Creative Omni - Recenzia

Creative Omni - Recenzia

 

Či už radi počúvate hudbu doma v izbe, na záhrade, vo vani či v prírode, bezdrôtový reproduktor Omni od spoločnosti Creative sa nepochybne stane vašim obľúbeným spoločníkom. Prináša širokú paletu možností a funkcií. Určite stojí za to prinajmenšom prečítať si o nich v tejto recenzii.

Balenie

Reproduktor Omni sa predáva v pomerne veľkej a pevnej škatuli zdobenej grafikou reproduktora a rôznymi technickými údajmi. Vnútri balenia sa nachádza ďalšia škatuľka, súčasťou ktorej je technická dokumentácia a prepojovací micro USB kábel. Pod ňou je v plastovom lôžku umiestnený samotný reproduktor.

Dizajn, prevedenie

Hneď v úvode spomeniem, že reproduktor je možné použiť v horizontálnej aj vertikálnej polohe. Omni má tvar „6-hranného valca“, ktorý pri vertikálnom použití pripomína šikmú vežu v Pise. Môžu za to jeho skosené bočné strany. Na jednej z nich sa nachádza časť ovládacích prvkov, druhá slúži na použitie reproduktora v postavení na výšku. Kvôli zachovaniu lepšej stability a pohlteniu vibrácií je na nej gumená podložka. Gumené nožičky nájdete aj v rohoch spodnej základne, čo je užitočné pri horizontálnom použití.

Telo reproduktora je vyrobené z kombinácie plastu, gumených prvkov a hliníkovej mriežky meničov, ktorá tvorí približne polovicu tela. Pod ňou sa nachádza dvojica 1,5" neodýmiových meničov a jeden z dvojice pasívnych radiátorov. Druhý je umiestnený v zadnej časti reproduktora. Dizajn Omni je naozaj exkluzívny, krásne čistý, symetrický, bez nejakých rušivých elementov. Rozmery Omni sú približne 71 × 201 × 68,5 mm a váži 460 g, čo je možno o niečo vyššia hodnota ako váha niektorých „príručnejších“ reproduktorov, no za tú kvalitu to stojí. Creative Omni je k dispozícii v bielej alebo čiernej farbe, do redakcie sme na recenzovanie dostali obe farby. Čierna je klasika, nič ňou nepokazíte a splynie s ostatnou elektronikou, biela je netradičnejšia a viac vynikne.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládacích prvkov na Creative Omni sa nájde naozaj požehnane. Ako prvé spomeniem tie, ku ktorým máte priamy prístup či už pri horizontálnom, alebo vertikálnom použití. V závislosti od postavenia reproduktora je naľavo, resp. hore umiestnený panel, na ktorom nájdete štvoricu najdôležitejších tlačidiel - vypnutie/zapnutie, zvyšovanie a znižovanie hlasitosti a tlačidlo prijatia/odmietnutia hovoru. Okrem nich sa tu nachádza ešte trojica diód signalizujúcich blížiace sa vybitie batérie či aktuálne zvolený hudobný vstup + jedna malá dióda pri tlačidle on/off, ktorá svieti pri nabíjaní reproduktora.

Zvyšné ovládacie prvky sa nachádzajú na zadnej strane Omni, konkrétne tlačidlo aktivácie Wi-Fi, Bluetooth pripojenia, tlačidlo play/pause, dvojtlačidlo pre posúvanie skladieb dopredu/dozadu a tlačilo SD pre voľbu vstupu SD karty. Trojica diód sa nachádza aj pri tlačidlách zvolených režimov, teda Bluetooth, SD a Wi-Fi (dióda svieti pri aktívnom režime).

V zadnej časti sú umiestnené aj prvky konektivity. Pod ochrannou gumenou krytkou sa nachádza slot pre pamäťovú kartu typu microSD, AUX vstup a micro USB port, ktorý je určený na dobíjanie reproduktora.

Softvér

K reproduktoru sa pripojíte prostredníctvom Wi-Fi a mobilnej aplikácie Sound Blaster InterConnect, ktorá je dostupná pre Android aj pre iOS. Tá vám umožní streamovať zvuk zo zariadenia do jedného alebo viacerých reproduktorov (vysvetlím v ďalšej kapitole), prípadne zo streamovacích služieb, akými sú Spotify, iHeartRadio, TuneIn či Napster. Nechýba ani možnosť vytvárania playlistov.

Prostredie aplikácie pôsobí pomerne jednoducho, jeho ovládanie je ale intuitívne a všetkými podstatnými krokmi vás prevedie sprievodca, nasmerovanie k Wi-Fi pripojeniu dokonca aj hlasovo. Reproduktor funguje samozrejme aj bez použitia aplikácie, prídete však o vyššie spomenuté funkcie. Aplikáciu ale môžem len odporučiť, pretože pri prenose zvuku cez Wi-Fi nie ste obmedzovaní vzdialenosťou a prekážkami do takej miery, ako je to pri pripojení cez Bluetooth. Ak bývate v dome a máte pokrytie Wi-Fi signálom v celom dome, máte vyhraté.

Keď jedno Omni nestačí

Ako som spomenul v predošlej kapitole, v prípade, že vlastníte alebo sa rozhodnete vlastniť viac reproduktorov Omni, môžete využiť ich tzv. multi-room funkciu, ktorá vám umožní streamovať hudbu do všetkých reproduktorov súčasne. Reproduktory stačí len pripojiť pomocou tlačidla Wi-Fi k vašej Wi-Fi sieti. V aplikácii sa vám zobrazia pripojené reproduktory, pričom aktivácia multi-room funkcie funguje jednoduchým drag&drop pretiahnutím ikony jedného reproduktora na ikonu toho druhého alebo v nastaveniach jednoducho pripojíte jeden reproduktor k druhému. Vďaka tomu môžete mať jeden reproduktor v kuchyni a druhý v inej izbe, prípadne nejakým strategickým rozmiestnením si ozvučíte celý byt, alebo v jednej izbe získate stereo „na druhú“. Možností je veľa a je skvelé, že Creative niečo také do svojho Omni zabudoval.

Multi-room funguje skvele, oba reproduktory hrajú totožne aj keď pri zmene skladby dochádza k niekoľko sekundovému „rozladeniu“ (približne do 5 sekúnd), kým sa zosynchronizuje intenzita zvuku.

Dojmy z používania

Veľmi dobré predpoklady na výborný zvuk dáva Omni dvojica 1,5" neodýmiových meničov a dvojica pasívnych radiátorov s frekvenčným rozsahom 80 Hz ~ 20 kHz. Zvuk je naozaj dobrý, hlas je veľmi čistý a veľmi dobre zrozumiteľný, celkovo je veľmi vyrovnaný a veľmi dobre vyladený. Trochu však zaostávajú basy, ktorých by mohlo byť o niečo viac. Hlasitosť je viac ako slušná. Ak máte v telefóne kvalitné nahrávky, počúvanie si určite užijete. Omni aj pri vyššej hlasitosti hrá veľmi dobre, bez nejakej rezonancie alebo deformácie zvuku.

Samotná obsluha reproduktora je veľmi jednoduchá, všetky dôležité operácie viete obslúžiť aj ovládacími prvkami na reproduktore. Nechýba dokonca ani podpora hlasového ovládania prostredníctvom hlasových asistentov Siri a Google now voice, ktoré aktivujete stlačením tlačidla.

Ďalšou výbornou vecou je certifikácia IPX4, čo znamená odolnosť voči striekajúcej vode, vďaka čomu si ho môžete zobrať so sebou do sprchy, do prírody či v lete k bazénu. Reproduktor je vybavený Li-ion batériou s kapacitou 2600 mAh, ktorá pri Bluetooth prepojení vydrží hrať takmer 8 h, čo je slušné číslo. Len škoda, že presne neviete, koľko percent kapacity batérie vám ostáva, pretože tento údaj sa nezobrazuje, žiaľ, ani v aplikácii.

Naše hodnotenie

Spomenuté bolo už zrejme všetko. Reproduktor Omni od spoločnosti Creative ponúka veľa muziky za rozumný peniaz. Počínajúc luxusným dizajnom a prevedením, možnosťami pripojenia, funkciami až po vodoodolnosť. Darmo, Creative jednoducho vie, ako vyrobiť zaujímavý a kvalitný produkt. Možno zamrzia chudobnejšie basy, nejaká absencia ukazovateľa stavu batérie, či chýbajúci prepojovací jack kábel a sieťový USB adaptér v balení, no pozitíva tohto reproduktora ich výrazne prevyšujú.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • možnosti pripojenia
 • mobilná aplikácia
 • veľmi dobrý zvuk
 • multi-room funkcia
 • IPX4 certifikácia
 • hlasové ovládanie

Zápory

 • absencia prepojovacieho jack kábla
 • absencia sieťového USB adaptéra

Informácie o produkte

Creative Omni 2018

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 71 mm
 • Výška: 201 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 68,5 mm
 • Hmotnosť: 460 g
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk