HP Omen X35 – Recenzia

HP Omen X35 – Recenzia

 

Hrať hry v 4K pri frekvencii 100Hz je pre hráča čosi ako míľnik. Po jeho dosiahnutí môže tvrdiť, že si hry naozaj vychutnáva na technologicky vysokej úrovni. HP Omen X35 je medzi monitormi novinka, ktorá dokáže sprostredkovať práve takéto zážitky.

Vzhľad a konštrukcia

Pri otázke dizajnu stavili v HP na jednoduché riešenia bez extravagancie, avšak s dôrazom na eleganciu. V praxi to znamená, že monitor nemá žiadne zvláštne dizajnové prvky. Jeho tvar je zakrivený, má tenký rámik a oživuje ho ambientné podsvietenie v spodnej časti. Celkovo jeho vzhľad vyvoláva rešpekt so štipkou "wow" efektu. Toto slovo z vás zrejme vypadne aj pri pohľade na obrovskú škatuľu, v ktorej je monitor doručovaný, keďže by sa do nej zmestil aj menší človek.

V menu možno zvoliť niekoľko prednastavených svetelných profilov podsvietenia, no najzaujímavejší sa mi zdal režim, v ktorom sa farba osvetlenia riadi obsahom na obrazovke. Omen X35 stojí na pevnom stojane, keďže nejde o najľahší kúsok hardvéru. Uhlopriečka 35" v kombinácii s vyhotovením ultrawide na vašom stole zaberie poriadnu porciu miesta.

Pomer strán je 21:9, takže ak máte multimonitorové zapojenie z 2-3 štandardných modelov, tento variant ho dokáže sám veľmi dobre nahradiť.

Noha, ktorá spája panel a základňu stojana, umožňuje nastavenie výšky v rozsahu 13 cm. Okrem toho možno monitor nakláňať tiež pozdĺž horizontálnej osi, takže ho prispôsobíte svojim požiadavkám ako napríklad výške sedenia na stoličke.

Ovládanie je riešené pomocou štyroch fyzických tlačidiel umiestnených v spodnej časti pravej hrany monitora. Vďaka nim sa možno pohybovať v menu, čo sa dá celkom rýchlo naučiť, no diaľkový ovládač by tento proces značne zjednodušil. Menu je dosť malé a nie práve najprehľadnejšie, takže bude chvíľku trvať, kým sa v ňom zorientujete a naučíte sa, čo sa kde nastavuje.

Do stredu zadnej časti monitora konštruktéri umiestnili všetky porty na pripojenie grafickej karty. Najviac vás asi bude zaujímať HDMI a DP. Oba varianty majú v balení priložený červený kábel ladiaci s dizajnom celého radu Omen. Okrem toho sa tu nachádza tiež hub na pripojenie zariadení cez USB. To je fajn, keďže si týmto spôsobom môžete predĺžiť napríklad kábel myši a klávesnice. Pokiaľ by ste však chceli pripájať a odpájať nejaké zariadenia častejšie, umiestnenie portov vzadu nie je práve praktické.

V spodnej časti ľavej hrany zariadenia umiestnil výrobca výstup jack na slúchadlá, čo pôsobí šikovne.

Parametre a obraz

Model HP Omen X35 si najlepšie bude rozumieť s grafickými kartami od nVidia. Nemusíte sa však obávať, spolupracovať bude aj s kartami od AMD, no pokiaľ ste súčasťou "zeleného tímu", využijete technológiu G-Sync. Tá je užitočná najmä v hrách, v ktorých sa rýchlo striedajú scény ako napr. FPS či pretekárske akcie.

Princíp je v tom, že grafická karta posiela obraz do monitora pri určitej frekvencii. Ten má takisto svoju frekvenciu zobrazovania a pokiaľ sa tieto dva parametre fázovo nezosúladia, môžete vidieť nepríjemné efekty ako je screen-tearing (akési roztrhanie obrazu, viditeľné najmä pri pohyboch kamery v cut-scénach).

Pokiaľ by ste si aj nič nevšimli, rozdielne fázovanie obrazu môže spôsobovať únavu očí. Tento efekt úplne odstraňuje technológia G-Sync, ktorá fázy obrazu synchronizuje. Či ste herný profesionál alebo bežný hráč, ktorý má rád svoje oči, funkciu G-Sync chcete. Možno ste o tom doteraz netušili, no chcete ju a X35 vám ju dá.  Do zoznamu kariet, ktoré funkciu podporujú, spadajú všetky modely od GTX 650Ti vyššie. Takže de-facto všetky, okrem vyslovene starých vykopávok...

Monitor dokáže vďaka tejto technológii synchronizovať až na 100Hz a na takú frekvenciu v graficky náročných hrách treba aj patričný výkon. V rozlíšení 4K a v špičkových hrách to zrejme nezvládne žiadne PC s jednou grafickou kartou. Na overenie tohto tvrdenia som monitor otestoval pomocou PC s grafikou GTX 1080. Ako som očakával, synchronizácia v náročných hrách na 100Hz je s takým PC možná vo full HD, ale nie v 4K.

Potenciál tohto špičkového monitora teda využijú hlavne hráči vlastniaci vypeckované zostavy s viac ako jednou grafikou zapojenou v SLI, no aj fanúšikovia menej graficky vyšperkovaných titulov, ktoré je ľahšie dostať na 100Hz v 4K.

Odozva 4ms tiež poteší, ale najviditeľnejšia výhoda je asi vyhotovenie ultrawide. Pri 35" ide o dostatočne priestranný panel, ktorý dokáže zdôrazniť atmosféru v hrách s pôsobivými exteriérmi ako napr. Mass Effect: Andromeda alebo aj stále populárny Zaklínač 3. Širší záber a uhol pohľadu hráča prináša výhodu napr. aj v pretekárskych tituloch či hrách typu MMORPG, v ktorých vidíte nepriateľa skôr ako ostatní hráči s bežnými monitormi.

Keďže je panel zakrivený, pri sedení v správnej vzdialenosti budete pohybovať prakticky iba očami. Napriek predsudkom, ktoré ľudia mávajú, musím zdôrazniť, že mierne zakrivenie spôsobuje zvýšenie pohodlia. Keby monitor nebol zakrivený, museli by ste na sledovanie obsahu na obrazovke pohybovať aj hlavou a to sa prejaví hlavne únavou krčnej chrbtice.

Na testovanie bol použitý počítač HAL3000 MČR Extreme 2017 V2.

Článok bol prevzatý z autorovho blogu.

Naše hodnotenie

HP Omen X35 je perfektné riešenie, ak hľadáte monitor, ktorý zastúpi multimonitorové zapojenie. Je veľký, priestranný a technologicky vybavený na to, aby ste si hry vychutnali s pevným 100Hz obrazom v 4K, šetriac pri tom vaše oči. Konštrukcia je dostatočne pevná, no flexibilná zároveň a dizajn je štýlový hlavne vďaka ambientnému osvetleniu v spodnej časti. Miernu slabinu vidím v malom a nie veľmi prehľadnom menu a spotreba do 120W nepatrí medzi najnižšie. Celkovo som však spokojný. Čerešnička na torte je rovnomerné podsvietenie panela, čo býva občas slabinou niektorých zakrivených modelov.

Klady

 • G-Sync na 100 Hz v 4K
 • výborné pozorovacie uhly
 • pevný a dobre nastaviteľný stojan
 • ambientné osvetlenie
 • rovnomerné podsvietenie
 • port na slúchadlá

Zápory

 • zle prístupný hub USB
 • spotreba
 • malé a neprehľadné menu OSD

Informácie o produkte

HP Omen X35 2017

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 833 mm
 • Výška: 329 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 412 mm
 • Hmotnosť: 12400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk