Lenovo Ideapad Y900 - Recenzia

Lenovo Ideapad Y900 - Recenzia

 

Spoločnosť Lenovo nie je na trhu notebookov žiaden nováčik. Do jednej kategórie ich notebooky však nikdy príliš nezasahovali, a to do herného high-endu. V tejto recenzii sa pozrieme na zúbok ich vlajkovej lodi – Ideapad-u Y900 –, ktorá do hry prináša nejeden tromf.

Balenie

Notebook k nám dorazil v štandardnej škatuli s prekvapivo veľkými rozmermi. Po jej otvorení nás uvítal samotný notebook v objatí tvrdej peny, ktorá by mala bez problémov odolať nájazdom kuriérskych spoločností. Pod ňou sa nachádzajú priehradky s výkonným 230W adaptérom, používateľskou príručkou, vymeniteľnými klávesmi WASD a kopou prázdneho miesta. Lenovo mohlo pravdepodobne ušetriť pár stromov a okresať túto prázdnu oblasť na minimum.

Dizajn a konštrukcia

Vonkajší panel notebooku je z brúseného kovu. Kombinácia čiernej farby s červenými detailmi vyzerá podľa mňa veľmi atraktívne, aj keď trochu stereotypne. Neobvyklým prvkom dizajnu je jediný masívny pánt v strede displeja. Pánt je pomerne tuhý, čo zabraňuje otvoreniu displeja jednou rukou. Výhodou tohto riešenia je vysoká pevnosť displeja, nevýhodou zasa veľká vzdialenosť medzi spodným okrajom a hranou klávesnice. Spodnú polovicu notebooku dopĺňa červená kovová mriežka s reproduktormi a zabudovaná pogumovaná podložka na zápästia. Táto podložka je úžasne pohodlná, pri dlhom hraní sa nezohrieva a poskytuje výbornú podporu zápästiam. Za ňu si Lenovo zaslúži veľkú pochvalu. Vďaka kovovým krytom a pevnému plastovému rámu je konštrukcia notebooku veľmi odolná.

Displej

Lenovo Y900 disponuje 17,3-palcovým FullHD (1920×1080) displejom s obnovovacou frekvenciou 75Hz. Nie je to síce žiadnych 144Hz, no každé zvýšenie nad štandardných 60Hz je veľmi vítané. Jeho antireflexná úprava napomáha nielen pri zvýšenej úrovni okolitého svetla, ale dokáže skryť aj menšie nečistoty, ktoré časom neodvratne vznikajú. Vďaka technológii IPS má displej široké pozorovacie uhly a živé farby, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani poriadny desktopový monitor. Technológia G-Sync zasa zabezpečuje elimináciu trhania obrazu a lepšiu odozvu. Tento vynikajúci displej je, bohužiaľ, obkolesený enormnými okrajmi, ktoré kazia dojem až natoľko, že vypnutý vyzerá, akoby bol vo formáte 4:3. Kovový kryt a celková vysoká tuhosť konštrukcie si tu vypýtali svoju daň. Nad displejom sa nachádza vstavaná 720p kamera.

Rozhranie a komunikácia

Na pravej strane notebooku sa nachádza dvojica USB portov, čítačka kariet, dvojica 3,5mm jackov – jeden na slúchadlá, druhý na mikrofón – a Kensington zámok. Ľavá strana obsahuje dvojicu štandardných USB portov, jeden USB-C port, Ethernet port, HDMI 2.0 port, DisplayPort a port napájania. Bezdrôtovú komunikáciu zabezpečujú 802.11ac WiFi a Bluetooth 4.1. Tlačidlo napájania sa nachádza vpravo od klávesnice. V notebooku absentuje akákoľvek optická mechanika, ale osobne si myslím, že ten, kto kupuje notebook v tejto cenovej kategórii, pravdepodobne nebude hrať hry z diskov, prípadne si môže dovoliť nosiť so sebou prenosnú mechaniku.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica notebooku ma veľmi príjemne prekvapila. Jej nízkoprofilové mechanické spínače sú vynikajúcim nástrojom na hranie aj na písanie. Ich rýchla odozva a skvelý pocit pri stlačení posúvajú herný zážitok o úroveň vyššie. Jej menším neduhom sú ploché klávesy, dotykom sa len veľmi ťažko rozpoznávajú. Dodávané vymeniteľné WASD klávesy červenej farby tento problém síce zmierňujú, no stále je v zápale hry nutné od nej odvracať pozornosť. Na ľavej strane sa nachádza štvorica makro tlačidiel a posuvné tlačidlo Turbo. Makrá sa pomocou softvéru Magic Y Key nastavujú veľmi jednoducho, intuitívne. Klávesy môžu slúžiť ako iné klávesy, makrá či odkazy na stránky alebo aplikácie. Klávesnicu celkovo hodnotím pozitívne, jediné, čo potrebuje, aby odišla s čistým štítom, sú odlišné klávesy.

Jednodielny touchpad je príjemný na dotyk a je aj ideálne umiestnený, pri hraní nijako nezavadzia, takže ho ani nebolo treba deaktivovať. Zo začiatku som s ním však mal viacero problémov. Kurzor občas náhodne skočil cez celú obrazovku, touchpad po krátkej neaktivite na chvíľu nereagoval, prípadne zaregistroval nechcené kliknutie. Po pár hodinách som mu však prišiel na chuť a jeho používanie už bolo bezchybné.

Podsvietenie

Notebook má podsvietenú klávesnicu, oblasť okolo touchpadu a pás v tvare písmena "C" v mriežke reproduktora. Podsvietenie je nastaviteľné cez softvér Lenovo Nerve Centre a podporuje „len“ osemnásť možných farieb podsvietenia a viacero svetelných efektov, vrátane dýchania, prechodu farieb alebo vlny. Podsvietenie systému je rozdelené do ôsmich zón (touchpad, reproduktory, päť zón klávesnice + WASD klávesy). Trojicu prednastavených efektov možno jednoducho upravovať alebo je možné vytvoriť si aj vlastné. Podsvietené je takisto červené logo v tvare písmena „Y“ na kryte displeja. Farbu tohto loga nie je možné nijako ovplyvniť ani ho nie je možné vypnúť.

Hardvér a výkon

Notebook disponuje výkonným procesorom Intel Core i7-6700HQ architektúry Skylake, štvorjadrom s podporou Hyper-Threadingu so základným taktom 2,6GHz, Turbo Boost až 3,6GHz a 6MB Cache. V tejto konfigurácii procesora sekunduje dvojkanálová 16GB (2×8GB) pamäť typu DDR4 s taktom 2133MHz. Na bežné hranie je 16GB viac než postačujúcich a do budúcnosti je tu vďaka štvorici slotov možnosť rozšírenia na 64GB. Výkonnejšie konfigurácie disponujú procesorom Core i7-6820HK (2,7GHz, 3,6GHz Turbo, 8MB Cache) a 64GB RAM.

Grafický výkon zabezpečuje NVIDIA GeForce GTX 980M architektúry Maxwell so 4GB GDDR5 pamäťou s efektívnou frekvenciou 5GHz na pamäťovom rozhraní so šírkou 256 bitov. Karta disponuje 1536 CUDA jadrami so základným taktom 1038MHz a Boost frekvenciou 1127MHz. Táto grafická karta bola určitý čas tým najlepším, čo mohla NVIDIA ponúknuť (vynímajúc SLI konfigurácie), za súčasnou špičkou mobilných grafických kariet však už znateľne zaostáva. Napriek tomu stále zvláda (a pravdepodobne ešte chvíľu bude) veľké množstvo hier na rozlíšení 1080p aj na najvyšších detailoch. Staršie a menej náročné hry zvládne bez problémov na 1440p alebo 4K, pri náročnejších tituloch sa už treba pohrať s grafickými nastaveniami.

Tlačidlo Turbo, nachádzajúce sa v pravom hornom rohu klávesnice, slúži, ako už jeho názov napovedá, na zvýšenie výkonu systému. Jeho spustením sa mierne pretaktuje procesor a operačná pamäť. To najdôležitejšie však je, že sa zvýši limit energie grafickej karty. Prečo je to to najdôležitejšie? Pretože s vyvinutým Turbom jej frekvencia kolíše v rozmedzí 980 – 1050MHz a po zapnutí sa okamžite zvýši na stabilných 1127MHz. Efektívne tak ide o 5 – 10% pretaktovanie grafickej karty a približne rovnaké zvýšenie výkonu v hrách. Systém vtedy produkuje väčšie množstvo tepla, no na hlučnosť chladenia to nemá takmer žiaden vplyv.

Testovaná konfigurácia notebooku disponuje rýchlym NVMe SSD diskom Samsung SM951, notebook sa spúšťa len behom kratučkých jedenásť sekúnd, škoda len jeho kapacity 128GB. Vyššie konfigurácie majú až 512GB SSD v konfigurácii RAID 0, samozrejme, s cenou zodpovedajúcou ich extrémnej rýchlosti. Sklamaním je sekundárny platňový 1TB disk s 5400 otáčkami. Jeho rýchlosti sú vzhľadom na podobné disky nadpriemerné, nie je to však žiaden rýchlik. Disk s 7200 otáčkami by bol lepšou alternatívou, jeho vyšší výkon by rozhodne skrátil čas strávený na načítavacích obrazovkách hier.

O chladenie sa stará dvojica ventilátorov s masívnymi výduchmi na zadnej strane zariadenia. Pri veľkej záťaži dosahujú ventilátory pomerne vysoké otáčky – notebook rozhodne nepatrí k najtichším. Lenovo tu vsadilo na nižšie teploty za cenu vyššieho hluku – kompromis, s ktorým sa plne stotožňujem. Teplota grafickej karty pri hraní nikdy neprekročila hranicu 65°C. Takéto nízke teploty nedosahujú ani niektoré desktopové karty. Bravo! Procesor sa pri záťaži zahrieva o niečo viac, k nebezpečným teplotám to však má stále ďaleko. Pri syntetických testoch teplota grafickej karty aj procesora stúpla o pár stupňov vyššie, tu však ide o takmer nerealistické využitie procesného výkonu.

Ventilátory bežia neustále, aj pri neaktivite systému. Horšou skutočnosťou sú náhle skoky otáčok ventilátorov, ktoré nastávajú pri ľahkom používaní (pozeranie videa, surfovanie po webe a pod.), dokonca pri neaktivite systému. Ventilátory z takmer bezhlučného stavu náhle skočia do najvyšších otáčok a na pár sekúnd znejú ako tryskový motor.

Výdrž

Batéria notebooku disponuje kapacitou 90Wh, čo hravo postačí na približne päť hodín nenáročnej práce. Pri hraní sa tento čas skráti na približne 1,5 až 2 hodiny, čo je dostatočná doba na nájdenie najbližšej zásuvky. Pri záťaži programami Prime95 a Unigine Heaven súčasne, 100% jase obrazovky a zapnutom podsvietení vydržal notebook 1 hodinu a 15 minút, a to je na hardvér tohto kalibru naozaj slušný výkon.

Audio

Pod červenou mriežkou nad klávesnicou sa nachádza dvojica stereo reproduktorov značky JBL. Lenovo sa chváli ich skvelým priestorovým zvukom dosiahnutým s pomocou technológie Dolby Home Theater. A že sa majú čím chváliť. Reproduktory už aj pri nízkej hlasitosti disponujú vynikajúcim stereo efektom. Jednoznačne sa dá rozpoznať, z ktorej strany útočí nepriateľ, kde práve prešlo vozidlo a podobne. Reproduktory sú navyše výborne nasmerované, takže ich krásne počuť z väčšej vzdialenosti.

Reproduktory dopĺňa subwoofer na spodnej strane notebooku. Vďaka jeho umiestneniu, veľkosti notebooku a celkovej hlučnosti chladenia ho pri nižších hlasitostiach alebo pri hraní príliš nepočuť. Pri väčšej hlasitosti a správnom výbere hudby je to už lepšie, stále však nie ideálne. S tým sa však veľa nedá robiť, s ohľadom na jeho veľkosť je takýto výsledok očakávaný.

Naše hodnotenie

Ideapad Y900 je vlajkovou loďou herných notebookov spoločnosti Lenovo. Jeho vynikajúci G-Sync displej, vysoký výkon a neskutočne pevná konštrukcia len potvrdzuje jeho pozíciu medzi špičkou herného hardvéru. K dokonalosti mu chýba málo. Novšia grafická karta a SSD s vyššou kapacitou by z neho spravili ideálny prenosný herný stroj aj pre tých najnáročnejších. V súčasných konfiguráciách a s dostupnosťou nových, výkonnejších grafických kariet NVIDIA GTX 1060 v rovnakej cenovej kategórii by ste však mali popremýšľať, či ste ochotní dať toľké peniaze za grafickú kartu minulej generácie.

Klady

 • displej
 • pevná konštrukcia
 • reproduktory
 • výkon

Zápory

 • grafická karta minulej generácie
 • iba 128GB SSD (aj keď rýchle)
 • hlučnosť chladenia

Informácie o produkte

Lenovo Ideapad Y900 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 425,4 mm
 • Výška: 35,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 315,2 mm
 • Hmotnosť: 4600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2039 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk