TP-Link LB130 - Recenzia

TP-Link LB130 - Recenzia

 

Ovládanie elektroniky v domácnosti je čoraz viac v popredí a tento trend nahráva do karát hlavne spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú výrobou sieťových prvkov a zariadení. Do tejto kategórie patrí aj spoločnosť TP-Link, ktorá má vo svojom portfóliu viacero druhov sieťových prvkov. V dnešnej recenzii si povieme niečo o LED žiarovke s označením LB130, ktorú môžete ovládať z pohodlia svojho mobilného telefónu.

Balenie

Žiarovka sa dodáva v pomerne veľkej papierovej škatuľke, ktorá je zdobená peknou grafikou a množstvom technických parametrov a možností, ktorými žiarovka disponuje. Vnútri sa nachádza puzdro, v ktorom je umiestnená samotná žiarovka a technická dokumentácia s návodom na použitie.

Dizajn prevedenie

LB130 sa od ostatných LED žiaroviek na prvý pohľad veľmi neodlišuje. Rozdiel si všimnete, až keď žiarovku vezmete do ruky, váži totiž slušných 175g. Je to predovšetkým vďaka elektronike, ktorá sa nachádza vnútri žiarovky. Jej telo aj konštrukcia pôsobia naozaj odolne a robustne. K dizajnu niet čo viac povedať, najlepšiu predstavu si urobíte pomocou nasledujúcich obrázkov.

Žiarovka obsahuje päticu E27, ktorá je štandardom vo väčšine panelákov či domov, prípadne inej osvetľovacej techniky.

Technické okienko

Model LB130 má príkon 11W a svietivosť 800 lumenoch, čo je ekvivalentom klasickej 60W žiarovky, pričom jej spotreba je až o 80% menej ako u obyčajných žiaroviek, spotreba pri stand-by režime je 1,5W max. LB130 podporuje full RGB podsvietenie s teplotným rozsahom 2500-9000K. Výrobca udáva životnosť žiarovky na úrovni úctyhodných 23 rokov, pričom jej svietivosť sa degraduje na hodnotu 50% po 25 tisíc hodinách. LB130 ponúka rozptyl svetla 180°, čo je v porovnaní s nižšími modelmi od tohto výrobcu o 90° menej.

Aplikácia, ovládanie

LB 130 sa ovláda na diaľku prostredníctvom Wi-Fi a aplikácie Kasa, ktorá je k dispozícii ako pre Android, tak i pre iOS. Okrem toho spolupracuje aj s Google Assistant a Amazon Alexa, pričom vďaka týmto službám získate možnosť ovládať žiarovku dokonca hlasom. Na stránke výrobcu nájdete návody, ako pomocou týchto služieb hlasovo ovládať žiarovku, samozrejme, v angličtine.

Inštalácia žiarovky je pomerne jednoduchá, v prvom rade si musíte nainštalovať už spomínanú aplikáciu a z ponuky si vybrať, ktorý produkt máte zakúpený, resp. ktorý chcete ovládať. Následne pokračujete ďalej podľa inštrukcií, pričom pri párovaní žiarovky s vaším zariadením je potrebné pripojiť sa k Wi-Fi sieti, ktorú vytvorila žiarovka. Ak sa vám párovanie podarí, vytvoríte si názov pre vašu žiarovku, vyberiete jej ikonu a môžete ju ovládať. Po úspešnej inštalácii sa žiarovka pripojí k vašej domácej sieti, takže sa nemusíte báť, že stratíte internetové pripojenie.

Žiarovku máme teda úspešne spojazdnenú, čo ďalej? Môžete sa začať s ňou „hrať“, no to vás zabaví možno na 5 minút. Prostredie aplikácie je navrhnuté tak, aby sa dala ovládať intuitívne a aby ste všetky nastavenia mali na očiach priamo na jednej obrazovke. V pravej hornej časti aplikácie sa nachádza tlačidlo on/off, pomocou ktorého žiarovku zapnete alebo vypnete. Pod ním sa nachádza panel s možnosťou voľby bieleho alebo farebného svetla, pričom pre biele aj farebné svetlo si môžete na škále vybrať farebný a tepelný odtieň. Ďalej tu máte možnosť regulovať úroveň jasu na stupnici od 1 po 100. Pokročilejšie nastavenia ponúkne ikonka s názvom Schedule, kde si môžete vytvárať rôzne plány, napr. kedy sa má žiarovka zapnúť, vypnúť, v akom farebnom odtieni a s akým jasom. Vedľa nej sa nachádza ikonka s názvom Usage, pomocou ktorej môžete sledovať energetické informácie o spotrebovanej elektrickej energii, čase zapnutia žiarovky či predpokladanej ročnej spotrebe.

Zaujímavým režimom je tzv. Circadian, ktorý automaticky reguluje jas a farbu v závislosti na dennej hodine. Jeho úlohou je pomocou tejto automatickej regulácie predovšetkým simulovať východ a západ slnka a zlepšiť priebeh vášho zaspávania a vstávania.

Ďalej tu nájdete niekoľko prednastavených scén ako dobré ráno, dobrú noc, filmový večer a vlastná scéna.

Naše hodnotenie

Ak chcete mať svoju domácnosť čo najviac pod kontrolou a ovládať maximum spotrebičov cez mobil, určite si žiarovku LB130 nenechajte ujsť. Tá v sebe ukrýva moderné technológie v podobe elektroniky umožňujúcej jej ovládanie prostredníctvom Wi-Fi a využívanie pomerne širokých možností nastavenia ako voľba farby svetla, jeho teplota či intenzita. Sofistikovaný softvér Kasa, ktorý združuje viacero chytrých produktov z dielne TP-Link vám ďalej umožňuje vytváranie rôznych plánov, scén a ich časovania, prehľad o spotrebe žiarovky či jej hlasové ovládanie v spolupráci s Google Assistant alebo Amazon Olexa.

Dá sa povedať, že každú funkciu žiarovky možno považovať za jej pozitívum, medzi negatíva by som zaradil nižší rozptyl svetla, ktorý je v porovnaní s nižšími modelmi o 90° menší. Pri používaní aplikácie sa občas stáva, že vypíše hlášku o nedostupnosti zariadenia, v takom prípade ju treba vypnúť a znova zapnúť.

Klady

  • dizajn, robustné prevedenie
  • full RGB
  • ovládanie prostredníctvom Wi-Fi
  • sofistikovaný softvér
  • funkcia stmievania

Zápory

  • horší rozptyl svetla v porovnaní s nižšími modelmi

Informácie o produkte

TP-Link LB130 2017

  • Kategória: Ostatné
  • Hmotnosť: 175 g
  • Orientačná cena: 47 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk