MSI Clutch GM60 - Recenzia

MSI Clutch GM60 - Recenzia

Spoločnosť MSI určite pozná každý, kto aspoň trochu rozumie počítačovému hardvéru. Ich grafické karty či základné dosky sa nachádzajú v množstve počítačov, nehovoriac o notebookoch. V poli herných myší sú to však stále relatívni nováčikovia. Ako teda obstojí ich herná myška Clutch GM60 v našej recenzii?

Balenie

Myš je dodávaná v ozaj prepychovom balení. Na jeho vonkajších stranách nájdete grafiku inšpirovanú hráčskou kultúrou a rovnako aj obrázky myši detailne vysvetľujúce, prečo je práve táto tá najlepšia. Nuž, upútať potenciálneho zákazníka je potrebné, a to sa spoločnosti MSI v mojom prípade rozhodne podarilo. Krabica je rozdelená na dve komory, ktoré spolu držia vďaka suchému zipsu. V jednej komore nájdete samotnú myš spolu s 2-metrovým opleteným káblom, v tej druhej zasa všetky náhradné diely, manuál aj druhý kábel, tento však už neopletený.

Dizajn a konštrukcia

Po vybalení ma myš prekvapila svojou pomerne vysokou hmotnosťou, ktorá činí 115g. Hlavným vinníkom je v tomto prípade masívny hliníkový rám tiahnuci sa od jedného boku cez spodok až po jej druhý bok. Zvyšok konštrukcie myši tvoria rôzne plasty.

Po dizajnovej stránke nemožno MSI nič vytknúť. Myši dominujú ostré hrany, čierne plasty s matnou povrchovou úpravou, no najmä podsvietené logo MSI a panely pod hlavnými tlačidlami. Myš tiež disponuje odpojiteľným microUSB káblom, čo je pravdepodobne len pozostatok z jej väčšieho súrodenca Clutch GM70, no aj napriek tomu je to vítaný bonus.

Možností prispôsobenia existuje tu hneď niekoľko. Na boky myši možno osadiť kratšie alebo dlhšie bočné panely a vymeniteľný je aj horný kryt. Ten je od toho, ktorý už na myši namontovaný je, takmer na nerozoznanie, jediným rozdielom je snáď len mierny výškový rozdiel. Príslušenstvo sa k myši prichytáva pomocou magnetov (horný kryt aj pomocou plastového kolíka), vďaka čomu všetko pevne drží, no zároveň sa i ľahko odníma. Ich nevýhodou je, že ak si nájdete vyhovujúcu kombináciu, ostatné panely s vysokou pravdepodobnosťou už nikdy nevyužijete a všetko ostatné sú potom teda len vyhodené peniaze.

Vďaka svojmu symetrickému dizajnu myš rovnako skvele padne do ruky pravákom aj ľavákom. Ergonómii napomáha aj umiestenie dvojice tlačidiel na oboch stranách. Bočné panely možno rôzne kombinovať, napríklad ja som si obľúbil kombináciu dlhého ľavého a krátkeho pravého.

Technické okienko

MSI Clutch GM60 disponuje optickým snímačom PixArt PMW 3330 s maximálnym DPI 10800 a Polling Rate-om až 3000Hz. Myška nemá žiadne problémy so snímaním tých najprudkejších a ani tých najjemnejších pohybov, a to na akomkoľvek povrchu. Tento senzor rozhodne nepatrí medzi najhoršie, to nemožno tvrdiť ani omylom. Sklamaním však ostáva, že konkurenčné modely v tejto cenovej kategórii (rovnako ako aj jej drahší bezdrôtový súrodenec GM70) ponúkajú už výkonnejší optický senzor PMW 3360. V MSI taktiež vybavili myšku špičkovými spínačmi Omron GAMING s výdržou viac než 50 miliónov kliknutí.

Softvér

K myši existuje nie jedna, ale hneď dve rozličné aplikácie. MSI Mystic Light slúži len na ovládanie RGB osvetlenia myši a jej synchronizáciu s ostatnými produktmi s podsvietením Mystic Light. Ani jednu z týchto vecí však nerobí dobre. Jeho hlavnou nevýhodou je neintuitívne ovládanie. Softvér vás uvíta veľkou obrazovkou s výberom množstva svetelných efektov, farieb, jasu a rýchlosti prechodov. Ide však o obrazovku synchronizácie medzi zariadeniami, ktorej som po celý čas neprišiel na chuť. Podsvietenie myši som skúšal synchronizovať s headsetom Immerse GH70, avšak neúspešne. Doteraz neviem, ako sa ovláda, alebo či vlastne vôbec funguje. Aby ste sa dostali k nastaveniu podsvietenia, musíte najskôr "odsynchronizovať" myš dvojitým kliknutím na jej ikonku nachádzajúcu sa na hornej lište (Sync Devices). Potom treba v ľavom dolnom okne (Device Settings) prejsť na obrázok myši, následne stlačiť tlačidlo Setting a voilá, ovládate podsvietenie vašej novej myši. Už ani nehovorím o tom, že mi tento softvér zaberal niekedy až 30% výkonu procesora (síce len relatívne slabej mobilnej i3, ale pointa zostáva).

MSI Gaming Center je už lepší softvér, stále však nie perfektný. Zobrazenie polohy tlačidiel pri ich mapovaní je priam komicky mimo obrázku myši. Nielen naše pripomienky ohľadom nutnosti zapnutia "LinkXY" na to, aby ste mohli zmeniť DPI, no aj nemožnosť vidieť, aké hodnoty DPI sú uložené v jednotlivých presetoch, to všetko naďalej zostáva nezmenené aj po viac než mesačnom časovom odstupe. Myslím, že času ste mali dosť, MSI.

Odhliadnuc od všetkých chýb a bugov ide o pomerne solídny program. Nájdete tu všetko, čo by ste mohli potrebovať, vrátane ovládania podsvietenia myši (ironicky, v tomto softvéri sa ovláda lepšie), zmeny nastavenia jednotlivých tlačidiel myši, tvorba makier či rozličné pokročilé funkcie myši, ako napr. Polling Rate, výška zdvihu či rýchlosť dvojitého kliknutia.

Galéria

Naše hodnotenie

MSI sa podarilo vyrobiť jeden vynikajúci kus hardvéru, ktorým je práve myš Clutch GM60. Jej odolná konštrukcia, špičkový dizajn a výborné podsvietenie sa nedajú zaprieť a rozhodne patria k tým najlepším. MSI Clutch GM60 je výborná myš, ktorú by som nemal problém používať dennodenne na hranie, na prácu, jednoducho na čokoľvek. Na softvéri by však MSI malo seriózne zapracovať. Takže okrem softvéru môžeme hovoriť o skutočne výbornej myši, však? Shut up and take my money! No nie tak zhurta. S cenovkou 85€ sa už pohybujeme v teritóriu high-end periférií, v ktorých sa už predsa žiadna chybička netoleruje. No a táto myš tých chybičiek má viac než dosť. Neintuitívny a zabugovaný softvér, lacnejší senzor a tiež fakt, že vám doma vždy ostane niekde v krabičke trčať polovica myši, za ktorú ste si síce zaplatili, no takmer nikdy ste ju nepoužili.

Klady

 • dizajn
 • konštrukcia
 • podsvietenie

Zápory

 • softvér
 • cena
 • lacnejší senzor

Informácie o produkte

MSI Clutch GM60 2017

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 125 mm
 • Výška: 66 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 39 mm
 • Hmotnosť: 115 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 85 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk