MSI AEGIS X - Recenzia

MSI AEGIS X - Recenzia

 

MSI nie je na trhu herného príslušenstva a hardvéru žiaden nováčik. Herná G séria bojuje o špičku trhu na viacerých frontoch už niekoľko rokov. Okrem preslávených grafických kariet a herných laptopov spoločnosť nezaháľa ani vo sfére desktopových herných mašín. Do redakcie sa nám zatúlal Aegis X, ktorý okrem agresívneho dizajnu, kompaktného šasi a jedných z najlepších komponentov na trhu poskytuje ornú pôdu pre nadšencov či vývojárov aplikácií a hier vo virtuálnej realite.

Prvé dojmy

Pomerne rozmerná, 11-kilogramová škatuľa nás nejako neprekvapovala. Prekvapilo nás až zistenie, že všetka tá hmotnosť je koncentrovaná len približne v polovici objemu škatule. Rozmery počítača sú 43×37 centimetrov, mínus skosený vrch a koncový previs, hmotnosť je však porovnateľná s bežnou väčšou PC zostavou.

Agresívny dizajn, vyladené chladenie

Už šasi nám naznačuje, že sa zrejme vo vnútri nebude skrývať Intel Atom. Konštrukcia je rozdelená do dvoch častí oddelených výrezom. Zdroj je umiestnený v podstave, čo zlepšuje stabilitu a zároveň mu poskytuje izolovanú cestu teplého vzduchu znižujúc prehrievanie zostavy.

Vrchný diel je len o niečo dlhší ako GTX 1080 presvitajúca cez bočnú mriežku na nasávanie vzduchu. Procesor Intel Core i7 6700K, ktorý je umiestnený za ňou a nasáva vzduch spredu a vypúšťa ho do výrezu. Zvyšné dve chladiace cesty vyfukujú ohriaty vzduch dozadu.

Prednú masku zdobí štvorica výrezov v tvare "V" umožňujúca prúdenie vzduchu do stroja. Za kovovou mriežkou sú umiestnené diódy, ktoré poskytujú RGB podsvietenie, ktoré si človek môže prispôsobiť v "Gaming Center". K dispozícii sú statické farby, prechody, dýchanie či režim farebnej hudby.

Špic prednej masky zdobí podsvietené červené tlačidlo v tvare štítu, ktoré po stlačení okamžite aktivuje mód pretaktovania. Nad ním je decentne schovaná optická mechanika. Boky sú zdobené lomenými hranami a na samom vrchole sa nachádza rúčka na jednoduchšie prenášanie počítača. Výrobca síce sľubuje bezproblémové behanie z jednej LAN párty na druhú, no prenášať takýto setup každú chvíľu nie je práve príjemná záležitosť.

Za pomoci skrutkovača sa dá škatuľa celkom rýchlo rozobrať. Na odobratie vrchného dielu stačí uvoľniť jednu skrutku. Tá nám sprístupní jednu voľnú šachtu na 2,5-palcový disk a skrutku na otvorenie pravého boku, ktorý umožňuje prístup ku grafike a celkovo do počítača. Ľavý bok je prichytený dvoma samostatnými skrutkami. Vďaka nemu sa dostaneme napríklad ku SSD-čkam zapojeným v PCI-E slotoch.

Špičkový hardvér

Aegis X dostal do vienka procesor i7-6700K, ktorý predstavuje akýsi rozumný strop pre hernú zostavu. Ísť nad 4 fyzické jadrá s 8 vláknami, základnou frekvenciou 4GHz a odomknutým násobičom je pre herné účely bezpredmetné (a poriadne drahé). Rolu grafickej karty prevzal Geforce GTX 1080 s 8GB grafickej pamäte, ktorý bude v moderných hrách hľadať premožiteľa ešte nejakú tú chvíľu. 4K či virtuálne realita jej rozhodne nie sú cudzie. Procesoru a v ťažkých chvíľach i grafike sekunduje 16 gigabajtov DDR4 RAM tikajúcej na 2133MHz, ktorá je v prípade potreby rozšíriteľná na 32 gigabajtov. Pri rozmeroch väčšiny dnešných hier a osadenom SSD to však zatiaľ nie je vôbec nutné.

V našej konfigurácii mal úložný priestor na starosť 2TB pevný disk na dáta. Pre výrazné zvýšenie rýchlosti mu sekundujú dva 128GB solid state disky (SSD) prepojené cez RAID 0. Táto konfigurácia mu umožňuje sekvenčne čítať z disku rýchlosťou viac ako 3000MB za sekundu a náhodné čítanie či zápis na tom taktiež nie je vôbec zle.

Mašina v praxi

Odpoveďou na otázku, či to potiahne nejakú hru na plných detailoch a vysokom rozlíšení, bude v drvivej väčšine prípadov áno – teda pokiaľ nie je vyslovene príšerne optimalizovaná. Bez 4K monitora sme ani nemali šancu dať zostave poriadne zabrať. Snímky za sekundu v multiplayeri Battlefield 4 sa väčšinu času približovali k prednastavenému maximu 200FPS.

Trošku viac dal zabrať Witcher 3, ktorý po zapnutí ULTRA a opravení všetkých drobností ako fyzika vlasov na ešte vyššie nastavenie bežal na stabilných 90FPS. V menej náročných scénach niečo okolo stovky. Pády výkonu nehrozili a podľa zahraničných serverov to GTX 1080 udrží nad 40FPS aj v 4K.

Sladkých 70-100FPS si udržalo aj GTA5 či nový DOOM.

Benchmarky našu mašinu vyhodili do najlepších 20% rebríčka tesne nad optimálnu konfiguráciu pre 4K gaming.

Periférie

Samozrejmosťou je 7.1-kanálové HD audio, množstvo USB portov, po väčšine verzie 3.1, jeden type C, jeden s podporou rýchleho nabíjania, niekoľko HDMI a DisplayPortov, vrátane predného HDMI na pripojenie VR zariadenia.
Z bezdrôtovej konektivity tú máme Bluetooth 4.1 a Wi-Fi vďaka dvojkanálovej karte od Killeru. Rovnakú značku nesie aj gigabitová sieťová karta. Periférií je tu dosť pre každú príležitosť a o každom z týchto komponentov by sa dala napísať samostatná recenzia.

Chladenie a hlučnosť

Aegis X si pracovnú teplotu drží v norme kombináciou premyslenej konštrukcie, CPU chladeného kvapalinou a grafickej karty chladenej vzduchom. Dizajn, ktorý kvapalinou odvádza teplo z procesora na spodok počítača, umožňuje grafickú kartu umiestniť paralelne s matičnou doskou, vďaka čomu je počítač o niečo užší a grafika má priamy prístup k chladnejšiemu vzduchu z okolia.

Chladenie zdroja a CPU ide stále a mierny konštantný hluk. Podľa výrobcu to činí 26 decibelov, čo nie je vôbec veľa, no ak máte počítač uložený na stole vedľa monitora, tak to pôsobí rušivo. Pozitívne je, že pri bežnej hernej záťaži sa hladina hluku zdvihne len o spustený chladič grafickej karty na pomerne nízkych otáčkach, čo dokopy vyprodukuje 32 decibelov, respektíve 36 pri maximálnom zaťažení.

Vďaka prúdeniu vzduchu v počítači sa grafická karta chladí dobre a pri menej náročných hrách sa často aj úplne zastaví. V najvyššej záťaži sa nám ju podarilo dostať na 78 stupňov Celzia, čo je ako najvyššia teplota ešte celkom v poriadku. V izbe sme však mali celkom chladno, a teda v prípade, že sa teplota priblíži viac k maximálnym 94 stupňom, zrejme by na scénu nastúpili dva chladiče s plným výkonom, čo by bolo počuť o niečo viac.

Procesor sa nám podarilo ohriať na 81 stupňov Celzia, čo je vzhľadom na vodné chladenie pomerne veľa. Problémy pre hardvér by to však znamenať nemalo.

Spotreba

Aj keď výkon herných počítačov za posledných pár rokov celkom solídne narástol, spotreba išla dole. Vďačíme za to lepšej výrobnej technológii. Procesor je revízie Skylake, ktorá zahŕňa 14-nanometrový výrobný proces, grafická karta zas revízie Pascal, ktorá používa 16-nanometrovú technológiu. Grafická karta si pýta 180 wattov a procesor o s TPD 91W sa taktiež s prehľadom zmestí do podobnej hodnoty. Poháňa ich 600W zdroj, ktorý je na tento hardvér dimenzovaný, a s nejakou tou malou rezervou ich zvláda bez prehrievania sa a zvýšenej hlučnosti napriek svojim menším rozmerom.

Nemusíte sa báť enormných účtov za elektrinu pri nič nerobení. Pri písaní tejto recenzie vykazoval procesor 21 wattov a grafika si bez chladenia bežala na minimálnom takte 202MHz.

Naše hodnotenie

MSI Aegis X predstavuje skvelú hernú mašinu, ktorá však nie je pre každého. Prvým dôvodom je dizajn, ktorý sa nám osobne veľmi páčil, no nesadne každému. Druhou, zrejme podstatnejšou položkou je cena, ktorá prekonáva hranicu 2000 eur, čo nie je vôbec málo. Má to však svoje opodstatnenie. Ak by sme si chceli podobnú konfiguráciu vystavať sami, vyšlo by nás to cenovo približne rovnako. Zostava od MSI je však navyše kvalitne vyladená, odskúšaná a pripravená na herný zážitok. Ak hľadáte brutálnu hernú mašinu a neváhate siahnuť hlbšie do vrecka, MSI Aegis X je určite dobrá voľba.

Klady

 • agresívny kompaktný dizajn
 • vysoký herný výkon
 • pekne vyriešené chladenie
 • extrémne rýchly systémový disk vďaka RAID 0
 • množstvo periférií

Zápory

 • cena
 • hlučnejší zdroj

Informácie o produkte

MSI AEGIS X 2016

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 169,92 mm
 • Výška: 433,18 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 376,11 mm
 • Hmotnosť: 10500 g
 • Farba: čierno/červená
 • Orientačná cena: 2150€ €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: https://cz.msi.com/

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk