HyperX Alloy FPS - Recenzia

HyperX Alloy FPS - Recenzia

 

Značka HyperX na poli herných pamätí či headsetov nepatrí medzi nováčikov. Avšak do oblasti herných klávesníc doposiaľ nezasahovala. Ako si teda viedla ich prvá mechanická klávesnica Alloy FPS?

Balenie

Obal je ladený do kombinácie čiernej a červenej farby so zaujímavou grafikou. Na dodávanom sieťovanom cestovnom obale vás po otvorení privíta veľké logo HyperX. Pod ním sa nachádza samotná klávesnica zabalená do pevnej ochrannej peny. Po vybratí vás možno prekvapí veľká váha klávesnice, hoci jej názov rozhodne nezavádzal (Alloy/zliatina). Balenie ďalej obsahuje vymeniteľné klávesy WASD a 1234 vyvedené do červenej farby. Súčasťou klávesnice je nástroj na vyberanie klávesov, unikátny kábel, ktorý sa ku klávesnici pripája pomocou miniUSB konektora a do počítača pomocou dvojice USB portov, z ktorých jeden je voliteľný a slúži len ako „predlžovačka“ na zabudovaný USB port v klávesnici.

Dizajn a konštrukcia

Klávesnica sa drží kompaktného dizajnu bez akýchkoľvek okrajov. To ocenia najmä hráči s nedostatkom miesta na stole či profesionáli, ktorí využijú každý jeden voľný milimeter. Mali by sme spomenúť, že ešte viac miesta by ušetrila tzv. TKL (TenKeyLess) verzia, teda klávesnica bez čísel na pravej strane. Klávesnica disponuje americkým (US) rozložením, čo je škoda, no dá sa na to zvyknúť. Zabudovaný USB port poslúži na jednoduché nabíjanie telefónu.

Konštrukcia klávesnice je excelentná. Patrí jej všetka chvála, nakoľko jej oceľová doska dodáva pevnosť a odolnosť. Priamo do nej sú zasadené populárne mechanické spínače Cherry MX Blue (klávesnica bude dostupná aj s Brown a Red variantmi). Povrchová úprava pomerne ľahko zachytáva odtlačky prstov, no vďaka kompaktnosti klávesnice nemáte šancu prstami na povrchu zablúdiť. Napriek tomu, že je spodná strana klávesnice z tvrdého plastu, netreba sa obávať nijakého nežiaduceho ohýbania.

Dojmy z používania

Klávesnica je vybavená spínačmi Cherry MX Blue zabudovanými priamo do oceľovej dosky. Spínače Cherry MX sú známe svojou vysokou výdržou až 50 miliónov stlačení pre každý jeden kláves. Modrý variant disponuje silou aktivácie 60g a separátnym slajdrom, ktorý im dodáva neskutočne príjemný pocit pri stlačení. Vďaka tomu sa na klávesnici píše nielen skvelo, ale dokonca by som pocit z písania porovnal s písacím strojom.

Cherry MX Blue však majú aj jednu veľkú nevýhodu, a tou je hluk. Výrazná hmatová odozva si vypýtala daň na vysokej hlučnosti, ktorá pri agresívnejšom písaní vie prehlušiť aj hlasnejšiu hudbu v slúchadlách. Kvôli vyššej sile vyžadovanej na stlačenie klávesov, nie je práve tou najlepšou voľbou pre hardcore hráčov. Na druhej strane, Cherry MX Blue sú stále oveľa lepšou voľbou než lacné gumové klávesy, no na profesionálne hranie sú určené iné spínače, a to lineárne červené (Red). N-Key Rollover je v danej cenovej kategórii takmer už štandardom.

Dodávané klávesy s matným povrchom skvele poslúžia ako pri hraní, tak aj pri písaní. Prsty na nich krásne držia a nezapotia sa ani pri dlhšom používaní. Čiastočným sklamaním sú ale vymeniteľné klávesy, ktoré výrobca ku klávesnici priložil. Klávesy 1, 2, 3, 4 červenej farby sú bezproblémové. Majú rovnakú textúru ako ostatné klávesy a na dotyk sa od nich ani nijako neodlišujú. Zvyšné klávesy W, A, S, D majú povrch podobný slzičkovému plechu. Samo o sebe by to bola výhoda, nakoľko sa dajú na dotyk od ostatných klávesov ľahko rozlíšiť, no ich červená farba je lesklá, čo nielenže čiastočne eliminuje výhody textúrovaného povrchu, ale aj spôsobuje zapotenie (a s tým spojenú šmykľavosť) do pár minút. Ich používanie neodporúčame.

S klávesnicou sme zažili jeden kuriózny problém. Pri zapojení do USB portov blízko audio jackov sa v slúchadlách ozývalo neustále pišťanie. Problém sa vyriešil zapojením do vzdialenejšieho USB portu, takže pravdepodobne išlo o interferenciu so zabudovanou zvukovou kartou. Väčšina moderných základných dosiek však má zaizolované audiokomponenty od zvyšku dosky, takže by ste s tým nemali mať nijaké problémy. Aspoň sme sa na vlastnej koži presvedčili, že ten 1000Hz Polling rate nie je len marketingový výmysel.

Na klávesnici sa píše úžasne, no kvôli jej hlučnosti ju neodporúčame používať v kancelárii či v inom priestore zdieľanom s ďalšími ľuďmi. Ako čisto herný hardvér taktiež nie je práve na vrchole rebríčka, no je k nemu dosť blízko. Alloy FPS však zažiari pri častom cestovaní. Vďaka vysoko odolnej oceľovej základni, odpojiteľnému káblu, zabudovanému USB portu, skvelému cestovnému baleniu je klávesnica ako stvorená na LAN párty či pre vášnivých cestovateľov.

Podsvietenie

Pri HyperX Alloy FPS je podsvietenie klávesov, žiaľ, len červenej farbe. Takisto absentuje akékoľvek softvérové ovládanie podsvietenia, ako aj možnosť tvorby makier. Na druhej strane je to klávesnica s Plug&Play, takže len zapojíte a frčíte. Klávesnica ponúka 4 úrovne osvetlenia (osvetlenie sa dá aj vypnúť) a 6 režimov podsvietenia:

 • podsvietenie všetkých klávesov
 • efekt dýchania
 • postupné vlnenie zľava doprava
 • podsvietenie jednotlivých klávesov aktivované ich stlačením
 • efekt vodnej hladiny, ktorý po stlačení postupne rozsvieti okolité klávesy
 • podsvietenie len kláves W, A, S, D, 1, 2, 3, 4, ľavý Ctrl a medzerník

Jas podsvietenia je veľmi dobrý, na klávesy krásne vidieť ako v noci, tak aj cez deň. Vynikajúcej viditeľnosti pomáhajú kvalitné klávesy, ktoré si cez deň poradia aj bez akéhokoľvek podsvietenia.

Galéria

Naše hodnotenie

HyperX sa s touto klávesnicou naozaj predviedli! Alloy FPS patrí medzi to najlepšie vo svojej cenovej kategórii. Oproti konkurencii vyniká najmä solídnou oceľovou doskou, ktorá jej dodáva pevnosť a odolnosť. Jej kompaktný dizajn ocenia ako profesionáli, tak aj bežní hráči s nedostatočne veľkým stolom. Hoci trochu zamrzí americké usporiadanie klávesov a prítomnosť číselného radu. Na mechanických spínačoch Cherry MX Blue sa píše dobre. Ich hlavnou nevýhodou je len vysoká hlučnosť.

Klady

 • pevná konštrukcia
 • kompaktný dizajn
 • ideálna na cestovanie

Zápory

 • hlučnosť Cherry MX Blue spínačov

Informácie o produkte

HyperX Alloy FPS 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 441.65 mm
 • Výška: 129,38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35,59 mm
 • Hmotnosť: 1049 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 119 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kingston

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk