Razer Mamba a Firefly HyperFlux - Recenzia

Razer Mamba a Firefly HyperFlux - Recenzia

Spoločnosť Razer asi nemusíme veľmi podrobne predstavovať. V našich končinách má táto značka silné meno a základňu fanúšikov. Po tom, čo konkurenčné značky ohlásili svoje verzie nabíjania alebo napájania myší z podložky, predstavil Razer vlastnú dvojicu a spojil dva silné kúsky – Mamba myš a Firefly podložku. V čom spočíva princíp HyperFlux a ako funguje v tomto prípade, sa dočítate v recenzii.

Dizajn

Dovolíme si povedať, že Mamba je jedna z najznámejších myší v hernom priemysle. Slúži ako vzor dizajnu myší aj pre iných výrobcov. Jej čaro spočíva v logickom spojení prvkov, ktoré majú nielen dizajnový efekt, ale aj svoju funkciu a význam. Či už ide o pogumované drážky na boku, rozmiestnenie tlačidiel, jemné podsvietenie alebo celkový vzhľad, každá z týchto súčastí má svoj význam, od ktorého sa odvíja funkčnosť a pohodlie. Oproti predchádzajúcim verziám chýba tejto myši z hľadiska dizajnu podsvietený pásik okolo tela, ktorý sa dal prispôsobovať. Prvok podsvietenia ostal okolo kolieska, znaku a malej drážky v spodnej časti. Svietenie a farba na Mambe sú synchronizované s podsvietením Firefly podložky, čo vytvára naozaj pekný efekt. Podložka samotná vyzerá veľmi podobne ako obe doterajšie verzie. Má len jeden zásadný rozdiel v zložení. Skladá sa z „rámu“ a vnútornej časti, pričom vnútro je obojstranné, takže si vyberiete povrch, ktorý vám vyhovuje, buď textilnú podložku, alebo pevnú. Keďže Firefly sa aj predtým vyrábala ako podložka s káblom, zapojenie HyperFlux dvojice nepredstavuje žiadnu výraznú zmenu, snáď len takú, že sa kábel dá odpojiť a zapojiť do myšky.

Pohodlie

Spomenuli sme viaceré súčasti, ktoré sú dizajnové a funkčné zároveň a radi by sme viac rozvinuli ich opis. Vďaka drážkam na bočných stranách Mamby sa myš nešmýka a úchop myšky je pevný. Jemné podsvietenie na Mambe pekne vynikne a pri hre vás nebude rušiť. Keďže rovnako svieti aj podložka, vždy vidíte, kde sú jej hrany a nevyjdete poza jej okraje. Na vrchnej strane kábla, ktorý zapájate do podložky, je napísané TOP, aby ste sa nemuseli zaoberať otáčaním káblika. Možno sa zdá, že ide o detaily, no práve tie dotvárajú zážitok z používania hráčskych periférií a Razer skrátka vie, ako na to. Mamba sa vošla do hmotnosti 96 g (keďže vnútri nemá batérie), preto sa s ňou dobre pohybuje a je ľahká. Podložka Firefly váži 643 g, čo je samozrejme viac ako doteraz, ale vyššiu hmotnosť vám vykompenzujú dva rôzne herné povrchy.

HyperFlux

Bezdrôtové myši väčšinou fungujú na princípe Bluetooth a batérii. HyperFlux predstavuje spôsob, pomocou ktorého môže myš fungovať aj bez týchto princípov len s energiou z podložky. Pozor, myš sa pri používaní s HyperFlux nedobíja (keďže nemá batérie), ale musí byť vždy na podložke. Bez podložky nefunguje. Výnimku tvorí len zapojenie kábla priamo do myši, počas ktorého Mamba funguje ako bežná káblová myš. Túto možnosť zrejme oceníte pri cestovaní alebo presúvaní sa, pretože tak môžete myš používať úplne samostatne. Obe súčasti, Firefly aj Mamba, môžu pri pripojení s káblom slúžiť aj oddelene a aj s inými perifériami. HyperFlux však funguje len v ich kombinácii. To, či je myš napájaná a spojená s podložkou, vám ukazuje svetlo na oboch súčastiach. Pri zapojení do PC trvá načítavanie pár sekúnd. Potom je myš aj podložka pripravená na používanie, čo vnímame ako veľkú výhodu, vzhľadom na ich špecifické prevedenie.

Výkon a softvér

Na ovládanie a nastavovanie podsvietenia a iných vlastností vám poslúži softvér Razer Synapse. Na jeho použitie sa musíte prihlásiť alebo zaregistrovať. Dajú sa v ňom nastaviť profily pre myš s makrami, svietením, citlivosťou a odozvou podľa vašich predstáv. Okrem toho obsahuje Chroma nastavenie, v ktorom môžete priradiť každej zóne na podložke a myši iný efekt, farbu, rýchlosť a jas svietenia. Pri nastavovaní jednotlivých detailov sme v úvode nášho používania Mamby a Firefly HyperFlux strávili asi hodinu, takže môžeme povedať, že sme príjemne prekvapení tým, aká veľká je škála jednotlivých nastavení a aké sú podrobné. S prispôsobovaním súvisí aj dôležitý faktor – výkon. Citlivosť Mamby sa pohybuje v hodnotách až do 16 000 dpi, zrýchlenie je 5G a rýchlosť snímania je do 450 ips. V závislosti od toho, ako si myš nastavíte a aký druh podložky použijete, sa myš správa rýchlo, vyvážene a stabilne. Pri pohybe na podložke nie je žiaden rozdiel medzi myšou s bežným napájaním a s HyperFlux systémom z pohľadu výkonu, respektíve pocitu. Signál nevypadáva a myš sa správa prirodzene.

Naše hodnotenie

Razer veľmi premyslene zareagoval na trend špeciálneho bezdrôtového napájania myší a spojil dokopy Mamba myš a Firefly podložku s dôrazom na funkčnosť, pohodlnosť a dizajn, ale aj na výkon technológie HyperFlux. Výsledkom je dvojica, ktorej nemáme čo vytknúť. Jej súčasti nás práveže príjemne prekvapili. Oceňujeme najmä možnosti prispôsobenia výkonu a výzoru dvojice a možnosť používať podložku alebo myš aj samostatne s použitím kábla. Jediné, čo trochu kazí dojem, je cena tejto zostavy. Ak však uvážime, že za ňu dostanete Razer Mambu aj Firefly podložku s oboma povrchmi, necháme adekvátnosť ceny na vašom posúdení. Aj tak totiž ide o výnimočné spojenie. Oceníte ho v mnohých situáciách, nielen vtedy, ak sa chcete viezť na vlne nových trendov.

Klady

 • možnosť výberu z 2 povrchov podložky
 • veľmi veľká prispôsobiteľnosť oboch kúskov
 • podrobný a prehľadný softvér
 • výkon myši Mamba a jej váha
 • možnosť použiť myš s káblom samostatne
 • exkluzivita HyperFlux systému

Zápory

 • vyššia cena kompletu
 • nutnosť mať myš vždy na podložke

Informácie o produkte

Razer Mamba + Firefly 2018

 • Kategória: Myši
 • Hmotnosť: 96g + 643 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 270 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk