Asus ZenBook Pro UX550VD - Recenzia

Asus ZenBook Pro UX550VD - Recenzia

 

Na našom krásnom veľkom svete nie je nič výlučne čierne a výlučne biele. Nie každý hráč sa potrebuje svojou záľubou vystatovať pred celým svetom a nemusí byť zbláznený do RGB podsvietenia či do hyper-futuristického dizajnu plného ostrých uhlov. Takisto nie každý bežný zamestnanec či profesionál sa dokáže uspokojiť s výkonom bežných kancelárskych notebookov zaťažených na dlhú výdrž batérie a ponúkajúcich len integrovanú grafickú kartu. Našťastie existujú produkty, ktoré so svojím uhladeným a profesionálne pôsobiacim dizajnom ponúkajú aj prekvapivý výkon. Jedným z takých zariadení je aj notebook Asus ZenBook Pro UX550VD.

Povedzme si pravdu, herné zariadenia ako počítače, notebooky a periférie môžu vyzerať naozaj nadupane. Programovateľné RGB podsvietenie na každej ploche, výrazný dizajn, veľký výkon – zdá sa, že na takýchto produktoch nie je ani jedna chyba. Predstavte si, že svojim rodičom budete hovoriť niečo vážne alebo im budete na počítači či notebooku ukazovať, ako sa odhaľuje spam v mailoch a že sa nekliká na každý jeden odkaz. Vaši rodičia budú natoľko zafixovaní na blikajúce svetielka a osobitý dizajn, že na všetko, čo im vysvetlíte, zrejme zabudnú a o týždeň budú mať svoje staručké počítadlo znovu zavírené. Alebo sa na to pozrime už z vážnejšieho uhla. Popremýšľajte nad scenárom, v ktorom na pohovor alebo na firemné stretnutie príde niekto s ľahučkým ultrabookom postačujúcim na celú kancelársku prácu a oproti nemu sa posadí osoba s plnohodnotným herným notebookom. Odhliadnuc od dizajnu podaktorých herných notebookov, ktoré sa hodí skôr na vesmírnu loď Enterprise a nie do kancelárie, bude zrejme notebook kvôli jeho výkonu už po polhodine nutné pripojiť do siete a popritom bude svojím hlučným aktívnym chladením rušiť celé stretnutie. Logicky si teda vyvodíte, koho si potenciálny zamestnávateľ alebo šéf radšej vypočuje. Čo teda robiť, pokiaľ ste stále srdcom hráč či osoba bažiaca po výkone, no už vás nechytajú iba pekné svetielka a ostré uhly s futuristickými prvkami? Asus vo svojom portfóliu ukrýva veľmi zaujímavé zariadenie ponúkajúce odolné a pritom vcelku ľahké kovové telo, elegantný dizajn, 15,6-palcový displej a výkon, ktorý zaujme nejedného hráča.

Dizajn ako od módneho návrhára

Ešte v roku 2016 začal Asus prezentovať svoju spoluprácu so svetovými aj miestnymi módnymi návrhármi. Na Slovensku to bol Fero Mikloško, ktorý pri uvedení nových ZenBook zariadení predstavil vlastné odevy inšpirované Asus produktmi. UX550VD do ZenBook kategórie produktov definitívne zapadá a dokonca aj s prívlastkom Pro, ktorý zaručuje veľmi zaujímavé komponenty a funkcionalitu aj pre náročnejších používateľov. Celé telo tohto notebooku je z odolného hliníka a predáva sa v dvoch farebných variantoch, a to v kráľovskej modrej a v matnej čiernej. Nami testovaný kúsok mal modré prevedenie a pri testovaní vonku, vo svete, sa naň uprel nejeden pár očí. Kovové šasi vo svojom vnútri ukrýva 15,6-palcový FullHD displej ohraničený nepríliš hrubým 7,3 mm rámikom. Rozlíšenie displeja je, samozrejme, dostupné aj v 4K prevedení s podporou dotyku a Asus Pen, no osobne som bol s nedotykovým FullHD panelom úplne spokojný, a to ako po stránke produktivity, tak aj po stránke hrania. V spodnej časti sa nachádza použiteľná klávesnica s mierne nezvyčajným rozložením, veľmi dobrý trackpad a naozaj skvelé reproduktory. Čo sa klávesnice týka, je skvelá na písanie, ponúka dostatočný zdvih klávesov a odozvu pri písaní, no na hranie to nie je to pravé orechové – možno aj kvôli absencii numerickej klávesnice, natesnaným šípkam a spomínanému nezvyčajnému rozloženiu. Dá sa na ňu zvyknúť, no bude to vždy o kompromise. Viac ako klávesnicu som si ale užil používanie touchpadu, ktorý je minimálne o level vyššie než všetky touchpady na bežných herných notebookoch. Zvuk má UX550VD taktiež skvelý, za čo môže štvorica reproduktorov (dva na spodnej strane a dva po stranách vrchnej časti s klávesnicou) ladených spoločnosťou Harman Kardon. Pozeranie filmov či počúvanie hudby bolo bezproblémové aj vo väčších miestnostiach bez nutnosti pripájať externé reproduktory.

(Ne)očakávaný výkon

Kto by sa na tento notebook iba zbežne pozrel, očakával by v jeho vnútri najskôr procesory Intel Core i5, nejaké HDD spárované s malým SSD diskom a veľkú batériu. Tu sa asi ale niekde v Asuse stala krásna chyba, nejaký inžinier dostal nápad vtesnať do profesionálneho a dizajnového zariadenia aj dedikovanú grafickú kartu a nejaký manažér mu to odsúhlasil. UX550VD ponúka až štvorjadrové procesory Core i7, 1 TB SSD disk, až 16 GB RAM a voliteľnú grafickú kartu GeForce GTX 1050 so 4 GB VRAM. Náš kúsok ponúkal Intel Core i7-7700HQ, 8 GB RAM, 512 GB SSD a spomínanú grafickú kartu, vďaka čomu je jednoduché zaradiť ho do kolónky výkonných či dokonca herných notebookov. Procesoru je síce možné vyčítať, že ide „iba” o siedmu generáciu, „len” so štyrmi jadrami, no tento výkon postačuje ako na úlohy produktivity, tak aj na bezproblémové hranie. Grafika tiež nie je v obľúbenom Ti variante ponúkajúcom mierne väčší výkon a vyššie FPS v hrách, no aj pri 1050-ke so 4 GB VRAM budú bežní hráči príjemne prekvapení. Možno najväčšou výčitkou bude chýbajúca možnosť vylepšenia kapacity RAM v budúcnosti, nakoľko moduly sú napevno pripájkované na matičnú dosku, takže 8 GB sa môže za pár rokov stať efektívnym obmedzením. Momentálne čísla z benchmarkov, ako priemerné FPS nad hodnotou 60 vo vcelku náročnom titule Metro Last Light Redux vo FullHD rozlíšení a High nastaveniach či 125 FPS pri 1080 P v Dirt Rally 3 však znamenajú nateraz postačujúci výkon aj na tie najmodernejšie AAA tituly. Hoci musím poznamenať, že tie úplne najnovšie skôr s Medium nastaveniami. A treba takisto myslieť na to, že veľké výkony tohto notebooku prichádzajú ruka v ruke so zvýšenou hlučnosťou chladenia, ktoré môže v určitých chvíľach dokonca presahovať príjemné medze a zasahovať do takých decibelov, až si všetci okolo začnú nasadzovať slúchadlá či zapchávať si uši. Hráčov aj bežných používateľov však pri bežnejšom používaní poteší aj 512 GB SSD disk, hoci treba mať na pamäti absenciu sekundárneho, pomalšieho úložiska. Tento kúsok od spoločnosti Micron zvládol čítanie v okolí 450 MB/s a zapisovanie 380 MB/s, čo sú násobne lepšie hodnoty než na bežných hard diskoch.

Pripájateľnosť v budúcnosti-vzdornom znamení

ZenBook Pro UX550VD by mal už len podľa svojho Pro prívlastku ponúkať skvelé možnosti konektivity. Okrem toho základného minima, ktorým je Audio Jack, dva USB 3.1 Gen 1 porty a HDMI port, toho na tele notebooku už tak veľa nie je. Pokiaľ by som teda prehliadol dvojicu Thunderbolt 3 USB-C konektorov a slot na MicroSD karty. Na jednej strane, klobúk dole pred Asusom za dva Thunderbolt porty. Možnosť používať tento notebook s externou grafickou kartou z neho robí pre profesionálnych hráčov (čím mám na mysli hráčov s profesiou a nie ľudí živiacich sa súťažným hraním) ešte zaujímavejšiu voľbu. Ale na strane druhej, seriózne, Asus, myslíš to vážne? MicroSD čítačka? Nechce sa mi veriť, že do tohto tela by sa slot na plnohodnotné SD karty pri troche snahy nevmestil. A pri prívlastku Pro by sa to akosi naozaj patrilo, namiesto toho, aby som so sebou musel nosiť externú čítačku kariet, keď chcem okamžite pracovať s fotkami, ktoré nafotím zrkadlovkou. Bezdrôtová konektivita je ale tip-top, silná a rýchla dvojpásmová 802,11 ac Wi-Fi a stabilné Bluetooth pripojenie poteší každého milovníka internetu a bezdrôtového života.

Použiteľný aj v reálnom svete

Život bez drôtov pri UX550VD prehĺbi aj zabudovaná 73 WH batéria schopná prežiť takmer desať hodín bežného používania či päť hodín pod vyššou záťažou, ako prehrávanie videa, ľahšie hranie či práca s fotografiami. Notebook je napriek celokovovému dizajnu a uhlopriečke obrazovky 15,6-palcov len 1,8 kg ťažký, vďaka čomu nie je záťažou ani na dlhších cestách, no mierne sklamú väčšie rozmery a hmotnosť nabíjacieho adaptéra činiaca až 570 gramov. S kombinovanou váhou 2,3 kg už UX550VD nevyzerá tak ultramobilne a verím, že adaptér mohol byť aj menší, no pokiaľ je to cena za väčší výkon, je s tým ľahké sa vyrovnať. Pri reálnom používaní poteší ešte podsvietenie klávesnice, ktoré presvitá aj cez znaky na klávesoch a je tak oveľa použiteľnejšie počas noci či v horšie osvetlených priestoroch.

Naše hodnotenie

Asus ZenBook Pro UX550VD už nie je tým najnovším zariadením, ponúka „iba” procesor i7 siedmej generácie a na papieri nie je až taký ohurujúci v porovnaní s herne ladeným notebookom. No pri zahliadnutí striedmeho a pritom moderného dizajnu jeho odolného kovového tela, ktoré ukrýva na túto dobu stále výkonný hardvér, začína už byť zaujímavejšou voľbou. Pripočítajte si k tomu obstojnú výdrž na batérii, dvojicu Thunderbolt 3 portov, skvelý zvuk a dobrý touchpad a na nedostatky takmer zabudnete. Takmer. Hlučnejšie chladenie pod záťažou, absencia čítačky plnohodnotných SD kariet, vyššia hmotnosť s adaptérom a pre hráčov mierne horšie rozloženie klávesnice sú totiž stále prítomné. Ale za takto dobre vyzerajúci, výkonný a navyše nie taký drahý notebook sú tieto chybičky krásy iba malým ústupkom.

Klady

 • kvalitné celokovové prevedenie
 • vcelku výkonný hardvér
 • dvojica Thunderbolt 3 portov
 • dobrá výdrž na batérii
 • naozaj skvelé reproduktory
 • vkusný dizajn

Zápory

 • hlučnejšie chladenie
 • chýbajúca možnosť vylepšiť kapacitu RAM
 • absencia čítačky SD kariet
 • vyššia hmotnosť po prirátaní napájacieho adaptéra

Informácie o produkte

Asus ZenBook Pro UX550VD 2018

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 365 mm
 • Výška: 251 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,9 mm
 • Hmotnosť: 1800 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 1150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk