TP-Link Archer MR400 - Recenzia

TP-Link Archer MR400 - Recenzia

 

Stále viac ľudí využíva na pristupovanie ku krásam internetu mobilné zariadenia a aj ich mobilný internet. Mobilní operátori na Slovensku ponúkajú stále lepšie pokrytie a pohli sa dobrým smerom aj čo sa dátových limitov týka. Bežný používateľ, ktorý nepotrebuje streamovať FullHD filmy a seriály alebo sťahovať nové hry, si vystačí aj s 10 až 20 gigabajtami dát, ktoré sú už dostatočne cenovo dostupné. Jeden oranžový operátor dokonca ponúka 4G internet s limitom 300GB za nepríliš veľký peniaz. A tu práve do hry vstupuje zariadenie s menom Archer MR400, ktoré je kombináciou routera a 4G/LTE modemu.

Rýchlosťami sa 4G/LTE pokrytie približuje DSL a VDSL riešeniam, ale narozdiel od nich nemusí ostávať tento router na jednom mieste neustále pripojený ku káblu. Ak máte obytný príves alebo chodíte cez víkendy na chatu, bude vás možno Archer MR400 zaujímať. Jeho hlavnou výhodou totiž nie je iba možnosť spracovávať mobilný signál a výtvárať Wi-Fi hotspot či posielať internet ďalej cez ethernet kábel, ale oproti bežným USB modemom či lacným zariadeniam je oveľa lepší v zachytávaní týchto signálov. Dve antény, ktorými disponuje a ktoré sú na bežných routeroch určené na vysielanie Wi-Fi signálu, totiž slúžia na úplne opačný účel, a to zachytávanie 3G a 4G siete. Vďaka tomu sľubuje toto zariadenie naozaj stabilný a rýchly internet aj na miestach, na ktorých sa môžu iné zariadenia alebo smartfóny tváriť ako mimo signálu.

Obal a jeho obsah

Novšie zariadenia od TP-Linku sa už tradične ukrývajú vo veľmi moderne vyzerajúcich obaloch ladených do svetlomodrej farby s detailami v bielej a tmavšej modrej. Vnútri krabice sa nachádza samotný router v čiernej farbe, ktorý je uložený do kartónového obalu z recyklovaného papiera. Okrem neho je v balení aj pár brožúrok, dve odmontované antény na zachytávanie signálu, napájací adaptér, jeden štandardný RJ-45 ethernetový kábel, a keďže ide hlavne o 4G modem, tak aj adaptéry, ktoré aj z orezaných SIM kariet spravia štandardne veľké karty pasujúce do otvoru na zadnej strane routera.

Prvé dojmy a spracovanie

Archer MR400 sa po stránke dizajnu a povrchu nanešťastie inšpiruje trendom lesklých plastov. Takmer okamžite po odstránení ochrannej fólie sú na zariadení viditeľné nečistoty a odtlačky prstov. A keďže ide o router, ktorý je určený nielen do domácností, ale je využiteľný aj na cestách či menej frekventovaných miestach ako napríklad chaty, bude udržanie jeho čistého zovňajšku ťažko uskutočniteľné. Inak ale router vyzerá naozaj dobre a jeho jednoduché krivky a kompaktný dizajn sa nestratia ako v modernej domácnosti, tak pri kempovaní v dodávke. Tvar antén je mierne neštandardný, s plochejším dizajnom ako pri normálnych routeroch, ale to je dané ich funkciou prijímať signál a nie ho vysielať. A navyše takto dodavajú zariadeniu špecifický výzor.

Nastavenia a softvér

Používateľské rozhranie zariadení od TP-Link bolo vždy nadmieru intuitívne a príjemné na používanie, ale po poslednom veľkom update sa nedá popísať inak ako perfektné. Otázka zapojenia routera a nastavenia všetkých dôležitých aj nedôležitých vecí trvá len pár minút a ani pri hľadaní tých najbližších podrobností som nemal žiaden problém alebo sa cítil stratený. Či už som sa do routeru pripájal cez LAN kábel, bezdrôtovo alebo cez mobilnú aplikáciu, pripojenie bolo vždy maximálne stabilné a nenarazil som počas celého používania na žiaden zádrhel.

Testovanie a výkon

Podľa spoločnosti TP-Link tento router podporuje viacero šikovných funkcii, ako je napríklad takzvaný beamforming, teda automatické tvarovanie Wi-Fi signálu, aby boli pripojené zariadenia v čo najlepšom pokrytí. S teoretickou klasifikáciou AC1350 pre obe pásma, 2.4 GHz a 5 GHz by mal byť schopný prenášať dáta až rýchlosťami 450 Mbit/s a 867 Mbit/s. Keďže ale zariadenie nedisponuje žiadnymi extérnými anténami, jeho výkon je mierne limitovaný. Pri pripojení na 5 GHz pásmo začali rýchlosti a stabilita pokrivkávať po cca desiatich metroch a jednej stene. Pri 2.4 GHz pásme bolo pripojenie stabilné aj vo vzdialenosti 20 metrov, ale rýchlosti neboli ničím úžasné. Samozrejme, pri používaní 3G/4G internetu bude záležať aj od kvality mobilného pokrytia, ale s tým som počas testovania nemal najmenšie problémy.

Naše hodnotenie

Pokiaľ nemáte možnosť pripájať sa k internetu tradične káblovo alebo by ste radi ostali pripojený aj na cestách či chate, môže byť TP-Link Archer MR400 tým správnym riešením. Môcť pripojiť rad zariadení ako káblom, tak aj na Wi-Fi a šikovnosť, s akou dokáže tento router zachytávať a využívať aj slabé mobilné pokrytie, je niečo, čo určite ocení veľa ľudí. Jeho cenovka ale nie je najnižšia a takisto nepoteší jeho nižšia výkonnosť, čo sa týka Wi-Fi signálu, preto pred jeho kúpou určite pouvažujte, či sa vám stabilnejší internet a mierne vyššie rýchlosti za týchto pár nedostatkov oplatia.

Klady

 • výkon a efektívnosť zachytávania 3G/4G signálu
 • skvelá možnosť pre ľudí bez DSL/VDSL pokrytia
 • možnosť fungovať aj ako DSL router
 • prehľadné menu a jednoduché nastavenie

Zápory

 • magnet na odtlačky a nečistoty
 • slabšie pokrytie Wi-Fi

Informácie o produkte

TP-Link Archer MR400 2018

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 80 mm
 • Výška: 21 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Hmotnosť: 900 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk