Asus TUF Gaming K5 - Recenzia

Asus TUF Gaming K5 - Recenzia

 

Asus predstavil na tohtoročnom Computexe nový herný set TUF Gaming, ktorý sa skladá z klávesnice K5, myši M5 a headsetu H5. My sme mali možnosť otestovať klávesnicu K5 s RGB podsvietením, ktorá spolupracuje so softvérom ROG Armoury II. Má v dnešnej konkurencii čo ponúknuť?

Balenie

Klávesnica príšla zabalená v klasickej kartónovej krabici. Balenie ničím neprekvapilo a obsahovalo len tie najzákladnejšie veci ako je používateľský manuál. Tu je vidieť, že rada TUF Gaming bude lacnejším a dostupnejším súrodencom špičkovej rady ROG.

Dizajn a ergonómia

Klávesnica je štandardne vyrobená z plastu, je veľmi robustná a pevná, a neskrúca sa ani pri vyššom tlaku. Vďaka integrovanej opierke na dlane má šírku až 218 mm, dĺžku 460 mm a výšku 40 mm. Hmotnosť je 1050 g, klávesnica teda nepatrí k najľahším modelom, čo je v tomto prípade výhoda, kvôli stabilite. Klávesy sú dostatočne veľké a dobre rozmiestnené, klávesnica je vhodná aj na písanie veľkého množstva textu a je dobre ergonomicky vyriešená. Nad klasickými klávesmi nájdeme 4 multimediálne tlačidlá. Vedľa nich sa potom nachádza podsvietené logo TUF. Dokonca aj dno klávesnice je štýlovo tvarované s veľkým logom TUF v strede. Klávesnica má odspodu šesť gumových nožičiek, ktoré zabraňujú kĺzaniu po povrchu, klávesnica je vďaka nim veľmi stabilná a na stole sedí doslova ako prilepená. Demontáž klávesnice je jednoduchá, stačí odskrutkovať 6 skrutiek, čistenie teda bude veľmi rýchle a jednoduché. Ako už bolo spomenuté, klávesnica má výšku 40 milimetrov a zadnú časť je ešte možné zdvihnúť nožičkami o ďalších približne 10 milimetrov. Keďže sa jedná o membránovú klávesnicu, dostávame sa k jej asi najdôležitejšej časti a to sú membránové spínače. Asus používa názov Mech-Brane a tvrdí, že pri používaní zanechávajú rovnaký pocit ako u mechanických spínačov. To je čiastočne aj pravda. Odpor klávesov je najskôr veľký, dokonca väčší ako pri mechanických klávesniciach, ale po prekonaní pár milimetrov sa úplne stratí a doklepnutie klávesu už má klasický „gumový feeling“. Z toho vyplýva aj hlučnosť, ktorá je skôr charakteristická pre mechanické klávesnice ako pre membránové. Klávesnica je schopná rozoznať až 24 stlačení kláves naraz a výrobca garantuje odolnosť voči rozliatiu až 60 ml kvapaliny. Pre istotu sme to ale neskúšali :)

Používateľské dojmy

Aplikácia ROG Armoury II je na ovládanie jednoduchá a intuitívna a takisto pekne graficky spracovaná. Je možné nastaviť všetko, čo používateľ skutočne potrebuje aj nepotrebuje. Rozhranie je dostatočne rýchle a klávesnica okamžite prijíma príkazy, ktoré aplikácii zadáte. Obsahuje štyri hlavné ponuky - keyboard, macro, sync a stats. Prvá ponúka možnosť nastavenia profilov. Ponuka Macro umožňuje nahrávanie makier, sync slúži na synchronizáciu RGB s ďalšími komponentmi od Asusu. Stats slúži na monitorovanie stlačených kláves. Klávesnica TUF Gaming K5 má RGB podsvietenie rozdelené do piatych zón, ktoré sa môžu potom rôzne nastavovať.

Naše hodnotenie

TUF Gaming K5 je veľmi dobrá a určite jedna z najlepších membránových klávesníc, ktoré sú na trhu. Keďže cena ešte nie je známa, tak je mi ťažké ju zhodnotiť v porovnaní s mechanickými hernými klávesnicami. Každopádne disponuje všetkými atribútmi, aby na trhu uspela. Je vyrobená veľmi kvalitne, je odolná voči obliatiu, disponuje pekným a modifikovateľným RGB nastavením cez skvelú aplikáciu ROG Armoury II, disponuje integrovanými opierkami dlaní a mnoho ďalšieho. Už je potrebné si len počkať na cenu.

Klady

 • technické parametre
 • Aura Sync a RGB podsvietenie
 • špičkové spracovanie
 • skvelá aplikácia Asus ROG Armoury
 • slušná ergonómia

Zápory

 • menší počet tlačidiel
 • stále „len“ membránová klávesnica

Informácie o produkte

Asus TUF Gaming K5

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 460 mm
 • Výška: 218 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 40 mm
 • Hmotnosť: 1050 g
 • Farba: čierna
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk