Razer Goliathus Chroma Extended - Recenzia

Razer Goliathus Chroma Extended - Recenzia

 

Predĺžené verzie podložiek pod myš nie sú ničím výnimočným, no čo by ste povedali, keby ste mali okrem podsvietenej myši a klávesnice aj hernú podložku? A navyše, ak sa vám na ňu zmestila klávesnica aj myš. Presne to vám splní Razer Goliathus Chroma Extended, ktorá vášmu hraniu ponúka veľmi dobrú perspektívu.

Balenie

Podložka sa dodáva v pomerne veľkej škatuli, v typickej zeleno-čiernej farbe, ozdobenej peknou grafikou, pričom na pravej strane škatule sa nachádza malé okienko, cez ktoré si môžete na podložku „šahnúť“. V balení sa okrem samotnej podložky nachádza technická dokumentácia a samolepky.

Dizajn, prevedenie

Z názvu podložky vyplýva, že pôjde o predĺženú verziu modelu Razer Goliathus Chroma. Jej rozmery majú šialených 920 × 294 × 3 mm pýši sa hmotnosťou 560 g.

Podložka je vďaka svojim rozmerom navrhnutá na použitie pre klávesnicu a myš zároveň. Nejde však len o obyčajnú podložku, Razer do nej šikovne zakomponoval podsvietený pás, ktorý lemuje celý obvod podložky a je k nej pevne prišitý. Jej povrch je príjemne hladký, látkový v čiernom farebnom prevedení, s mikro textúrou a sľubuje dobrú odozvu a trakciu pre všetky typy myší, senzorov a nastavení senzitivity.

V ľavej hornej časti sa nachádza malý panel, ktorý je srdcom podložky a má na starosti jej podsvietenie. Vychádza z neho 2,1 m dlhý opletaný USB kábel. Peknou dizajnovou vsuvkou je prevedenie USB koncovky v zelenej farbe, ktorá je pre Razer typická.

Softvér

Keďže podložka disponuje full RGB podsvietením, samozrejmosťou je kompatibilita so softvérom Razer Synapse. Ten združuje všetky zariadenia pod jednu strechu.

Prostredie softvéru je rozdelené do dvoch častí. V hornej sa nachádzajú záložky, pomocou ktorých sa pohybujete v softvéri, v spodnej časti je prístup k rovnakým položkám, no zároveň i k ďalším týkajúcim sa technickej podpory.

V rámci záložiek sa viete dostať do kariet Synapse, v tej si prepínate medzi jednotlivými zariadeniami, ktoré od Razeru vlastníte. Ďalšou kartou je v tomto prípade karta s názvom Podložka, ktorá obsahuje jej samotné nastavenia. Ďalšou kartou je možnosť vytvárania profilov (môžete ich vytvoriť 99), nasleduje karta Chroma, čo sú rozšírené nastavenia podsvietenia, nechýba vytváranie makier a novinkou je podpora funkcie Hue. Tá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Philips, pričom využíva potenciál podsvietenia razeráckych zariadení a spája ho s dianím na obrazovke, výsledkom čoho je podsvietenie reagujúce na dej hry. Táto funkcia, resp. jej využitie je zatiaľ len na začiatku, pretože nie je kompatibilné so všetkými hrami, v súčasnosti je ich len zopár, no do budúcna je to obrovský potenciál pre posun podsvietenia ešte ďalej.

Najzaujímavejším v rámci softvéru bude asi nastavenie posvietenia. K tomu sa dostanete kliknutím na záložku Mousemat, v tomto prípade ide skôr o základné nastavenia, ako nastavenie jasu, podmienok vypnutia podsvietenia a voľba tzv. rýchlych alebo pokročilých efektov. Pri rýchlych efektoch máte len možnosť výberu jedného z režimov podsvietenia, ako breathing, reactive, spectrum cycling a static. Zapnutím pokročilých efektov si môžete voliť medzi vytvorenými Chroma efektmi a zároveň sa tu nachádza tlačidlo k prístupu k Chroma Studio.

Chroma Studio vám ponúkne podstatne širšiu paletu nastavenia podsvietenia. V rámci neho je k dispozícii osem druhov podsvietenia, pričom každý z nich má svoje vlastné špecifické nastavenia, ako voľbu farby, prípadne rozsahu farieb, rýchlosti, šírky, ohraničenie začiatku a konca efektu a podobne, ktoré sa obsluhuje v pravej časti obrazovky softvéru. Nechýba možnosť vytvárania viacerých profilov podsvietenia či tzv. groups, do ktorých môžete pridávať a upravovať jednotlivé efekty. Možností nastavenia podsvietenia a jeho kombinácií je mnoho.

Naše hodnotenie

Čo sa týka dojmov z používania, podložke nemám čo vytknúť. Nie je na nej vôbec nič, čo by mi vadilo. Razer sa s ňou vyhral veľmi dobre, hlavným ťahákom je full RGB podsvietenie, ktoré je výborne zakomponované do podložky prišitím, zrejme pomocou nylonu, vďaka čomu je spojený s podložkou naozaj pevne. Podsvietený pásik je ohybný a v plnej miere sa prispôsobuje podložke. Navyše, má plnú podporu softvéru Razer Synapse, vďaka čomu získate plnú kontrolu nad podsvietením. Ak vlastníte aj podsvietenú myš a klávesnicu z dielne Razeru, získate skvelú zostavu, ktorej podsvietenie si môžete zjednotiť, prípadne prispôsobiť podľa vašich predstáv. A pokiaľ sa naplno využije potenciál funkcie Philips HUE, herný zážitok bude ešte intenzívnejší.

Povrch podložky je vďaka mikro textúre naozaj jemný a rýchly a dovolím si tvrdiť, že jej životnosť bude vysoká. Potešia taktiež detaily ako diskrétne zakomponovaný panel, z ktorého vychádza opletaný USB kábel so zelenou koncovkou.

Klady

 • prevedenie
 • full RGB podsvietenie
 • opletaný USB kábel
 • softvér Razer Synapse
 • potenciál Philips HUE

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Razer Goliathus Chroma Extended 2018

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 920 mm
 • Výška: 294 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 3 mm
 • Hmotnosť: 560 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 55 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk