MSI GTX 1060 Aero ITX OC - Recenzia

MSI GTX 1060 Aero ITX OC - Recenzia

 

1080P. Rozlíšenie 1920x1080 pixelov a aspoň 60 FPS na vysokých alebo ultra nastaveniach. Je to zlatá stredná cesta, ktorá uspokojí aj náročnejších hráčov a míľnik, po ktorom túžia hráči s nižším finančným rozpočtom. Už dávno všetci vedia, že na výkonný systém, ktorý zvládne takmer všetky najnovšie hry v 1080p a ultra detailoch, už netreba tisíce eur. Skutočne nadupaná herná mašina sa zmestí aj pod tisícku. K tomu, samozrejme, v hlavnej miere dopomáhajú dostupné výkonné grafické karty. K nám sa tentoraz dostala GTX 1060 so 6GB VRAM od spoločnosti MSI v prevedení AERO ITX.

Jej väčšieho( obrazne povedané) brata s názvom MSI GTX 1070 Aero ITX OC sme otestovali už skôr a zaslúžil si od nás slová chváli za malé rozmery a zároveň schopnosť udržať si celý svoj potenciál. Píšem, že ide o obrazne väčšieho brata, pretože medzi týmito kartami nie je žiadny väčší vizuálny rozdiel, až na menšie detaily, ktoré sú odhaliteľné po naozaj dôslednom preskúmaní. Ako si teda viedla MSI GTX 1060 Aero ITX OC?

Obal a jeho obsah

Obal tejto verzie neponúka žiadne veľké prekvapenie. Primárne čierna krabica menších rozmerov v sebe ukrýva samotnú kartu bezpečne uloženú v mäkkej pene, príručku s manuálom, CD s drivermi a kartónovú pohľadnicu nabádajúcu na registrovanie produktu na stránkach MSI pre rýchlejšiu podporu a prístup na fórum a blog.

Prvé dojmy a spracovanie

Hoci som spomínal, že medzi GTX 1060 a GTX 1070 v Aero ITX OC prevedeniami nie je žiadny rozdiel, týka sa to len ich povrchu. Pri bližšom zahľadení sa na túto kartu je vidieť absencia SLI konektorov, čím odpadá možnosť zapojiť dve či viac kariet. To ale nie je žiadne veľké prekvapenie, nakoľko sú tak navrhnuté všetky GTX 1060ky a používať dve naraz (namiesto jednej 1070ky alebo 1080ky) nie je úplne logické.. Zmenou, samozrejme, prešlo aj napájanie, ktoré si vystačí so 6 PIN-ovým konektorom na rozdiel od 8 PIN-ového konektora pri napájaní 1070ky. Inak je dizajn samotných plastov, ktoré ukrývajú jeden ventilátor s TORX dizajnom a vcelku malý chladič, stále rovnako vkusný a nestratí sa ani na tých najfarebnejších matičných doskách či v tých naj-RGB-ovanejších skrinkách.

Rozvrhnutie, softvér a vychytávky

Malé rozmery nebránia tejto karte, aby poskytovala dostatočný počet portov. To znamená 2× HDMI (v2.0), 2× DisplayPort (v1.4) a DL-DVI-D. Rovnako, ako aj 1070ka, si aj ona hlavne vďaka dvom HDMI portom a svojmu výkonu zaslúži nálepku VR Ready, hoci tu už treba dávať pozor na graficky náročnejšie hry. Pri kartách od MSI si už väčšina hráčov zvykla na systém Zero Frozr, ktorý zastavuje chod ventilátora pri teplotách pod 50 stupňov. Aj vďaka tomu je táto karta pri bežnej prevádzke nadmieru tichá. Jej hlučnosť však nie je vysoká ani pri plnej záťaži. Veľmi dobrým programom, ktorý môžu využívať nie len majitelia kariet od MSI, je Afterburner, vďaka ktorému sa dá karta veľmi jednoducho pretaktovať. A hoci je mierne pretaktovaná už priamo z výroby, pár megahertzov navyše zvládla bez problémov.

Testovanie

Bez testov sa ale o výkone a karte samotnej skoro ani neoplatí hovoriť. Preto si okrem bežných syntetických testov, akými sú 3DMark Firestrike, Unigine Valley a Unigine Heaven, táto karta „vytrpela“ aj tituly: Metro: Last Light Redux, Ashes of the Singularity, Middle-earth: Shadow of Mordor, Tomb Raider a Total War: Warhammer. A nakoľko ide o verziu s 6GB VRAM, vyskúšali sme na nej, samozrejme, aj hry v rozlíšení 1440p. Výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Táto karta sa hodí nielen do malej skrinky na prehrávanie filmov a hranie v obývačke, ale aj do počítača pre každého PC hráča a takmer všade inam. V spojení s novším i3 alebo i5 procesorom ide o kartu, ktorá udrží hráčov obľubujúcich 1080p rozlíšenie šťastných ešte najbližších pár rokov. A celkom prekvapivo sa nezľakne ani 1440p rozlíšenia, kde aj na vyšších detailoch zvládla po menšom taktovaní držať FPS nad magickú hranicu 60.

Klady

 • kompaktné rozmery
 • vkusný dizajn
 • skvelá na 1080p high/ultra
 • dokáže si poradiť aj s 1440p rozlíšením

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

MSI GTX 1060 Aero ITX OC 2017

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 175 mm
 • Výška: 115 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 38 mm
 • Hmotnosť: 478 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 295 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk