Synology DiskStation DS916+ 8GB - Recenzia

Synology DiskStation DS916+ 8GB - Recenzia

 

V dnešnej internetovej dobe sú dáta jednou z najcennejších vecí, ktoré človek vlastní. Či už ide o pracovné súbory, súkromné videá a fotky alebo o dôležité dokumenty, málokto si dokáže predstaviť ich potenciálnu stratu. Zariadenia typu NAS (Network Attached Storage) sú na trhu už niekoľko rokov a stále viac bežných zákazníkov premýšľa nad ich kúpou. Medzi výrobcami je celkom veľká konkurencia, a preto už nestačí, aby NAS iba bezpečne uchovávalo dáta, ale musí poskytovať aj funkcie navyše. Spoločnosť Synology tento rok predstavila model, ktorý tieto atribúty spĺňa. Ide o DiskStation DS916+.

Áno, znie to zrejme ako obrovská irónia osudu, no prvé stretnutie s týmto produktom môže prísť napríklad aj necelý týždeň po tom, ako vám “umrie” dátový disk s 1.5 terabajtmi dát či filmov. Táto udalosť vás povzbudí veľmi kriticky skúšať, testovať a odhaľovať potenciálne chyby v takomto systéme. Je však potrebné dopredu povedať, že toto zariadenie nie je priamo určené bežným zákazníkom, ktorí si len potrebujú zálohovať fotky z dovoleniek alebo ukladať filmy a následne ich prehrávať v celej domácej sieti. DS916+ je zaujímavé najmä pre profesionálov či malé firmy a jeho výhody a nevýhody sme sa preto snažili odhaliť a skúmať najmä z profesionálneho hľadiska.

Obal a jeho obsah

NAS zariadenie prichádza v bežnej kartónovej krabici, no dôležité je, samozrejme, to, čo sa v nej ukrýva. Vo vnútri nájdeme čierne zariadenie v tvare kvádra neveľkých rozmerov, ktoré kombinuje čierny kov a lesklý čierny plast. Okrem neho sa v balení nachádza napájací adaptér, dva ethernet káble, pár brožúrok a skrutky na uchytenie. V testovanom modeli boli už vopred osadené dva disky Western Digital s kapacitou 3.0 TB určené pre NAS použitie, avšak pri kúpe v bežnom obchode získate DS916+ bez diskov.

Prvé dojmy a spracovanie

Zariadenie bez diskov nie je veľmi ťažké, čo sa ale po ich osadení zmení. Až štyri pozície na 3.5 alebo aj 2.5 palcové disky sú k dispozícii pod lesklým plastovým krytom, ktorý je zároveň magnet na odtlačky a nečistoty. Po prvotnej inštalácií však nebude nutné dotýkať sa ho častejšie ako raz za pár rokov. Príjemným, nielen dizajnovým prvkom na tomto NAS, sú logá Synology na oboch bokoch. Keďže ide o výrezy v bočných paneloch, poskytujú aj dodatočné vetranie. Na zadnej strane zariadenia sú umiestnené dva ventilátory, ktoré by sa mali popasovať aj s najvyššími letnými horúčavami. Aj napriek umiestneniu zariadenia pod pracovným stolom, ich hluk nerozptyľoval ani pri plnom výkone. Príjemným bonusom je fakt, že Synology kladie dôraz na ekológiu a preto sú zariadenia vyrobené z materiálov spĺňajúcich RoHS štandardy.

Hardvér

Základom DS916+ je štvorjadrový procesor Intel Pentium N3710 so základným taktom 1.6GHz, ktorý dokáže pod záťažou vyskočiť až na 2.56GHz v spojení s 2GB alebo 8GB RAM. Nami testovaný model mal vyššiu kapacitu a o jej potenciálnom využití sa zmienim ďalej v recenzii. DS916+ okrem toho ponúka už spomínané 4 SATA III pozície a čo sa týka pripájateľnosti, má tri USB 3.0 vstupy, eSata port a dva Gigabyte LAN porty. V Synology si dali záležať na nízkej energetickej náročnosti a aj vďaka použitému procesoru sľubujú odber 13W v pokoji a len 30W počas záťaže pri čítaní a zapisovaní dát. Pokiaľ by boli štyri pozície na disky málo, jednoducho zväčšíte kapacitu vďaka rozširujúcej jednotke Synology DX513 ponúkajúcej 5 SATA hotswap pozícií.

Inštalácia

Inštalácia Synology zariadenia je po pripojení cez kábel k počítaču alebo k domácej sieti otázkou niekoľkých kliknutí. Prakticky hneď po nainštalovaní môžete využívať všetky jeho súčasti. Jednoduché a prehľadné užívateľské rozhranie pri inštalácií a aj priamo v operačnom systéme Synology DiskStation Manager je jednou z najlepších stránok Synology výrobkov. Aj v prípade, že ste s týmto systémom doposiaľ nemali veľa skúseností, už po niekoľkých minútach sa budete cítiť ako skúsený užívateľ.

DiskStation Manager

Jedna z veľmi dôležitých skutočností, ktoré si pri tomto zariadení treba uvedomiť, je, že Synology nepredáva iba hardvér. Kto by sa na DS916+ alebo na ďalšie produkty od Synology pozeral len na základe hardvéru a ceny, asi by iba pokrútil hlavou. Najsilnejší argument, hovoriaci v prospech nákupu Synology zariadenia, je svetovo obľúbený operačný systém Synology DiskStation Manager postavený na základoch Linuxu. Tento operačný systém ponúka naozaj príjemné a prehľadné rozhranie a voliteľné doplnky, ktoré môže používateľ prispôsobiť svojim potrebám. Od bežných doplnkov ako File Station, Photo Station a pod. až po Hyper Backup majú všetky programy svoje využitie a ak ich náhodou ešte nemáte nainštalované, môžete si ich pridať v priebehu niekoľkých sekúnd.

Možnosti a vychytávky

Tak, ako sa spomína v úvode recenzie, nestačí, aby moderné NAS zariadenia ponúkali iba to, čo sa očakáva od ich názvu. V Synology to vedia, a preto získa zákazník kúpou DS916+ nie len možnosť ukladať a pristupovať k dátam v domácej sieti. Samozrejmosťou je aj spravovanie a čítanie vlastných dát bezpečne z celého sveta za pomoci AES-NI hardvérového šifrovania. To však nie je jediný bonus. DiskStation zvládne spracovať záznamy z monitorovacích systémov vďaka doplnku SurveillanceStation. Ak ste ajťák v malej firme alebo jej majiteľ, určite vás zaujmú možnosti používať DS916+ ako domain controller s plnou podporou Active Directory a dokonca aj s roaming profilmi, DHCP server alebo ako nástroj na automatické inštalovanie a upravovanie softvéru na pripojených počítačoch. Vďaka prehľadnému administrátorskému rozhraniu a jednoduchým možnostiam, aj menej zdatný užívateľ zvládne nastavenia týchto funkcií, čím odpadá nutnosť mať vo firme windowsový alebo linuxový server, ktorý by tieto funkcie zastal. Vo verzii s 8GB RAM sa vďaka viacjadrovému procesoru a dostatku operačnej pamäte na NAS dajú vytvoriť až tri virtuálne servery, ktoré môžeme používať na rôzne účely. Vyššie spomenuté možnosti z DS916+ robia naozaj zaujímavé zariadenie a kompenzujú prémiovú cenu, za ktorú ho kúpite.

Pár slov na záver

NAS však, samozrejme, nie je pre každého. Tobôž nie zariadenie, akým je DS916+ a ktoré ponúka služby a funkcie využiteľné počas aktívnej prevádzky viacerých zariadení a počas pracovného zaťaženia, ktoré je typické pre menšie firmy alebo pri využívaní profesionálnymi používateľmi. Jeho cena, odhliadnuc od ďalších výdavkov na špecializované disky na použitie v NAS zariadeniach, môže mierne odrádzať, ale bonusy, ktoré prináša počas bežnej prevádzky, akými sú urýchlenie prístupu k dátam a ich naozaj kvalitná ochrana, predstavujú výhody, ktoré by mali presvedčiť množstvo záujemcov alebo aj ľudí, ktorí až teraz zistili, že zariadenie ako DS916+ potrebujú.

Naše hodnotenie

Synology DiskStation DS916+ 8GB nie je bežné NAS na domáce použitie. Nie je dokonca ani bežným NAS na firemné použitie. Svoju cenu viac ako vyvažuje množstvom funkcií a kvalitným operačným systémom a ide o jedno z najuniverzálnejších zariadení, aké sa kedy v našej redakcii ocitli. Kto by si však pomyslel, že DS916+ dokáže z každého rožka troška, ale nič nedotiahne do dokonalosti, je na omyle. Či zálohuje dáta a spravuje ich, funguje ako monitorovací server alebo tvorí srdce menšej firmy, DS916+ obstojí za každých podmienok aj oproti oveľa drahším zariadeniam schopným vykonávať len jednu špecifickú funkciu.

Klady

 • skvelé používateľské rozhranie
 • neskutočné množstvo doplnkov
 • kvalitný hardvér
 • hardvérové šifrovanie
 • málo hluku a nízky odber elektriny

Zápory

 • prémiová cena
 • zameranie hlavne na firemné využitie

Informácie o produkte

Synology DiskStation DS916+ 8GB 2017

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 203 mm
 • Výška: 165 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 233 mm
 • Hmotnosť: 2040 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 670 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Synology

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk