Creative Flex - Recenzia

Creative Flex - Recenzia

 

Možnosť počúvať svoje obľúbené pesničky, podcasty alebo audio knihy na akomkoľvek mieste je už dlhé roky neoddeliteľnou súčasťou denného rituálu miliónov ľudí. Preto je aj trh so slúchadlami doslova zahltený výrobkami nespočetného množstva spoločností, od najlacnejších chrčivých atráp až po kúsky, ktoré stoja tisíce eur. Tentoraz ku mne na testovanie zavítali slúchadlá Flex od spoločnosti Creative, ktorá sa zariadeniam pracujúcim s reprodukciou zvuku venuje už dlhé roky, a tak som čakal kvalitu za rozumnú cenu. Či ma Flexy oslovili, si môžete prečítať v recenzii nižšie.

Creative Flex sú slúchadlá, ktoré sedia na uchu a hluk tak nie je natoľko odfiltrovaný, ako je pri štupľových slúchadlách alebo uzatvorených slúchadlách prikrívajúcich celé uši. Používal som ich dennodenne počas dvoch týždňov, v práci i vo voľnom čase. A po tomto časte si trúfam dovoliť spísať ich výhody aj slabiny.

Prvé dojmy a spracovanie

Slúchadlá nižšej a strednej triedy sú bežne balené do priehľadného plastu, aby si mohol zákazník poriadne prezrieť dizajn a rozhodnúť sa podľa dojmov z výrobku a nielen podľa 2D obrázka na krabici. Inak tomu nie je ani pri Flexoch, a ja tak vyberám slúchadlá z neveľkej krabice. Po stránke dizajnu Flexy neurazia, ale ani veľmi nenadchnú. Jedinou svetlejšou stránkou je systém vymeniteľných farebných pásikov, ktorých alternatívy sú pribalené v samotnom obale. Nikdy som však nemal nejaký väčší problém s tým, že by mali slúchadlá oranžové prvky a ja som stoj čo stoj potreboval modré. Ale aj myšlienka sa cení. Po stránke prenosnosti ponúkajú tieto slúchadlá systém sklopných reproduktorov, takže po sklopení do prenosnej polohy nezaberajú toľko miesta. K tomuto systému sa vrátim ešte neskôr, nakoľko ma vo viacerých smeroch príliš nepotešil.

Palec hore si spoločnosť Creative zaslúži za použitie zalomeného jack konektora, ktorý vydrží a prežije oveľa dlhšie ako bežné, rovné káble, a takisto aj za samotné káble, ktoré sú o niečo hrubšie a pôsobia robustnejšie ako káble bežných produktov. Vďaka tomu sa aj menej motajú, čo uvíta každý používateľ, ktorý svoje slúchadlá prenáša len tak v batohu alebo brašni. Poslednou potešiteľnou správou o kábloch je, že pri chodení a pohybe so slúchadlami sa zvuky hýbajúceho sa plastu a otierajúcich sa káblov neprenášajú do slúchadiel a nekazia tak zvukový zážitok. Týmto neduhom trpia hlavne štuple, ale narazil som naň aj pri drahších kúskoch na uši. Počúvať obľúbenú hudbu alebo dobrú knihu prekladanú zvukmi „švup-chrast-švup“ mi veľmi strpčilo (krátky) čas strávený s niektorými nemenovanými modelmi nemenovaných spoločností.

Zvuk a funkcie

Najprv spomeňme základné technické parametre, ktoré predurčujú kvalitu zvuku slúchadiel. Flexy ponúkajú 32-milimetrové reproduktory s neodýmiovým magnetom, impedanciou 24Ohm a rozsahom zvuku od 20Hz do 22000Hz. Nižšia impedancia je veľmi dôležitá pre hlasitosť slúchadiel na prenosných zariadeniach, ale, ako vie každý audiofil, nižšie číslo znamená väčšie skreslenie reprodukovaného zvuku. V prípade Flexov to nie je až také strašné, ale rozdiel v kvalite bol pri porovnaní s výrobkami spoločností ako AKG alebo Sennheiser počuteľný. Na druhú stranu, aj hudba z mobilu bola príjemne hlučná a pre tých, ktorí si potrpia na výrazné basy, počúvateľná. Reprodukcia hudby je samozrejmosťou, ale aby moderné slúchadlá zaujali moderných ľudí, nemôžu iba hučať. Preto majú Flexy už spomínaný systém vymeniteľných farebných prúžkov, skladateľný dizajn a navyše aj mikrofón. Ten sa nachádza na kábli ľavej mušle, spolu s jedným tlačidlom, ktorým sa dá zdvihnúť či položiť hovor. Telefonovanie s Flexami je veľmi príjemné a neraz som bol vďačný, že ich mám na hlave, keďže som bol v hlučnejšom prostredí a z mobilu by som za podobných okolností nepočul ani slovo.

Pocity pri používaní

Spoločnosť Creative tieto slúchadlá predstavuje ako ultraľahké a skladné. Oboje je teoreticky pravda, hoci pokiaľ chce človek naozaj ultraľahké slúchadlá, investuje radšej do bežných štupľov alebo do modelov za uši. Skladnosť je tiež otázna, nakoľko už spomínaný systém skladania síce zmenší veľkosť, ktorú slúchadlá zaberajú a vyzerajú aj o niečo bezpečnejšie, no musím mu vyčítať dve veci. Prvou je to, že tento systém sa mi pri používaní zdal byť veľmi krehký. Radšej by som uvítal pevné slúchadlá, pri ktorých by som nemal obavy, či sa náhodou pri prenášaní neulomí jedna z mušlí. Teda, aspoň pokiaľ som nenašiel naozaj bezpečný systém, ktorý spočíval v zložení a následnom obmotaní slúchadiel káblami. Následne som už nemal takmer žiaden strach. Druhá výčitka sa týka veľmi špecifického problému, ktorý síce nemusí priamo súvisieť so systémom skladania, ale pokazil mi jeden večer, ktorý som chcel stráviť pozeraním filmu so slúchadlami. Z akéhosi dôvodu sa totiž asi po hodine používania začal pri každom mojom pohybe hlavy z ľavej strany ozývať škrípavý zvuk. Najskôr som sa zľakol, či je v poriadku kábel, ale okamžite po zosadení som odhalil vinníka, ktorým bolo trenie plastov pri otáčaní mušle proti vrchnej časti. Stále nedokážem pochopiť, ako taký minimálny pohyb dokázal vydávať taký hlučný zvuk, ale na druhý deň, našťastie, trochu toho správneho maziva aplikovaného na hrote špendlíka problém nadobro odstránilo.

Naše hodnotenie

Creative Flex sú jedny šikovné slúchadlá, ktoré vám sadnú, pokiaľ ste zvyknutí na systém slúchadiel sediacich priamo na ušiach. Ako dlhodobého používateľa štupľov alebo slúchadiel zakrývajúcich celé uši ma zozačiatku mierne potrápili a musel som si na ne zvykať, ale netrvalo to až tak dlho. Nevýhodou tohto dizajnu je, že pri väčších hlasitostiach sa zvuk zo slúchadiel prediera von a v tichšom prostredí je tak možnosť lezenia na nervy iným prítomným, neslúchadlovým osobám. Na Flexoch poteší zabudovaný mikrofón a, akokoľvek hlúpo to môže vyzerať, aj vymeniteľné farebné krytky. Predsa len, sto ľudí, sto chutí a niektorí záujemcovia vyberajú slúchadlá aj podľa toho, či sa im hodia k vlasom alebo očiam. Pre tých, ktorých dizajn až tak netrápi, je dobré podotknúť, že hoci nie sú Flexy žiadnymi štúdiovými profi kúskami, na vypočutie dunivejšej hudby z mobilu alebo počítača úplne postačujú. A hlavne, so svojou cenou pod 30 eur neurobia do žiadnej peňaženky príliš veľkú dieru.

Klady

  • cena
  • mikrofón
  • basy

Zápory

  • krehko vyzerajúce prevedenie

Informácie o produkte

Creative Flex 2016

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Hmotnosť: 136 g
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 26 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative Technology Ltd

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk