Roccat Isku FX - Recenzia

Roccat Isku FX - Recenzia

 

Roccat sa na trhu s herným príslušenstvom pohybuje už takmer 10 rokov. Za ten čas si táto spoločnosť vybudovala pevnú základňu fanúšikov i slušné meno. Prispieva k tomu aj spolupráca s inými poprednými hernými značkami, ktorej zosobnením je klávesnica Roccat Isku FX. Tá rozširuje funkcie predchodcu Roccat Isku o novinky, medzi ktorými sa vyníma podpora AlienFX.

Prvé dojmy

Škatuľa je o čosi vyššia, ako sme pri klávesniciach zvyknutí, za čo môže pevná opierka dlane, ktorá má svoje plusy v pohodlí a mínusy v rozmeroch. Musíte teda rátať s tým, že na stole budete pre ňu potrebovať trošku viac miesta. Dostala sa k nám v elegantnom bielom dizajne, ktorý v kombinácii s podsvietením a čiernymi klávesmi vyzerá trošku extravagantne. Záleží od farby vašej hernej zostavy, no musíme povedať, že nám sa takáto kombinácia zapáčila.

Klávesy

Klávesnice v cenovej triede okolo 100€ sa často zameriavajú viac na technológiu klávesov ako na prídavné funkcie. Roccat ide opačným smerom. Mechanické spínače v Isku FX nenájdete, čo má svoje výhody i nevýhody.

Na jednej strane, niektorí hráči radi cítia, keď sa mechanický spínač zopne, a preto preferujú mechanické klávesnice s vyšším zdvihom klávesov, ktoré ale nie sú veľmi príjemné na dlhšie písanie. Vyžaduje to dosť dlhé zvykanie si, čo môže mierne spomaľovať písanie. Zatiaľ čo klasická chiclet technológia má trošku slabšiu hmatovú odozvu na stlačenie klávesu, je príjemnejšia na písanie a všeobecne tichšia. Netvrdíme, že na mechanike sa nedá naučiť písať potichu, no väčšina ľudí má tendenciu do nej celkom solídne trieskať, čo vaši spolubývajúci v nočných hodinách určite veľmi neocenia.

Klávesy Roccat Isku FX sa rozhodne radia medzi tie lepšie chiclety, ktoré v správnom pomere kombinujú výšku zdvihu, odozvu a hlasitosť úderu. Jediná vec, ktorá nám prekážala, bola americká lokalizácia, v ktorej vrchná časť Enteru ustúpila v prospech klávesu „ň“ a týmto literálom sme ukončovali každú odoslanú správu.

Samozrejmosťou v tejto kategórii klávesníc je „anti-ghosting“, teda technológia, ktorá zaručuje rozoznanie stlačenia viacerých klávesov súčasne.

Rozloženie makier

Jedným z hlavných lákadiel Roccat Isku FX je skutočne veľký počet programovacích tlačidiel. Okrem vertikálnej pätice na ľavej strane klávesnice je konfigurovateľná celá tzv. WASD zóna (teda tlačidlá na dosah ruky), ktorá obsluhuje klávesy WASD. Zázračný kláves leží na mieste CapsLocku. Po jeho stlačení vo WASD zóne pätica makier, a dokonca aj tlačidlá umiestené na Roccat myške prepojenej cez Roccat Talk nadobudnú vami nakonfigurovanú sekundárnu funkciu.

Trošku netradičnejšie sú umiestnené tlačidlá „Thumbmaster“, ktoré už aj podľa názvu prináležia ľavému palcu. Využívajú mechanický spínač, takže je ich počuť trochu viac ako zvyšok klávesnice a môžete ich použiť napríklad na prepínanie medzi profilmi ktorých je 5, pričom každý profil má vlastnú sadu makier a nastavenie podsvietenia.

Na vrchnej časti klávesnice je niekoľko svetiel LED, ktoré indikujú aktívne makro. Vedľa nich je zasadené tlačidlo určené na nahrávanie makra, vďaka ktorému ste schopní po chvíli listovania v manuáli nastaviť klávesom požadovanú funkciu bez zapnutia softvéru na správu klávesnice.

Podsvietenie

Farebnému podsvieteniu podlieha väčšia časť klávesnice. Vynechané boli multimediálne klávesy, paradoxne, tlačidlo na nastavovanie podsvietenia, tlačidlo na nahrávanie makier a tlačidlá „Thumbmaster“, ktoré neustále svietia prenikavou modrou farbou. Klávesy sú rozdelené do troch zón oddelených dvomi šikmými rovnobežkami. Každú z nich je možné nakonfigurovať na jednu zo 16,8 milióna farieb v šiestich úrovniach intenzity podsvietenia. Nastavenia podsvietenia môžu byť iné v každom profile.

Softvér

Roccat ku klávesnici dodáva svoj softvér pod názvom „Roccat driver“. Ten okrem podpory klávesnice (s ktorou si väčšina systémov poradí i bez neho) ponúka niekoľko nástrojov na konfiguráciu klávesnice. Obsahuje základné veci ako nastavovanie funkcie klávesov, makier, profilov, podsvietenie a pár funkcií navyše, ako napríklad „R.A.D. – Roccat Achievements Display“, ktorý monitoruje používanie klávesnice a myšky Roccat.

Priaznivci Open-Source a Linuxu to majú o čosi ťažšie, oficiálne ovládače a programy pre nastavovanie klávesnice neexistujú. Komunita sa však túto medzeru rozhodla vyplniť a pre skúsenejších používateľov sú k dispozícii komunitné konfiguračné programy, ktoré podporujú aj túto klávesnicu.

Naše hodnotenie

Roccat Isku FX je štýlová multifunkčná herná klávesnica, ktorá okrem klasických klávesov a podsvietenia poskytuje aj množstvo konfigurovateľných klávesov. Využitie týchto konfigurovateľných klávesov zostáva len na hráčovi či na konkrétnej hre. Klávesnica obsahuje všetko, čo by používateľ mohol očakávať a možno ešte aj trochu viac. Nepriateľom predajnosti je cena, ktorá sa pohybuje tesne pod hranicou 100€, a tak sa už približuje k sfére mechanických klávesníc, ktoré sú obľúbené najmä medzi profesionálnymi hráčmi. Rozhodnutie mechanika verzus chiclet zostáva na samotnom hráčovi, ak však hľadáte kvalitnú chicletku s množstvom funkcií a makier na MMO hry, Roccat Isku FX je dobrou voľbou.

Klady

 • dizajn a vyhotovenie
 • množstvo konfigurovateľných klávesov
 • trojzónové podsvietenie
 • zaujímavé funkcie

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

Roccat Isku FX 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 501 mm
 • Výška: 25 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 245 mm
 • Hmotnosť: 975 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Roccat

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: AndRea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk