SteelSeries Apex M500 - Recenzia

SteelSeries Apex M500 - Recenzia

 

Apex M500 je nová profesionálna mechanická podsvietená klávesnica, určená predovšetkým do herných turnajov. Takmer nulová odozva stlačenia klávesov a odoslania signálu do PC zabezpečujú výborné Cherry MX Red spínače s vysokou životnosťou. Bližšie sa o všetkých funkciách a vlastnostiach Apex M500 dočítate v recenzii.

Balenie

Balenie klávesnice pozostáva z čiernej kartónovej škatule, ktorá obsahuje príručku SteelSeries a samotnú klávesnicu, zabalenú v priehľadnom plastovom obale.

Dizajn, prevedenie

Dizajn klávesnice pozostáva z odolnej konštrukcie obsahujúcej odolné hrubé plastové časti spevnené kovovým rámom. Spodná časť klávesnice obsahuje päť podložiek vrátane dvoch výsuvných, pomocou ktorých si ľahko vydvihnete zadnú časť klávesnice. Taktiež sa tu nachádza káblový manažment. USB kábel si môžete vyviesť do pravej alebo ľavej strany, alebo klasicky do stredu.

Klávesnica obsahuje štandardné rozloženie klávesov a písmen bez prehnutých častí a ďalších zbytočností. Vďaka spínačom Cherry môže používateľ vymeniť spínací set za svoj vlastný, pretože spínače Cherry sú navzájom kompatibilné.

Klávesnica taktiež obsahuje technológiu Anti-Ghosting, pri ktorej sa nemusíte báť o to, že by vaše príkazy a stlačenie klávesov neboli prenesené do hry presne tak, ako boli uskutočnené. Taktiež nebudete mať problém pri stlačení viacerých klávesov naraz. Túto funkciu využívajú hlavne hráči MMORPG hier.

Celá klávesnica je navyše výborne podsvietená modrými LED-kami vo všetkých klávesoch a taktiež aj celá plocha pomedzi klávesy. Samotné podsvietenie sa dá veľmi jednoducho regulovať pomocou klávesovej skratky v ôsmich rôznych stupňoch.

Mechanické spínače

Klávesnica M500 obsahuje mechanické spínače od popredného výrobcu Cherry, konkrétne ide o model MX RED. Vďaka nízko záťažovým tlačidlám, ktoré sú zároveň aj veľmi citlivé a rýchle, dosahuje klávesnica perfektnú rýchlosť a presnosť. Spínače MX RED majú výbornú kvalitu a výdrž až 50 miliónov kliknutí. Ak stláčate klávesy po prvýkrát, alebo aj po niekoľkých mesiacoch, každé kliknutie sa vám bude zdať ako nové a zároveň rovnako precízne.

Steel Series Engine3

Nekončiace nastavenia

Apex M500 má najväčší arzenál ponuky nastavení v porovnaní s inými mechanickými klávesmi v rovnakej triede. Každé tlačidlo sa dá nastaviť zvlášť a je možné ku každému priradiť inú funkciu, ako napríklad makro či akciu, čo používateľom dáva nespočetne veľké množstvo rôznych kombinácií.

Záplava makrami

Spolu so SteelSeries Engine 3 používatelia prevezmú kontrolu nad najväčším množstvom makier a personalizácie. Pomocou textového poľa stlačenia klávesu je možné nastaviť makro rýchlosťou blesku a bez akýchkoľvek problémov.

Profily

Profily klávesnice nie sú limitované len na klávesnicu. Naprogramovať sa dá aj jedno tlačidlo, ktorým je možné striedať profily pre klávesnicu, headset a myš. Môžete tak vytvoriť nespočetné množstvo profilov a zapnúť ich práve vtedy, keď spustíte zvolenú hru.

Dojmy z používania

Po zapojení klávesnice sme si hneď všimli možnosti káblového manažmentu. USB kábel bolo možné vyviesť do strán alebo do stredu klávesnice. My sme zvolili vyvedenie do ľavej strany, nakoľko sme mali klávesnicu zapojenú do laptopu spolu s myšou. Ďalšou podstatnou vlastnosťou M500-ky je výborné podsvietenie klávesov, ktoré bolo umiestené medzi klávesmi a aj v samotných klávesoch.

Toto podsvietenie sme si vďaka klávesovej skratke vedeli veľmi jednoducho regulovať až v ôsmich stupňoch, čo je priam geniálne. Myslím, že sa nenájde používateľ, ktorému by aspoň jeden stupeň svietivosti LED podsvietenia neulahodil.

Odozva klávesov bola pri písaní výborná a zadávať znaky do klávesov sa nám darilo o niečo rýchlejšie ako na bežnej klávesnici. Taktiež sa zvýšila aj naša presnosť, a to vďaka použitiu kombinácie vysokého profilu klávesov spolu s nízkym zaťažením a zdvihom spínačov.

Pri hraní hier sa situácia opakovala. Klávesnica dokázala výborne prenášať naše reakcie do hry, a to takmer bez nulovej odozvy, a tak malo použitie M500 veľký vplyv na priebeh hry. Hranie hier tak bola o to väčšia zábava
Páčil sa nám aj zvuk, ktorý vychádzal so samotných klávesov a spínačov. Oproti konkurencie mali spínače veľmi ľahký a tichý zvuk stláčania. V porovnaní s klasickou klávesnicou COMPAQ staršieho dátumu vydania bol zvuk klávesov ešte o niečo tichší.

Pri použití SteeelSeries Engine3 sme si prišli na svoje. Svetelné efekty podsvietenia sa dali nastaviť síce len dva, a to stále svietenie a „dýchanie“ s možnosťou trojitého odstupňovania rýchlosti pulzovania.
Voči nastavovaniu funkcií klávesov a makier sme nemali žiadnu výčitku. Každý kláves sme mohli nakonfigurovať zvlášť a priradiť k nemu akciu, ktorá sa vykoná po stlačení. Menu bolo prehľadné a plnohodnotné.

Naše hodnotenie

SteelSeries Apex M500 sa môže právom označovať za pravú hernú mechanickú klávesnicu. Spĺňa všetky vlastnosti a potrebné pre profesionálneho hráča, ponúka veľké množstvo konfigurácie klávesov, podsvietenia, uloženia kábla a perfektné spínače Cherry MX RED. Síce cena, pohybujúca sa na hranici približne 110 eur, nie je najnižšia, no po kúpe tejto klávesnice si dlhšiu dobu nebudete musieť zvykať na novú, pretože je vyrobená kvalitne a s veľkou dávkou precíznosti.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • mechanické klávesy
 • podsvietenie
 • káblový manažment
 • SSE3

Zápory

 • vyššia cena
 • absencia viacerých módov podsvietenia

Informácie o produkte

SteelSeries Apex M500 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 440 mm
 • Výška: 136 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 39,5 mm
 • Hmotnosť: 1241 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk