Steelseries ARCTIS 5 - Recenzia

Steelseries ARCTIS 5 - Recenzia

 

V Steelseries sa rozhodli priniesť novú radu slúchadiel ARCTIS. Spoločnosť je známa svojimi produktmi z rady Siberia, ktoré pozná azda každý hráč. Pri slúchadlách Artcis 5 sa Steelseries chváli tým, že do nich osadil meniče z ich 300-dolárovej vlajkovej lode. Zaujať chce taktiež aj výmennou látkovou časťou hlavového mosta, vďaka ktorej máme aspoň malú šancu si slúchadlá upraviť. Ako sa to Steelseries-u podarilo, sa dočítate v recenzii.

Balenie a obsah

Slúchadlá Arctis 5 prichádzajú v neveľkej škatuli. Z vonkajšej strany ju zdobí vektorová grafika a technické špecifikácie. Do vnútra sa dostaneme jednoduchým odsunutím spodnej časti balenia. Tam nás už čakajú samotné slúchadlá, manuály a krabička s príslušenstvom. Do nej nám Steelseries nadelil kábel USB (typ A) zakončený kompaktnou zvukovou kartou a redukciu 3.5mm jack  Steelseries konektor. Celkovo pôsobí balenie veľmi dobrým dojmom a škatuľka sa hodí na výstavku.

Konštrukcia, dizajn, komfort

Na prvý pohľad pôsobia celočierne slúchadlá jednoduchým dojmom.

Konštrukčne sú slúchadlá pevné, jedinú menšiu výčitku mám voči kĺbom spájajúcim mušle s hlavovým mostom. Pri ohýbaní pôsobia labilne, z čoho môže používateľ ľahko nadobudnúť pocit, že sa zlomia.

Hardvér a konektivita. Na ľavej mušli nájdeme tlačidlo na stíšenie mikrofónu, koliesko ovládajúce hlasitosť, port pre pripojenie k počítaču pomocou USB a 3.5mm jack port.

Slúchadlá sú zvonka celočierne s výnimkou látkovej časti hlavového mosta, ktorá je bielo-čierna. Konštrukcia je plastová, pričom na bokoch mušlí môžeme cítiť jemne pogumovaný povrch. Steelseries sa rozhodol na tento model slúchadiel osadiť špeciálnou Airwave penou z ich dielne, ktorá je príjemne vzdušná a vďaka nej si ani len neuvedomujete, že máte nejaké slúchadlá na ušiach. Presne to isté platí aj o hlavovom moste, ktorý sa prispôsobuje tvaru hlavy. Ten je dokonca vymeniteľný a vy si môžete na oficiálnom webe zakúpiť rôzne dizajny a vybrať si ten, ktorý sa zdá byť najlepším. Jedinou nevýhodou z pohľadu komfortu je veľmi slabý prítlak, keď pri rýchlejšom otočení hlavy slúchadlá takmer zletia z hlavy.

Arctis 5 sú, samozrejme, RGB podsvietené. Podsvietenie osvetľuje nadpis Steelsetiers po bokoch mušlí a taktiež tvorí podsvietený lem mušlí.

Zvukový prejav, mikrofón a softvér

Po prvom pripojení slúchadiel, nainštalovaní softvéru Steelseries Engine 3 a aktualizovaní firmvéru slúchadiel som bol konečne pripravený na zvukový test. Nebudem klamať, od slúchadiel som kvôli tvrdeniu, že sú osadené meničmi z vlajkovej lode spoločnosti, čakal naozaj len to najlepšie. Popravde som to aj dostal. Zvuk je výborný a veľmi dobre vyvážený. Basy sú jemne potlačené a týmto otvárajú priestor stredom a výškam. Pri hudobnom prednastavení v SS Engine 3 bol zvuk prispôsobený viacerým žánrom, no pri niektorých sa zdal zvuk trocha utlmený. Tento problém sa ale dal jednoducho vyriešiť ekvalizérom.

Keďže slúchadlá majú aj priestorový zvuk, tak som otestoval aj ten. Na testovanie som využil testovacie nahrávky spoločnosti Dolby, ktoré sú voľne stiahnuteľné na Windows Store. Výsledkom som bol celkom potešený, slúchadlá nemali problém s reprodukciou.

Otestoval som aj pár hier a občas som si všímal, že priestorový zvuk pôsobí rušivo. Napríklad počas scén, keď sa kombinovala hudba, dialógy a zvuky prostredia, som mal pocit, akoby sa zvuk jemne zlieval. Po deaktivácii sa zvuk upravil a znel správne. Zaujímavá je počas hrania zvuková karta, na ktorej sa nachádza koliesko ovládania hlasitosti, ktorým môžeme uprednostniť buď zvuk hry, alebo zvuk komunikačného programu. Ak kolieskom otáčame v smere hodinových ručičiek, uprednostňujeme komunikačný program, a ak otáčame opačne, tak uprednostňujeme zvuk hry. Túto funkciu si Steelseries pomenoval „ChatMix Dial“.

Softvér Engine 3 je prehľadný a ponúka všetky funkcie, ktoré by sme mohli potrebovať.

Jednou z možností, ktoré v softvéri nájdeme, je konfigurácia hudobného presetu, konkrétne presetu hudba, film alebo videohra. Preset hudba sa mi zdal z tejto trojice najzaujímavejší. Ak by ste sa predsa len nenašli v žiadnom z nich, je možné ekvalizérom manuálne donastavovať zvuk podľa želania.

Ďalšou vychytávkou je DRC (Dynamic Range Compression), čo je digitálny kompresor zvuku. Ten je možné regulovať v troch stupňoch – nízka kompresia, stredná kompresia a vysoká kompresia, poprípade je ho možné úplne vypnúť.

Ďalej môžeme nájsť odpočúvanie mikrofónu do slúchadiel, čo môže slúžiť na testovanie aplikovaných nastavení pre mikrofón. Okrem týchto funkcií mikrofónu tu nájdeme aj reguláciu hlasitosti mikrofónu, redukciu šumu a odposluchu slúchadiel.
Ako som spomenul vyššie, slúchadlá sú podsvietené. Farbu a efekty podsvietenia je možné regulovať v SS Engine 3. Je možné buď vybrať efekt dýchania, poprípade stáleho osvetlenia. Farby je možné voliť buď ručne zo spektra, prípadne RGB kódom.

Mikrofón je určite jednou zo silných stránok slúchadiel Arctis 5. Jeho zvuk je čistý a prenáša len ozajstné minimum šumu. Hlas jemne skresľuje tak, že znie trochu hrubšie, než je to v skutočnosti. Aj napriek tomu je výborný a má na sebe červenú LED-ku signalizujúcu aktivitu, takže vždy viete, či máte mikrofón stíšený.

Naše hodnotenie

Spoločnosti Steelseries sa s ich slúchadlami Arctis 5 podarilo priniesť výbornú porciu zvuku za 100€. Výhodou je, že slúchadlá nie sú obmedzené iba na hry, no vynikajú aj pri počúvaní hudby. Integrovaná digitálna 7.1 virtualizácia zvuku je na dobrej úrovni, aj napriek tomu, že si občas nerozumie so zložitými hernými scénami, keď sa zvuk môže jemne zlievať. Taktiež poteší vymeniteľný látkový hlavový most a taktiež aj odnímateľný USB kábel, ktorý sa pri poškodení dá zakúpiť nový za 8€. Slúchadlá Arctis 5 sú navyše aj veľmi komfortné vďaka použitej AirWave pene. Ide určite o slúchadlá, na ktorých si spoločnosť Steelseries dala ozaj záležať a určite potešia nejedného herného nadšenca, nezáležiac na platforme, keďže slúchadlá okrem rozhrania USB disponujú aj 3.5mm jackom.

Klady

 • zvuk
 • komfort
 • ChatMix Dial
 • softvér
 • priestorový zvuk
 • vymeniteľná látková časť hlavového mosta
 • mikrofón
 • RGB podsvietenie

Zápory

 • slabší prítlak
 • emulácia priestorového zvuku v hrách, ktoré ho nepodporujú

Informácie o produkte

Steelseries ARCTIS 5 2017

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: STEELSERIES

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk