Recenzia: Synology DS216 Play - Recenzia

Recenzia: Synology DS216 Play - Recenzia

 

DS216play prichádza s možnosťou transkódovania 1080p videa (H.264) a 4K videa (H.265) v reálnom čase, vďaka čomu môžete streamovať video obsah v 4K rozlíšení na digitálnu TV, mediálne prehrávače, mobilné zariadenia či počítače pripojené do siete, a to bez nutnosti využívať akýkoľvek prehrávač tretích strán.

OBAL A JEHO OBSAH

Balenie DS216 obsahuje všetko potrebné na správnu funkciu zariadenia. Napájací adaptér, napájací kábel, LAN kábel a samotné zariadenie vrátane 1TB HDD.

TECHNOLÓGIE

 • Prevzorkovanie videa 4K Ultra HD

DS216play je vybavený prevodným systémom s hardvérovou akceleráciou a podporuje kodeky H.264/H.265 1080p a H.265 4K, ktoré umožňujú prevod videí 4K na 1080p, vďaka čomu sú vhodné pre všetky šírky pásma a zariadenia.

 • Dvojjadrový CPU

Model DS216play je vybavený dvojjadrovým CPU 1,5 GHz a 1 GB RAM a s konfigurácii RAID 1 v prostredí systému Windows® ponúka priemernú rýchlosť čítania 107 MB/s a rýchlosť zápisu 91 MB/s.

 • Mediálny server s certifikáciou DLNA®

DS216play môže pracovať ako DMS (digitálny mediálny server) s certifikáciou DLNA®, čo umožňuje prenášať mediálny obsah ako hudbu, fotografie na zariadeniach, ktoré majú podporu.

 • DiskStation Manager

Synology DiskStation Manager (DSM) je elegantný prehliadačový operačný systém používaný na takmer všetkých zariadeniach Synology, čo vám uľahčuje a umožňuje správu vášho NAS serveru. Vďaka intuitívnemu rozhraniu máte v DSM prístup ku všetkému, čo potrebujete. Navyše, Centrum Synlogy vám umožní sťahovať a inštalovať ďalšie užitočné balíčky.

TEST

Po zapnutí a pripojení zariadenia do domácej siete bolo potrebné prihlásiť sa do zariadenia a nainštalovať DSM. Po zadaní správnej adresy do webového prehliadača sa spustila inštalácia DiskStationManager, naformátovali sa partície na HDD a pripravil sa celý operačný systém. Po približne ôsmich minútach sa inštalácia dokončila a bolo potrebné vytvoriť si administrátorský účet pre prístup do zariadenia. My sme v zariadení mali jeden 1TB HDD, no maximálne je možné zapojiť až dva 3,5 – palcové 10TB harddisky a nastaviť ich na rôzne formáty.

Po spustení celého DSM sa nám zobrazila široká paleta aplikácií, nastavení a multitaskingových okien. Medzi ne patrili napríklad ukazovatele využitia CPU, siete prehľadávač súborov, centrum balíčkov, ovládací panel či online príručka k zariadeniu. V domácej sieti sme tak mohli po prihlásení priamo na tento NAS pristupovať z akéhokoľvek zariadenia. Pri prístupe bolo potrebné zadať IP adresu zariadenia. My sme však využívali skrátené prístupové údaje pomocou Quick.connect.to/, kde po zadaní nášho mena nám bol umožnený priamy prístup do zariadenia.

Dátové úložisko Synology sa nám taktiež zobrazilo ako sieťové umiestnenie a bolo možné sa k nemu prihlásiť aj priamo pod Windows mimo webového prehliadača.

Priamo v DSM bolo možné sťahovať rôzne balíčky na prehrávanie, editovanie videí či hudby, rôzne systémy, zálohovanie, zabezpečenie či zdieľanie dát. Všetky tieto balíčky boli natoľko komplexné a rôznorodé, že sa nám ani nepodarilo všetky vyskúšať a využiť. Využívali sme hlavne prehrávanie filmov, prehľadávanie súborov a zdieľanie dát po sieti. Predsa len primárne na toto je NAS určené.

Pri kopírovaní dát cez 100Mb/s sieť na Synology bola rýchlosť zápisu približne 11MB/s. Pri prehrávaní alebo sťahovaní FHD videa cez Synology bolo priemerné čítanie z disku na úrovni 44MB/s (300Mb/s WiFi router) a 105MB/s (1000Mb/s LAN kábel). Takmer vždy sme čelili problému, že pri prehrávaní FHD videa cez webový prehliadač nám film sekal a FPS nebolo konštantné. Film bol takmer nepozerateľný. Niekedy nám vstavaný webový prehrávač napísal chybu a film ani nespustil. Synology sme skúšali na troch rôznych zariadeniach a dvoch rôznych sieťach a vždy sa správalo obdobne.

Tým pádom sa film priamo zo Synology nedal prehrať bez problémov ani na smartfóne, ani na Smart TV aj napriek použitiu 1000Mb/s siete či 300MB/s WiFi routra.

Zariadenie obsahovalo aj ventilátor pre chladenie súčiastok a diskov. V nastavení sa dalo zaškrtnúť tichý chod, kedy sa ventilátor točil len minimálne alebo normálny chod, pri ktorom bol ventilátor zapnutý neustále. Pri výpadku elektriny bolo potrebné zariadenie znova ručne zapnúť zapínacím tlačidlom, aby sa obnovil chod zariadenia.

DD216 taktiež obsahovalo USB 2.0 a 3.0 pre rýchly prenos dát. Mohli sme tak pripojiť externý pevný disk – prenášať dáta alebo pripojiť USB WiFi vysielač a vytvoriť tak na Synology aj bezdrôtové pripojenie.

Naše hodnotenie

Multimediálny server Synology DS216Play ponúka obrovské množstvo možností a nastavení vďaka použitému DiskStationManager OS vo verzii 5.2. Taktiež je možné pripojiť dva harddisky o kapacite maximálne 20TB a využiť ich na zálohovanie, prehrávanie či zdieľanie dát.

Vďaka používaniu DSM cez prehliadač je Synology plne kompatibilný so všetkými modernými aj staršími zariadeniami. Médiá je možné prehrávať na smartfóne, tablete či televízore, a tak je to nanajvýš vhodné zariadenie pre domácu sieť. Cena cca 260EUR nie je najnižšia, no vzhľadom na pokročilú dobu, kedy sa navyšujú požiadavky na ukladací priestor toto zariadenie určite využijete.

Klady

 • Podpora DLNA
 • DiskStationManager OS
 • Kompatibilita so zariadeniami

Zápory

 • Cena
 • Trhané prehrávanie videí

Informácie o produkte

Synology DS216 Play 2016

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 165 mm
 • Výška: 100 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 222,5 mm
 • Hmotnosť: 900 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 260 €

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk