TP-Link Archer C5 v4 AC1200 - Recenzia

TP-Link Archer C5 v4 AC1200 - Recenzia

 

Nebudeme si nič nahovárať, routery od spoločností, ktoré poskytujú internet, sú v drvivej väčšine prípadov nanič. Základ, teda pripojenie do siete, síce zvládnu, no rozšírenú funkcionalitu a rýchlosti vyššie ako úplné minimum by od nich mohol očakávať iba niekto úplne neznalý. Preto je dobré mať prehľad na trhu a vedieť, že už za pár desiatok eur sa dajú zohnať kvalitnejšie kúsky. Jedným z dostupnejších modelov, ktoré síce neohúria, no základnú ponuku routerov strčia do vrecka, je model od spoločnosti TP-Link s menom Archer C5, na ktorý som sa pozrel v tejto recenzii.

TP-Link so svojím radom Archer zariadení ponúka prístup na internet už dlhé roky a tento model je v praxi už štvrtou revíziou, respektíve generáciou modelu Archer C5. Podľa mena sa radí medzi AC1200 kúsky s rýchlosťami až 300 Mbps na 2,4 GHz pásme a 867 Mbps na 5,0 GHz pásme, čo som neskôr, samozrejme, aj poriadne preskúšal.

Obal a jeho obsah

Vnútri moderne pôsobiacej krabice modrej farby sa v lisovanom kartóne ukrýva router so sklopenými anténami. Tie sú pôsobivo dlhé, no nie je možné ich odnímať. Okrem routeru je balenie vybavené naozaj sporo, nakoľko je v ňom už len napájací adaptér, LAN kábel a pár príručiek.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení mierne zamrzí, že farebné prevedenie antén sa viditeľne odlišuje od farby tela, zatiaľ čo obrázok na obale vzbudzuje dojem, že ide o sfarbenie tmavšie len o jeden odtieň. Inak ale vyzerá zariadenie vo svojom bielom kabáte naozaj dobre. Lesklé časti povrchu sú síce magnetom na nečistoty, no biela farba zaručuje, že nebudú také viditeľné ako to býva na čiernych povrchoch. Router je naozaj ľahučký, jeho hmotnosť sa pohybuje tesne pod 720 gramami, čo sa určite hodí, ak si ho chcete nainštalovať na stenu. LED diódy na prednej strane nie sú ani príliš silné, aby vyrušovali majiteľov zariadenia v noci stroboskopickými disko efektmi, ale ani také slabé, aby ich nebolo možné v normálne osvetlenom priestore vidieť.

Hardvér

Vnútro tohto routeru ukrýva jednojadrový procesor MediaTek MT7620A s taktom 600 MHz, 64 MB RAM a na dnešnú dobu maličkých, no stále postačujúcich 8 MB úložného priestoru pre firmvér. Hoci ide o cenovo priateľskejší model, tento kúsok je novou generáciou vydanou len prednedávnom a ponúka preto nielen staršie štandardy 802.11 b/g/n bezdrôtového pripojenia, ale aj 802.11ac Wave 2, ktoré budú znamenať lepšie prenosové rýchlosti na novších zariadeniach kompatibilných s ac Wi-Fi. Príjemným prekvapením je takisto podpora 2x2 MU-MIMO, čo v domácnosti s množstvom zariadení dokáže pomôcť s rýchlosťami pri väčšom zaťažení. Okrem bezdrôtového pripojenia sa na zadnej strane nachádzajú aj štyri 1 Gbps LAN porty spolu s WAN portom a USB 2.0 pre pripojenie USB kľúča či tlačiarne. Pri portoch sa nachádzajú aj tlačidlá Reset a Power.

Inštalácia a používanie

Pri prvom pripojení routeru je možné okamžite zmeniť heslo, čo je vítaným bezpečnostným prvkom, ktorý v dnešnej nebezpečnej dobe treba oceniť. Následne používateľov privíta vcelku prepracovaný systém manažmentu, na ktorom TP-Link neustále pracuje a je preto jednoduchý na používanie a prehľadný aj v prípade, že hľadáte tie najpokročilejšie nastavenia. Základné nastavenia sú otázkou len niekoľkých minút, no určite vám odporúčam pozrieť si aj stránku s pokročilými nastaveniami, ktorá vám poradí, ako z routeru vyťažiť ešte viac výkonu a bezpečnosti než by sa mohlo zdať. Za jednoduchosť a prehľadnosť svojho firmvéru si TP-Link, už tradične, zaslúži jednotku, hoci jej na lesku mierne uberá fakt, že firmvér je dostupný len v anglickom jazyku.

Testovanie

Router by mal hlavne „routerovať“, preto boli k nemu pripojené dve zariadenia drôtovo (desktop počítač a NAS) a na odskúšanie rýchlostí bezdrôtového pripojenia sme použili dva notebooky a mobil. Pri skúšaní rýchlosti drôtového pripojenia sa potvrdili maximá 1 Gbps pripojenia, takže viac ako 90 – 110 MB/s pri prenášaní dát medzi zariadeniami na sieti neočakávajte. Žiadne rekordy svojimi približne 53 MB/s nerúca ani 2,4 GHz sieť, no 5,0 GHz pásmo už poteší viac, nakoľko pri ňom sa ručička rýchlosti blížila k 320 MB/s. Mierne zamrzela kolísavosť 2,4 GHz siete, ktorá je stále rozšírenejšia než 5,0 GHz pásmo. Pri skúšaní cez jednu hrubšiu stenu a dvere mal router problém udržať konzistentné rýchlosti a prenos miestami klesal až k hranici 20 MB/s. Pokiaľ máte ale modernejšie zariadenia, ktoré sú kompatibilné s 5,0 GHz pásmom, potešia omnoho lepšie výsledky a konštantné rýchlosti.

Naše hodnotenie

Archer C5 v4 definitívne nie je žiadny ultra-super-nadupaný router, čiže od neho netreba očakávať žiadne zázraky. Po stránke nedostatkov síce zamrzia napevno prichytené antény a menej konzistentná 2,4 GHz sieť, ale Archer C5 v4 to naozaj bohato kompenzuje rýchlosťami 5,0 GHz pásma, firmvérom jednoduchým na používanie, modernými štandardami ac Wi-Fi s podporou 2x2 MU-MIMO a vkusným dizajnom. A v neposlednom rade aj cenou, ktorá sa na slovenských e-shopoch pohybuje medzi 30 a 40 eurami.

Klady

 • 802.11ac Wave 2 štandard
 • podpora MU-MIMO
 • moderný dizajn
 • cena

Zápory

 • menej stabilné 2,4 GHz pásmo

Informácie o produkte

TP-Link Archer C5 v4 AC1200 2018

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 230 mm
 • Výška: 144 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 37 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk