Acer Nitro 5 - Recenzia

Acer Nitro 5 - Recenzia

 

Cieľom každého herného nadšenca je užiť si svoj herný zážitok v čo najväčšom rozlíšení, pri čo najlepšom možnom snímkovaní. Rozpočet sa niekedy postaví do cesty a neostáva nič iné, než nájsť akýsi kompromis medzi výkonom a cenou. Model Nitro 5 je jednou z možností. Acer pokryl trh modelom Nitro 5 v rozmedzí od 700 do asi 1350 eur. Vonkajšia schránka je rovnaká, no vnútorné komponenty sa vylepšujú s narastajúcou cenou. Poďte sa s nami pozrieť, ako obstál model so 6 jadrovým procesorom a grafickou kartou strednej triedy.

Obsah balenia, prvý dojem

Po vybalení z krabice, ktorá obsahuje len nabíjačku a manuály, zostanete možno trochu prekvapení neagresívnym, skôr elegantnejším dizajnom. Okrem červeného pásika, ktorý je na rozhraní základne a veka displeja, je telo PC celé čierne. Keďže nejde o vlajkovú loď medzi notebookmi, je jasné, že plast bude dominantným materiálom, čo sa aj potvrdilo. Aj napriek tomu si Acer dal kvalitatívne záležať na tom, aby pánty displeja pôsobili pevne a kvalitne. Rovnako aj základňa je pevne zaskrutkovaná dokopy, a preto nepozorovať žiadne škrípanie plastov alebo iné konštrukčné neduhy. Aj po odklopení displeja vnútro pokračuje v nenápadnom dizajne a okrem lemovaného touchpadu je všetko celé čierne, teda aspoň dokým nezapnete Nitro 5 a klávesnica sa nerozsvieti načerveno.

Konektorová výbava je dostačujúca, tvoria ju 3 USB porty (1 x USB typ-C, 1 x USB 3.0 a 2 x USB 2.0), HDMI port, RJ-45 Ethernet port, čítačka SD kariet, konektor nabíjačky, 3,5 mm headphone jack a zámok Kensington.

Herný výkon, softvér, výdrž

Acer nám zapožičal konfiguráciu NH.Q3LEC.003, ktorá obsahuje 16 GB operačnej pamäte, 6-jadrový procesor Intel i7-8750H a grafickú kartu NVIDIA Geforce GTX 1050 Ti 4 GB. Zvolené komponenty sú ideálom pre stredné detaily vo FullHD rozlíšení. Ak si priplatíte ďalších 200 eur, môžete sa dostať na maximálnu výbavu s GTX 1060. Celková cena všetkých konfigurácií sa pohybuje v rozmedzí od 700 do 1350 eur.

Operačný systém Windows 10 prichádza s predinštalovaným softvérom výrobcu, ktorý žiaľ tvorí aj malé množstvo bloatvéru, a ten pravdepodobne okamžite odinštalujete. Na druhej strane, nájdeme v ňom aj užitočné aplikácie ako napríklad NitroSense, pomocou ktorej je možné regulovať otáčky ventilátora a meniť napájací plán (šetrič energie, maximálny výkon, vyvážený režim).

Pre testovanie výkonu tohto stroja sme zvolili zdravý mix syntetických a herných testov. Z prvej kategórie sme vybrali 3DMark Firestrike a Cinebench R15. K herným testom sme zaradili paletu nových aj postarších hier.

Nebudem klamať, procesor počas testovania dosahoval vysokú teplotu, no stále si udržiaval takt okolo 3.9 GHz na všetkých 6 jadrách. Grafická karta sa držala na 60stupňovej teplote s občasným skokom mierne nad 70 stupňov. Ventilátor sa častokrát roztočil tak rýchlo, že ho bolo znateľne počuť.

Pri pohľade na graf výsledkov herných testov je jasné, že tento notebook nie je určený pre maximálne detaily. Pri stredných detailoch sa vo väčšine hier dostanete nad magickú 60 snímkovú hranicu.

Pre bežné použitie je notebook naozaj skvelým spoločníkom. Na pracovnej ploche ste od spustenia asi o 20 sekúnd a aj aplikácie sa načítavajú prakticky bleskovo. Prezeranie webových stránok je svižné aj pri niekoľkých spustených kartách.

Od herného notebooku môžeme ťažko očakávať celodennú výdrž. Acer nadelil tomto modelu batériu s kapacitou 3320 mAh. Úplné vybitie s vypnutou WiFi a minimálnym jasom displeja sa dostavilo po 11 hodinách a 37 minútach. Na nabíjanie výrobca pribalil 135W nabíjačku.

Displej, webkamera

Nitro 5 je vybavený 15,6“ FullHD IPS LED panelom. Okolo displeja sú veľmi výrazne hrubé rámčeky. Panel má stabilné pozorovacie uhly bez výraznejšieho skreslenia a maximálny jas je dostačujúci na použitie v interiéri. Displej je trochu tmavý aj pri maximálnom jase pri používaní na dennom svetle.

Nad displejom sa nachádza HD webkamera, ktorej kvalita je plne dostačujúca na video hovory.

Klávesnica a touchpad, možnosti upgrade

Klávesnica je jednou z veľkých pozitív tohto notebooku. Klávesy majú istý stisk, v strede dráhy solídnu hmatovú odozvu, sú prijateľne tiché a majú tú správnu vzdialenosť medzi jednotlivými klávesmi. Taktiež je plusom aj rovnomerné červené podsvietenie s vysokým maximálnym jasom. Nitro 5 sa počas hrania výrazne zahrieva, no klávesnica je skvele odizolovaná a vôbec nespoznáte, že procesor beží na 80 a viac stupňov.

Touchpad je umiestnený naľavo od stredu šasi, no zanecháva dostatok miesta pre opieranie rúk. Presne ten touchpad je zároveň aj veľkým mínusom. Ešteže je notebook primárne určený pre hranie hier a budete mať externú myš, pretože pravé a ľavé tlačidlo je potrebné stlačiť veľmi silno, aby sa zaregistroval stisk, a keďže snímacia časť je aj na týchto dvoch tlačidlách, tak sa častokrát presuniete kurzorom úplne mimo cieľa v snahe stlačiť tlačidlo. Samozrejmosťou je aj prítomnosť všelijakých gést, ako napr. scrollovanie stránok dokumentu.

Na spodnej strane sú umiestnené dve pomocné dvierka a každé z nich je zaistené jednou skrutkou. Pod jedným z nich nájdeme sloty RAM, ktoré je možné navýšiť. V našej konfigurácii sú oba zaplnené, a v prípade upgrade je možné ich vymeniť až za 2 x 16 GB moduly. Pod druhými dvierkami sídli pevný disk s kapacitou 1 TB, ktorý taktiež možno vymeniť. Ak sa rozhodnete rozobrať a vybrať všetkých 17 skrutiek, dostanete sa do útrob zariadenia, kde je vymeniteľný len 256 GB NVMe M.2 SSD disk.

Reproduktory

Pri hlasitosti do 70% majú reproduktory pekný zvukový výstup s primeraným množstvom basov a vyváženými stredmi a výškami. Zvuk je plný detailov a nezlieva sa.

Pri maximálnej hlasitosti možno pozorovať rušenie a skreslenie. Celkovo dokážu reproduktory ozvučiť stredne veľkú izbu bez problémov.

Naše hodnotenie

Acer Nitro 5 je, na danú cenu, dobrým herným strojom. Poskytne výkon pre hranie nových titulov na stredných detailoch, no ani produktívna práca mu nerobí problém. Jednoducho ho môžete vďaka nízkej váhe a nie príliš veľkým rozmerom prenášať na rôzne LAN párty. Solídna klávesnica a konštrukcia podporujú tento model. Z nevýhod by som vypichol nepríjemný touchpad, displej, ktorý by mohol mať ešte vyšší jas a vysokú teplotu procesora pri záťaži.

Klady

 • cena/výkon
 • klávesnica
 • konštrukcia
 • konektorová výbava

Zápory

 • nižší maximálny jas
 • možnosť pre upgrade
 • teplota procesora pri záťaži

Informácie o produkte

Acer Nitro 5 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 390 mm
 • Výška: 266 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,8 mm
 • Hmotnosť: 2700 g
 • Orientačná cena: 1175 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Denisa Jurištová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk