TP-Link AP300 - Recenzia

TP-Link AP300 - Recenzia

 

Môže to znieť ako vytrhnuté z príbehu „problémy prvého sveta“, ale niektorí ľudia majú natoľko rozsiahle obydlia, že by ich nepokryl jeden bezdrôtový router. Na druhej strane, väčšie pokrytie bezdrôtovým signálom je veľmi dôležité aj pre malé firmy alebo Wi-Fi hotspoty, ktoré stále častejšie pokrývajú rozsiahle oblasti v mestách aj na dedinách. Pokrývať väčší priestor množstvom routerov je nerozumné, a to či už preto, že by sa medzi sebou mohli biť, tak kvôli problémom pri prechode zo siete do siete.

Preto môžeme ďakovať takzvaným Wireless Access Pointom, respektíve prístupovým bodom, vďaka ktorým sa dá rozšíriť pokrytie jedného routera aj niekoľko násobne. Takým zariadením je aj model AP300 od spoločnosti TP-Link.

Obal a jeho obsah

Pri zariadeniach od TP-Linku si už mohli zákazníci zvyknúť, že od vonkajšieho obalu netreba očakávať prehnané množstvo dizajnových prvkov. A nakoľko ide o spoločnosť zameranú hlavne na funkčné a praktické výrobky, viem im tieto fádnejšie obaly odpustiť aj ja. A to aj preto, že otázku dizajnu samotných zariadení berú v TP-Link už vážnejšie a inak to nie je ani v tomto prípade. V škatuli sa ukrýva 2-anténový prístupový bod v kombinácii matnej a lesklej čiernej. Hoci nie som najväčším fanúšikom takýchto magnetov na odtlačky prstov, musím uznať, že lesklá hexagónová grafika povrchu naozaj ulahodí oku. Inak sa v obale ukrývajú zvyčajné brožúrky, jeden krátky RJ45 kábel, napájanie a pripojiteľný podstavec.

Parametre

Model AP300 je stredným zariadením v ponuke access pointov od TP-Linku. Vyššou triedou je AP500 a tou nižšou a lacnejšou zase AP200. To v praxi znamená, že AP300 sa snaží funkciami aj rýchlosťami zmestiť medzi tieto zariadenia. Na tom nie je nič zlé, hlavne ak tomu zodpovedá aj cena. Veľmi príjemnou správou je zakomponovanie dual-band systému, takže AP300 dokáže pokryť ako 2,4GHz, tak aj stále rozšírenejšie 5GHz pásmo. Rýchlosťami tento prístupový bod neohúri, nakoľko sľubuje „až do“ 300Mbps v 2,4GHz pásme a „až do“ 867Mbps cez 5GHz. Toto sú, pravdaže, teoretické rýchlosti a vyťažiť ich sa podarí najskôr viacerým zariadeniam posielajúcim a prijímajúcim dáta simultánne. V našich testoch sa k týmto rýchlostiam AP300 priblížil, ale bolo na to treba naozaj veľkú snahu.

Inštalácia a vychytávky

Kto už so zariadeniami od spoločnosti TP-Link pracoval, vie, že používateľské rozhranie je jednou s najlepších stránok týchto produktov. Od jednoduchosti inštalácie a spravovania, cez ďalšie možnosti pre skúsených používateľov. AP300 takisto poteší viacerými módmi fungovania. Od bežného prístupového bodu, cez repeater či wireless client až po multiple-SSID mód. V neposlednom rade musím vyzdvihnúť veľmi príjemnú nesoftvérovú vychytávku, ktorou je veľmi pekne vyriešený podstavec. AP300 je totiž primárne určený na normálne ležiace uloženie, ale po pripojení podstavca je použiteľný aj v stojatej polohe, v ktorej sa mi páči oveľa viac. A v tejto polohe by som si ho vedel predstaviť ako pekný dizajnový doplnok do moderného bytu.

Naše hodnotenie

S príjemnou cenou, radou funkcií a overeným menom spoločnosti, ktorá za ním stojí, je AP300 veľmi dobrou voľbou pre každého, kto potrebuje vytvoriť rozmernejší hotspot, alebo má „hluché“ miesta v dome. AP300 je podarený dizajnovo i softvérom a hardvérom. Pokiaľ však potrebujete čo najvyššie rýchlosti a chcete sa aj mierne poistiť do budúcnosti, potom možno porozmýšľajte nad vyšším modelom – AP500, ktorý je len o pár eur drahší.

Klady

 • skvelé rozhranie
 • stabilné pripojenie
 • dobrý dosah
 • príjemná cena

Zápory

 • priemerné rýchlosti

Informácie o produkte

TP-Link AP300 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 242 mm
 • Výška: 44 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 162 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk