BML E-series E3 - Recenzia

BML E-series E3 - Recenzia

Určite to mnohí z vás poznajú. Práve idete do práce, školy, vlastne kamkoľvek a zrazu dostanete chuť vypočuť si zopár songov. Vyťahujete teda slúchadlá z vrecka a dlhú chvíľu bojujete s neskutočne pouzleným káblom. Alebo si predstavte inú situáciu. Ste doma, kábel si pekne stočíte, položíte ho na stôl, no pri ďalšom použití je znovu zamotaný. Akoby to mali na svedomí japonskí diverzanti samo a sato. Ideálnou voľbou by boli bezdrôtové slúchadlá, no tie bývajú podstatne drahšie ako káblová konkurencia. Spoločnosť BML sa však svojimi bezdrôtovými slúchadlami E3 snaží túto cenovú priepasť významne zmenšiť. Ako sa jej to teda podarilo?

Balenie

BML E3 sa dodáva v papierovej škatuľke ladenej do bielo-oranžovo-čiernej farebnej kombinácie, s nejakou tou grafikou a základnými technickými údajmi. Zaujímavo riešená je predná strana, na ktorej sa dá odklopiť vrchná polovica, vďaka čomu máte možnosť vidieť do vnútra balenia, priamo na slúchadlá. V balení sa okrem slúchadiel nachádza trojica špuntov rôznych veľkostí, nabíjací USB kábel a technická dokumentácia.

Dizajn, prevedenie

Vzhľadom na cenu vyriešil výrobca prevedenie slúchadiel podľa možností. Dvojica slúchadiel je prepojená plochým káblom, pričom pár centimetrov od pravého slúchadla je umiestnený ovládací panel, ktorého súčasťou je batéria.

BML E3 sú štupľovým typom slúchadiel. Ich puzdrá sú zhotovené z hliníka, majú tvar valca a ich konce sú magnetické, takže ak ich práve nepoužívate, viete si z nich vytvoriť na krku náhrdelník, prípadne ich niekam zavesiť. Čo sa farebného prevedenia týka, puzdro i štuple sú sivo-oranžové, čo vytvára zaujímavý farebný kontrast a trochu oživuje dizajn. Kábel aj ovládací panel sú čierne. Na ovládacom paneli sa nachádzajú 3 tlačidlá, a to tlačidlo na zvyšovanie hlasitosti, znižovanie hlasitosti a tlačidlo pre prijímanie hovorov, ktoré po dlhom stlačení slúži aj na zapnutie/vypnutie slúchadiel a na spárovanie s telefónom či iným zariadením.

Dojmy z používania

Prenos zvuku slúchadiel BML E3 funguje na princípe Bluetooth vo verzii 4.0. To znamená, že ich možno pripojiť k čomukoľvek, s čím sa dokážu pomocou funkcie Bluetooth spárovať. Po spárovaní (napr. s mobilným telefónom) ich môžete okamžite používať. V balení sa ďalej nachádza trojica štupľov rôznych veľkostí, takže by mali sadnúť do každého ucha.

Zvukový prejav slúchadiel ma prekvapil milo a zároveň i nemilo. V prvom rade musím uznať, že kvalita zvuku je výrazne lepšia než u slúchadiel, ktoré väčšinou nájdete pribalené k mobilným telefónom, prípadne u značkových, ale lacnejších slúchadiel, ktoré kúpite v obchode. Vnímanie kvality zvuku je veľmi individuálne a zvukový prejav sa líši aj v závislosti od hudobného žánra. Vo zvukovej zložke výrazne dominuje bas, ktorý zatieňuje stredy a výšky. Vďaka tomu zvuk vyznie lepšie pri prehrávaní elektronickej hudby, no pri nejakom rocku a vlastne každom inom druhu, v ktorom dominujú klasické hudobné nástroje, basy značne degradujú hudobný zážitok.

Výrobca na svojej stránke udáva, že slúchadlá zaručia pohodlné počúvanie hudby počas vykonávania športových aktivít. Keďže si občas rád zabehám, vyskúšal som ich pri tejto športovej činnosti. Prvou vecou, ktorá môže byť trochu na škodu, je umiestnenie ovládania, keďže sa nachádza len pár centimetrov od pravého slúchadla a spôsobuje tým nerovnomerné rozloženie hmotnosti. Aj keď sú slúchadlá ľahké, spolu s ovládaním a káblom vážia 13 g a to môže spôsobovať, že pravé slúchadlo bude mať tendenciu sa v uchu uvoľňovať a vypadávať. Ďalšia vec, ktorú som zaznamenal len pri behaní, boli občasné, možno štvrť/pol sekundové výpadky zvuku, prípadne skladba dohrala a pár sekúnd bolo ticho. Problém vyriešilo až odomknutie telefónu. Telefón som mal po celý čas vo vrecku, teda medzi ním a slúchadlami nebola určite vzdialenosť väčšia než 10 m. Istý druh rušenia možno spôsobovalo GPS v kombinácii s aplikáciou Endomondo, ale, úprimne, istý si tým vôbec nie som.

V slúchadlách, resp. v ovládacom paneli je zabudovaná Li-ion batéria s kapacitou 90mAh, ktorá podľa výrobcu uživí slúchadlá po dobu až 7 hodín. Samozrejme, po zvýšení hlasitosti to bude určite menej. No aj napriek tomu ide o slušný čas, vďaka čomu by vám mala kapacita batérie postačiť na niekoľko športových aktivít či počúvanie hudby v autobuse a podobne. Nevýhodou je absencia akéhokoľvek ukazovateľa kapacity batérie, napríklad v podobe nejakej diódy. Slúchadlá chvíľu pred vybitím batérie zapípajú a v priebehu niekoľkých minút sa vypnú. Z toho dôvodu je dobré ich preventívne dobíjať tak často, ako sa dá. Samozrejme, všetko závisí od toho, ako často ich používate.

Naše hodnotenie

V prípade týchto slúchadiel by sa dalo pokojne povedať: veľa muziky za málo peňazí. Navyše, okrem slúchadiel získate aj možnosť handsfree telefonovania a to všetko (takmer) bez káblov. Približne za 24€ dostanete slúchadlá s celkom obstojným zvukom, ktorý síce audiofilov nenadchne, no pre určitú skupinu bude postačujúci. Vďaka prevládajúcej basovej zložke sú slúchadlá vhodnejšie pre elektronickú hudbu a žánre jej podobné. Ak máte vo svojom telefóne ekvalizér, v najhoršom prípade si môžete basy stiahnuť a so zvukom sa pohrať. Mne osobne najviac prekážali krátkodobé výpadky zvuku, ktoré sa vyskytovali pri športe. Žiaľ, nepodarilo sa mi odhaliť príčinu týchto výpadkov. Na jednej strane poteší výdrž batérie až 7 hodín, no na druhej strane sa slúchadlá vybijú takmer bez varovania. Aj napriek tomu však slúchadlá BML E3 obstáli v konečnom hodnotení slušne a ich kúpa rozhodne stojí za zváženie.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • bezdrôtový prenos zvuku
 • výdrž batérie
 • priaznivá cena
 • handsfree

Zápory

 • občasné výpadky zvuku
 • výrazne prevládajúca basová zložka

Informácie o produkte

BML E-series E3 2017

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 13 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 24 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: BML

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk