Asus TUF FX504GE - Recenzia

Asus TUF FX504GE - Recenzia

 

Každý hráč môže mať odlišnú predstavu o svojom vysnívanom hernom počítači. Pre niektorých slovné spojenie herný počítač znamená obrovská skriňa plná toho najvýkonnejšieho hardvéru, no na ktorej presúvanie treba volať žeriav, pre iných sú herné predstavy kompaktnejšie alebo dokonca mobilné vo forme notebookov. Navyše, po predstavách o tých najlepších mašinách väčšinou prichádza vytriezvenie vo forme pohľadu do peňaženky alebo na stav bankového účtu. Ešte šťastie, že existujú počítače, ktoré sa snažia poskytnúť dostatočný výkon aj na tie najvýkonnejšie hry a pritom nemusia stáť polovicu rozpočtu menšej krajiny.

Do kategórie dostupných herných notebookov sa radí aj séria TUF FX504 od spoločnosti Asus, ktorá ponúka rad konfigurácií od tých najzákladnejších až po kúsky, ktoré uspokoja aj náročných používateľov. Myslím si, že označenie „naozaj cenovo dostupné” sa hodí na kúsky s cenou pod 1000 eur a Asus ponúka aj takéto, hoci hardvérovo slabšie modely. K nám však zavítal kúsok s cenovkou na hranici 1200 eur, ktorý až tak lacný nevyzerá, no z ktorého robí pomer cena/výkon a bonusy, ktoré spomeniem ďalej v recenzii, veľmi zaujímavú voľbu.

Všetky herné prvky a znaky pod jednou strechou

Fakt, že herný hardvér a príslušenstvo sa riadia určitými zvyklosťami najmä po stránke dizajnu, je známy už niekoľko rokov. Farebná kombinácia čierneho povrchu s červenými prvkami je vidieť na drvivej väčšine herných a na hráčov zameraných výrobkov. Samozrejme, stále rozšírenejšou „výnimkou” sú produkty v rôznych farbách s podporou RGB podsvietenia, ktoré tiež do sveta kričia „SOM HRÁČ!”. Vyčítať to Asusu pri notebooku FX504GE asi veľmi netreba. Nie je to jediná spoločnosť, ktorá sa touto mantrou riadi a čierna v spojení s červenými detailmi jednoducho funguje.

Možno by som pri tomto notebooku uvítal použitie čiernej v spojení s žltou, ako je to už zvyklosťou pri TUF komponentoch a produktoch, no oveľa radšej som bol za klávesnicu s červenými podsvietením, akoby som musel ťukať do žltej. TUF FX504GE je notebook, ktorý akoby sa rozhodol zozbierať všetky znaky herných výrobkov a ponúknuť ich v jednom balíku, teda až na RGB podsvietenie. Nechápte ma ale zle, túto skutočnosť mu nevyčítam a ani veľmi nie je dôvod pozastavovať sa nad „maličkosťami”, ako sú hlučnejšie vetranie pod záťažou s dedikovaným tlačidlom na prepínanie výkonu chladenia, špecificky odlíšené klávesy WSAD či menej kvalitný touchpad. Toto všetko sú veci, s ktorými by mali hráči alebo potenciálni kupcovia pri herných notebookoch počítať. FX504GE toho ale veľmi veľa zvláda dobre, alebo rovno výborne.

Herný dizajn v tenšom tele

Asus pri týchto notebookov nešiel do úplných extrémov, čo sa týka rozmerov, váhy aj výkonu. V skratke by sa rad TUF FX504GE dal označiť slovom „kompromis”. Ponúka postačujúci výkon v dostatočne odolnom tele, ktoré neváži tri tony. Dizajnovo sa, ako som už spomínal vyššie, tento notebook radí medzi „typicky herné”, no je o niečo tenší aj ľahší ako tradičné kúsky. Telo je síce celé z plastu, ale ide o vysokoodolný typ, ktorý by mal prežiť aj nešetrnejšie zaobchádzanie a bežné používanie aj v menej optimálnych podmienkach. Vrchná časť notebooku je zdobená jednoduchými prvkami a lesklé červené logo ASUS dodáva celému zariadeniu mierny “šmrnc”.

Mierne odbočím, ale musím spomenúť vtipnú situáciu, ktorá vznikla s členom mojej rodiny práve kvôli logu. Pri otvorenom veku je logo správne otočené a meno firmy je okamžite zrejmé, no pri vyťahovaní zatvoreného notebooku som dostal otázku, čo je to za značku SNSV a odkedy je na trhu. Je pekné vidieť, že do skupiny spoločností s logom náchylným na zlé prečítanie nepatrí už len HP, ktoré otočené vyzerá ako DY.

Inak je ale telo notebooku naozaj pevne aj napriek celoplastovému prevedeniu a povrch s efektom brúseného kovu pôsobí dobrým dojmom. Navyše na ňom nie sú ani toľko vidieť nečistoty či odtlačky prstov. To platí aj o klávesnici, ktorá je veľmi príjemná na používanie a na ktorej som nemal problém stráviť hodiny ako pri hraní, tak písaní. Nanešťastie sa tieto slová chvály nedajú povedať o touchpade. Ten sa ukázal viacerými nedostatkami od povrchu, na ktorom bola vidieť aj tá najmenšia mastnota, ktorá sa nedala jednoducho zotrieť, cez zvláštny dutý zvuk pri položení prstov až po horšie registrovanie stlačení pravého a ľavého kliku. Zase raz ale s pokrčením ramien uznávam, že ide o herný notebook. Áno, kvalitnejší touchpad by bol fajn, ale 99% času bude tento notebook používaný s myšou a kvalita/prevedenie klávesnice bohato vynahradzuje jeho nedostatky.

Výkon, ktorý poteší nielen hráčov

Modelový rad notebookov TUF FX504GE začína cenovo už v okolí 800 eur, s komponentmi ako procesor Intel Core i5-8300H, 4GB RAM a dedikovanou grafickou kartou GeForce GTX 1050 s 4GB VRAM a končí nad sumou 1300 eur za Core i7-8750HQ, 16GB RAM a GTX 1060. Skvelou správou je, že všetky modely ponúkajú Intel procesory ôsmej generácie, takže už aj tie najlacnejšie ponúkajú 4 jadrá s hyperthreadingom. Náš kúsok je zlatá stredná cesta ponúkajúca procesor i7-8750HQ (6 jadier/12 vlákien, 9MB Cache, turbo až do 4.10 GHz), 16GB RAM a grafickú kartu GTX 1050 Ti. Na takomto procesore, keď je správne a dostatočne chladený, čo v tomto prípade našťastie je, si zmlsnú nielen hráči, ale zvládne bez problémov aj náročnejšie úlohy ako renderovanie videa či prácu s grafikou. Grafická karta je tiež veľmi dobrá voľba v kombinácii s FullHD IPS displejom disponujúcim obnovovacou frekvenciou 60 Hertzov. Asus sa rovnako vytiahol aj po stránke úložiska, keďže nami testovaný model ponúka 256 GB NVMe SSD disk od Samsungu s bleskovými rýchlosťami (2800 MB/s pri čítaní a takmer 1300 MB/s pri zapisovaní) a 1TB SSHD Seagate FireCuda. Pri lacnejších modeloch sa môžu veľkosti a typy úložiska líšiť, takže si na to treba dávať pozor.

Hardvér postačujúci pre bezproblémové fungovanie

Okrem tých, pre hráčov najdôležitejších, komponentov ako je procesor, grafická karta, RAM a úložisko je FX504GE vybavený postačujúco až veľmi dobre. Interná batéria s kapacitou 48Wh nie je nič prelomové hlavne pri tak výkonnom hardvéri, takže nemožno očakávať celodenné fungovanie bez nabíjania. Pri našom testovaní zvládla o chlp viac ako dve a pol hodiny pri bežnom používaní a prehrávaní FullHD videa zo stránky Youtube.com, čo je stále viac ako niektoré naozaj herné zariadenia. Po stránke konektorov sa ale FX504GE radí medzi suchý priemer, keď ponúka iba dva USB 3.1 a jeden USB 2.0 konektor, HDMI, 3.5mm kombo audio a plnohodnotný ethernet port. Mierne mi chýbala čítačka SD kariet (ktorá by sa pri troche snahy do notebooku určite zmestila) a taktiež nechápem absenciu USB C portu, keď už je tu takmer rok 2019. O bezdrôtovú komunikáciu sa stará osvedčená Intel WLAN karta ponúkajúca dual-band pokrytie a Bluetooth 4.1. Opäť, funkčné vybavenie, no nič svetoborné. A na záver poteší možnosť svojpomocného vylepšenia kapacity RAM, SSD alebo pevného disku, keďže vnútro notebooku nie je nijako priveľmi zaplombované. Samozrejme, odporúčame do vnútra pozerať až po uplynutí záručnej doby, no táto možnosť tu stále je. Pokiaľ by ste teda náhodou premýšľali nad kúpou menej výkonného modelu s procesorom i5-8300H, absenciou SSD a menšou kapacitou RAM, môžete si lepšie komponenty dokúpiť a nainštalovať.

S pár chybičkami krásy, no aj s pridanou hodnotou

Na väčšinu problémov alebo „problémikov” som poukázal už v predošlom texte, no je lepšie všetky nedostatky tohto notebooku vypísať na jednom mieste. Menšia výdrž batérie je pri herných notebookoch akýmsi „štandardom”, podobne ako menej kvalitné riešenie touchpadu. Hluk vetrania tiež nie je pre slabé povahy najmä pri “Overboost” móde, no nemožno mu uprieť jeho funkčnosť. Aj výkonný šesťjadrový procesor s hyperthreadingom pod záťažou si pri bežiacich ventilátoroch udržal menej ako 90 stupňov. A čo je ešte lepšie, chladenie na tomto notebooku je riešené tak, že najhorúcejšie časti sa nachádzajú mimo obvyklých miest, kde mávajú hráči položené ruky, takže ani pri niekoľkohodinovom hraní som nemal pocit, že sa mi prsty pečú ako barbecue.

Mierne ma sklamal počet nepotrebných programov, ktoré majú spoločnosti ako Asus vo zvyku inštalovať na svoje počítače a notebooky, no jedna rýchla návšteva ovládacieho panelu a sekcie „Pridať alebo odobrať programy” tento problém vyriešila. Na záver, čo z tohto kúsku robí ešte zaujímavejší produkt, je akcia, ktorú Asus s radom TUF FX504 spravil. Priamo v balení s notebookom nachádza batoh na prenášanie a v závislosti od obchodu, z ktorého si ho zákazníci kúpia, dostanú aj balíčky veľmi zaujímavých hier. Priamo na stránke Asusu sa píše o tituloch Gears of War 4 Ultimate Edition a Age of Empires Definitive Edition, no napríklad na stránke Datacomp.sk sú hry CS:GO, Battlefield 1, Hello Neighbor a PUBG spolu s exkluzívnym herným obsahom pre PUBG a World of Tanks.

Naše hodnotenie

Asus TUF FX504GE ukazuje, že na kompromisoch nemusí byť nič zlé. Pokiaľ človeku neprekáža herne ladený dizajn, kratšia výdrž na batérii a mierne sklamanie z touchpadu, bude maximálne spokojný s výkonným hardvérom v odolnom a pritom nie príliš ťažkom tele. Nové Intel procesory ôsmej generácie vymykajúce sa štandardu „4 jadrá sú maximum” sme si zaslúžili už dávno a v spojení s GTX 1050 Ti alebo aj 1060kou budú slúžiť veľmi dobre aj náročnejším hráčom. A konečne vyššia kapacita RAM ako 8GB s naozaj rýchlym úložiskom sa zaručia o príjemné používanie ešte na dlhé roky.

Klady

 • skvelý procesor
 • grafická karta, čo zvláda aj najnovšie AAA tituly
 • účinné chladenie
 • skvelá klávesnica s dobrým podsvietením
 • naozaj rýchle úložisko
 • bonus - hry a batoh zadarmo

Zápory

 • horšie riešený touchpad
 • nepotrebný softvér

Informácie o produkte

Asus TUF FX504GE 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 384 mm
 • Výška: 262 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk