ASUS GX501 Zephyrus - Recenzia

ASUS GX501 Zephyrus - Recenzia

 

Rad produktov Republic of Gamers spoločnosti ASUS sa v mojej pamäti zachoval ako súhrn toho najlepšieho, čo je možné hráčom od spomínaného výrobcu ponúknuť. Radili sa tu vždy tie najlepšie základné dosky, grafické karty či rôzne kusy herného hardvéru, ktoré boli často limitované aj počtom. Teraz prichádza nový rytier v podobe Zephyrusu, ktorý sa bude snažiť všetkými silami zachovať toto renomé. Podarí sa mu to?

Balenie a prvý pohľad

Fakt, že sme si práve zakúpili hodnotný notebook, potvrdzuje len na prvý pohľad na elegantné balenie Zephyrusu. Notebook je uložený do celočiernej krabice s červeným lemom po bokoch. Vnútri nám ASUS nadelil nabíjačku, redukciu USB-Ethernet, podložku pod ruky, hernú myš, skrutkovač, samolepky s ROG tématikou a manuály pre bezpečnosť a prvé použitie.

Po vybalení z látkového obalu ma hneď upútal dizajn. Kombínácia kovovej základne a vrchného veka, ktorú rozdeľuje pásik medenej farby, je naozaj luxusná. Kov je na dotyk chladný a pozor, vidno na ňom stopy po odtlačkoch prstov.

Hneď ako notebook otvoríte, všimnete si neštandardné umiestnenie klávesnice a aj to, že sa dvíha vďaka mechanizmu na spodnej strane, keď sa spodné veko posunie nadol, čím vytvorí priestor pre nasávanie čerstvého vzduchu. Na mieste, kde by sme očakávali klávesnicu, nájdeme čierny kovový plát, ktorý je perforovaný po celej dĺžke, vďaka čomu ventilátory lepšie nasávajú chladný vzduch. Klávesnica bola posunutá nižšie smerom k používateľovi. Rovnako ako keď hráte hry, prípadne vykonávate náročné úkony, klávesnica nebude horúca, keďže sa nenachádza hneď nad procesorom a grafickou kartou. Ide o premyslené riešenie. Klávesnica na nami recenzovanom modeli mala české popisky, dvojriadkový enter a krátky ľavý shift. Pocit z písania patrí k tým lepším, klávesy sú celkom veľké, ale presun medzi nimi nie je príliš veľký. Písanie bez podložky pod ruky nemusí byť každému pochuti. V momente, keď som pridal podložku, sa pre mňa ergonómia výrazne zlepšila.

Touchpad, ktorý sa nachádza napravo od klávesnice, si nájde ako svojich priaznivcov, tak aj odporcov. Najprv treba povedať, že je netypicky umiestnený, keďže musel prenechať miesto klávesnici. Sníma síce presne, ale kvôli jeho pozícii si na neho niektorí používatelia možno nezvyknú a okamžite ho vymenia za myš. Podporuje štandardne známe gestá v podobe posúvania webovej stránky s pomocou dvoch prstov či otvorenia vyhľadávania vo Windowse pri použití troch prstov.

Na oboch stranách vedľa klávesnice sú osadené stereo reproduktory. Výhodou je, že majú správnu pozíciu, keď ich používateľ omylom nezakryje rukami. Zvuk je celkom dobrý, stredy a výšky sú presne interpretované, hoci by som ocenil oveľa viac basov. Pri maximálnej hlasitosti som nezaznamenal žiadne rušenie. Maximálna hlasistosť stačí pre ozvučenie stredne veľkej izby bez najmenších problémov.

Rovnako ako umiestnenie klávesnice je premyslený aj numerický blok. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tam vôbec nie je, no po stlačení tlačidla nad touchpadom sa on sám premení na numerický blok, ktorý pôsobí, akoby bol laserový.
Po prvom spustení sa RGB klávesnica a logo na zadnej strane veka rozsvietia v tmavočervenej farbe. Červené podsvietenie nájdeme aj pri výduchu ventilátorov.

Konektorovú výbavu tvorí štvorica USB portov typu A ver. 3.0, jeden typ C USB 3.1 2. generácie Thunderbolt, jeden HDMI ver. 2.0, jeden kombinovaný headphone jack a nabíjací konektor. Pre ochranu notebooku proti krádeži poslúži zámok Kensington. Trochu nechápem, prečo sa ASUS rozhodol neosadiť aj čítačku pamäťových kariet.

Z diaľky vyzerá Zephyrus drsne, agresívne a pripravený na každú prekážku, ktorá by mu mohla prísť do cesty. Rovnako je aj pevný, pri zatlačení na základňu sa Zephyrus len nepatrne ohne, čo svedčí o dobrej konštrukčnej kvalite. Flex displeja je minimálny, nebadať žiadne artefakty alebo iné chyby. Osobne som z konštrukcie len v dobrom prekvapený vzhľadom na to, že notebook je v zatvorenom stave hrubý len 1,69 cm pri rozmeroch 37,9 x 26,2 x 1,69 cm. Váha nie je taktiež nijako priveľká - len 2240 gramov bez nabíjacieho adaptéra.

Výkon a obrazovka

Zephyrus je možné si zakúpiť v mnohých výkonnostných variantoch. V nami testovanom kúsku sa nachádza procesor Intel Core i7-7700HQ, grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1080 Max-Q 8GB (je možné si zakúpiť aj s GTX 1070), 24GB 2400MHz RAM (k zakúpeniu je aj variant s 16GB RAM), 512GB PCIe Gen3x4 SSD (k dispozícii je aj model s 256GB/1TB SSD).

Len pri pohľade na osadené kompontenty je jasné, že Zephyrus rozhodne nie je žiadna béčková mašina. Potvrdilo sa nám to aj počas herných testov. S výnimkou naozaj neoptimalizovaných titulov nie je problém sa dostať pri ultra detailoch na FullHD rozlíšení cez magickú 60-snímkovú hranicu.

Grafická karta GTX 1080 je v tomto modeli vo verzii Max-Q. Nie je to plnohodnotná desktopová grafika, ale akási podtaktovaná edícia. Jej výkon by som zaradil skôr k desktopovej GTX 1070. Základný takt jadra Max-Q edície je o necelých 20% nižší oproti desktopovej GTX 1080. Takt pamäte je identický s desktopovou verziou.

Zo syntetických testov sme zvolili tradičnú kombináciu grafického a procesorového testu v podobe 3DMark Firestrike a Timespy. Pre testovanie výkonu procesora sme zvolili Cinebench R15 Multicore test. Všetky testy sme vykonali s notebookom položeným na stole, kde boli všetky otvory ventilátorov bez prekážok.

Pri pohľade na grafy a výsledné hodnoty je výsledný pomer kompaktnosti a výkonu naozaj slušný. Notebook výkon naozaj má, no počas herného zážitku určite nepotešia dosť počuteľné ventilátory a žeravo horúca kovová základňa. Klávesnica bola, našťastie, dobre odizolovaná od zvyšku systému a bola len trochu teplá.

Procesor sa počas testovania dostal do vysokých teplôt a atakoval 100-stupňovú nebezpečnú hranicu. Bol som ale potešený, že aj napriek vysokej teplote si udržal frekvenciu okolo 3.5GHz a nepodtaktoval sa na základnú. Grafická karta dosiahla najvyššiu teplotu 85˚C.

Jedným z dôležitých aspektov herného notebooku je aj displej. Model Zephyrus dostal od výrobcu do vienka 15.6“ IPS 120Hz panel s podporou G-Sync a pokrytím 72% NTSC gamutu. Síce ma displej len obyčajné FullHD rozlíšenie, ale na druhej strane ponúka displej dobré pozorovacie uhly a žiarivé farby. Hneď pod displejom je umiestnený aj obrovský nadpis Republic of Gamers, keby ste náhodou zabudli, do ktorého herného radu notebook spadá. Na opačnej strane nájdeme webkameru, ktorá poskytuje HD rozlíšenie a priemernú obrazovú kvalitu, ktorá postačuje na videohovory s priateľmi.

Softvér

Operačným systémom je Windows 10 Home 64bit. Som naozaj veľmi rád, že po prvom spustení sa v ňom nenachádzal žiaden bloatvér. Aplikácie od ASUS-u nepočítam, pretože by si ich používateľ stiahol tak či tak.

Jednou z predinštalovaných aplikácií je ROG Gaming Center. Túto aplikáciu je možné spustiť aj s pomocou tlačidla nad touchpadom. Umožňuje monitorovať takty procesora a grafickej karty a ich teploty. Taktiež je tu zobrazená aktuálna hárdverová konfigurácia a jej stav (počet voľného miesta na disku/RAM). Rovnako tu môžeme vypínať/zapínať touchpad, tlačidlo Windows, prípadne otvárať ďalšie z ASUS aplikácií.

Ak by vám nebol zvuk pochuti, je možné si ho upravovať vďaka aplikácii Sonic Studio. Medzi jej funkcie patrí úprava zvuku s pomocou zvýšenia basov, ktoré reproduktory naozaj potrebujú, alebo zvýšenia čistoty zvuku. Možnosť úplnej slobody úprav sa naskytá vďaka ekvalizéru.

O konfiguráciu farebného podsvietenia sa stará aplikacia ASUS Aura. Ponúka prednastavené režimy podsvietenia v podobe jednej farby, prechodu spektrom alebo dýchania. Rovnako je možné vyberať podsvietenie pre každú z kláves.

Batéria a konektivita

S hrúbkou, ktorá nedosiahla ani dva centimetre, muselo dôjsť k akýmsi ústupkom. Najviac si to odniesla batéria. Štvorčlánková batéria s kapacitou 50Wh je jednoznačne prislabá pre dlhšie prehliadanie webu, prácu alebo sledovanie filmov na cestách.

Pri najnižšom jase a vypnutej WiFi sa mi podarilo dostať na výdrž len niečo cez 3 hodiny. Batéria zvládne z plného nabitia prehrať asi 2 hodiny videa, prípadne rovnako dlho vydrží aj na surfovanie na webe.

Batériu tohto notebooku by som bral len ako akúsi UPS-ku, keby ste náhodou zakopli o napájací kábel a Zephyrus sa hneď nevypne. Či už doma alebo na každej hernej LAN akcii budete mať prístup k zástrčke, či už tej elektrickej alebo tej ethernetovej.

Ethernetový port sa, žiaľ, nezmestil na žiadnu z bočných strán, preto je potešujúce, že nájdeme v balení aspoň redukciu. Ak teda nechcete zmienenú redukciu použiť, tak o pripojenie k internetu sa postará stará dobrá integrovaná Wi-Fi (2x2 802.11 AC). Okrem Wi-Fi je integrovaný aj Bluetooth.

Naše hodnotenie

ASUS GX501 je notebook, ktorý má naozaj vysoký výkon, hlavne ak vezmeme na vedomie jeho tenké telo. Zephyrus dokáže dosiahnuť veľmi slušné snímky za sekundu skoro v každej novej hre na maximálnych detailoch. Všetka táto sila je vložená do čierneho hliníkového tela. Aj napriek inovatívnemu systému chladenia, ktorý síce dokáže udržať boost frekvenciu procesora, je ale teplota procesora počas náročných aktivít privysoká. Rovnako ani batéria neohúri, no treba stále podotknúť, že ide o herný notebook, ktorý bude väčšinu času napájaný z elektrickej siete. Celkovo hodnotím Zephyrus ako veľmi slušnú hernú mašinu, ktorej chyby sa dajú ľahko opraviť v prípadnom aktualizovanom modeli.

Klady

 • dizajn
 • konštrukcia
 • použité materiály
 • 120Hz obrazovka s GSync
 • výkon

Zápory

 • teploty procesora v záťaži
 • kapacita batérie a výdrž

Informácie o produkte

ASUS GX501 Zephyrus

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 379 mm
 • Výška: 262 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16,9 mm
 • Hmotnosť: 2240 g
 • Orientačná cena: 3049 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk