Acer Predator Helios 500 - Recenzia

Acer Predator Helios 500 - Recenzia

 

Herný notebook alebo radšej stolový počítač? Možnosť zobrať si prácu a hry na cesty alebo minúť o niečo menej, no byť hrami pripútaný k domovu? Táto debata si žije svojím vlastným životom už dlhé roky a nezdá sa, že by sa tak skoro našlo jej definitívne rozuzlenie. Každá strana môže mať svoje argumenty, či už ide o mobilitu alebo ušetrenie peňazí. V oboch táboroch sa ale raz za čas objaví produkt, ktorý nakláňa misky váh jedným či druhým smerom. Tentokrát do našej redakcie zavítal notebook Acer Predator Helios 500, o ktorého príchode sme vás už informovali v priebehu tohto roka.

Je ale Helios 500 naozaj taký podarený, ako na papieri vyzerá a ponúkne hráčom hodiny hrania alebo ide o 4-kilového „behemota“, ktorý za cenovkou takmer 3000 eur ukrýva len prázdne sľuby? Na to som sa, samozrejme, bližšie pozrel práve v tejto recenzii.

Dizajn

Helios 500 sa vďaka svojmu robustnému telu radí do kategórie notebookov, ktoré sa snažia zo svojich komponentov dostať čo najviac. To znamená masívne chladenie v ťažšom a hrubšom balení bez kompromisov. Po stránke vzhľadu sú na notebooku badateľné takmer všetky prvky, na aké si mohli hráči pri zariadeniach s týmto určením za posledné roky zvyknúť. To značí množstvo ostrých uhlov, veľké logo vyobrazené na zadnej strane obrazovky i vpredu. Zadné, vcelku vysoké výduchy chladenia zdobí zaujímavý dizajn, ktorý notebooku pridáva na estetike aj robustnosti. Matnejší materiál, teda z prevažnej väčšiny plast tvoriaci povrch zariadenia, síce nepôsobí ultraprémiovým dojmom, no svoju prácu zvláda dostatočne dobre a poteší jeho odolnosť proti nečistotám a bežnej mastnote.

Klávesnica a touchpad

Po odklopení monitora používateľa okamžite víta klávesnica s tradičným rozložením a takisto aj plnohodnotnou numerickou časťou. Absencia NUM PAD-u by ale bola pri notebooku so 17,3-palcovým displejom skôr prekvapením. No stále poteší, že Acer pri tomto kúsku nerobil žiadne kompromisy a všetky tlačidlá sú tam, kde ich hráči potrebujú a očakávajú. Veľmi príjemným bonusom je tiež pätoro programovateľných tlačidiel nad klávesnicou spolu s tlačidlom na prepínanie troch programov, čiže až pätnásť rýchlo dostupných možností. Každé tlačidlo je možné nastaviť tak, aby robilo, čo si len hráč zažiada- – od makier, cez zmeny nastavení, až po rýchle taktovanie systému. Z výroby sú ale tlačidlá nastavené na pretaktovanie CPU, GPU, ovládanie rýchlostí ventilátorov, spustenie aplikácie PredatorSense a funkcionalitu Mixer Broadcassting. Po stránke touchpadu Helios 500 tiež príjemne poteší. Veľa recenzentov používa ako zlatý štandard touchpadov riešenie na Apple produktoch a niet im čo vyčítať. Touchpad modelu Helios 500 sa tým síce k Mac notebookom nepribližuje, ale na rozdiel od iných herných notebookov nie je iba dodatkovým prvkom, ktorý na zariadenie akoby len dodatočne prilepili, aby sa nepovedalo. Hoci po stránke rozmerov touchpad neočarí, je jeho povrch príjemný na používanie a plusový bod si zaslúži aj oddelenie hardvérových tlačidiel pravého a ľavého kliku od plochy, po ktorej sa hýbe s prstami. Vďaka tomu sa touchpad pri používaní nijako neprehýba a nedochádza na ňom k nechceným stlačeniam. Klávesnica sa Aceru tiež veľmi vydarila. S 1,7mm zdvihom a sedemdesiatimi gramami sily potrebnej na stlačenie síce nejde o žiadnu mechaniku, no písanie aj hranie na nej bolo oveľa príjemnejšie ako na niektorých externých herných kúskoch. RGB podsvietenie je ďalšia príjemná možnosť, hoci väčšina dizajnových prvkov, rovnako ako aj klávesy WASD a šípky, na notebooku ostáva v modrej farbe a v kombinácii s inými farbami nie je výsledný dojem až taký presvedčivý. Tiež mierne zamrzí, že podsvietenie funguje len vo forme štyroch samostatných sekcií, ľavá, dve v strede a pravá. Žiadny z klávesov nie je možné nastaviť osobitne. Konečný dojem je ale stále nadmieru pozitívny.

Komponenty a výkon

Teraz už ale konečne niečo bližšie o komponentoch, ktoré toto monštrum poháňajú. Hlavnou hviezdou a asi aj najdrahšou súčiastkou je procesor Intel Core i9-8950HK. So šiestimi fyzickými jadrami a podporou hyperthreadingu ide o absolútnu beštiu, ktorá s prehľadom zvládne nielen zaťaženie v tých najnovších hrách, ale popritom dokáže bez väčšej námahy herné zážitky nahrávať či streamovať. Alebo, keď sa už bavíme o produktivite, zvládne prácu s videom či fotkami v mnohých prípadoch lepšie ako normálne desktopy. Aj kvôli tomuto procesoru je Helios 500 taký mohutný, nakoľko uchladiť 6 jadier o takte 2,9 GHz s Turbo frekvenciou až 4,8 GHz nie je vôbec ľahká práca. Pri bežnom hraní a používaní zvládal procesor dosahovať krátkodobú Turbo frekvenciu 4,8 GHz bez väčších problémov, no pri syntetickom zaťažení všetkých jadier už klesal takt na hodnoty 4,1 GHz až 4,4 GHz. O grafickú stránku sa stará GPU Nvidia GeForce GTX 1070 8 GB, ktorá síce neprináša žiadne novinky typu ray-tracing, ale ide o overené a u hráčov stále obľúbené riešenie. Model, ktorý sme dostali na testovanie, ďalej ponúka 32 GB DDR4 RAM (uff!), 512 GB M,2 SSD s rýchlosťami nad hranicou 1200 MB/s pri zapisovaní a 2700 MB/s pri čítaní v spojení s 2TB harddiskom. Po stránke rovnováhy komponentov to v tomto notebooku Acer zvládol veľmi dobre, hoci som bol spočiatku mierne zmätený. Pri používaní som si ale uvedomil, že spojenie týchto komponentov zaujme najmä jednu špecifickú skupinu, ktorou nie sú výlučne hráči hľadajúci čo najlepší výkon za ešte prijateľnú cenu. Vysoká kapacita RAM a jeden z najvýkonnejších mobilných procesorov predurčujú tento model skôr pre ľudí, ktorí streamujú alebo potrebujú naozaj veľký výkon pre produktivitu na cestách.

Displej

Samozrejme, hráčom a používateľom by neboli nič platné akokoľvek výkonné komponenty, keby nebolo dobre zvládnuté zobrazovanie a monitor. Pri modeloch s grafickou kartou od Nvidie siahla značka Acer po 17,3-palcovom IPS paneli s pomerom strán 16:9, rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, obnovovacou frekvenciou 144 Hz a podporou G-Sync. Pri modeli procesoru AMD Ryzen 7 2700 a grafickej karte AMD Radeon Vega 56 sú rozlíšenie aj obnovovacia frekvencia rovnaké, no namiesto G-Syncu podporuje monitor, pochopiteľne, technológiu AMD FreeSync. Po stránke kvality zobrazenia tento panel príliš neočarí a neponúka dostatočne veľké pokrytie farebného rozsahu sRGB, čo znamená menej živé farby a taktiež priemernú svetelnosť okolo 275 nitov. Vyššia obnovovacia frekvencia a spomínaný G-Sync či FreeSync ale tieto nedostatky pre hráčov postačujúco vyrovnávajú.

Testy v hrách a benchmarkoch a niečo viac o teplotách

So schopným hardvérom vnútri a monitorom zaujímavým pre hráčov sľubuje Helios 500 dobré výsledky v hrách a produktivite. Nižšie si môžete pozrieť výsledky z testovania v herných tituloch i v testoch náročnejších na procesor. Testy v hrách boli robené iba v rozlíšení 1080 P, nakoľko kombinácia monitora a grafickej karty je prispôsobená práve tomuto zobrazeniu. Teploty sa notebooku darilo udržiavať v normálnych stavoch aj vďaka dobre riešenému chladeniu a kovovým ventilátorom, ktoré Acer nazýva Aeroblade 3D, hoci pri vyšších taktoch pri procesore dochádzalo k obmedzovaniu výkonu, takzvanému Termal Throttlingu, ktorý ochraňuje komponenty pred poškodením.

Softvér

Takmer každý notebook alebo aj stolový počítač predávaný väčšími spoločnosťami bude dodaný s určitými balíkmi softvéru. Tie takmer určite bežný používateľ v živote nevyužije a budú preňho prebytočné. Nemám teraz na mysli samotný operačný systém Windows 10, ktorý je síce tiež niekedy na ťarchu (najmä pri snahe zmeniť predvolené aplikácie ako prehliadač, prehrávač videa a program na prácu s fotkami za iné, funkčnejšie), ale programy, ako Acer Care Center, Acer Collection, alebo Acer Quick Access. Samozrejme, takmer každý z týchto programov má určitú funkcionalitu a základní používatelia by ju aj mohli využiť, no skúsenejší majitelia určite poznajú lepšie programy, ktoré zvládnu to isté a často aj niečo navyše. Odhliadnuc od týchto programov, ktoré sa ale dajú jednoducho odinštalovať, ponúka Acer veľmi schopnú aplikáciu PredatorSense, ktorá dokáže splniť potreby aj tých najnáročnejších používateľov. Od rýchleho nastavenia ventilátorov a taktov CPU či GPU, cez ovládanie podsvietenia, až po nastavenie už spomínaných programovateľných tlačidiel. A hráčov možno poteší aj predinštalovaný XSplit Gamecaster.

Konektivita

Hoci je Helios 500 vcelku rozmerným zariadením, nie je po stránke portov a konektivity vybavený nijako prehnane. Samozrejmosťou sú tri USB 3.0 porty (z ktorých jeden ponúka neustále napätie napríklad na nabíjanie mobilu aj pri vypnutom notebooku), ktoré poslúžia na pripojenie periférií a ktorým asistuje jedno USB-C a jeden Thunderbolt port pre tie najnovšie externé zariadenia či jednoduché pripojenie monitorov. Ďalej je na notebooku plnohodnotný RJ45 LAN port, dva porty pre audio a mikrofón, DisplayPort a takisto HDMI. Mierne mi chýbala čítačka SD kariet, ktorá by sa do takého rozmerného tela určite zmestila a ktorú by uvítali mnohí profesionáli, no pribaliť externú čítačku s niekoľkogramovou váhou by nemal byť s takýmto notebookom problém.

Audio, webkamera a batéria

V neposlednom rade, nakoľko ide o mobilné zariadenie, ktoré by malo ponúkať všetko v jednom balíku, som sa pozrel na audio a kvalitu webkamery. Kvalita a hlasitosť zvuku je vďaka dvom hlasným reproduktorom a zabudovanému subwooferu na spodnej strane aspoň na herný notebook dostatočná, možno aj nadpriemerná. Samozrejme, pri plnej hlasitosti dochádza k miernemu skresľovaniu, čo by mohlo prekážať audiofilom, no v bežnom svete poslúži Helios 500 viac ako dobre. Webkamera na druhú stranu príliš neočarí. S rozlíšením 720 P by sa síce mohla zaradiť medzi tie lepšie, no reprodukcia farieb jej veľmi nešla a takisto mi pri používaní mierne prekážal šum, ktorý sa objavil okamžite mimo ideálnych svetelných podmienok. Na pár telefonátov cez Skype však postačí. Len si treba dávať pozor, aby ste netelefonovali príliš dlho, pretože Helios 500 disponuje iba 4810 mAh batériou, ktorá v tých najlepších podmienkach vydrží bez napájania niečo medzi tromi až štyrmi hodinami. Pod záťažou však treba rátať s oveľa kratšou výdržou, ktorá sa môže skôr približovať k hodnote desiatok minút než k niekoľkým hodinám. Kto by však čakal od herného notebooku rovnakú výdrž ako u ultrabookov?

Vnútorné rozloženie a možnosti vylepšenia

Na tomto notebooku ma naozaj očarila jednoduchosť prístupu k vnútorným komponentom a možnosti vylepšenia. Hlavný zadný panel na svojom mieste držia iba dve skrutky a po ich odstránení je okamžitý prístup ku dvom voľným SO-DIMM slotom na ďalšie RAM. Zásuvka na 2,5-palcový harddisk sa ukrýva pod plastovým krytom pod batériou, ktorá ale nie je nijako uchytená či prilepená, takže ide o ďalšiu jednoduchú možnosť vylepšenia. Nakoniec, na pravej strane sa pod medeným krytom schováva M.2 NVMe SSD a ďalšia voľná zásuvka pre majiteľov, ktorí by chceli pridať ďalšiu kapacitu alebo nebodaj ešte urýchliť systém za pomoci RAID-u. Takýto jednoduchý systém, prívetivý aj pre menej skúsených používateľov, by podľa môjho názoru mohlo adoptovať viac výrobcov na rozdiel od lepenia či letovania komponentov a plombovaní svojich zariadení, aby sa do nich nedostali takmer ani servisní technici.

Naše hodnotenie

Acer v podobe notebookového radu Predator Helios 500 ponúka veľmi zaujímavé zariadenia. Nami testovaný model s naozaj výkonným procesorom i9-8950 HK a 32GB RAM zvládne spolu s grafickou kartou GTX 1070 sprostredkovať nielen skvelé herné zážitky, ale poslúži aj ako mobilný desktop schopný renderovať hodiny videa či streamovať herné zážitky. Nanešťastie, práve kvôli procesoru a veľkej kapacite RAM je cena tohto kúsku takmer 3000 eur, čo jednoducho bežným hráčom nemôžem odporučiť. Ale sú tu aj dobré správy! Acer ponúka modely Helios 500 aj so šesťjadrovým procesorom i7-8750H alebo osemjadrovým AMD Ryzen 7 2700 v spojení s 16GB RAM a rovnakým monitorom/grafickou kartou za cenu takmer o 1000 eur nižšiu. Takže pokiaľ hľadáte notebook s veľkým monitorom ponúkajúcim lepšiu obnovovaciu frekvenciu a s dostatočným výkonom, potom môžeme „nižšie” modely z tohto radu odporúčať s čistým svedomím.

Klady

 • skvelé chladenie
 • neskutočne výkonný procesor
 • herne ladený 144Hz monitor s G-Syncom
 • moderný dizajn
 • dobrý touchpad a skvelá klávesnica
 • funkcionalita aplikácie PredatorSense
 • programovateľné tlačidlá

Zápory

 • vysoká hmotnosť
 • cena za túto konfiguráciu
 • absencia čítačky SD kariet
 • RGB podsvietenie iba v 4 sekciách

Informácie o produkte

Acer Predator Helios 500

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 428 mm
 • Výška: 298 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 38,7 mm
 • Hmotnosť: 4000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk