LYNX GRUNEX EXTREMEGAMER 2017 - RECENZIA

LYNX GRUNEX EXTREMEGAMER 2017 - RECENZIA

 

Kúpiť poskladaný, alebo si ho zložiť sám? Odveká otázka, ktorá ťaží tisíce hráčov. Práve táto dilema je asi najdiskutovanejšou na rozličných stránkach a fórach. Na väčšine z nich sa síce návštevníci dočítajú, že kto si svoj počítač sám neposkladá, nie je členom tzv. „PC master rasy“. No málokedy sa naozaj poriadne vysvetlí, čo získame postavením vlastnej mašiny. A tak sa nám do pozornosti núka už „hotový“ produkt.

Na Slovensku existuje pár firiem, a dokonca aj pár profesionálov, ktorí sa špecializujú na stavbu počítačov. Vo väčšine prípadov ide o jednu z dvoch možností. Prvou sú mainstreamové desktopy, ktoré postačia tak maximálne na prácu s tabuľkami v exceli, alebo druhá možnosť, high-end počítače pre naozaj náročných zákazníkov, ktorí si môžu dovoliť preplatiť výslednú cenu aj nad rámec top komponentov. Kam sa ale obrátiť, ak nechceme priplácať za profi stavbu, ale ani neskončiť s buď nedostatočne výkonným počítačom, alebo so zariadením, na ktorom je rad nelogicky vyberaných komponentov? Záchranné koleso hádžu naši českí bratia s radou počítačov Lynx.

Tohtoročná ponuka skladaných počítačov Lynx je, už tradične, rozdelená do štyroch úrovní. Začína sa názvom Gamer a pokračuje cez ProGamer a ExtremeGamer až k úplnému vrcholu UltraGamer. Základný Gamer model ponúka procesor Intel i3-6100 a grafickú kartu GeForce GTX 1050 Ti spolu s 8GB RAM, 120GB SSD a 1TB HDD. ProGamer už pritvrdzuje s procesorom i5-6402P, grafikou GeForce GTX 1060, 8GB RAM, 240GB SSD a 2TB HDD. O ďalšiu priečku vyššie už je ExtremeGamer s rovnakým procesorom a úložným priestorom ako ProGamer, ale grafickou kartou GeForce GTX 1070 a 16GB RAM. A celú ponuku uzatvára UltraGamer s procesorom Intel i7-6700, grafickou kartou GeForce GTX 1080, 16GB RAM, 480GB SSD a 2TB HDD. Všetky počítače sú osadené matičnými doskami a grafickými kartami spoločnosti MSI, zatiaľ čo RAM moduly a SSD disky sú značky HyperX FURY.

Na recenzovanie sme dostali model Lynx Grunex ExtremeGamer 2017. V nasledujúcej časti bude reč práve o ňom.

Obal a jeho obsah

Moje osobné presvedčenie je, že niektoré produkty si zaslúžia vyzývavý obal, aby sa im podarilo odlíšiť od konkurencie, alebo navnadiť ma na to, čo skrývajú vnútri. Počítače a ich obaly takúto „pridanú hodnotu“ podľa mňa nepotrebujú, a práve v tomto ohľade ma krabica potešila svojím minimalistickým dizajnom, bielym obalom s pár logami. Čo je však hlavnejšie, na krabici sa nachádza viacero varovaní, že ide o osobný počítač a krehký obsah, čo predpovedá profesionálne zabalený produkt. Po otvorení prvej krabice sa vnútri nachádzal ešte jeden veľký box z obyčajného kartónu a jedna úzka krabica ukrývajúca množstvo „dobrôt“. Toto dvojité balenie by malo odolať aj tým najnešikovnejším prepravcom, hoci treba myslieť na to, že pokiaľ by niekto naozaj chcel, počítač poškodí aj cez všetku snahu a polystyrénové nárazníky. Lynx počítače sú však predávané s plnou zárukou ako zariadenia typu rozbaľ a hraj, takže prípadne nutný proces reklamácie by bol určite veľmi rýchly.

Prvé dojmy a spracovanie

Krabica, krabica, polystyrén, plastový obal, ignorujem brožúrky a manuály a konečne si užívam pohľad na jednoducho a predsa dobre vyzerajúcu skrinku, ktorá je od mojej obľúbenej spoločnosti Fractal Design. Použitý dizajn a farebná kombinácia nemusí sadnúť každému, ale vektorová grafika a logá výrobcov použitých komponentov sú dostatočne výrazné na to, aby zaujali ľudí na LAN párty, avšak nie natoľko, aby sa dali považovať za úplný gýč. Jedinou výčitkou je príliš výkonný LED indikátor využitia disku. Nie je to nič životne dôležité, ale počas prvých dní hrania ma dokázal, hlavne vo večerných hodinách, úspešne rušiť a viackrát ma jeho jasné biele blikanie vytrhlo z hry. Vyriešil som to veľmi jednoducho, a to položením mobilu, alebo iného malého predmetu nad jeho pozíciu.

Lynx počítače sú predávané so zárukou na všetky komponenty, avšak má to menší háčik. Pokiaľ má záruka platiť, tak je vnútro počítača pre zákazníka nedostupné – o to sa starajú záručné nálepky prekrývajúce oba kryty bočníc. Našťastie, na mňa v tomto prípade pravidlá neplatia a po odskrutkovaní skrutiek zízam na hardvér, ktorému dám už onedlho poriadne zabrať. Takmer okamžite môj zrak pripútal chladič procesora, ktorý sa mi zdal akýsi krivý. Našťastie, po prvom dojme som ho poriadne skontroloval a prišiel som na to, že jeho uchytenie je trochu netradičné, takže pri prevoze sa môže mierne nakloniť doprava alebo doľava, ale jeho funkcionalite by to nemalo ublížiť, nakoľko hlava chladiča stále pevne dolieha na procesor. Navyše som bol po krátkej mailovej diskusii s výrobcom ubezpečený, že zatiaľ neevidujú žiadne reklamácie spojené s problémami s chladením procesora.

Komponenty

Matičná doska MSI H110M PRO-VD neohúri a neponúka žiadne nadštandardné funkcie, ale kvalita a stabilnosť sa jej musí uznať, a to aj vďaka použitým komponentom typu MSI Military Class 4. Procesor sa ukrýva pod jednoduchým vzdušným chladičom a, ako už môže typ použitej matičnej dosky napovedať, nejde o žiadnu odomknutú špeciál verziu, ale o obyčajný i5 procesor šiestej generácie (Skylake). Jeho plné označenie je i5-6402p a informácie na stránke ark.intel.com o ňom prezrádzajú základný takt 2,8GHz s Turbo taktom až 3,4GHz, 6MB Cache a iba 65W TDP, čo vyzerá ako zlatá stredná hráčska cesta. Čierne HyperX Fury RAM-ky sú overená kvalita a poznám množstvo hráčov, ktorí na týchto moduloch začínali, alebo ich použili vo svojom počítači ako upgrade. Ich takt 2133MHz a časovanie CL 14 síce nie je žiaden top, ale ako dokázalo množstvo ľudí, rýchlosti RAM majú veľmi malý dopad na výkon hier v reálnom svete. V neposlednom rade zaujme grafická karta od MSI v prevedení Armor 8G OC, ktorá so základným taktom 1566MHz, boost taktom až 1746MHz a 8GB VRAM zvládne aj tie najnáročnejšie hry vo vysokých detailoch. Nakoniec sa mi zrak zastavil na zdroji, ktorý o sebe hrdo hlási výkon 400W. Mierne ma rozladila absencia 80 PLUS hodnotenia, a o kvalite zdroja informuje iba malá nálepka s typickou efektívnosťou 87%. Našťastie je v dnešnej dobe nových architektúr aj tento výkon viac ako dostatočný na napájanie všetkých komponentov, a to dokonca aj pri mierne zvýšenom výkone grafickej karty, ako som mal možnosť otestovať neskôr.

Spolu s počítačom je dodávaný aj softvér. Na rozdiel od niektorých pochybných výrobcov ma pri skontrolovaní nainštalovaných programov nevíta tona bloatwaru, ktorý výrobcovia inštalujú, aby sťažovali používateľom život a aby si mohli uliať do vrecka peniaze za takéto sponzorstvá. Lynx, našťastie, dodáva iba to naozaj dôležité, takže na stabilných základoch 64-bitového operačného systému Windows 10 Home je nainštalovaných len pár driverov pre audio a grafickú kartu a trial edícia Microsoft Office. Za toto majú odo mňa v Lynx veľký palec hore!

Testovanie

Počítač som používal na dennej báze, ale nakoľko nejde o kancelárske zariadenie, poriadne som mu dal zabrať aj v rozličných hrách a programoch, na ktoré ho môžu potenciálni záujemcovia chcieť využívať. Z hier išlo o osvedčené tituly: Metro Last Light Redux, Tomb Raider, GTA V, Bioshock Infinite a Crysis 3. Z hľadiska využitia rozličnými programami a na otestovanie nielen grafickej karty, ale aj procesora, som renderovanie obrazu a videa cez Cinebench a celkový test cez 3D Mark. Nakoniec som si overil rýchlosti SSD disku cez CrystalDiskMark.

Zhrnutie výsledkov

Čo vlastne výsledky ukázali? Nič, čo by sa vymykalo norme a očakávaniam, ktoré použité komponenty mohli vzbudiť. Je to istá satisfakcia, keď som si porovnával všetky zaznamenané čísla s mojimi predpokladmi, a boli takmer identické. V Lynx očividne vedia, ako poskladať vyrovnaný počítač, ktorý nesklame v takmer žiadnej situácii, ale od ktorého sa, samozrejme, nedajú čakať žiadne zázraky. V porovnaní so schopnosťami štyroch jadier a hyperthreadingu, ktoré ponúkajú procesory i7, je zrejmé, že i5-ka použitá v tomto modeli je súca skôr na hranie, ale aj tak musím uznať, že dosiahla rešpektu hodné výsledky.

Pár slov na koniec

Osobne som zástancom vlastného skladania počítačov. Čo ma pri tomto počítači veľmi prekvapilo, je, že ak by som bral všetky komponenty samostatne a prirátam do nich veci ako operačný systém a DVD-ROM, celková cena samostatných komponentov by vyšla viac ako nákup už poskladaného desktopu. Áno, niekto by možno chcel inú skrinku, ďalší zase potrebuje možnosť pretaktovať procesor, ale ako základná vstupná brána do sveta počítačových hier s nízkymi nárokmi na vedomosti o počítačovom hardvéri, jednoduchou údržbou a vysokým FPS v rozlíšení 1080p, a dokonca aj 1440p, je pomer ceny a výkonu na tomto produkte naozaj ťažko prekonateľný. Takže ak som stále niektorých zarytých staviteľov stále nepresvedčil, dovoľte mi to zhrnúť takto. Nie každý pozná každý komponent na matičnej doske a optimálne rozloženie komponentov na plné využitie PCIe liniek. Takisto každý nemá takého zdatného známeho a nemá ani týždne na študovanie tejto problematiky. Ale každý by mal mať možnosť zažiť si, aké je to hrať najnovšie hry v najmenej FullHD rozlíšení a minimálne v 60 FPS.

Naše hodnotenie

Lynx Grunex ExtremeGamer 2017 je všetko, čo si môžu vášniví hráči priať. Nie je potreba zaťažovať sa problematikou počítačového hardvéru, ale stále je tu možnosť hrať najnovšie hry vo vysokých detailoch a 60 FPS. Žiadnej hre, s výnimkou titulu Ashes of Singularity (ktorá dokáže robiť problémy aj oveľa výkonnejším strojom), sa počas testovania a používania nepodarilo zlomiť stabilný výkon, ktorý ExtremGamer 2017 v spojení s Windows 10 Home ponúka. Treba ale myslieť na to, že s použitým Intel i5 procesorom ide o primárne herný počítač, na ktorom sa síce dá aj vytvárať obsah či upravovať a nahrávať videá, ale táto jeho stránka nie je optimálna. A preto pokiaľ budete nielen hrať, ale vo väčšej miere aj pracovať s videom alebo fotkami, ponúka Lynx model s procesorom i7 a grafickou kartou GTX 1080. A na druhú stranu, komu sa zdá, že je cena za tento model privysoká, môže bez výčitiek siahnuť po dvoch nižších a lacnejších variantoch. Práve možnosť výberu toho pravého výkonu, spojená s prekvapivo dobrou cenou je to, čo robí z týchto počítačov výbornú voľbu!

Klady

 • pomer cena/výkon
 • použité komponenty
 • jednoduchá údržba
 • žiaden bloatware
 • dizajn

Zápory

 • nemožnosť upgradu počas trvania záruky

Informácie o produkte

Lynx Grunex ExtremeGamer 2017 2016

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Hmotnosť: cca. 9000 g
 • Farba: čierna, oranžová
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lynx

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk