ADATA XPG SX6000 Pro – Recenzia

ADATA XPG SX6000 Pro – Recenzia

 

SSD disky značky XPG od spoločnosti ADATA sa aj v našich testoch osvedčili ako spoľahlivé zariadenia so skvelým pomerom ceny a výkonu. V aktuálnej recenzii sa pozrieme bližšie na najlacnejší disk výrobcu s podporou PCIe 3.0 x4 rozhrania – ADATA XPG SX6000 Pro.

V malej čiernej krabičke sa okrem disku nachádza aj pasívny chladič vyrobený z hliníku. Chladič je naozaj tenký a jeho hlavný účel je už na prvý pohľad skôr estetický. Podčiarkuje to aj aj fakt, že na jeho spodnej strane sa nenachádza tepelná podložka.

Disk je vďaka kompaktným rozmerom a prítomnosti pamäťových modulov iba na jednej strane vhodný aj pre osadenie do notebooku. Modely z radu SX6000 Pro sú okrem testovaného 256GB variantu dostupné taktiež v kapacitách 512 GB a 1 TB. Tie poskytujú mierne vyššiu rýchlosť sekvenčného zápisu a vyšší počet IOPS (Input/Output operácie za sekundu).

Výrobca sa rozhodol použiť radič Realtek RTS5763DL, pričom ide o prvý NVMe disk ADATA používajúci tento typ. Disk využíva pripojenie pomocou štyroch liniek zbernice PCIe 3.0, podporuje štandard NVMe 1.3, šifrovanie AES-256 a disponuje aj SLC vyrovnávacou pamäťou. Jej použitie je namieste, keďže pamäťové moduly sú vyrobené 3D TLC technológiou so 64 vrstvami.

Tá svoju úlohu pri zapisovaní stredne veľkých súborov spĺňa na výbornú, no pri väčších súboroch, ktoré ju zaplnia, treba počítať so značným poklesom rýchlosti zápisu, keďže dáta sa zapisujú priamo do TLC modulov. Ďalšie výsledky len dokazujú, že model SX6000 Pro sa právom neženie do vyššej spoločnosti a zameriava sa predovšetkým na používateľov s obmedzenými finančnými prostriedkami. Achillovou pätou bolo počas testovania najmä náhodné čítanie 4kB blokov. Vzhľadom na cenu som bol ale s výsledkami spokojný a v ďalších testoch boli či už sekvenčné alebo náhodné I/O operácie rýchlejšie ako pri SATA III diskoch.

Veľmi pozitívne hodnotím teploty disku, ktoré sa pri použití dodávaného pasívneho chladiču ani pri dlhšom intenzívnom používaní nedostali nad 55 stupňov Celzia. Ak vaša základná doska disponuje väčším pasívnym chladičom s tepelnou podložkou, môžete dosiahnuť ešte lepšie teploty.

Naše hodnotenie

ADATA XPG SX6000 Pro ponúka skvelý pomer ceny a výkonu a pri bežnom používaní alebo hraní vás jednoznačne nesklame. Tenký dizajn zároveň umožňuje inštaláciu aj v stiesnených priestoroch notebookov a nízke teploty zaručujú dlhú životnosť, ktorú ADATA garantuje na 5 rokov. Škoda len nižšej rýchlosti náhodného čítania 4kB blokov. Aj napriek tejto chybičke krásy kúpu jednoznačne odporúčam. Za cenu M.2 SATA disku získate oveľa viac.

Klady

 • pomer ceny a výkonu
 • 5-ročná záruka
 • možnosť osadenia aj do notebooku
 • nízke teploty

Zápory

 • rýchlosť náhodného čítania 4kB blokov

Informácie o produkte

ADATA XPG SX6000 Pro

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 22 mm
 • Výška: 80 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 2,15 mm
 • Hmotnosť: 8 g
 • Orientačná cena: 55 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk