ADATA XPG Spectrix D41 3200 MHz 16GB Kit - Recenzia

ADATA XPG Spectrix D41 3200 MHz 16GB Kit - Recenzia

 

Výkonný procesor a nadupaná grafická karta, to sú základné kamene spokojných hráčov. Aj ďalšie komponenty sú ale v počítači dôležité a bez správneho výberu sa môžu potenciálne hodiny hrania zmeniť na problémy so stabilitou či celkovým výkonom. Mať v počítači dostatočnú kapacitu RAM je naozaj dôležité a množstvo hráčov to aj vie, no pri niektorých systémoch môže do hry vstúpiť okrem kapacity aj takt RAM modulov a ich odozva. Adata priniesla pokračovanie série XPG Spectrix a okrem rýchlosti ponúka aj pekný výzor, ktorý sa hodí do väčšiny herných počítačov.

Moduly XPG Spectrix D40, ktoré som mal možnosť otestovať a aj dlhodobo používať v testovacom počítači, som si veľmi pochvaľoval, no teraz je tu ich nástupca s menom XPG Spectrix D41. XPG je hernou podznačkou spoločnosti ADATA a je to viditeľné aj na fakte, že modely D41 RAM iba začínajú na taktoch 2666 MHz a končia až na úctyhodnej hodnote 4133 MHz. Tentokrát sa nám v redakcii zastavili dva „kit-y” po 16 GB RAM s taktom 3200 MHz a časovaním CAS 16. Obe balenia, čo znamená 4 RAM moduly o celkovej kapacite 32 GB, si budete môcť prezrieť na fotkách ako mimo balenia, tak vnútri počítača, no z dôvodu, že bežný hráč viac ako 16 GB RAM zatiaľ nevyužije, som testoval iba dva moduly v dual-channel režime a aj cena na konci recenzie bude iba za jedno balenie 2x8GB modulov.

Obal a jeho obsah

Produkty z radu XPG sa stále držia rovnakých smerníc, ktorými sú čierny obal s prvkami v červenej farbe. Inak to nie je ani tu a predná strana krabičky je stále odklápateľná, vďaka čomu si potenciálny zákazník môže prezrieť dizajn RAMiek zblízka bez nutnosti vyberať ich z balenia. Na obale sa nachádza drvivá väčšina najdôležitejších informácií ako takt, kapacita či podpora množstva programov na ovládanie RGB podsvietenia, ale tie by mal mať, samozrejme, kupujúci už naštudované.

Prvé dojmy a spracovanie

RAM moduly Spectrix D41 ponúkajú chladič z anodizovaného hliníka s plastovým rozptyľovačom svetla. O podsvietenie sa stará pätica RGB LED diód, vďaka čomu je možné s RAMkami vykúzliť naozaj zaujímavú svetelnú šou presne podľa svojich predstáv. RAMky pôsobia celkom kvalitným dojmom a po stránke dizajnu ponúkajú vcelku vyrovnaný pomer agresívnosti a nenápadnej okázalosti, aby dokázali uspokojiť ako striedmejšie chute, tak aj náročnejších zákazníkov. Nami testované modely disponovali chladičom v červenej farbe, no ADATA ponúka aj verziu v čierno/striebornom prevedení, hoci tá vyzerá byť na slovenskom trhu ťažšie dostupná a aj o čosi drahšia.

Inštalácia a ovládanie

Inštalácia RAM na matičnú dosku je veľmi jednoduchá záležitosť, stačí vedieť, ktorým smerom má byť modul otočený a pri aplikovaní jemného tlaku ho zatlačiť do uloženia až po zapadnutie zámkov. Na kúskoch od ADATA je naozaj skvelá plná podpora nielen bežných Intel procesorov, ale aj platformy X299, na ktorej môžu fungovať aj v režime quad-channel. A fanúšikov červeného tímu poteší plná kompatibilita s radom procesorov AMD Ryzen, ktoré najviac vyťažia z vyšších taktov a nižších hodnôt časovania.

Čoho som sa inak ešte v počiatkoch RGB RAMiek obával, bola schopnosť a možnosť ovládať samotné podsvietenie. Od dôb modelu D40 už ale ubehol nejaký čas a RAMky od ADATA sú kompatibilné nielen so softvérom Aura Sync používaným s Asus doskami či programom XPG RGB Sync. Teraz je kompatibilita garantovaná aj s aplikáciami RGB Fusion od Gigabyte, Mystic Light od MSI alebo RGB LED od ASRock-u. Pri nastavovaní módov sa dá stráviť naozaj veľa času a ak by sa úplnou náhodou podsvietenie zákazníkovi nepáčilo alebo sa do skrinky nehodilo, dá sa jednoducho úplne vypnúť.

Výkon a testovanie

Samozrejme, RAMky nemôžu len pekne vyzerať, ale musia aj zvládať všetko potenciálne pracovné nasadenie. Od spustenia viac ako dvoch okien v prehliadači Google Chrome cez hranie hier až po programy profesionálov a nástroje na produktivitu. RAMky boli teda poriadne otestované a výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Po stránke výkonu nie sú Adata XPG Spectrix D41 tou úplne najlepšou voľbou. Nesklamú a s podporou XMP 2.0 na Intel platforme toho dokážu celkom dosť, no pokiaľ hľadáte naozaj výkonné RAMky, existujú aj lepšie možnosti. Na jednotku má ADATA zvládnuté podsvietenie a kompatibilitu s rôznymi systémami, čo poteší hlavne záujemcov, ktorí chcú niečo, čo bude jednoducho dobre vyzerať a fungovať. Jediná vec, ktorú môžem týmto modulom vyčítať a prečo si aj nevyslúžili plné hodnotenie, je prehnane veľký skok medzi cenou za modely s 3000 MHz a 3200 MHz. Bežný hráč totiž určite radšej siahne po stále rýchlych 3000 MHz moduloch za cca 110 eur ako po 3200 MHz začínajúcich na sume 150 eur za 16 GB.

Klady

  • dizajn
  • integrované RGB LED
  • jednoduché taktovanie

Zápory

  • mierne vyššia cena za 3200 MHz model

Informácie o produkte

ADATA XPG Spectrix D41 3200 MHz

  • Kategória: Ostatné
  • Šírka: 133,3 mm
  • Výška: 45,8 mm
  • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
  • Orientačná cena: 155 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk