NZXT Kraken X52 - Recenzia

NZXT Kraken X52 - Recenzia

 

Komponenty od spoločnosti NZXT sú v hernom svete stále viac a viac rozšírené a používateľmi takmer vždy pozitívne oceňované. Či už ide o prvky vzhľadu, kvalitu prevedenia, alebo o účinok, zdá sa, že z dielne NZXT za posledných pár rokov nevyšiel žiaden podpriemerný komponent. Rodina Kraken AIO vodných chladičov na procesory však už má svoj vek, a preto nebolo žiadnym prekvapením, že je tu nová generácia. Do vienka dostala dychberúci dizajn. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že si v NZXT vzali k srdcu výčitky svojich zákazníkov a recenzentov. Ako teda v gamesiťáckom testovacom počítači obstál kúsok NZXT Kraken X52?

Či už ide o odomknutý procesor súci na pretaktovanie, alebo bežnejší kúsok určený na hranie, pri každom jednom procesore je najväčším strašiakom teplo. Nové generácie s architektúrou Skylake a Kaby Lake síce teploty skresali, ale iba pri bežnejšom používaní. Po pretaktovaní aj tých najnovších procesorov sa dokáže výsledok na displeji teplomera zastavovať v susedstve cifier 80 až 90. Aby výkonné procesory vydržali čo najdlhšie, je odporúčané držať ich prevádzkovú teplotu aj v tých najextrémnejších situáciách pod hranicou 70 stupňov. A keď už náhodou nemusia stačiť vzdušné chladenia, alebo sú príliš rozmerné/hlučné, prichádzajú na rad AIO chladiče. Spájajú to najlepšie zo sveta vodného chladenia s jednoduchosťou údržby a inštalácie vzdušného chladenia. Ako si NZXT predstavuje novú generáciu AIO chladičov? Majú čo ponúknuť?

Obal a jeho obsah

Niektoré výrobky sú dodávané v jednoduchých krabiciach s minimalistickým dizajnom. Iné sú predávané v baleniach hýriacich farbami s triliónom informácií, ktoré bežný zákazník nedokáže vstrebať ani pomocou googlu. NZXT, našťastie, patrí do radu spoločností, ktoré dizajn naozaj ovládajú. Balenie je preto dostatočne minimalistické, aby neodradilo poriadkumilovných zákazníkov. Zobrazenie zariadenia je na prednej strane, pár informácií je vpredu a tiež po bokoch a na zadnej strane. Balenie je ladené do zaujímavej kombinácie fialovej a bielej a zaujme už pred otvorením. To dôležitejšie sa však ukrýva vnútri. Bezpečne uložené do recyklovaného kartónu sa v krabici nachádzajú dva ventilátory, radiátor prepojený chladiacou hlavou kombinovanou s pumpou, pár brožúrok a zopár káblov. Ochrana komponentov pri prevoze je tak zabezpečená v dostatočnej miere.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení obsahu sa už predo mnou skvejú všetky komponenty. Hneď prvé, čo som si všimol, boli hadice medzi radiátorom a hlavou chladenia, ktoré sú konečne obalené textilnou mriežkou. Som veľmi rád, že už na mňa nepozerá odhalená guma, ale niečo, čo vyzerá, že vydrží neustálu prevádzku aj niekoľko rokov. Zmenou prešla aj hlava chladenia, ktorá je oproti minulosti síce niekoľko násobne vyššia, ale po odlepení ochrannej fólie je na ňu radosť pozrieť už pred spustením. A pritom viem, že vďaka tejto hlave sa mám na čo tešiť aj po spustení, keďže do nej boli zakomponované RGB LED diódy a efekt nekonečného zrkadla. K novému Krakenu sú dodávané aj nové PWM ventilátory AerP v celočiernom prevedení, ktoré sa dajú upraviť buď farebnými krúžkami (je si ich možné dokúpiť samostatne), alebo rovno vymeniť za verziu AerP s RGB LED. Na ventilátoroch potešia gumené držiaky skrutiek, ako aj 4-pinové opletané káble. NZXT vo svojej ponuke doteraz nemal asi ani jeden nekvalitný alebo podpriemerný produkt a ja veľmi rád referujem, že ani Kraken X52 nie je výnimkou.

Inštalácia

Majiteľov s Intel procesormi určite poteší predinštalovaný úchyt na túto platformu, ktorý ušetrí jeden krok. Ani majitelia počítačov s AMD procesormi nemusia zúfať, pretože výmena úchytu je naozaj jednoduchá a nezaberie viac ako pár sekúnd. Inak NZXT neodstúpilo od svojho overeného systému, pri ktorom je na zadnú stranu matičnej dosky priložený oporný úchyt, do ktorého sú spredu naskrutkované štyri dištančné skrutky. Na ne sa až následne nasadzuje rozmernými maticami, ktoré sa dajú dotiahnuť prstami, hlava chladenia. Oproti našej stálici v testovacom počítači, AIO chladiču od spoločnosti Fractal Design, je tento systém priateľskejší o presne 9857%. Inštalácia radiátora a ventilátorov je iba otázkou výberu toho správneho miesta a natočenia v skrinke. Hadice vedúce od pumpy do radiátora sú dostatočne dlhé, vlastne, v niektorých prípadoch až na niektoré pozície pridlhé. V testovacom počítači som nakoniec zvolil prednú pozíciu s vývodmi hadíc na spodku radiátora, a tak nie je skrinka plná náhodne hadiacich sa hadíc, ale vyzerá, ako by pre tento chladič bola stvorená. Nové Krakeny majú na pumpe dva konektory. Jeden proprietárny, do ktorého sa dajú zapojiť až štyri ventilátory a napájanie z bežného SATA portu a jeden mini-USB, ktorý prepája Kraken s matičnou doskou a povoľuje tak nastavovanie celého systému.

Softvér a ovládanie

Všetky nastaviteľné systémy od NZXT, a to či už ide o staršie, alebo o novšie Krakeny, podsvietené cez HUE+ a AerP RGB, alebo napájané a ovládané ventilátorov cez Grid+, sú ovládané z jednej aplikácie – CAM. CAM však nedokáže komponenty len ovládať, ale dokáže monitorovať ich stav, varovať pri nezrovnalostiach a zvládne aj veci ako pretaktovanie grafickej karty alebo sledovanie a ukladanie hodnôt FPS pri hraní. Dobrou správou je, že všetky tieto funkcie nie sú dostupné iba cez operačný systém, ale CAM dokážu používatelia kontrolovať a upravovať aj cez mobilnú aplikáciu. Tá má síce v Google Play obchode iba 3,1-hviezdičky, no pri používaní som si nevšimol žiadne veľké nedostatky.

Testovanie a namerané hodnoty

Kraken bol otestovaný s procesorom Intel Core i7-6700K ako pri bežnom takte, tak aj po pretaktovaní na 4,5GHz. Teplota okolia sa pohybovala od 21 do 23 stupňov Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách alebo používaní profesionálnych programov.

Zhrnutie testovania

Kraken X52 ani v tom najmenšom nesklamal. Hlavne preto, že každý, kto rozmýšľa nad kúpou AIO chladiča, by si mal uvedomovať jeho limity, výhody a nevýhody. Áno, existujú produkty, ktoré zabezpečia aj nižšie hodnoty, ale buď nie sú natoľko vizuálne príťažlivé, stoja viac, alebo ide o úplne inú odnož chladenia. U nových Krakenov je stále na prvom mieste starostlivosť o nízke teploty, ale vďaka novému dizajnu pumpy, ktorá je tichšia a vzhľadovo príťažlivá, je Kraken X52 vhodný jednak pre náročných používateľov hľadajúcich stabilný výkon v spojení s tichom, tak aj pre ľudí, ktorí si potrpia na vizuálnu stránku svojho počítača.

Galéria

Naše hodnotenie

Nad novými Krakenmi sa rozplývajú takmer všetci hráči aj žurnalisti a ja som mal konečne možnosť potvrdiť, prečo to tak je. X52-ka je všetkým, čo môže zapálený hráč pre svoj procesor chcieť. Ako po stránke výkonu chladenia, jednoduchého ovládania a nastavovania, tak aj po stránke dizajnu. V navyše NZXT ukázali striedmosť v miestach, kde toho veľa netreba a inováciu a cit pre dizajn tam, kde sa hodí. Azda jediným mínusom je cena, a teda pokiaľ bude niekto chcieť kvalitu od renomovanej značky, ktorá naozaj dobre vyzerá, bude musieť siahnuť hlbšie do peňaženky.

Klady

 • výkon
 • kvalita komponentov
 • dizajn pumpy aj ventilátorov
 • 6-ročná záruka od výrobcu

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

NZXT Kraken X52 2017

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 275 mm
 • Výška: 123 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 30 mm
 • Hmotnosť: 1080 g
 • Farba: čierna, RGB LED
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac Kúpiť

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 9
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X52
 • Pevný disk: SSD ADATA SU800 256 GB
 • Grafická karta: Sapphire R9 380 DUAL-X NITRO OC
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: NZXT S340
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk