Natec Genesis RX85 - Recenzia

Natec Genesis RX85 - Recenzia

 

V dnešnej recenzii sa pozrieme na zúbok mechanickej klávesnici poľského výrobcu Natec s označením Genesis RX85. Klávesnica disponuje mechanickými spínačmi Kailh Brown, podsvietením klávesov či odnímateľnou opierkou na zápästia.

Balenie

Krabica na prvý pohľad upúta herným dizajnom v čiernej farbe s červenými detailmi. Po otvorení vás privíta klávesnica a dvojica ochranných koncoviek z tvrdej peny. Pod klávesnicou sa nachádza šikovne skrytá opierka na zápästia a krátke inštalačné pokyny. Ich čítanie bolo vďaka zopár chybám v preklade celkom zábavné. Ako príklad uvádzam: „Najvyššej kvality, odolné spínače kláves“ alebo „Nesprávne používanie tohto zariadenia je môže zničiť“. Je očividné, že si niekto uľahčil prácu Google prekladačom, nejde však o nič závažné a všetky dôležité údaje sú bez chýb.

Dizajn a konštrukcia

Klávesnica disponuje celkom jednoduchým dizajnom, jej telo z červeného tvrdeného PVC dopĺňa plát z brúseného hliníka. Tieto materiály dodávajú klávesnici až neskutočnú pevnosť, je nemožné ju čo i len trochu zohnúť. V prípade apokalypsy by sa asi dala použiť ako zbraň. Na spodnej strane klávesnice sa nachádzajú excelentné pogumované nôžky, pričom tie zadné je možné vyklopiť na zlepšenie ergonómie. V pravom hornom rohu klávesnice sa nachádza menší výstupok s dvojicou tlačidiel, jedno pre uzamknutie Windows klávesu, druhé pre prepínanie medzi režimami podsvietenia. Z tlačidiel priam počuť a hlavne cítiť kvalitu. Tiež sa tu nachádza veľké manuálne ovládanie hlasitosti. Nikdy by som nepovedal, že takéto niečo budem niekedy potrebovať, no využíval som ho naozaj veľmi často. Horná a dolná hrana klávesnice je z pomerne ostrého plastu, no pri bežnom používaní by to nemal byť žiaden problém, na hornú hranu siahať nebudete a tú spodnú ľahko zakryje opierka na zápästia. Opierka je magnetická, a tak sa veľmi jednoducho pripevňuje k telu klávesnice. Jej pogumovaný povrch je veľmi pohodlný a príjemný na dotyk aj pri dlhšom používaní, no, bohužiaľ, je to aj magnet na špinu a odtlačky. Klávesnica sa pripája pomocou opleteného USB 2.0 kábla s pozláteným konektorom.

Mechanické spínače a klávesy

Klávesnica je vybavená spínačmi Kailh Brown. Ide o mechanické spínače čínskej spoločnosti Kaihua, veľmi podobné známym nemeckým spínačom Cherry MX Brown. Disponujú hmatovou odozvou a silou aktivácie 55g. Prechod z membránovej klávesnice na mechanickú mi chvíľku trval, no po pár dňoch sa na nový štýl písania či hrania dá veľmi ľahko zvyknúť. Keď už sme pri hraní, tak aj tam som pocítil výraznú zmenu. Zo začiatku k horšiemu, klávesy sa aktivujú oveľa skôr ako u membránovej klávesnice a zvyknúť si na to chvíľku trvalo, no následne sa mi oveľa zlepšila pohyblivosť v hrách. Spínače Kailh sú takisto plne kompatibilné s klávesmi pre spínače Cherry MX, a tak možno dodávané klávesy jednoducho vymeniť za úplne inú sadu. Tieto klávesy síce nepatria medzi svetovú špičku, zlé však takisto nie sú. Upozorniť však treba na skratky namiesto celých názvov na menej používaných klávesoch, akými sú PS (PrtSc), SL (Scroll Lock), PB (Pause/Break), HM (Home), PU (Page Up) a PD (Page Down). Ich hlučnosť je na môj vkus pomerne veľká. S nasadenými slúchadlami alebo pri pustenej televízii či rádiu to nie je nejako zásadný problém, v tichšom prostredí však počuť každé jedno ťuknutie. Klávesnica tiež disponuje funkciou N-key rollover (Anti-Ghosting pre všetky klávesy), čo umožňuje stlačenie množstva klávesov naraz bez zasekávania.

Podsvietenie

RX85 disponuje podsvietením klávesov, ak však očakávate RGB, zostanete sklamaní. Podsvietenie je len jednej farby, biele. Niekomu by tento fakt mohol prekážať, no biele podsvietenie vynikajúco dopĺňa celkový vzhľad klávesnice a len zvýrazňuje jej čistý a moderný dizajn. Klávesnica ponúka na výber z piatich režimov podsvietenia:

 • Celkové podsvietenie všetkých klávesov
 • Podsvietenie len „dôležitých“ klávesov W, A, S, D, Enter, medzerníka a smerových šípok
 • Podsvietenie vyššie spomenutých klávesov + čísiel a klávesov Tab, Caps Lock, Shift, Ctrl a Alt
 • Podsvietenie jednotlivých klávesov aktivované ich stlačením
 • A, samozrejme, podsvietenie sa dá aj úplne vypnúť

Čo sa jasu klávesnice týka, tak ten možno len chváliť, štyri úrovne jasu sú viac ako dostačujúce a klávesy sú rovnako jasne viditeľné v noci, ako aj počas dňa. Klávesnica pri zapnutí postupne prejde každý jeden kláves a rozsvieti ho, čo je naozaj len taká maličkosť.

Naše hodnotenie

Natec Genesis RX85 je skvelou klávesnicou, ak chcete vstúpiť do sveta mechanických klávesníc. Klávesnica má elegantný dizajn, vysokú pevnosť konštrukcie a dobré osvetlenie, aj keď len biele. Ku klávesnici neexistuje žiaden softvér, čo je na jednej strane plus. Klávesnica je Plug&Play, no na druhej strane nie je možné vytvoriť žiadne makrá či softvérovo ovládať osvetlenie. Spínače Kailh sú síce čínske kópie Cherry MX, no sú to kópie pomerne vysokej kvality. Celkovo klávesnica pôsobí veľmi kvalitne a rozhodne patrí medzi tie najlepšie vo svojej cenovej kategórii.

Klady

 • pevnosť konštrukcie
 • dizajn
 • Plug&Play
 • podsvietenie

Zápory

 • jediná farba podsvietenia

Informácie o produkte

Natec Genesis RX85 2016

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 449 mm
 • Výška: 210 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 36 mm
 • Hmotnosť: 1009 g
 • Farba: červená/čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Natec

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk