MSI GTX 1070 Aero ITX OC - Recenzia

MSI GTX 1070 Aero ITX OC - Recenzia

 

Trendom posledných rokov už nie sú iba obrovské full tower skrinky plné komponentov a veľkých chladičov. Čoraz viac hráčov rozmýšľa o zaobstaraní si výkonného počítača v menšej skrinke, ktorý sa teoreticky zmestí do batoha a dá sa vziať so sebou na LAN párty, internát alebo nezaberie v izbe veľa miesta. Vďaka moderným grafickým kartám, ktoré sú stále výkonnejšie, hoci už neprodukujú toľko tepla ako kováčska pec, je tento trend čoraz dostupnejší. Aj preto je veľmi zaujímavá karta GTX 1070 od spoločnosti MSI, v prevedení Aero ITX OC.

Hoci sa to nemusí zdať také jednoduché, technikom v MSI sa podarilo napchať celý výkon grafického procesora GP104 do karty nepresahujúcej dĺžku 17 centimetrov. V spojení s 8GB GDDR5 pamäte sa ničím, okrem svojej menšej stavby, nelíši od bežných 1070-tok.

Obal a jeho obsah

Karta je dodávaná v menšej krabici, ktorá však iba reflektuje jej menšie rozmery. Vonkajší dizajn obalu je prevažne čierny s minimom grafiky na prednej strane a pár informáciami na zadnej strane. Obal však nie je to zaujímavé, a preto sa vo vnútri ukrýva samotná grafická karta, CD-čko s drivermi a pár programami, plus pár brožúrok.

Prvé dojmy a spracovanie

Samotná karta je naozaj prekvapivo ľahká oproti niektorým kúskom, ktoré som mal možnosť držať v rukách. Pocit kvality je ale aj pri takomto malom prevedení stále prítomný. O chladenie sa stará iba jeden ventilátor, ktorý je špeciálne navrhnutý a patentovaný. Jeho „TORX“ dizajn v praxi znamená striedajúci sa dizajn listov ventilátora, keď je jeden list tradičný, starajúci sa o stabilný tlak vzduchu v rozmernom chladiči a druhý je rozptyľujúci, ktorý vzduch urýchľuje. Trochu zamrzí absencia backplatu, ktorý sa ani nedá doobjednať, no treba myslieť na primárne určenie karty. Tá bude s najväčšou pravdepodobnosťou dobre ukrytá v malej skrinke.

Rozvrhnutie, softvér a vychytávky

Hoci je táto karta rozmerovo menšia, ponúka stále všetky osvedčené porty. To znamená 2× HDMI (v2.0), 2× DisplayPort (v1.4) a DL-DVI-D. Hlavne vďaka dvom HDMI portom a, samozrejme, svojmu výkonu si zaslúži nálepku VR Ready. I keď som nemal možnosť vyskúšať ju pri VR, celkové výsledky testov potvrdzujú dostatočný výkon. Zaujímavosťou je možnosť túto kartu stále používať v režime SLI, hoci si neviem dobre predstaviť, prečo by práve tento variant niekto tak používal. Pri kartách od MSI si už väčšina hráčov zvykla na systém Zero Frozr, ktorý zastavuje chod ventilátora pri teplotách pod 50 stupňov, a aj vďaka tomu je táto karta pri bežnej prevádzke nadmieru tichá. Jej hlučnosť však nie je vysoká ani pri plnej záťaži. Veľmi dobrým programom, ktorý môžu využívať nielen majitelia kariet od MSI, je Afterburner, vďaka ktorému sa dá karta veľmi jednoducho pretaktovať. A hoci je mierne pretaktovaná už priamo z výroby, pár megahertzov navyše zvládla bez problémov.

Testovanie

Čo by to však bolo za recenziu bez testov? Okrem bežných syntetických testov, ako 3DMark Firestrike, Unigine Valley a Unigine Heaven, si karta „vytrpela“ aj tituly: Metro: Last Light Redux, Ashes of the Singularity, Middle-earth: Shadow of Mordor, Tomb Raider a Total War: Warhammer. Výsledky si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Malá, výkonná a pritom chladná. S cenou pod 500 Eur ide o veľmi zaujímavý variant kariet s čipom GP104 a ako bonus navyše, je ešte aj naozaj malá. Pokiaľ rozmýšľate o stavbe malého a pritom naozaj výkonného počítača, ktorý zvládne VR, najnovšie hry v 1440p rozlíšení a nebude ťažký ani príliš hlučný, tak MSI GTX 1070 Aero ITX OC je jednou z najlepších možností, čo sa týka grafického výkonu.

Klady

 • naozaj malé rozmery
 • dostatočne výkonné chladenie
 • nízka hlučnosť

Zápory

 • menší taktovací potenciál

Informácie o produkte

MSI GTX 1070 Aero ITX OC 2017

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 269 mm
 • Výška: 111 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35 mm
 • Hmotnosť: 580 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 490 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk