Razer ManO‘War - Recenzia

Razer ManO‘War - Recenzia

Herné bezdrôtové riešenie od spoločnosti Razer s označením ManO’War patrí medzi najprémiovejšie produkty tejto značky. Razer sa nás snaží presvedčiť o tom, že hrať sa dá aj bez zbytočnej kabeláže a zároveň z rukáva vyťahuje veľký ťahák–Virtuálny 7.1 zvuk.

Obsah balenia

Slúchadlá od spoločnosti Razer k nám dorazili v krásnej čierno-zelenej škatuli. Konkrétne ide o retail typ balenia, takže obsah nášho balenia by sa mal zhodovať s tým, ktoré sa normálne predáva. Nájdeme v ňom samotné slúchadlá, nabíjaciu stanicu (možno využiť ako stanicu na predĺženie signálu), kábel na nabíjanie slúchadiel a nakoniec aj manuál na montáž či prvé spustenie.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn je typický, ako asi každý od Razeru očakáva. Čierna konštrukcia, ktorá je z veľkej časti tvorená z matného plastu pôsobí luxusným dojmom.

Veľké čierne mušle, obohatené polstrovaním z akéhosi druhu pamäťovej peny, ktoré sa nachádzajú v kožených náušníkoch, sú naozaj veľmi pohodlné. Pri dlhšej práci sa mi v nich jemne zahrievali uši, ale nepotili sa. Na bokoch mušlí, samozrejme, nájdeme aj typické Razer logo, ktoré po pripojení k počítaču svieti. Podporuje RGB, teda spektrum 16,7miliónov farieb. Na obrube ľavej mušle nájdeme hardvérovú kontrolu hlasitosti mikrofónu, vstup pre nabíjanie samotných slúchadiel a tlačidlo na vypnutie/zapnutie. Na rube pravej mušle sa nachádza hardvérová kontrola hlasitosti zvuku a odkladací priestor pre USB prijímač. Ten sa Razer rozhodol vyriešiť samotným uložením v mušli, čo je veľmi praktické, najmä na cestách, pretože nemôžete svoj prijímač stratiť. Hlavový most je veľký tak akurát, taktiež polstrovaný pamäťovou penou a zahalený v koži s výrazným Razer logom navrchu.

Celkovo sú slúchadlá dizajnovo veľmi vydarené. Po konštrukčnej stránke sú pevné, no majú slabší prítlak. Na hlave držia akurát, hoci pri rýchlejšom otočení sa trochu viac hýbu. Napriek tomu, že nosím okuliare, nemal som žiadny problém s tým, že by na ne slúchadlá tlačili, čo hodnotím kladne.

Veľkou výhodou je to, že sa mušle dajú otočiť o 90°, a teda môžeme prepnúť slúchadlá do akéhosi režimu nosenia na krku, čo je naozaj veľmi dobrý nápad. Háčikom je, že dosť často sa mi počas nasadzovania samé prepli do tohto režimu, keďže prepínanie riadi iba obyčajný kĺb bez zarážky.

Mikrofón je umiestnený v ľavej mušli, je vysúvací a na jeho konci nájdeme signalizačnú LED diódu, ktorá svieti vtedy, keď je mikrofón stíšený.

Razer Synapse

Po nainštalovaní aplikácie a prvom pripojení slúchadiel nás aplikácia Synapse víta kalibračným testom. Okrem samotnej kalibrácie nájdeme v tejto aplikácii úplne všetko, čo by sme z pohľadu hráča mohli potrebovať.

Začneme nastavením samotného zvuku. Synapse ponúka zmenu hlasitosti, Bass Boost funkciu, normalizáciu zvuku a v neposlednom rade nastavenie „čistoty“ zvuku. V ďalšej záložke nájdeme štandardný ekvalizér, ktorý ponúka okrem užívateľského nastavenia aj možnosť výberu prednastaveného režimu.

Medzi ďalšie nastavenia patrí nastavenie mikrofónu, jeho senzitivity a funkcie osvetlenia. Nakoniec nájdeme aj ukazovateľ batérie. Je škoda, že signalizácia stavu batérie sa nachádza iba v aplikácii a nie na samotných slúchadlách. Taktiež je škoda, že slúchadlá nepodporujú funkciu „Surround Pro“ pre lepšie vyladenie priestorového zvuku.

V celej aplikácii nenájdeme žiadne tlačidlo typu „Použiť“, pretože všetko sa deje okamžite. Samozrejme, aj toto rozhodnutie zo strany Razeru má svoju daň. Niektoré z nastavení sa po reštartovaní počítača nenačíta a je nutné ho znova nastaviť. Ako najlepší príklad poslúži funkcia stíšenia mikrofónu. Vo výrobnom nastavení je určené automatické odpočúvanie mikrofónu ako zapnuté. Ak ho v Synapse vypneme, mikrofón prestane odpočúvať, no po reštartovaní je funkcia znova zapnutá. Síce sa to deje len niekedy, nie je to najpríjemnejšie.

Kvalita zvuku

So zvukom slúchadiel som bol nadmieru spokojný. Krásne basy, ktoré bolo v Synapse možné aj navýšiť, ešte krajšie stredy a pre mňa jemne prepálené výšky. S týmto problémom si však hravo poradil ekvalizér. Zvuk bol interpretovaný celkom vierohodne, bol priamoúmerný cene headsetu a spoločnosť Razer si zvuk svojich slúchadiel opäť ustrážila. Veľmi som si užíval čistotu zvuku pri počúvaní hudby, ktorý mi spríjemňovali jemne dunivé basy.

Virtuálny 7.1 zvuk, ktorý poskytujú tieto slúchadlá bol príjemný a nerušivý. Sám som si ho vyskúšal pri hraní hier, spomeniem napríklad Counter Strike: Global Offensive, kde som kroky nepriateľov počul naozaj veľmi zreteľne. Skúšal som aj syntetické testy virtuálneho zvuku, ako napríklad test s helikoptérou, a podľa môjho vnímania zvuku, dopadol naozaj excelentne.

Razer deklaruje to, že pri dvoch hodinách denne a zapnutom CHROMA osvetlení, batéria vydrží sedem dní. Mne sa tieto hodnoty nepodarilo dosiahnuť, ale podarilo sa mi k nim aspoň priblíži. Zo 14-hodinovej výdrže sa mi so zapnutým CHROMA osvetlením podarilo dosiahnuť približne jedenásť hodín. Samotné slúchadlá šetria batériu tým, že sa po istej dobe nečinnosti automaticky vypnú, čo je pozitívna funkcia.

Keď je aj stôl problémom...

Pri prehliadaní oficiálnej stránky výrobcu sa môžeme dočítať informácie o dosahu týchto slúchadiel. Dosah by mal činiť dvanásť metrov bez stanice a štrnásť metrov so stanicou pre predĺženie signálu (nabíjací stojan).

Je ťažké uveriť, aké výsledky sa mi podarilo dosiahnuť. USB prijímač som zapojil priamo do základnej dosky. Počítač sa nachádza pod stolom a keďže majú slúchadlá taký veľký dosah, nemyslel som si, že s ním nastanú nejaké problémy. Mýlil som sa. Signál mi niekedy vypadával aj pri takej primitívnej prekážke akou je obyčajný stôl. Rozhodol som sa teda otestovať dosah. Najskôr som vyskúšal tehlovú stenu s hrúbkou cca pätnásť centimetrov. Prijímač som položil tesne ku stene, ale aj tak sa mi nepodarilo počuť zvuk bez prerušovania. Test na voľnom priestranstve dopadol celkom dobre. Podarilo sa mi dosiahnuť slušných desať metrov.

Keďže dosah je veľmi kolísavý, osobne neodporúčam slúchadlá používať bez predlžovacej stanice, pretože môže dochádzať k výpadkom zvuku. Taktiež neodporúčam použitie na väčšie vzdialenosti pri prekážkach, čo je škoda, pretože takéto slúchadlá si viem osobne veľmi dobre predstaviť počas elektronických športoch.

Mikrofón

Mikrofón je pri hraní hier veľmi dôležitou súčasťou herného headsetu. Kvalitou tohto mikrofónu som bol naozaj veľmi milo prekvapený. Oceňujem využitie funkcie automatickej aktivácie mikrofónu pri detekcii hlasu, aj keď mi to znemožnilo spracovanie profilu šumu.

Zvuk mikrofónu je veľmi príjemný, hlas je verne interpretovaný, a preto môžem odpustiť jemný šum.

Samotný mikrofón sa vysúva z ľavej mušle ľahko a bez problémov. Môžeme ho ohnúť do požadovanej polohy a dióda, ktorá sa nachádza na konci, nám bude signalizovať stíšenie.

Naše hodnotenie

Na záver chcem len dodať, že cena 180€ je vzhľadom na spomenuté chyby príliš vysoká. Cenu úspešne reprezentuje len krásne vyvážená porcia zvuku a 7.1 virtualizácia. Ich pohodlie je naozaj veľmi príjemné, slúchadlá netlačia ani pri dlhšej činnosti. Napriek týmto mínusom som si produkt užil, hoci si spoločnosť Razer mohol dať naozaj viac záležať. Pre domáce použitie sú ale slúchadlá vyhovujúce. Každopádne by som asi uvažoval nad výberom produktu s lepším pomerom cena/výkon.

Klady

 • zvuk
 • 7.1 priestorový zvuk
 • mikrofón
 • pohodlie
 • aplikácia Synapse
 • výdrž batérie

Zápory

 • cena
 • konštrukčné nedokonalosti
 • dosah

Informácie o produkte

Razer ManO‘War 2016

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 375 g
 • Farba: čierno-zelená
 • Orientačná cena: 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk