Razer Blackwidow Chroma V2 - Recenzia

Razer Blackwidow Chroma V2 - Recenzia

Po približne dva a pol roku od uvedenia prvej Blackwidow Chroma klávesnice od Razeru sme sa dočkali refreshu s rovnakým označením, len s prívlastkom V2. Razer sa rozhodol niekde pridať a niekde, naopak, ubrať. O tom, ako uspel, sa dočítate v tejto recenzii.

Obsah balenia

Obsah balenia je typický pre značku Razer – pekná čierno-zelená krabica, ukrývajúca poklad v podobe Blackwidow Chroma V2. Na prednej strane, okrem obrovskej fotografie klávesnice, nájdeme výrez, v ktorom sa nachádza tlačidlo slúžiace napríklad na skúšku spínača v obchode. Po zakúpení by nám už bol tento spínač zbytočný, no Razer k nemu pridal pútko, čiže slúži ako kľúčenka.

V balení okrem Blackwidow V2 nájdeme aj lakťovú opierku, manuál na prvé použitie a nálepky s logom Razeru.

Dizajn a dojmy z používania

Už pri vybaľovaní tohto pokladu zo škatule si môžeme všimnúť skutočne minimalistický dizajn. Konštrukčne je telo klávesnice tvorené z dvoch hrubých čiernych plastových plátov, ktoré majú matnú povrchovú úpravu. Vďaka ich hrúbke nemá klávesnica žiadne problémy s pevnosťou konštrukcie, a preto Blackwidow V2 prežije aj ragequity počas hrania. Klávesy sú taktiež z plastu, no tentoraz s matnou povrchovou úpravou, preto zachytávajú odtlačky jedna radosť.

Po prvom spustení som okamžite zazrel dúhové potešenie, podsvietenie, ktoré je, samozrejme, RGB. Povrch pod klávesmi je zafarbený na bielo, aby sa maximalizovalo krytie spodnej dosky podsvietením, čo vyzerá veľmi dobre.

Kábel vedúci z klávesnice je opletený a celkom hrubý. Je to najmä preto, že klávesnica má vyvedený USB port a taktiež aj 3,5mm Jack konektor. Oba konektory sa nachádzajú na pravej strane tela klávesnice.

Klávesnica k nám dorazila so spínačmi Razer Green. Tie sú jednoducho rozoznateľné vďaka cvakavému zvuku. Okrem toho majú aj hmatovú odozvu. Blackwidow V2 sa dodáva aj so spínačmi Razer Orange (s haptickou odozvou, bez zvukovej odozvy) a Razer Yellow (bez zvukovej a haptickej odozvy). Green spínače majú deklarovanú životnosť 80 miliónov stlačení, čo je naozaj veľa.

Na použitých spínačoch sa naozaj výborne píše. Pri stláčaní spínačov sa dostavuje dobrý pocit. Klávesy sa stláčajú ľahko a nezasekávajú sa.

Hranie hier môže robiť menší problém, pretože cvakanie spínačov pôsobí trocha rušivo, najmä ak máte slúchadlá s otvoreným dizajnom, ktoré obojstranne prepúšťajú zvuk. Za predpokladu, že vám prekáža cvakavý zvuk, tak by som odporúčal zvoliť si iný typ spínačov – Razer Orange alebo Yellow.

Naozaj krásna je pribalená lakťová opierka, ktorá je z akéhosi druhu koženky. Je veľmi mäkká, pohodlná a hlavne má správnu výšku oproti klávesom, takže pri dlhšom písaní ani nebolia prsty. Aj napriek tomu, že rýchlo chytá mastnotu, čistí sa veľmi jednoducho.

Režim vytvárania makier za chodu je veľmi zaujímavý. Vďaka nemu môžete vytvárať makrá aj bez toho, aby ste mali nainštalované ovládače Synapse. Stačí stlačiť klávesovú skratku, stlačiť konkrétne tlačidlá, vypnúť mód nahrávania, zvoliť kláves, do ktorého chcete makro uložiť, môžete využiť napríklad niektorý z 5-tich voľných programovateľných M tlačidiel. Samotné programovanie funguje výborne, avšak po jeho naprogramovaní je pevná medzera medzi vykonaním makra asi 5 sekúnd.

Taktiež poteší aj integrovaný herný mód, ktorý spustíte pomocou klávesovej skratky Fn+F10. Ten automaticky vypne Windows tlačidlo a maximalizuje antighosting efekt. V ovládačoch Synapse je pri aktívnom hernom móde možné nastaviť vypnutie niektorých klávesových skratiek.

Razer Synapse a možnosti softvéru

Synapse ponúka naozaj obrovské možnosti. Keďže klávesnica disponuje RGB podsvietením, očakávame úpravy podsvietenia, ktoré, samozrejme, Synapse umožňuje. Môžeme si vybrať medzi individuálnym módom a prednastavenými profilmi.

V prednastavených profiloch nájdeme efekt statického podsvietenia, dýchania, prechodu spektra, dúhovej vlny a mnoho ďalších.

Pri individuálnom režime si môžeme nakonfigurovať každý kláves na rôzny odtieň pomocou Chroma konfigurátora. Niektoré často používané klávesy sú združené do blokov, keď stačí zvoliť farbu a tá sa aplikuje na všetky klávesy pridružené k danému bloku.

Výhodou je možnosť prakticky nekonečnej kombinácie. Podsvietenia sa ukladajú ako vrstvy, a teda je možné istému bloku nastaviť napríklad prechod spektrom a druhému efekt dúhovej vlny. Všetko funguje bez najmenších problémov a pôsobí veľmi efektne.

Okrem podsvietenia má Synapse v rukáve mnoho ďalších ťahákov. Jedným z nich je napríklad vytváranie makier. Makrá poskytujú veľké možností úprav a kombinácií. Je možné ich nahrávať a následne upravovať podľa potrieb. Výhodou je aj nastavenie pevného oneskorenia medzi jednotlivými klávesmi, čo zjednodušuje následné úpravy.

Počas hrania monitoruje Synapse aj počet stlačení klávesov, dráhu medzi jednotlivými klávesmi a aj to, koľko ráz sme použili makrá. Všetky tieto dáta sa zaznamenávajú a my si ich môžeme v Synapse pozrieť. Je na škodu, že toto všetko sa monitoruje len počas hrania a nemonitoruje aj celkové štatistiky.

Všetky takto vytvorené konfigurácie si môžete uložiť do profilov a samotné profily priradiť k tlačidlám, poprípade ku klávesovým skratkám. To umožňuje nastaviť si napríklad viacero podsvietení alebo profily pre viacero hier.

Porovnanie s V1

Čo Razer upravil v druhej revízii ?

Tri úpravy sú viditeľné hneď na prvý pohľad. Prvou z nich je je výmena indikačného panelu. Ten oproti verzii 1 vyzerá lepšie. Druhou z nich je zmena fontu na samotných klávesoch. Font je zjednodušený oproti V1 a je preto lepšie čitateľný. Treťou obrovskou zmenou je prítomnosť lakťovej opierky. Táto zmena je rozhodne vítaná. Ak sa pozrieme bližšie na povrch vrchného plastu, zistíme, že nie je rovnaký, ako bol v prvej verzii. Tentoraz má plast drsnejšiu úpravu a nechytá odtlačky. Okrem toho sa Razer rozhodol nahradiť dvojicu 3,5mm Jackov (jeden pre slúchadlá a druhý pre mikrofón) len jediným Jackom pre slúchadlá. Toto rozhodnutie je pochopiteľné, a to vzhľadom na to, že väčšina hráčov používa headsety s mikrofónom, ktoré majú USB konektor.

Naše hodnotenie

Razer Blackwidow Chroma V2 je výborná klávesnica pre každého hráča. Výhodou je to, že každý používateľ má na výber medzi troma typmi spínačov. Variant s Razer Green spínačmi je naozaj výborná voľba na písanie, no menej sa hodí na hranie. Klávesnica je krásne podsvietená a dodávaná lakťová opierka je veľmi príjemná. Softvér Synapse poskytuje veľa možností, a preto je možné si Blackwidow V2 upraviť bez najmenších problémov. Jedinou väčšou nevýhodou je cena, ktorá sa zastavila na 160 eurách, čo je naozaj nadštandardná prémiová cena, ktorá je už na uváženie aj na vylepšenú druhú revíziu tejto klávesnice.

Klady

 • spracovanie
 • spínače
 • softvér Synapse
 • lakťová podložka
 • úpravy oproti V1
 • programovanie makier za chodu

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

Razer Blackwidow Chroma V2 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 475 mm
 • Výška: 171 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 39 mm
 • Hmotnosť: 1500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk