TP-Link Archer C5400 - Recenzia

TP-Link Archer C5400 - Recenzia

 

Zyxel, D-Link, Linksys či TP-Link. Kto má doma Wi-Fi, ten sa s jedným z týchto názvov už určite stretol. Väčšina riešení, ktoré sú zadarmo, alebo za malý poplatok dodávané poskytovateľmi internetu, na tom nie sú bohvieako slávne. Zvládnu síce bežnú prevádzku, no neponúkajú žiadne bonusové funkcie a pod záťažou sa veľmi ľahko zosypú. Preto stále viac ľudí siaha po profesionálnejších riešeniach, na ktoré sa môžu sto percentne spoľahnúť a ktoré okrem základných funkcií potešia aj viacerými bonusmi. Takým vyzerá byť aj router TP-Link Archer C5400.

Výkonné routery ponúkajúcerozličné funkcie, ktoré boli doteraz známe len profesionálom a používane zväčša pri firemných riešeniach, sú stále cenovo dostupnejšie. A hoci nie je s cenovkou mierne nad 250 eur Archer C5400 najlacnejším, môže mať pre niektorých používateľov hodnotu zlata.

Obal a jeho obsah

V príťažlivej modro ladenej škatuli, ktorá prešla miernym faceliftom oproti predošlým TP-Link produktom, sa ukrýva samotné zariadenie, kratší LAN kábel, nabíjačka a brožúrky. Router vyzerá mať kvalitnú stavbu, hoci by som určite neodporúčal nechať ho padnúť na zem. A to už tobôž nie, ak by boli antény vo vysunutom stave.

Prvé dojmy a spracovanie

Archer C5400 poteší veľmi zaujímavým, futuristickým dizajnom. Vyklopiteľné antény potešia používateľov, ktorí chcú mierne väčší dosah a majú miesto, kde nebudú zavadzať (pri testovaní som skúsil aj router s anténami v sklopenom stave a veľký rozdiel som si nevšimol). Oproti konkurencii a rôznym iným routerom, ktoré som mal možnosť doteraz používať, ma model od TP-Link potešil aj formátom nabíjačky – menší kváder s vystupujúcim káblom, ktorý nezaberie celú zásuvku, alebo viacero vývodov na predlžovacom kábli.

Komponenty a avizovaný výkon

TP-Link postavil tento router na stabilnom základe, ktorým je procesor Broadcom BCM4709 v spojení s 512MB RAM. Túto konfiguráciu si už zvykla používať vo svojich prémiových zariadeniach aj konkurencia a to len ukazuje, ako stabilné a výkonné toto riešenie je. Vďaka použitému procesoru dokáže AC5400 využiť funkciu NitroQAM na zvýšenie výkonu 2,4GHz pásma na 1000 Mbps, zatiaľ čo 5GHz pásmo funguje až na 2167Mbps. Bezdrôtové antény sú zoskupené v režime 4×4 MU-MIMO a prepojené s RFMD zosilňovačmi pre 5GHz pásmo a Skyworks pre 2,4GHz. Na zadnej strane sa nachádza ethernet port na zapojenie internetu, štyri ethernet výstupy, jedno USB 2.0 a jedno USB 3.0. Inak sa na celom zariadení nachádza už len pár tlačidiel ako reset, vypnutie/zapnutie a tri tlačidlá na prednej strane – zapínanie Wi-Fi, WPS a LED.

Nastavenia a vychytávky

Používateľské rozhranie zariadení od TP-Link bolo vždy nadmieru intuitívne a príjemné na používanie a po poslednom veľkom update je všetko priam perfektné. Otázka zapojenia routera a nastavenia všetkých dôležitých aj nedôležitých vecí trvá len pár minút a ani pri hľadaní tých najbližších podrobností som nemal žiaden problém, alebo sa cítil stratený. Či už som sa do routera pripájal cez LAN kábel, alebo bezdrôtovo, pripojenie bolo vždy maximálne stabilné a nenarazil som počas celého používania na žiaden problém. Čo sa týka vychytávok, okrem spomínaného MU-MIMO režimu, keď môžu súbežne bežať až tri pásma (2,4GHz a 2×5GHz) s teoretickou priepustnosťou až 5400Mbps, ponúka AC5400 napríklad takzvaný Beamforming, ktorý zabezpečí, že smerom k zariadeniam, ktoré router využívajú, bude vysielaný silnejší signál na vyššie rýchlosti a stabilitu. Ďalej model podporuje aj pripojenie 3G/4G routera, alebo napríklad USB úložisko pre tlač.

Testovanie

Archer C5400 a jeho schopnosti som otestoval pomocou troch počítačov, z čoho jeden streamoval video vo vysokej kvalite na televíziu, druhý sťahoval dáta a tretí bol pripojený na NAS, všetky, samozrejme, bezdrôtovo. Počas testov sa mi podarilo namerať hodnoty uvedené v tabuľke nižšie a v porovnaní s konkurenčnými modelmi obstál tento router viac než dobre. Výsledky boli namerané pri testovaní vo vzdialenosti 5 metrov od routera bez prekážok.

Galéria

Naše hodnotenie

TP-Link Archer C5400 nie je router pre každého, no kto potrebuje silnejšie pokrytie, stabilné pripojenie a naozaj bleskové rýchlosti, toho by ani cenovka začínajúca nad 250 eurami nemala odradiť. Funkcia MU-MIMO na simultánnu komunikáciu hore aj dole funguje spoľahlivo a jeho kompaktné rozmery oproti podobne výkonným riešeniam iných značiek mu dávajú ďalšiu výhodu. Ak vám nestačia základné routery, tak siahnutie po tomto zariadení definitívne nebude krok mimo.

Klady

 • stabilné pokrytie na väčšej ploche
 • vysoké rýchlosti na viacerých zariadeniach
 • kompaktné rozmery
 • intuitívne ovládanie a nastavenie

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

TP-Link Archer C5400 2017

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 230 mm
 • Výška: 230 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 43 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk