D-Link DIR-882 - Recenzia

D-Link DIR-882 - Recenzia

 

Vybrať či odporučiť ten správny router je jednou z najťažších úloh v modernom svete. Jeden model je krásny, no jeho rýchlosť môže pokrivkávať, iný sa dušuje úžasným výkonom, no chýba mu rozšírená funkcionalita. V D-Linku si očividne povedali, že predstavia router, ktorý ponúka všetky najmodernejšie vymoženosti v jednom zariadení a bez toho, aby z dizajnu boleli oči a nad cenovkou plakala peňaženka. Jeho meno je DIR-882 a my sme sa pozreli na to, čo všetko tento router zvládne.

Hlavným trendom high-end routerov posledných rokov je viac funkcií, bez ktorých by zariadenie určite nemohlo patriť medzi špičku. AC2600, MU-MIMO, Dual Band, Beamforming či DLNA media server sú frázy, nad ktorými zaplesá srdce každého skúseného používateľa. Táto funkcionalita ale nie je ani zďaleka súčasťou každého routeru a ak áno, ceny týchto kúskov začínajú na hodnote 200 eur. D-Link DIR-882 je preto výnimkou potvrdzujúcou pravidlo.

Obal a jeho obsah

Obalu, v ktorom sa D-Link predáva, sa nedá vytknúť takmer nič. Na prednej strane krabice ladenej do kombinácie čiernej a oranžovej farby sa nachádza vyobrazenie samotné zariadenie a v popise sa pýši základnými schopnosťami či vlastnosťami, ako napríklad už spomínané MU-MIMO, AC SmartBeam alebo DLNA. Okrem toho sa vďaka informáciám na obale dozvieme, že router je poháňaný dvojjadrovým procesorom (po chvíli googlenia sa dozvieme, že ide o osvedčený čip Mediatek MT7621A) a že je to najlepšia voľba na 4K streamovanie a hranie. Na zadnej strane a bočných stranách sa nachádza pár doplňujúcich informácií, no to najdôležitejšie je už, samozrejme, vnútri. Tam sa, chránený kartónom z recyklovaného papiera, nachádza router s nainštalovanými anténami, napájací adaptér, jeden plochý ethernet kábel a vždy prítomné brožúrky s návodom na prvé zapojenie a s právnymi informáciami.

Prvé dojmy a spracovanie

Vzhľad zariadenia predznamenáva už obal. Bol som však nadmieru potešený, že sa potvrdilo moje tušenie a router je naozaj vyrobený z matného čierneho plastu. To, čo som routerom, ktoré mi prešli rukami, vždy vyčítal, sa v tomto prípade nekonalo. Hovorím o typickom povrchu routerov, ktorý je absolútnym magnetom na prach, nečistoty a odtlačky prstov. DIR-882 je ale vyrobený z plastu, ktorý je príjemný na dotyk a vyzerá, že odolá nástrahám špiny a času bez väčších problémov. Po stránke dizajnu stavil D-Link na kompromis medzi tradičným vzhľadom a modernými kúskami, ktoré často pripomínajú produkt zrážky dvoch vesmírnych lodí. Subjektívne si myslím, že DIR-882 by nikomu neprekážal ani na viditeľnejšom mieste v domácnosti. Hoci je router vcelku ľahký, s hmotnosťou 565 gramov, rozmermi 26 x 18 centimetrov a anténami s dĺžkou takmer 18 centimetrov nejde práve o najmenšie zariadenie. Pri inštalácií na stenu ale poteší jeho výška - iba 4,5 centimetra. Na routeri sa nachádzajú obvyklé porty a tlačidlá - 1 x gigabit WAN port, 4 x gigabit LAN porty, dva USB porty a takisto Power, Reset, WPS a Wi-Fi tlačidlá.

Funkcionalita

Tento router podporuje jeden z najnovších štandardov 80211.ac a nakoľko ide typ AC2600, sľubuje priepustnosť dát až 2600 Mbps (800 Mbps na 2,4 GHz pásme a 1733 Mbps na 5,0 GHz pásme). Hlavnými funkciami, ktoré ocenia najmä obyvatelia väčších domácností či majitelia množstva zariadení dožadujúcich sa internetu, je MU-MIMO. Ide o schopnosť simultánne posielať a prijímať dáta bez nutnosti čakať na odozvu zariadení, Beamforming, teda inteligentné smerovanie signálu priamo k zariadeniu bez ohľadu na to, kde sa nachádza a podporu až štyroch simultánnych dátových tokov. Potešia aj zabudované USB porty, jeden 2.0 na zadnej strane a jeden 3.0 šikovne ukrytý na prednej strane, vďaka čomu bude pripojenie tlačiarne či inteligentného úložiska maximálne jednoduché. Šesť LED indikátorov na prednej strane je dobre zakomponovaných do celkového dizajnu zariadenia a osobne ma potešila nižšia intenzita ich svietenia. Vďaka nim budete informovaní o stave zariadenia, pri inštalácii na viditeľnom mieste ale nebudú svietiť na celú miestnosť.

Inštalácia a vychytávky

Pri inštalácii routeru už dávno nie je potrebné volať profesionálneho technika a tak je to aj v prípade tohto zariadenia. Po zapnutí je možné jednoducho sa pripojiť do webového rozhrania buď cez IP adresu routeru, alebo cez stránku http://dlinkrouter.local/ a využívať možnosti routeru aj do piatich minút od začatia inštalácie. Pri používateľskom menu stavil D-Link skôr na zobrazovanie informácií ako na pekné obrázky a grafiku, no pri nastavovaní a prehliadaní možností sa netreba báť pocitu stratenia, nakoľko sú všetky stránky dostatočne prehľadné. Mierne ma zamrzelo, že odozva routeru pri zmenách nastavení bola trošku dlhšia. Po prvotnom nastavení sa však do menu bude vracať už len málokto, preto to nepovažujem za veľký problém. Naopak, na tomto routeri ma naozaj potešila veľká škála pokročilých funkcií, menovite Stateful Packet Inspection, Network Address Translation, Guest Networks, Parental Controls, Smart Connect, QoS a L2TP cez IPSec. Tými najdôležitejšími sú, podľa môjho názoru, posledné tri. Po zapnutí funkcie Smart Connect fungujú obe pásma (2,4 GHz aj 5,0 GHz) pod rovnakým SSID a zariadenia sa pripájajú na ne inteligentne a podľa toho, ktoré pásmo im vyhovuje najviac. Druhá funkcia - QoS, teda Quality of Service, predstavuje nedocenenú možnosť jednoducho po stránke rýchlostí a odozvy nastaviť preferované zariadenie siete. Vďaka tomu si v nastaveniach môže každý jednoducho zadať, že herný počítač, na ktorom práve drtí nepriateľov v online hre, nezačne chytať lagy, pretože si NAS-ko začalo sťahovať veľký update či preto, že si niekto na notebooku sťahuje najnovší film. Poslednou, nadmieru zaujímavou funkciou je L2TP cez IPSec, čo znamená možnosť vzdialeného pripojenia na sieť, napríklad aj k súborom na pripojenom úložisku, ktoré samo o sebe nemusí vzdialený prístup podporovať.

Výkon

Router musí, samozrejme, hlavne routerovať, a to bez ohľadu na to, aký pekný je jeho dizajn, či koľkými zaujímavými funkciami disponuje. Dôležitá je schopnosť posielať a prijímať dáta. DIR-882 prešiel bežnými testami ako nôž maslom, teda až na jednu výnimku - prenos súborov z pripojeného USB 3.0 zariadenia, v ktorom DIR-882 mierne zaostal za konkurenciou. Výsledky pásmových rýchlostí si môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

Celkom ma prekvapili veľmi podobné rýchlosti na 5,0 GHz pásme vo vzdialenosti piatich a pätnástich metrov, čo ale indikuje funkčnosť Beamforming technológie, vďaka ktorej router lokalizoval smer zariadenia a vysielal dáta presne jeho smerom. Rýchlosťami na 2,4 GHz pásme a aj na 5,0 GHz pásme sa s týmto D-Link zariadením môžu porovnávať oveľa drahšie routery, ceny ktorých začínajú na hodnote okolo 180 až 200 eur.

Naše hodnotenie

Záujemcovia, ktorí hľadali naozaj výkonný router pre stabilné pokrytie a bezproblémovú prevádzku viacerých zariadení, museli doteraz zaplatiť 200 a viac eur. D-Link s routerom DIR-882 ale ukázal, že aj za nižšiu sumu sa dá predávať výkonné a šikovné zariadenie, ktoré uspokojí potreby nielen bežných používateľov, ale vďaka množstvu pokročilých funkcií aj tých najnáročnejších. Pokiaľ hľadáte nový kúsok, ktorý vás nesklame, alebo cítite, že vaša domáca sieť potrebuje upgrade, potom je tento router určite veľmi zaujímavou možnosťou.

Klady

 • skvelý výkon oboch Wi-Fi pásiem
 • množstvo pokročilých technológií bežných pre drahšie zariadenia
 • neodolateľný pomer cena/výkon
 • prehľadné menu
 • funkčný dizajn

Zápory

 • nižšie rýchlosti prenosu súborov z USB
 • absencia Bridge módu

Informácie o produkte

D-Link DIR-882 2018

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 184,1 mm
 • Výška: 258,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 45,5 mm
 • Hmotnosť: 565 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: D-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk