BML bWatch Alpha Silver - Recenzia

BML bWatch Alpha Silver - Recenzia

BML je mladá značka zastrešovaná Českou republikou, ktorá sa snaží prinášať kvalitné a cenovo dostupné produkty pre širokú škálu kupujúcich. V tejto recenzii sme sa pozreli na ich smart hodinky s označením bWatch Alpha Silver.

Balenie

Ako väčšina hodiniek, aj tieto sa predávajú v pevnej škatuľke tvaru kocky. Vnútri nájdeme penové lôžko, ktoré chráni hodinky pred rozbitím. Súčasťou balenia je náhradný remienok, USB nabíjačka a technická dokumentácia.

Dizajn, prevedenie

Dizajn sa od klasických náramkových hodiniek veľmi nelíši. Prednú stranu tvorí LCD displej, ktorý je vložený do hliníkového rámu. Na pravej strane hodiniek je umiestnené ovládacie tlačidlo. Zospodu nájdete reproduktor, mikrofón, snímač srdcového tepu a nabíjací port. Telo hodiniek spĺňa certifikáciu IP54, teda čiastočnú odolnosť proti prachu a striekajúcej vode. bWatch Alpha Silver sa dodávajú s dvoma druhmi remienkov, hnedým – koženým a strieborným – kovovým, ktoré si môžete striedať podľa príležitosti alebo nálady. K dispozícii je aj farebný variant hodiniek s označením Black, pri ktorom je kožený aj kovový remienok čierny.

Rozmery hodiniek sú 250 x 45 x 11 mm a približná hmotnosť spolu s koženým remienkom je 60 g.

Displej

Prednú stranu hodiniek pokrýva LCD displej s uhlopriečkou 1,22" a rozlíšením 240 x 240 px. Rozlíšenie je na svoje účely dostatočné, vďaka možnosti nastavenia jasu je displej dobre čitateľný aj na priamom slnku a poskytuje veľmi dobré pozorovacie uhly.

Funkcie

Hodinky ponúkajú širokú paletu funkcií. Niektoré fungujú samostatne, iné si vyžadujú pripojenie k mobilnému telefónu. O spojenie sa stará Bluetooth vo verzii 4.0.

Hodinky bWatch Alpha ponúkajú 6 rôznych ciferníkov, od ručičkových až po digitálne. V ponuke je možné nastaviť aj Bluetooth pripojenie, rôzne úrovne hlasitosti upozornení či vyzváňacích tónov, úroveň jasu displeja, časový limit zhasnutia obrazovky, prehľad aplikácií či voľbu jazyka. K dispozícii je 9 jazykov vrátane češtiny, v českom jazyku však zvolený font písma zobrazuje písmená s diakritikou zdeformovane, neprirodzene. Podľa mňa je škoda, že si výrobca nedal viac záležať na takýchto maličkostiach, no videl som podstatne lacnejšie „chytré“ hodinky, ktoré zvládli zobraziť písmená s diakritikou bez problémov.

K zaujímavým funkciám hodiniek patrí krokomer, monitor spánku vyhodnocujúci jeho dĺžku a kvalitu, či meranie tepovej frekvencie alebo ECG pomocou snímača v spodnej časti. Nájdete tu aj klasické nástroje, akými sú stopky, kalkulačka, nahrávanie zvukov, notifikácie, alarm, kalendár a podobne.

S telefónom spolupracujú funkcie BT hudba, BT kamera a správca súborov, pomocou ktorého by ste si mali vedieť prehliadať priečinky a ich obsah vo vašom telefóne. Avšak, pri skúšaní tejto funkcie hodinky zobrazili len súbor mre.log, žiadny ďalší obsah. BT kamera umožňuje zhotovovanie snímok na diaľku, vďaka čomu využijete hodinky ako diaľkovú spúšť pri fotografovaní. Teda za predpokladu, že vám táto funkcia bude fungovať. Pri snahe o jej spustenie sa na displeji vždy zobrazilo hlásenie o zlyhaní synchronizácie a výzva na neskoršie spustenie, čakanie však nepomohlo. Problémy so synchronizáciou mali aj niektoré iné aplikácie či funkcie. BT hudba vám prostredníctvom reproduktora v hodinkách dovolí prehrávať hudbu uloženú v telefóne, ale keďže kvalita zvuku je biedna, nevidím v tejto funkcii veľký zmysel.

Čo vo väčšej miere fungovalo, bolo zobrazenie telefónneho zoznamu, záznamov hovorov a možnosť vytáčania hovorov pomocou číselníka. Prehliadanie SMS správ pri recenzovaní nefungovalo.

Hodinky je možné ovládať aj gestami. Ich potrasením prijmete hovor alebo sa vrátite do hlavného menu, zatrasenie funguje aj ako gesto prebudenia. Preklopením hodiniek zasa vypnete budík alebo stlmíte hlásenie prichádzajúceho hovoru, vďaka čomu ani nemusíte vyťahovať telefón z vrecka.

Ovládanie

Hodinky sa ovládajú dotykom displeja, tlačidlo na boku slúži na zapnutie displeja, návrat na obrazovku s časom alebo opätovné vypnutie displeja. Menu hodiniek sa zobrazuje po štyroch ikonách na obrazovke, medzi ktorými sa posúvate smerom nahor alebo nadol. V nastaveniach si však môžete zvoliť aj kruhové zobrazenie menu, to sa posúva smerom do strán.

Batéria

Hodinky disponujú batériou s kapacitou 270 mAh. Tá ponúka pohotovostný režim až 120 hodín, no v závislosti od používania hodiniek sa tento časový úsek môže líšiť. Pri bežnom používaní batéria vydrží 2 – 3 dni. Ukazovateľ stavu batérie však zobrazuje číselný údaj o jej kapacite len v hodnotách 25/50/75/100 percent. Hodinky odporúčam nabiť hneď, keď na displeji uvidíte hodnotu 25 %, pretože pri zobrazení tejto kapacity sa nedá zistiť, či je batéria nabitá na 25 % alebo na 5 %. O blížiacom sa vybití batérie vás upozornia zvukové signály pár minút pred ich vypnutím.

Naše hodnotenie

Hodinky BML bWatch Alpha Silver vyvolali vo mne veľmi zmiešané pocity. Prvý dojem z nich bol síce dobrý – pekný dizajn, hliníkové prevedenie, dvojica remienkov v balení, množstvo funkcií, no dobrý začiatok začal kaziť font, ktorý nezobrazuje diakritiku korektne. K tomuto nedostatku sa pridali aj softvérové problémy so synchronizáciou telefónu a hodiniek pri spustení niektorých aplikácií či funkcií. Tento nedostatok nepomohlo odstrániť ani resetovanie hodiniek. Obsahujú síce množstvo funkcií, no asi štvrtina z nich nefunguje, a tak zrejme nebudete nedočkaví zaplatiť za ne sumu približne 117 €. Je však možné, že takúto softvérovú chybu obsahujú len tieto hodinky, prípadne táto verzia softvéru a kusy v predaji sú v poriadku. V takom prípade by bolo hodnotenie iné, žiaľ ale musím prihliadať na to, čo mám v rukách. Veľmi ma nenadchlo ani zobrazovanie kapacity batérie v hodnotách po 25/50/75/100 percent, čo spôsobuje problémy predovšetkým pri kapacite 25 % a menej. Na blížiace sa vybitie batérie ste v pár minútovom predstihu upozornení pomocou zvukových signálov.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • dvojica remienkov v balení
 • množstvo funkcií

Zápory

 • problémy so zobrazovaním diakritiky
 • nefunkčnosť niektorých aplikácií a funkcií
 • zobrazovanie stavu kapacity batérie
 • vyššia cena

Informácie o produkte

BML bWatch Alpha Silver 2017

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 250 mm
 • Výška: 45 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 11 mm
 • Orientačná cena: 117 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: BML

Zobraziť viac

Korekcia: Andrea

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk