Creative Aurvana Anc - Recenzia

Creative Aurvana Anc - Recenzia

 

Rada slúchadiel Aurvana značky Creative nie je na poli audiotechniky žiadnou novinkou. Volajú sa tak zvyčajne tie najkvalitnejšie (a najdrahšie) modely, aké firma produkuje. Do rodiny pribúda člen s označením ANC, ktorý tentoraz okrem kvalitného zvukového podania zaujme aktívnym potlačením okolitého hluku.

Prvé dojmy

Výrobca stavil na jednoduché, ale o to praktickejšie balenie. Po otvorení škatule sa nám dostane do rúk cestovné puzdro, v ktorom sú uložené slúchadlá, ihneď pripravené na cestovanie či použitie. Všetko podstatné sa nachádza v puzdre, a teda slúchadlá a odnímateľný 3,5mm audio kábel s mikrofónom a ovládaním hovoru. Kábel je dlhý 1,5-metra, čo je pre bežné použitie ideálna dĺžka. Vyhotovenie je plátenné, vďaka čomu sa menej zamotáva a o čosi viac vydrží. Hlavový most je pevný a neskladá sa. Slúchadlá sa teda skladajú len otočením náušníkov a zaberajú trochu viac priestoru ako zložiteľná konkurencia.

Ľahká konštrukcia

Napriek rozmerom bežných náhlavných slúchadiel a AAA batérii uloženej v náušníku si Aurvana ANC zachovali hmotnosť 174 gramov, čo je približne hmotnosť väčšieho smartfónu. V kombinácii s príjemnou pamäťovou penou na hlavovom moste a náušníkoch sa celkom príjemne nosia na hlave a nevadili nám ani pri dlhšom používaní. Náušníkom by prospela o čosi väčšia vôľa pri natáčaní sa v smere uší. Kým sa pamäťová pena prispôsobí uchu má chvíľu používateľ pocit, že mu nesedia na ušiach.

Na rozdiel od bezdrôtových súrodencov majú na sebe slúchadlá jediný ovládací prvok, ktorým je prepínač módu na odrušenie okolitého hluku. Ten je spoločne s pomerne silnou indikačnou diódou umiestnený na ľavom náušníku. Batéria, ktorá systém odhlučnenia poháňa, je umiestnená v pravom náušníku a vymeniť sa dá po vytočení vonkajšieho krytu.

Aktívne potlačenie hluku pomocou dvoch mikrofónov

Najväčší chyták slúchadiel je uvedený už v názve a skrýva sa v skratke ANC – Active Noise Cancelation, teda aktívne potlačenie hluku. Systém funguje pomocou mikrofónov na náušníkoch, ktoré zachytávajú a nejakým spôsobom spracovávajú zvuky z okolia. Vďaka pamäťovej pene slúchadlá tesne priľahnú na hlavu a viesť s niekým konverzáciu je náročné aj pri vypnutom ANC. Systém redukuje okolité zvuky až o 18 decibelov a minimálne pocitovo zvýši hlasitosť prehrávaného zvuku.

Vy nebudete počuť mimo svojej hudby takmer nič, bohužiaľ, vaše okolie bude počuť vašu hudbu, a to aj pri počúvaní na primeranej hlasitosti. Slúchadlá sú, samozrejme, funkčné aj bez batérie, takže ak práve nemáte poruke nabitú batériu, pokojne ich môžete používať naďalej s vypnutým systémom ANC. Ten by podľa výrobcu mal vydržať 40 hodín. Vzhľadom na to, že v nich nie je použitý vstavaný akumulátor, ale externá AAA batéria, to je závislé od typu použitej batérie.

Kvalitný zvuk

Creative Aurvana ANC sú samé o sebe kvalitné slúchadlá, so zapnutým systémom ANC je však zvuk o niečo pestrejší. Frekvenčný rozsah majú 20Hz až 20kHz, impedancia sa pri zapnutom ANC pohybuje až na hladine 290 Ohmov a citlivosť je nejaký ten lepší priemer s hodnotou 100dB/mW. O zvuk sa starajú dva 40mm neodýmové meniče. Nižšie tóny sú podané celkom výrazne, čo ocenia hlavne priaznivci modernej hudby. Ak treba, ozvú sa aj výšky a pri vhodnom nastavení ekvalizéra ide zo slúchadiel celkom príjemne vyvážený zvuk, ktorý uspokojí drvivú väčšinu používateľov. Pravý audiofil by im možno vytkol pár drobností, no pre bežného poslucháča je zvuk plne postačujúci či už na hudbu, alebo filmy.

Naše hodnotenie

Creative Aurvana Anc sú príjemné slúchadlá s dobrým zvukovým podaním, ktoré ako bonus ponúkajú technológiu potlačenia okolitého hluku. Kvalitný zvuk a dobrá konštrukcia má svoju cenu, no Creative zarúbali cenu o čosi vyššie, ako by sa patrilo, čím si privodili nemalú konkurenciu, ktorá v tejto cenovej kategórii vie ponúknuť naozaj veľa. Porovnať slúchadlá týchto kvalít je skutočne náročné, a tak je najlepšie si ich vyskúšať na vlastných ušiach. Voľbou v prospech Creative však nič nepokazíte.

Klady

 • systém aktívneho potlačenia hluku
 • kvalitné zvukové podanie
 • príjemné vyhotovenie a pekný dizajn
 • kvalitná a ľahká konštrukcia

Zápory

 • slabá izolácia smerom k okoliu
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Creative Aurvana Anc 2016

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 174 g
 • Farba: čierna/sivá
 • Orientačná cena: 129 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: cs.creative.com

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk