacity RAM a úložného priestoru, nakoľko vnútro notebooku je celkom ľahko prístupné.

S pár chybičkami krásy, no aj s pridanou hodnotou

Je celkom zaujímavé písať o tomto notebooku tak skoro po testovaní jeho menšieho príbuzného. Väčšina silných stránok aj nedostatkov sú prítomné u oboch a zažíval som tak akýsi permanentný stav déjà vu. Podobne ako pri FX504G sa aj pri FX705G prejavila priemerná výdrž batérie, rovnako ako menej kvalitné riešenie touchpadu. Hluk vetrania tiež nie je pre slabé povahy, najmä pri “Overboost” móde, vtedy je na bokoch zariadenia počuť hluk o sile až 53 dB a vpredu okolo 35 dB. No nemožno mu odoprieť jeho funkčnosť, vďaka ktorej si procesor pod záťažou udržal menej ako 90 stupňov. A ako som už spomínal, chladenie je riešené tak, že najhorúcejšie časti sa nachádzajú mimo obvyklých miest, kde mávajú hráči položené ruky. Nakoniec, no definitívne nie v poslednom rade, je skvelé vidieť, že aj 17-palcové notebooky určené primárne pre hráčov, nemusia byť obrovské s veľkým rámikom okolo obrazovky, ale existujú aj riešenia, ktoré vyzerajú veľmi dobre a nemajú o toľko väčšie rozmery ako 15-palcové kúsky.

Naše hodnotenie

Asus notebookom TUF FX705G ponúka ešte o niečo väčšiu pridanú hodnotu ako pri modeli FX504G. Stále výkonné komponenty, pár kompromisov po stránke hluku, či menej kvalitného touchpadu a naozaj veľká obrazovka v stále dostatočne mobilnom tele poteší všetkých záujemcov, ktorý nechcú stolový počítač, no ktorým 15 palcové notebooky nestačia. V prevedení s procesorom i7, grafickou kartou GTX 1060 a 16GB RAM bude Asus TUF FX705G slúžiť určite pekných pár rokov.

Klady

 • výkonný procesor
 • dobrá grafická karta
 • účinné chladenie
 • skvelá klávesnica s podsvietením
 • naozaj rýchle úložisko

Zápory

 • horšie riešený touchpad
 • nepotrebný softvér

Informácie o produkte

Asus TUF FX705G 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 399 mm
 • Výška: 279 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Hmotnosť: 2600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk