Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming - Recenzia

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming - Recenzia

 

Prichádza ôsma generácia procesorov Intel Core. Pod kódovým označením Coffe Lake sa hráči po dlhej dobe konečne dočkali Intel procesorov s inou kombináciou jadier a vlákien ako 2 – 4, 4 – 4 a 4 – 8 bez toho, aby si museli brať hypotéku. Ako je pri Inteli celkom zvyčajné, aj toto vylepšenie má svoje „ale“, ktorým je nutnosť použiť nový Z370 chipset a tým pádom aj nové matičné dosky. V tejto recenzii nebudeme rozoberať spotrebiteľskú stratégiu spoločnosti Intel, nakoľko problematike platformy sa budeme venovať v recenzii procesora Intel Core i5-8600K. Tentoraz je „hviezdou večera“ matičná doska Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming.

Prvým menším prekvapením je, že všetky nové hráčske dosky od spoločnosti Gigabyte s chipsetom Z370 spadajú pod elitnú značku Aorus. Tá sa na matičných doskách prvýkrát ukázala s chipsetom Z270 pri Inteli a pri doskách pre AMD Ryzen. Spojenie s názvom Aorus pre potenciálnych zákazníkov znamená plnú podporu RGB podsvietenia, kvalitné komponenty a veľmi dobré výsledky taktovania. A nakoľko v redakcii máme radi veľa farieb a na testovanie sme dostali odomknutý procesor, boli všetky tieto sľuby poriadne otestované.

Obal a jeho obsah

Obaly matičných dosiek nebývajú často výnimočné, až na tie najprémiovejšie kúsky a s cenou pod 200 eur som neočakával žiaden humbug ani od tohto kúsku. To sa mi pri prvom zhliadnutí aj potvrdilo, čo neznamená, že by samotné balenie bolo škaredé či nekvalitné. Krabica ladená v kombinácii čiernej, striebornej a pár nápisov v slušivej červenej už samotná vzbudzuje dojem kvality a to som ju ešte ani neotvoril. Po otvorení sa naskytne pohľad na dosku, hoci v bežnom balení z obchodu nebude už osadený procesor, ako je to vidieť na fotkách. Okrem dosky sa v balení nachádzajú ešte štyri SATA káble, kryt zadného IO panelu, G-Connector pre jednoduché pripojenie skrinky, DVD s drivermi a obvyklá zmeska brožúrok.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajnom sa Z370 Ultra Gaming neodkláňa od svojich Aorus predchodcov. Poteší krytom zadného panelu, ktorý ale nie je v tejto verzii vybavený RGB podsvietením. Podsvietené sú dva hlavné PCIe sloty a aj priestor medzi RAM-kami, pravá strana dosky s vymeniteľným krytom, chladič chipsetu a na doske je ešte viacero RGB LED diód na rozličných pozíciách. Po stránke podsvietenia a farebnosti je teda doska vybavená naozaj bohato. Trošku ma zamrzelo, že kovom vystužené a podsvietené sú iba prvé dva PCIe sloty. Tretí slot je, našťastie, celý čierny, a tak po inštalácii v skrinke priveľmi nekazí celkový dojem. Čo satýka dizajnu, veľmi sa mi páčilo nové prevedenie chladiča chipsetu, ktoré teraz nie je z jedného kusu kovu, ale má po povrchu niekoľko priehlbín a dier, ktoré v spojení s podsvietenou doskou a komponentmi dokáže vytvoriť naozaj pôsobivý 3D efekt.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Z370 Aorus Ultra Gaming je s cenou okolo 170 eur trochu drahšia, ako sú základné matičné dosky od Gigabyte či od konkurencie. Mierne vyššia cena je plne ospravedlniteľná, pokiaľ sú na doske použité kvalitné komponenty a disponuje potrebnou funkcionalitou. A kvalitné komponenty na tejto doske naozaj sú. Od Intel gigabit NIC cez audio riešenie Realtek ALC1220, kvalitné japonské kondenzátory od firmy Panasonic, dva PCIe Gen3 x4 M.2 sloty až po novinku vo forme rezistorov v anti-sulfur prevedení, ktorá sľubuje oveľa dlhšiu životnosť. Fanúšikov poriadneho a pritom jednoduchého chladenia poteší až šesť hybridných konektorov na ventilátory, ktoré sú v spolupráci so softvérom schopné automaticky detegovať, aký typ chladenia je do nich zapojený a prispôsobiť mu napätie a iné nastavenia. V neposlednom rade má Gigabyte dobrú správu aj pre audiofilne založených ľudí, ktorí vďaka už spomínanému audio kodeku Realtek 1220 a inteligentnému zosilňovaču dokáže poskytnúť naozaj čistý zvuk za takmer akýchkoľvek podmienok, a nie je také už nutné dokupovať dedikovanú zvukovú kartu. Gigabyte dokonca avizoval, že zabudovaný zosilňovač dokáže rozoznať, aké slúchadlá či reproduktory sú do dosky zapojené a podľa toho meniť celkový odpor, takže pri bežných štupľoch bude nižší a bez rušenia, ale dokáže rozozvučať aj výkonné štúdiové slúchadlá. Tento fakt môžem osobne potvrdiť, dosku som vyskúšal s lacnými Remax slúchadlami do uší aj s náhlavnými slúchadlami Sennheiser HD 598, ku ktorým väčšinou treba separátny zosilňovač. Zvukový zážitok bol v každom prípade veľmi pozitívny.

Taktovanie

Coffee Lake procesory sľubujú veľmi dobré taktovanie, ktoré by bez dostatočného napájania a stabilného základu nebolo možné. Nakoľko bol k doske zapožičaný už spomínaný odomknutý procesor, neváhal som a už pár chvíľ po prvom zoznámení sa s doskou som zavítal do do BIOS-u. Okrem procesora som sa pristavil aj pri nastaveniach RAM-iek, ktoré som veľmi jednoducho prestavil na ich maximálny indikovaný takt 3000MHz. Čo sa týka taktovania procesora, išlo všetko takmer rovnako jednoducho. Pri Skylake a Kaby Lake procesoroch je bežná hranica dosiahnuteľná s dostatočným chladením bez veľkých problémov okolo 4,7 až 4,8GHz. Preto ma celkom príjemne prekvapilo, keď sa mi po chvíľke snaženia podarilo dosiahnuť takt 5,1GHz, ktorý, nanešťastie, nebol stopercentne stabilný. Nakoľko mi išlo primárne o normálne otestovanie, ďalej som hľadal, až som našiel úplnú stabilitu o 100MHz nižšie, na krásnej okrúhlej päťke pri 1,345V, pričom systém za celú dobu testovania nepadol ani raz. Pre všetkých nadšencov je skvelá správa, keď je možné nové procesory taktovať na a nad 5GHz aj pred oficiálnym vydaním samotnej platformy. Pevne verím, že v budúcnosti prídu novšie verzie BIOS-u a ovládačov, ktoré umožnia ešte lepšie výsledky.

Galéria

Naše hodnotenie

Nový chipset, nová generácia Intel procesorov, ale žiadne nové a nečakané problémy. Gigabyte aplikoval skúsenosti s predošlými generáciami dosiek a zakomponoval do nich aj nové vylepšenia, ktoré si vyžadujú moderní hráči. Tejto doske je len málo čo vyčítať, pretože cenou poteší aj hráčov či nadšencov s menším rozpočtom a kvalitou a výkonom osloví aj tých najnáročnejších. V spojení s odomknutým i5 procesorom bude táto doska skvelým spoločníkom niekoľko rokov. A s i7-kou je ju možné odporúčať aj profesionálom, ktorí si potrpia na produktivitu. Uvidíme, čo v najbližšej dobe prinesie konkurencia, alebo aj drahšie modely priamo od Gigabytu. No ak sa rozhodnete pre túto dosku, určite to nebudete ľutovať.

Klady

 • skvelý pomer cena/výkon
 • kvalitné komponenty
 • možnosti taktovania
 • pekný dizajn s RBG podsvietením
 • jednoduché prispôsobenie cez Gigabyte AppCenter

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming 2017

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 244 mm
 • Výška: 305 mm
 • Farba: čierna/šedá
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk